אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


 תחילת אנתיפאדת אל-אקצה. אוקטובר 2000
תחילת אנתיפאדת אל-אקצה. אוקטובר 2000  צילום: גלי תיבון
 
 פלסטינאים חמושים במארב בבית לחם
פלסטינאים חמושים במארב בבית לחם צילום רוייטרס
 
 אחרי התקפת צה"ל בח'אן יונס
אחרי התקפת צה"ל בח'אן יונס  צילום איי פי
 
 פינוי פצועים והרוגים מפיגוע ירי בחברון
פינוי פצועים והרוגים מפיגוע ירי בחברון  צילום: ערוץ 1
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 ויליאם ג'פרסון קלינטון
 משטרת ישראל
 רמאללה
 שירות ביטחון כללי
 רחבעם זאבי
 קסאם
 שייטת 13
 מרואן ברגותי
 פתח
 הג'יהאד האסלאמי (הפלסטיני)
 מלחמת יום הכיפורים
 אחמד יאסין
 אנתיפאדה
 ועידת קמפ דייוויד השנייה
 אהוד ברק
 יאסר ערפאת
 אריאל שרון
 מהומות אוקטובר
 מבצע חומת מגן
 גדר ההפרדה


תחומים קשורים
 היסטוריה צבאית
 ישראל והציונות


 
 
 

אנתיפאדת אל-אקצאמהלך אירועים: 2000 |  מהלך אירועים: 2001 |  מהלך אירועים: 2002 |  מהלך אירועים: 2003 |  מהלך אירועים: 2004 |  ציטוטים |  מידע נוסף

אנתיפאדת אל-אקצא, עימות אלים בין הרשות הפלסטינית ותושביה למדינת ישראל, אשר החל בסוף ספטמבר 2000. מכונה גם האנתיפאדה השנייה, להבדילה מן האנתיפאדה הראשונה (1987 - 1993).

 

בחייהם של העם הפלסטיני והעם הישראלי נחשבים אירועי אנתיפאדת אל-אקצא כתופעה המרכזית והמשפיעה ביותר בשנים האחרונות, אם בתחום הבטחוני, כאשר כמעט כל מקום במרחב הציבורי הכיל סכנת חיים פוטנציאלית, בתחום הכלכלי בו ספגו שני העמים ירידה ברמת החיים, ולמעשה כמעט בכל תחום מתחומי החיים.

 

ב-29 בספטמבר 2000, לאחר כישלונן של שיחות קמפ דייוויד בין אהוד ברק ויאסר ערפאת, פרצה האנתיפאדה השנייה, ויחסי הפלסטינאים ומדינת ישראל חזרו למסלול האלימות. את גל האלימות שהחל בתאריך זה נהוג לכנות "אנתיפאדת אל-אקצא", שכן העילה שניתנה בשעתה לחידוש האלימות היתה ביקורו של אריאל שרון, (יו"ר האופוזיציה דאז), בהר הבית. לאחר הביקור פרץ גל מהומות אלימות בקרב הפלסטינאים ביו"ש ועזה וכן בקרב אזרחי ישראל הערבים ("מהומות אוקטובר"). גל זה היווה למעשה את פתיחתה של אנתיפאדת אל-אקצא.

 

תושבים פלסטינים בשכם תוקפים רכב צה"לי (צילום: רויטרס)

 

הקישור הסיבתי בין ביקורו של שרון לבין פריצת האנתיפאדה שנוי במחלוקת ציבורית ופוליטית, ויש הרואים בביקור עילה מקרית ששימשה את הפלסטינאים לחידוש המאבק האלים במדינת ישראל.

 

במהלך האנתיפאדה יזמו הפלסטינאים אלפי תקריות אלימות מסוגים שונים: ירי בנשק חם, הנחת מטעני חבלה, ירי מרגמות ועוד, אך אופן הפעולה הבולט ביותר היה הוצאתם לפועל של פיגועי ההתאבדות (138 פיגועים עד שלהי ספטמבר 2004). פיגועים אלו שיבשו בצורה קיצונית את אורח החיים בישראל וגבו מספר רב של קורבנות, בעיקר בקרב אזרחים.

