אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


היהודים הואשמו בהריגת ישו הנוצרי
היהודים הואשמו בהריגת ישו הנוצרי 
 
 קריקטורה המתארת השתלטות יהודית על העולם
קריקטורה המתארת השתלטות יהודית על העולם מתוך ארכיון יד ושם
 
שריפת בתי כנסת באירועי "ליל הבדולח"
שריפת בתי כנסת באירועי "ליל הבדולח" מתוך ארכיון יד ושם
 
השפלה. אנשי ס.ס גוזרים זקנו של יהודי
השפלה. אנשי ס.ס גוזרים זקנו של יהודי מתוך ארכיון יד ושם
 
רחוב באמסטרדם השמור ליהודים במלחמת העולם השנייה, 1945
רחוב באמסטרדם השמור ליהודים במלחמת העולם השנייה, 1945 צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
יורג היידר, יו"ר מפלגת החירות באוסטריה
יורג היידר, יו"ר מפלגת החירות באוסטריה צילום: רויטרס
 
חילול קברים יהודים בגרמניה
חילול קברים יהודים בגרמניה צילום: איי פי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 אתר המכון למלחמה באנטישמיות
 אתר מכון ויזנטל
 אנטישמיות - תמונת מצב
 אתר יד ושם
 עוד על אנטישמיות היום


ערכים קשורים
 נצרות
 ישוע הנוצרי
 קונסטנטינוס ה-1 ''הגדול''
 ביזנטיון
 מסעי הצלב
 עלילת דם
 אינוקנטיוס ה-3
 הוועידות הלטרניות
 אינקוויזיציה
 גירוש ספרד
 נאורות
 אמנציפציה
 זכויות האדם
 גזענות
 רומנטיציזם
 הפרוטוקולים של זקני ציון
 אלפרד דרייפוס
 סופות בנגב
 מלחמת העולם הראשונה
 נאציונל-סוציאליזם
 פשיזם
 אדולף היטלר
 חוקי נירנברג
 ליל הבדולח
 שואה
 מלחמת העולם השנייה
 מדינת ישראל
 ציונות
 ז'ן-מרי לה פן
 אנתיפאדה
 נח


תחומים קשורים
 אידיאולוגיות, מושגים וארגונים פוליטיים
 היסטוריה יהודית
 ישראל והציונות
 סוציולוגיה ואנתרופולוגיה


 
 
 

אנטישמיות


Antisemitism

טרום הנצרות ועד תקופת ההשכלה |  תקופת ההשכלה ועד השואה |  לאחר מלחמת העולם השנייה ועד המאה ה-21

אנטישמיות, שנאת יהודים. המונח משמש לתיאור הסתה, אפליה,  אלימות וכל פעילות עוינת המופנות כנגד יהודים, אורח חייהם, זכויותיהם או דתם, בשל היותם יהודים.

 

במשמעותו הלשונית מתייחס המונח לאיבה המכוונת לכלל העמים השמיים - עמים שמוצאם מיוחס במקרא לשם, בנו הבכור של נוח; אך מובנו הממשי מתייחס במובהק ובמישרין לשנאת יהודים. טבע את המונח, ב-1879, פולמוסן אנטישמי גרמני בשם וילהלם מר. תופעת האנטישמיות לסוגיה מלווה את העם היהודי מאז יצא לגלות במאה ה-6 לפנה"ס בקירוב, והעילות לה נשענו בכל תקופה על קונפליקטים אחרים.

 


כרזה בברלין בחנות של יהודים. חרם כלכלי: "גרמנים! היזהרו! אל תקנו מיהודים!", 1933 (מתוך ארכיון יד ושם)

 

 


טרום הנצרות ועד תקופת ההשכלה

ההתבדלות הדתית והתרבותית של יהודים בקרב העמים בהם ישבו, בצירוף חוסר הסובלנות של היהדות המונותיאיסטית כלפי עבודת האלילים הרווחת של עמי התקופה, הפכה את היהודים לתופעה ולקבוצה חריגה בעולם היווני-רומי של טרום הנצרות. לעיתים קרובות הואשמו היהודים בנקיטת עמדה מבטלת כנגד הפולחן והאמונה הזרים. התוצאה של כל אלה מצאה את ביטויה בעיקר באפליה על בסיס פוליטי ואזרחי. כך למשל, הוענקה אזרחות רומית ליהודים מעטים בלבד ובמקומות אחרים נמנעו מהם זכויות מלאות.


