אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


דוד אלעזר.
דוד אלעזר. צילום: לע"מ
 
הרמטכ"ל דוד אלעזר ושר הביטחון משה דיין במוצב צה"ל ליד תעלת סואץ במלחמת יום הכיפורים, 1973.
הרמטכ"ל דוד אלעזר ושר הביטחון משה דיין במוצב צה"ל ליד תעלת סואץ במלחמת יום הכיפורים, 1973. צילום: לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 צה"ל
 יוגוסלביה
 חיים בר-לב
 עליית הנוער
 מלחמת העולם השנייה
 פרטיזנים
 פלמ"ח
 מלחמת העצמאות
 מבצע חורב
 מלחמת סיני
 רצועת עזה
 המלחמה על מקורות המים
 מלחמת ששת הימים
 מלחמת יום הכיפורים
 ועדת אגרנט
 גולדה מאיר
 משה דיין


תחומים קשורים
 היסטוריה צבאית
 ישראל והציונות


 
 
 

דוד אלעזר


David Elazar

ציטוטים |  מידע נוסף

דוד אלעזר (1925 - 1976), כיהן כרמטכ"ל ה-9 של צה"ל (1972 - 1974). נאלץ לפרוש תפקידו בעקבות מסקנות דו"ח ועדת אגרנט. נודע בכינוי - "דדו".

 

דוד אלעזר נולד בסרייבו, יוגוסלביה. בהיותו בן 6 נפטרה אימו. אביו היה איש צבא, קצין בצבא היוגוסלבי. בגיל 14 עברה המשפחה לעיר זגרב, ואלעזר היה לחבר בסניף תנועת "השומר הצעיר" בעיר - שם רכש ידיד בשם חיים ברוצלבסקי, לימים חיים בר-לב, הרמטכ"ל ה-8. בשנת 1940 עלה לארץ ישראל במסגרת עליית הנוער והשתלב בקיבוץ עין שמר. במהלך מלחמת העולם השנייה נותק הקשר בינו לבין משפחתו (אביו הצטרף ליחידות הפרטיזנים), וחודש רק כעשור שנים לאחר מכן.

 

ב-1946 התגייס אלעזר לפלמ"ח, סיים קורס מפקדי כיתות והוצב בפלוגת הסיור. בראשית 1948, במהלך מלחמת העצמאות, סיים קורס קצינים מקוצר ולאחריו שב לחזת הלחימה (באיזור ירושלים) כמפקד מחלקה. הוא נפצע בקרב במנזר סן-סימון בקטמון (אפריל 1948). במהלך המלחמה הפגין יכולת מנהיגות שתרמה לקידומו המהיר בסולם הדרגות: כעבור חצי שנה של לחימה קודם מתפקיד מפקד מחלקה, למפקד פלוגה ולמפקד גדוד "הפורצים" בחטיבת הראל של הפלמ"ח. בתפקידים אלה הוביל את חייליו בלחימה באיזור ירושלים (הפריצה לעיר העתיקה) ובנגב (מבצע חורב).

 

לאחר המלחמה פתח אלעזר בקריירה צבאית ארוכת שנים במהלכה אחז בתפקידי פיקוד והדרכה שונים. תחילה כיהן כמדריך בקורס מג"דים, ולאחר מכן כמדריך ראשי בבית-הספר למפקדי חטיבות. ב-1952 שימש כקצין אג"ם בפיקוד המרכז. לאחר שנת לימודים באוניברסיטה העברית מונה לראש מחלקת תורת לחימה. ביוני 1956 מונה למפקד בית-ספר לחיל הרגלים. במסגרת תפקיד זה השתתף בפעולות גמול שביצע צה"ל במצרים. במהלך מלחמת סיני (1956) פיקד על חטיבת חי"ר שפעלה ברצועת עזה.

 

לאחר המלחמה עבר אלעזר הסבה לחיל השריון ומונה למפקד חטיבת שריון. ב-1959 מונה לסגן מפקד גייסות השריון ובשנת 1961 מונה למפקד גיסות השריון. בשנת 1964 התמנה לאלוף פיקוד צפון. במהלך כהונתו בתפקיד פרץ עימות בין סוריה לישראל סביב השליטה במקורות המים (המלחמה על מקורות המים), ואחריו פרצה מלחמת ששת הימים - אז הוביל את כיבוש רמת הגולן. בינואר 1972, לאחר כהונה כראש אגף המטה הכללי, מונה לרמטכ"ל צה"ל (קודמו בתפקיד - חיים בר-לב).  

 

מלחמת יום הכיפורים. מימין: הרמטכ"ל דדו, רב אלוף בר-לב. משמאל: אריאל שרון (צילום: דוד רובינגר)

 

אלעזר כיהן כרמטכ"ל במהלך מלחמת יום הכיפורים (אוקטובר 1973) והיה מן האחראים להדיפתם בסופו של דבר של הכוחות המצריים והסוריים. תפקודו בימיה הראשונים של המלחמה עורר רושם חיובי מכיוון שהיה בין היחידים שהצליח לשמור על אופטימיות וקור רוח. ביטוי לכך ניתן בהופעתו הפומבית הראשונה עם תחילת המלחמה, בה אמר את המשפט שהפך לסמל "נשבור להם את העצמות".


