אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


אהרן אפלפלד
אהרן אפלפלד צילום: זום 77
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מתוך: "מסות בגוף ראשון"
 מאמר ביקורת על "קאטרינה"


ערכים קשורים
 מלחמת העולם השנייה
 ספרות דור הפלמ"ח
 רומן
 שואה
 פלמ"ח
 חיים נחמן ביאליק
 יוסף חיים ברנר
 פרס ישראל


תחומים קשורים
 ספרות עברית ויידיש


 
 
 

אהרן אפלפלד


Aharon Appelfeld

מידע נוסף

אהרן אפלפלד (יליד 1932), סופר עברי יליד בוקובינה, מחשובי סופרי "דור המדינה". חתן פרס ישראל לספרות (1983).

 

במלחמת העולם השנייה הוגלו אפלפלד ואביו לטרנסניסטריה, ולאחר שהפרידו ביניהם, נדד לבדו מכפר לכפר ברחבי אוקראינה. ב-1946 עלה לישראל וקבע בה את משכנו. בתחילה פרסם שירים וב-1959 פרסם את סיפורו הראשון בכתב-העת "גזית". ב-1962 ראה אור ספרו השלם הראשון, קובץ הסיפורים הנודע "עשן". בהדרגה סלל את דרכו אל לב ההוויה הספרותית הישראלית והיה לאחד מהיוצרים הבולטים בסופרי "דור המדינה" (גל היוצרים שהכתיב את הטון הספרותי בשנים שאחרי ספרות דור הפלמ"ח). מכלול יצירתו כולל בעיקר רומנים ונובלות.

 

למרות שהשואה כמעט ואינה מופיעה בספריו באופן ישיר, טבוע חותמה על כל יצירתו של אהרן אפלפלד. למעשה רוב ספריו עוסקים באירופה בימים של ערב מלחמת העולם השנייה ובישראל בשנים הראשונות שלאחריה. יש המתארים את סך-כל מפעלו הספרותי הענף של אפלפלד כדברי ימיו הספרותיים של העם היהודי במאה ה-20.

בתקופת יצירתו הראשונה (בעיקרה סיפורים שנתפרסמו בשנות ה-60), התמקד אפלפלד בדמויות של "תלושים" יהודים לפני המלחמה ובמהלכה, ופליטים יהודים שהגיעו לארץ-ישראל. על-פי רוב נעו סיפוריו סביב קבוצה מאוד קטנה של גיבורים, או סביב גיבור יחיד. זהו אחד ממאפייניה הבולטים של ספרות דור המדינה, אשר העדיפה להתמקד בדמותו של היחיד ולא ברוח ה"אנחנו" שאפיינה את דור הפלמ"ח.

 

בתקופות יצירתו המאוחרת יותר כתב אפלפלד בעיקר רומנים ונובלות. הרומן הראשון "העור והכותונת" (1971), מספר על מפגש בין בעל ואישה, פליטי שואה, לאחר 25 שנות פירוד. בכמה מספריו הוא מתאר את התפוררותן של משפחות יהודיות, חילוניות, באירופה של ערב מלחמת העולם. במקצת הסיפורים, תהליך ההתפוררות מובא דרך עיניו של נער מתבגר, בן המשפחה. כך למשל ברומן הידוע ביותר שלו, "תור הפלאות" (1979), בנובלה "באדנהיים עיר נופש" או ברומן "בעת ובעונה אחת" (1985).

 

העולם שמצייר אפלפלד בספריו על ימי טרום-המלחמה הגדולה, הוא עולם שבו הכל "תלוי על בלימה" כדברי אחת הדמויות מתוך הרומן "רצפת אש" (1988). גם כשהם מבקשים ליהנות ממנעמי השעה, משתלטת המועקה, והקטסטרופה המתקרבת נרמזת. מבחינה זו השואה אינה אלא סופה הבלתי נמנע של גזירת גורל ושל התכלות התרבות היהודית שקדמה לה. לעיתים גיבור הסיפור אינו דווקא יהודי, אלא גוי שגורלו נקשר ביהודים. כך למשל ברב-המכר "קאטרינה" (1989) - סיפור וידוי שבו מגוללת גויה, בת-איכרים שיכורה ורוצחת, את סיפור חייה. ברומן "מכוות אור" (1980) תיאר לראשונה את המפגש המורכב והטעון של נערים פליטי שואה עם החברה הארץ-ישראלית הקולטת אותם. ספריו העוסקים בתקופה זו מתארים דמויות שורדות אך תלושות, מנותקות מן המיתוס הפלמ"חי-חלוצי, נודדות בארץ שאליה הגיעו זה עתה, והזרה להם כל-כך.