בראשית ימיה של
הנצרות הואשמו היהודים בהריגת ישוע הנוצרי . עם הפיכתה של הנצרות לדת השלטת באימפריה הרומית בתקופתו של קונסטנטינוס הגדול, הקיסר הרומי הנוצרי הראשון, החלה האימפריה ליזום מהלכים אנטי יהודיים. המדיניות הרומית האנטי יהודית נמשכה, למעט חריגים, עד לנפילת האימפריה.

  

במהלך המאות האלו ובבאות אחריהן סבלו היהודים, מעת לעת, מהתנכלויות שונות של השלטון וההמון. כך למשל, ההתנכלויות על רקע דתי בבבל במאה ה-5 וה-6, בספרד ובאימפריה הביזנטית במאה ה-7.  

 

בימי הביניים הפכה האשמת היהדות ברצח ישוע לנושא של קבע בתעמולת הכנסייה, אם כי תחת שלטון הנוצרים והמוסלמים באותה תקופה, נמשכה המסורת הקדומה שהכירה בזכות קיומם של היהודים ובחופש פולחנם - כל עוד אינם תופסים עמדה של עליונות כלפי שכניהם הלא-יהודים. דחיקת היהודים למקצועות של הלוואה בריבית (בשל מגבלות שהוטלו על עיסוקיהם המותרים והאיסור הנוצרי על לקיחת ריבית על הלוואות כספיות), הוסיפה על האנטישמיות הדתית אנטישמיות כלכלית - הטענה שהיהודים מרוששים את הנוצרים בריבית שהם גובים ומשתלטים על הכלכלה בעולם. באותה רוח נטען כי היהודים אינם עוסקים בעבודה יצרנית אלא בספסרות ובהלוואות. האנטישמים של אותם ימים טענו גם, כי בתחום החברתי נוקטים היהודים בעמדה שאינה נאמנה לכלל האוכלוסייה במקום מושבם. לכן, יש להגבילם בדרך החוק.

 

למסעי הצלב שהתחילו בסוף המאה ה-11 נלוו פרעות קשות ביהודים. כך, למשל, במסע הצלב הראשון הושמדו כמעט כליל קהילות מיינץ (מגנצה בפי היהודים), וורמס, שפייאר וקלן ("גזרות תתנ"ו"). המסע הסתיים בכיבוש ירושלים ב-1099. רוב יהודי ירושלים נרצחו, ומקצתם נמכרו לעבדות.

 

בימי הביניים נפוצו עלילות דם כנגד יהודים בכל רחבי אירופה, ובגללן הועמדו יהודים למשפט ונערכו פרעות בקהילות רבות. עלילת הדם הראשונה הידועה נגד יהודים בימי הביניים, אירעה בעיר נוריץ' שבאנגליה (1144).


בימיו של האפיפיור אינוקנטיוס ה-3 (1160 - 1216), כונסה הוועידה הלטרנית ה-4 (1215), שבה התקבלו החלטות  אנטי יהודיות חמורות: היהודים חויבו להיבדל מהנוצרים בלבושם בענידת אות קלון, נאסרה העסקת עובדים יהודיים והוגבלו עיסוקיהם הכלכליים. עם הקמת האינקוויזיציה בתחילת המאה ה-13 הואשמו, נרדפו ועונו יהודים רבים.  

במאות ה-13-15 המשיכו לסבול ריכוזי היהודים ברחבי מערב אירופה מעלילות דם, רדיפות, גירושים ועינויים: גירוש מאנגליה (1290) וצרפת (1306), טבח בגרמניה (1348), גירוש ספרד (1492) ועוד.  