בתום המלחמה הוקמה ועדת אגרנט כדי לחקור את אי-מוכנותו של צה"ל למלחמה. בדו"ח הוועדה נכתב כי אלעזר "נושא באחריות אישית גם בעניין הערכת המצב וגם בעניין מוכנותו של צה"ל". בהתאם הומלץ על הפסקת כהונתו כרמטכ"ל. בעקבות המלצת הוועדה הגיש אלעזר את התפטרותו לממשלה (אפריל 1974). במקביל טען כי נגרם לו עוול, בעיקר על רקע העובדה כי הוועדה לא המליצה על סנקציות כלשהן נגד הדרג המדיני. שנתיים לאחר מכן לקה אלעזר בהתקף לב ומת. רבים קושרים את מותו המוקדם לטראומת "מחדל יום כיפור". 

 

 

הרמטכ"ל דדו נפגש עם חיילים במוצבים הקדמיים ברמת הגולן (צילום: דובר צה"ל)

 

למרות הכרעתה של ועדת אגרנט בדבר אחריותו האישית על כישלון ההכנות למלחמה, הדיון הציבורי וההיסטורי בנושא זה עדיין נותר פתוח ולא מעט חוקרים ומפקדים טוענים כי אלעזר שילם מחיר כבד ולא מוצדק, בעוד הדרג המדיני (בעיקר ראש הממשלה גולדה מאיר ושר הביטחון משה דיין) נותר נקי.

 


ציטוטים

 

  • "עובדה היא שהמצרים מקיימים אימוני-צליחה. פירושו של דבר, כי מצרים מתכוננת למלחמה, ומכינה את עצמה גם   לאפשרות של צליחת התעלה. שאלה אחרת היא אם אומנם יעלה הדבר בידה. אם אתה שואל אותי, כלום יעלה בידי המצרים לצלוח את התעלה בנקודה זו או אחרת, התשובה היא כן! לכל התקפה יש סיכויי הצלחה ראשונית. השאלה היא מה יקרה למצרים אחר כך". הרמטכ"ל אלעזר מתייחס למשמעות שורת אימונים שערך הצבא המצרי, מרס 1972.

 

  • "הרמטכ"ל, רב אלוף דוד אלעזר, נושא באחריות אישית למה שקרה ערב המלחמה, גם בעניין הערכת המצב וגם בעניין כוננותו של צה"ל". מתוך דו"ח הביניים שפרסמה ועדת אגרנט, אפריל 1974.

 

  • "בשעות אלה, שאין קשות מהן בשביל איש כמוך. אני רוצה כי תדע כי לב כל אחד ואחד מאיתנו איתך. היית ותישאר בתולדות ישראל מפקד גדול ומהולל". מתוך דברי רה"מ גולדה מאיר לרמטכ"ל דוד אלעזר, 3 באפריל 1974

 

  • "גבירתי ראש הממשלה, זה עתה קראתי קריאה ראשונה את דו"ח הוועדה. אני משוכנע שנעשה לי עוול...אין זה מתפקידו של הרמטכ"ל ואף אין ביכולתו להיכנס לפרטי פרטים טקטיים. אני מעיד כי בהיותי אלוף פיקוד צפון, בשנת 1967, הגשתי לרמטכ"ל תוכניות כלליות ולא קיבלתי הנחיות מפורטות...נשגב מבינתי מדוע סבורה הוועדה שהייתי צריך להגיע למסקנה שיש לגייס מילואים ביום ה-5 באוקטובר 1973, ואילו שר הביטחון לא היה יכול להגיע לאותה מסקנה, בעוד שעמד לרשות שנינו אותו המידע, וכאשר לא היה איש במטכ"ל אשר חשב או הציע לגייס מילואים. אין זאת אלא שהוועדה לא התייחסה אל שנינו באותה אמת מידה. אין בשגיאות המיוחסות לי אף לא אחת היכולה להוות סיבה למה שאירע ערב המלחמה... דו"ח הוועדה מתעלם מפעילותי והישגי כרמטכ"ל עד המלחמה, ומעמידתי במבחן העליון של רמטכ"ל - היא העמידה במלחמה. אני מאמין שהשגיאות המיוחסות לי, והמשקל המיוחס להן, אינן מצדיקות את המסקנות החמורות שהסיקה הוועדה לחובתי - אך למרות זאת, בעקבות דו"ח זה, אינני רואה אפשרות להמשיך בתפקידי כרמטכ"ל של צה"ל ומבקש לשחררני מתפקידי". מתוך דבריו של אלעזר בישיבת הממשלה בה הודיע על התפטרותו, אפריל 1974.

 


מידע נוסף

 

רמטכ"לי צה"ל: מרא"ל יעקב דורי ועד רא"ל גבי אשכנזי. רשימת כל רמטכ"לי צה"ל מקום המדינה ועד לימינו. פרויקט מיוחד באנציקלופדיה ynet.

לעמוד הפרויקט – לחצו כאן

 

דדו מדבר - שיחה עם הרמטכ"ל דוד אלעזר כשנה וחצי לפני פרוץ מלחמת יום הכיפורים. כתבת ארכיון באנציקלופדיה ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

הטקס שלפני הסערה - הנה הזדמנות נדירה לצפות בקברניטי מלחמת יום הכיפורים, שנתיים לפני שפרצה, בלי שידעו שימי האופוריה ספורים, בטקס חילופי רמטכ"לים ב-1971. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

מלחמת יום הכיפורים - פרוייקט מיוחד באנציקלופדיה ynet.

לפרוייקט המלא - לחצו כאן

 

זו הארץ - תולדות ארץ ישראל ומדינת ישראל על ציר הזמן (9,000 לפנה"ס ואילך). פרויקט מיוחד של אנציקלופדיה ynet. 

לציר הזמן - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©