אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


דבורת הדבש. מקריבה את חייה למען הכלל
דבורת הדבש. מקריבה את חייה למען הכלל צילום: לע"מ
 
בונה. מכה במים כדי להזהיר את הקבוצה בשעת סכנה וחושף את עצמו
בונה. מכה במים כדי להזהיר את הקבוצה בשעת סכנה וחושף את עצמו  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
אלטרואיזם נפוץ: הנכונות של ההורים לסכן את עצמם למען הצאצאים
אלטרואיזם נפוץ: הנכונות של ההורים לסכן את עצמם למען הצאצאים צילום: אפי שריר
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 עוד על אלטרואיזם ביולוגי


ערכים קשורים
 התנהגות בעלי חיים
 דבורת הדבש
 סוציוביולוגיה
 דרוויניזם
 אבולוציה
 חרקים
 קלינטון ריצ'רד דוֹקִינס
 גן
 רבייה
 כרומוזום
 ברירה טבעית
 אוגיסט קונט
 אתיקה
 תועלתנות


תחומים קשורים
 ביולוגיה
 פילוסופיה


 
 
 

אלטרואיזם


Altruism

אלטרואיזם ביולוגי |  מידע נוסף

אלטרואיזם (מלטינית: "alter" - זולת; ואכן, בעברית הוצעה המלה זוּלָתָנוּת, או זולתיות), השקפה או התנהגות המעדיפה את טובתו של הזולת על פני האינטרס העצמי. המונח אלטרואיזם נטבע במאה ה-19 על ידי ההוגה הצרפתי אוגיסט קונט.

 

במשמעותו הפילוסופית מבטא אלטרואיזם השקפה מוסרית שלפיה צריך הפרט להתנות את התנהגותו על פי אינטרסים של בני אדם אחרים, רווחתם ואושרם. הפעולה למען רווחת הזולת היא למעשה ההצדקה המוסרית לקיומו של אדם. האיפיון של פעולה כאלטרואיסטית נגזר מתפיסת הפילוסופיה של המוסר את הטוב המוסרי (אושר, מניעת כאב וכדומה). כלומר - פעולה המקדמת את השגת הטוב המוסרי עבור אחרים נחשבת כאלטרואיסטית. 

 

האלטרואיזם הפילוסופי זכה לביקורת רבה מצד אלה שראו בו גורם המעודד הקרבה עצמית ואיבוד ה"אני". בנוסף תקפו הוגים תועלתניים קלסיים את התמקדותו של האלטרואיזם בקידום רווחתם ואושרם של פרטים אחרים, למול ההשקפה התועלתנית אשר מודדת את ערכה המוסרי של פעולה לפי מידת השפעתה על מאזן האושר הכללי של החברה, ופוסלת את ההבחנה בין הפרט לבין הזולת.

 


אלטרואיזם ביולוגי

לנוכח ראייה זו את האלטרואיזם כביטוי לאמות-מידה מוסריות נעלות, אולי מפתיע עצם הדיון בו בהקשר התנהגותם של בעלי חיים. ואף על פי כן, גילויים של אלטרואיזם שכיחים בעולם החי: אולי הידוע מכול נוגע לדבורת הדבש, העוקצת אויבים שמנסים לפלוש לכוורת. עקיצת דבורה גורמת למותה שלה, ומכאן שמעשה ההתגוננות הזה הוא גילוי של אלטרואיזם קיצוני - התאבדות למען הצלת הכוורת. תופעות אחרות הן הגנת הורים על צאצאיהם, ויתור על מזון למען צאצא או חבר אחר בקבוצה, או התרעה על התקרבות אויב, באופן שחושף את המתריע לפני אותו טורף.

 

כללית, הסוציוביולוגיה עוסקת (בין היתר) בהיבטי ההתנהגות המקדמים אינטרסים של פרטים אחרים בקבוצה על חשבון האינטרסים העצמיים של הפרט - העלאת דירוגו החברתי, הגדלת מספר צאצאיו או עצם קיומו. כיום מקובל להסביר התנהגויות כאלה בשתי דרכים נפרדות, העולות שתיהן בקנה אחד עם ההשקפה הדרווניסטית המקובלת על האבולוציה. האחת היא אלטרואיזם הדדי, שאינו אלא חישוב תועלתני ארוך-טווח. הפרט מיטיב עם זולתו מתוך ציפייה שהזולת ייטיב עמו בבוא העת, או כדי לבסס לעצמו מעמד גבוה בדירוג החברתי שיבטיח את רבייתו, וכדומה. הופעתה של תכונה מעין זו במין של בעלי חיים מחייבת, כמובן, שתהיה לחבריו יכולת לנהל חשבונאות מעין זו לאורך זמן - יכולת שכרוכה הן בהבחנה פרטנית בין החברים השונים בקבוצה, והן בזיכרון טוב.