 


תקופת ההשכלה ועד השואה

ירידת כוחה והשפעתה של הנצרות באירופה של תקופת ההשכלה, תרמה להפחתה בבסיס הדתי-נוצרי של האנטישמיות. תהליך האמנציפציה, עלייתו של השוויון כערך עליון וצמיחת רעיונות בדבר זכויות האדם, הביאו לשיפור ביחס ובזכויות שהוענקו לקהיליות היהודיות המקומיות בעיקר של מערב אירופה. עם זאת, האמנציפציה, אשר איפשרה ליהודים לצאת מתחומי מושבם, להתחרות בהצלחה בנוצרים במקצועות שהיו עד עתה חסומים בפניהם ולהתערות בקרב החברה הנוצרית, תרמה להגברת תחושות החשדנות והשנאה.

 

בתחילת המאה ה-19 לבשה שנאת היהודים גוון חדש - האנטישמיות הגזענית. תנועת הרומנטיציזם, שהתפתחה כתופעת נגד לתנועת ההשכלה והביאה להתחזקות התודעה הלאומית בקרב עמי אירופה (ובעיקר בגרמניה) והשפעות של תיאוריות אנתרופולוגיות ומדעיות (דוגמת הדרוויניזם החברתי) בתחילת המאה ה-19, הובילו להתפתחותם ולהתחזקותם של תורות גזע. ככלל, טענה תורת הגזע לאפיונים שונים המיוחדים לעמים שונים ולעליונותם של עמים - גזעים מסוימים על אחרים. היהודים נחשבו, על פי אותן תורות כגזע נחות, ובעלי השקפה זו טענו כי יש לעשות כל מאמץ למנוע את השתלטותם על מוקדי כוח וכלכלה, שכן הם מאיימים להביא לניוון החברה המייצגת ערכים נעלים יותר.

 

קפה רמברנדט בוינה, על חזיתו רוססו כתובות המזהירות מפני יהדותם של הבעלים, 1938 (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

ציטוט - א"ב יהושע
מתוך ריאיון לעיתונות (2005)
"אני חושב שיש כל הזמן פחד שמקנן אצל היהודים שיאשימו אותם בעובדה שהם גורמים לאנטישמיות".

 

האווירה האנטישמית באירופה צברה תנופה שמצאה את ביטויה בתעמולה אנטישמית חריפה כמו הפרוטוקולים של זקני ציון, בהסתה והאשמות שונות כלפי יהודים דוגמת משפט דרייפוס בצרפת, בהגות פילוסופית אנטי יהודית ובהתאגדותם של ארגונים בעלי מצע אנטישמי מובהק.

 

במזרח אירופה של אותה תקופה הפכו היהודים קורבן של מתיחויות פוליטיות וחברתיות. כך למשל ברוסיה בשנת 1881, הפיצו חוגים אנטישמיים את העלילה כאילו היהודים הם שרצחו את הצאר אלכסנדר ה- 2 והביאו לסדרה של פוגרומים בקהילות היהודיות שנודעו בכינוי - "סופות בנגב".

 

במאה ה-19 הפכה האנטישמיות גם לגורם פוליטי: מפלגות שונות במרכז אירופה ובמערבה האשימו את היהודים בכל תחלואי החברה כדרך להגיע אל לב ההמון. בתחילת המאה ה-20 כבר החלו מפלגות אנטישמיות לצבור כוח משמעותי בבתי הנבחרים של אירופה.

 

תחושות התסכול בגרמניה לאחר התבוסה במלחמת העולם הראשונה והמצב הכלכלי הקשה שבא לאחריו, הופנו כלפי היהודים. מציאות זו שימשה  כר נוח לעלייה בכוחה של המפלגה הנאצית. האידיאולוגיה של המפלגה הנאצית בגרמניה, שדמתה לאידיאולוגיה של מפלגות פשיסטיות אחרות שקמו במדינות נוספות באירופה, גרסה את עליונות הגזע הארי על כל האחרים והציגה את  היהודים כאויבי האומה הגרמנית.