אהרן אפלפלד פרסם גם ספר מסות ומעין אוטוביוגרפייה ("סיפור חיים", 1999). הוא משמש פרופ' לספרות עברית (מאז 1979) באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ומחזיק בתארי דוקטור כבוד של האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת ברנדייס, אוניברסיטת בר-אילן, הסמינר התיאולוגי היהודי, ישיבה יוניברסיטי וההיברו יוניון קולג'. זכה בפרס ביאליק, בפרס ברנר, ובפרס ישראל לשנת 1983.

מספריו: "עשן" (קובץ סיפורים 1962), "בגיא הפורח" (קובץ סיפורים 1963), "כפור על הארץ" (סיפורים 1965), "בקומת הקרקע" (סיפורים 1968), "העור והכותונת" (נובלה1971), "אדני הנהר" (סיפורים 1971), "כאישון העין" (נובלה 1973), "כמאה עדים" (סיפורים 1975), "שנים ושעות" (נובלות 1975), "תור הפלאות" (1978), "בדנהיים עיר נופש" (נובלה 1979), "מסות בגוף ראשון" (מסות ביוגרפיות וספרותיות 1979), "מכוות האור" (נובלה 1980), "הכתונת והפסים" (שתי נובלות 1983), "בעת ובעונה אחת" (נובלה 1985), "רצפת אש" (רומן 1988), "קאטרינה" (רומן 1989), "מסילות השער" (רומן 1991), "ליש" (נובלה 1994), "טמיון" (רומן 1995), "עד שיעלה עמוד השחר" (רומן 1995), "מכרה הקרח" (רומן 1997), "כל אשר אהבתי" (רומן 1999), "סיפור חיים" (אוטוביוגרפיה 1999), "מסע אל החורף" (רומן 2000), "עוד היום גדול - ירושלים: הזכרון והאור" (ביוגרפיה 2001), "לילה ועוד לילה" (רומן 2001), "פולין ארץ ירוקה" (רומן 2005), "פתאום אהבה" (רומן 2005), "והזעם עוד לא נדם" (רומן 2008).

 


מידע נוסף

 

שיעור ספרות - מאחורי כל יצירה מתחבא יוצר, ומאחורי כל יוצר מסתתר סיפור. מסע בעקבות סיפורי חייהם של הכותבים הגדולים, בישראל ובעולם. פרוייקט באנציקלופדיה ynet

לעמוד הפרוייקט - לחצו כאן

 

גדם פועם - "ברונו, גיבור ספרו החדש של אהרן אפלפלד חגג את יום הולדתו החמישים ובתוך כך מספר לקוראיו את סיפור חייו כגידם ואת מסעו בכל רחבי אירופה, דרך נסיונו בשואה ועד חייו בישראל". שלושה פרקים ראשונים מתוך "והזעם עוד לא נדם". מתוך אתר ynet.

לטקסט המלא - לחצו כאן.

 

העיר הזאת - "תל אביב בחודש יולי היא עיר דביקה. אינך יכול לנגוע במעקה או להישען על קיר, קניתי לי זוג כפפות כדי שיפרידו ביני ובין החומרים העכורים המקיפים אותי". סיפור קצר, מתוך אתר ynet.

לטקסט המלא - לחצו כאן.

 

לילה ועוד לילה - "שמי מַנְפְרֶד ואני מתגורר בפנסיון פְּרַאכְט בירושלים. אל תצפו ממני לגדולות. אני סוחר מן הנוסח הישן, וכמו כל סוחר אני מהמר. אל דאגה, לא על כל הקופה. את רכושי חילקתי כמו שנהוג אצלנו: רבע בנכסי דלא ניידי, רבע בכספת והיתר אצלי. אני אוהב להרגיש את המזומנים על גופי. שטרות ותכשיטים בבִטנתי מרגיעים אותי, ואני אוכל את ארוחותַי בשקט". פרק ראשון מתוך הרומן "לילה ועוד לילה", מתוך אתר ynet.

לטקסט המלא - לחצו כאן

 

הייתי קורבן - "לפני 20 שנה, ב-1988, פגש הסופר, זוכה פרס הפוליצר פיליפ רות, את אהרן אפלפלד. השיחה הנפלאה ביניהם מתפרסמת בימים אלה בספר 'ענייני עבודה' בו מאוגדות שיחות עם סופרים בינלאומיים נחשבים. להלן פרק מהספר". מתוך אתר ynet.

לטקסט המלא - לחצו כאן

 

בחזרה לבאדנהיים - הבמאי הפולני פיוטר שאלשה יביים גרסה משלו לנובלה "באדנהיים עיר נופש" מאת חתן פרס ישראל, אהרון אפלפלד. בהצגה, קופרודוקציה אוסטרית-פולנית-ישראלית, ישתתפו שחקני היידישפיל מישראל והיא תוצג גם בקטוביץ ובוינה. מתוך אתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©