 

כמובן, אי אפשר לייחס יכולת מעין זו לחרקים החברתיים, כגון הדבורים. כאן נכנס לתמונה הסוג האחר של אלטרואיזם, שמבוסס על הרעיון האבולוציוני הקרוי "ברירת שארים". את הרעיון הזה הגה הביולוג ויליאם ד' המילטון (Hamilton), ופיתחוהו הלאה הביולוגים רוברט טריברס (Trivers) וריצ'רד דוקינס. הוא מבוסס על הנחת יסוד באבולוציה: כל פרט פועל בדרך שתביא להפצת הגנים המצויים בגופו ולהעברתם לדור הבא במידה הגדולה ביותר שבגדר האפשר. הדרך הפשוטה ביותר היא כמובן רבייה, אבל יש עוד דרך, אם נזכור שכל פרט שותף, בחלק מהגנים שלו, עם שארי בשרו. לדוגמה, 50 אחוז מהגנים של הורה מצויים בגוף הצאצא שלו, ואחים (שאינם תאומים זהים) שותפים גם הם ב-50 אחוז מהגנים שלהם בממוצע.

 

לפיכך, לפי הגיונה של ברירת השארים, פרט שהציל ממוות שלושה מאחיו, אך מת בעצמו תוך כדי כך, תרם תרומה גדולה יותר להפצת הגנים שלו מכפי שהיה תורם אילו הציל את חייו שלו וראה במותם של שלושת אחיו. והנה, דבורים פועלות, שכולן בנותיה של מלכה אחת, שותפות זו לזו לא ב-50 אחוז מהגנים שלהן, אלא ב-75 אחוז (משום שזכר הדבורים הוא הפלואידי, ולכן הגנים האבהיים בגוף הפועלות זהים לחלוטין, בעוד שהגנים האמהיים שנתקבלו מן המלכה הדיפלואידית משותפים לבנותיה ב-50 אחוז בממוצע). לכן, דבורה שהצילה שתיים מאחיותיה תרמה להפצת הגנים שלה יותר מכפי שהיתה תורמת לו נשארה בחיים. מאותה סיבה עצמה היא גם מטפלת במלכה תחת שתתרבה בעצמה: בדרך זו תעזור להביא לעולם צאצאים ששותפים לה ב-75 אחוז מהגנים, בעוד שאילו התרבתה בעצמה, היתה מביאה לעולם צאצאים ששותפים לה רק ב-50 אחוז מהגנים.

 

כמובן, אין לומר על הדבורה שהיא מחשבת חשבונות ומתמצאת בגנטיקה. פעולתה העיוורת של הברירה הטבעית היא שהעניקה לה את דרך ההתנהגות המסוימת הזאת, שאנו נוהגים לכנות בשם אינסטינקט. אולם גם אם ההסבר שאנו נותנים להתנהגותם האלטרואיסטית של בעלי חיים רבים הוא סבוך ומתוחכם, הסבר זה מתייחס להתנהגות נצפית שאין עליה עוררין. כלומר, אכן יש בטבע בעלי חיים שמתנהגים בצורה אלטרואיסטית, אף על פי שאי אפשר לייחס להם שום יכולת לחשב חשבונות ולזכור חסד נעורים.

 

יש החולקים על הסבר ברירת השארים להתנהגות אלטרואיסטית, בנימוקים שונים. החשוב בהם הוא הצורך בקיומו של מנגנון כלשהו שיאפשר לפרט לזהות פרטים אחדים ולדעת עד כמה הם שותפים לגנים שלו: מנגנון כזה עדיין לא זוהה. זוהי אכן שאלה קשה, אך יש לומר כי טרם ניתנה תשובה מניחה את הדעת יותר מברירת השארים לשאלה מה טיבו של ה"אינסטינקט" המניע בעל חיים חסר מוח של ממש להקריב את חייו למען זולתו.

 

 


מידע נוסף

 

כיצד ניתן להסביר אלטרואיזם? - "התנהגות שמעדיפה את טובת הזולת אינה מקנה יתרון לבעליה, והיתה אמורה להיעלם במהלך האבולוציה. איך אפשר להסביר את התופעה?". כתבה מתוך מגזין "גליליאו", פורסמה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©