 

המפלגה לא קיבלה מעולם רוב בבחירות הכלליות שנערכו בגרמניה, אך בתחילת שנות ה-30 היתה למפלגה הגדולה ביותר במדינה. ב-1933 נקרא היטלר  להיות הקאנצלר של גרמניה, והמפלגה הפכה למפלגת השלטון.

 

בספטמבר 1935, בכינוס המפלגה הנאצית התקבלו חוקי נירנברג , אשר קבעו כי האזרחות הגרמנית תישלל מכל היהודים ונאסרו נישואי תערובת וקיום יחסי מין בין יהודים לארים. בנובמבר 1938 אירע פוגרום "ליל הבדולח" ביהודי גרמניה ואוסטריה, אשר סימן את תחילתה של שואת יהודי אירופה. האנטישמיות הגיעה לשיאה בגרמניה הנאצית ובהשמדת יהודי אירופה בשואה.

 


לאחר מלחמת העולם השנייה ועד המאה ה-21

לאחר מלחמת העולם השנייה נחלשה האנטישמיות במידת מה. בעקבות השואה הונעו מדינות רבות לחוקק חוקים נגד הסתה גזענית. אולם האנטישמיות לא נעלמה לחלוטין ואנטישמיות סמויה או אנטישמיות חברתית המשיכה להתקיים במדינות רבות. זו באה לידי ביטוי לא ממוסד (ללא אפלייה חוקית של יהודים),  כי אם ביחס של הסתייגות, בסגירתם של מועדונים חברתיים מפניהם ובביטויי זלזול ושנאה כלפי יהודים.

 

לאחר הקמת מדינת ישראל ולאורך שנות קיומה התמזגו זו בזו, אנטישמיות ואנטי ציונות, כתופעה המאפיינת בעיקר מדינות ערביות, אך מתפתחת גם כתופעה עולמית.

 

בסוף המאה ה-20 ותחילת המאה ה-21 מסתמנת מגמה אירופית של התחזקות מפלגות ימניות קיצוניות, כמו: מפלגת החירות של יורג היידר באוסטריה, מפלגתו של ז'ן מארי לה פן בצרפת, ומפלגות ניאו-פשיסטיות דומות בהולנד ובאיטליה. רוב מפלגות אלו אינן נושאות דגל אנטישמי מוצהר, ולרוב מצען מתמקד ביחס להגירה אל תוך המדינה, ולזרים כתופעה שלילית כללית. עם זאת,  ניתן למצוא בהתבטאויות של ראשי המפלגות ובמסרים האידיאולוגים שלהן נימה אנטישמית מפורשת. במקרים רבים לובשת האנטישמיות מסווה של התנגדות רעיונית לציונות, או למדיניותה של ממשלת ישראל כלפי הפלסטינאים והערבים בכלל, אך לרוב זהו מסווה דק ושקוף מאוד. 

 

תהלוכה ניאו נאצית במוסקבה (צילום: איי אף פי)

 

בתחילת שנות ה-2000, וביתר שאת לאחר פרוץ המאורעות האלימים של אוקטובר 2000, הפכו אירועים אלימים נקודתיים, הפגנות והתבטאויות בעלות גוון אנטישמי, למחזה עולמי כמעט שכיח. שנת 2002 היתה שנת קשה בכל הקשור לביטויי אלימות אנטישמיים ברחבי העולם. בשנה זו נמנו 311 אירועים: 56 בהם נעשה שימוש בנשק חם או אמצעי חבלה ו-255 אירועים אלימים, כגון פגיעה בבתי כנסת ובבתי קברות בצרפת,בסלובקיה, אנגליה, בלגיה ותוניס, תקיפה ויידויי אבנים כנגד יהודים בקנדה, באוקראינה וברוסיה, ציור צלבי קרס  איומים והצתות של רכוש יהודי

 

ב-2002 הוכפל כמעט מספר ההתקפות שכוונו נגד יהודים או אנשים שסברו שהם יהודים. רוב ההתקפות התרחשו על אדמת אירופה, ורובם המכריע בצרפת ובלגיה.

 

חלק מההתקפות בוצעו על ידי מוסלמים, וחלקן על ידי פעילי ימין קיצוני.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©