 

תגובתה של מדינת ישראל לתקריות אלה הסלימה פעם אחר פעם עם התמשכות העימות, עד שלבסוף כבש צה"ל מחדש את רוב שטחי יו"ש (בעיקר במהלך מבצע "חומת מגן") וביטל בפועל את מעמדה של הרשות הפלסטינית כגוף שלטוני בשטחים אלה.

 

 פיגוע שביצעו מחבלים פלסטינאים בשוק בחדרה, 2005 (צילום: רויטרס)

 

במקביל לכיבוש השטח עצמו, פעלו כוחות מערכת הביטחון לסיכול האלימות הפלסטינית באמצעות חיסול ומעצר פעילים בארגוני הטרור ובעזרת אמצעים נוספים כמו הטלת סגרים ועוצרים ממושכים על האוכלוסייה הפלסטינית בגדה המערבית, בניית מערך של מחסומי דרכים ושיבוש דרכי תנועה בתוך הגדה עצמה ובין הגדה וישראל, ולבסוף, בנייתה של גדר הפרדה שנועדה למנוע כניסת פלסטינאים לשטח ישראל. כל האמצעים הללו, ובעיקר בנייתה של הגדר ומיקומה המדוייק, עוררו דיון וביקורת ציבורית בישראל ובעולם.

 

הסלמת העימות בין הפלסטינאים למדינת ישראל גבתה מספר רב של קורבנות משני הצדדים. על פי נתוני דובר צה"ל עד ל-27 בספטמבר 2005 חמש שנים לאחר פריצת אנתיפאדת אל-אקצא, נהרגו כתוצאה מפעולות הפלסטינים 1064 אזרחים ישראלים (מהם 319 אנשי כוחות הביטחון) ונפצעו 7,462 אזרחים נוספים (מהם 2,430 אנשי כוחות הביטחון). על פי נתוני ארגון "בצלם" עד ל-19 בספטמבר 2005 נהרגו מאש כוחות הביטחון הישראלים 3,315 פלסטינאים. על פי נתוני ארגון "הסהר האדום" הפלסטיני עד ל-27 בספטמבר 2005 נפצעו 29,181 פלסטינאים נוספים.

 

פלסטינאים בשכם מפגינים נגד ישראל, 2005 (צילום: רויטרס)

 

במהלך אנתיפאדת אל-אקצא נעשו נסיונות רבים ומאמצים לסיים את העימות בין שני הצדדים או לפחות להפסיקו לזמן קצוב. את רובם יזמה ארה"ב בצורה פעילה או נתנה להם את תמיכתה. רובם ככולם של מאמצים אלו נכשלו ובמקרה הטוב הביאו להפוגה זמנית בלחימה.

 


מהלך אירועים: 2000

ב-11 ביולי 2000 נפתחה ועידת קמפ דייוויד השנייה, במטרה לחתום על הסכם קבע לסיום הסכסוך הישראלי- פלסטיני. במהלך המו"מ הביעו שני הצדדים נכונות לוויתורים מרחיקי לכת, לא מעט בזכות הלחץ שהפעיל נשיא ארה"ב ביל קלינטון על שני המנהיגים, אהוד ברק ויאסר ערפאת. למרות צמצום פערי העמדות הסתיימה הוועידה בלי שהושג הסכם. בעקבות כישלון השיחות, נוצר נתק בין ממשלת ישראל לרשות הפלסטינית, והקרקע הוכשרה לעימות צבאי בין הצדדים.

 

ב-29 בספטמבר, יום לאחר ביקורו של אריאל שרון בהר הבית, פרצו מהומות ברחבי הגדה המערבית וחבל עזה.

 

ב-30 בספטמבר נהרג מוחמד א-דורה בן ה-12 בקרב יריות בין חיילי צה"ל ופלסטינאים בצומת נצרים שברצועת עזה. מותו תועד על ידי צלם פלסטינאי של הטלוויזיה הצרפתית. בתחילה צה"ל התנצל על האירוע אך מאוחר יותר הטיל ספק באחריות הכוחות הישראליים להריגת הילד.

 

אירועי השעה, לצד תחושת אפליה מתמשכת, הביאו את הציבור הערבי במדינת ישראל לפתוח במהומות ב-1 באוקטובר 2000. מוקדי המהומות היו כפרי הגליל ויישובי ואדי ערה. המהומות גרמו לחסימת כבישים מרכזיים ולניתוק צפון הארץ ממרכזה לכמה שעות. במהלך המהומות נהרג נהג אוטובוס יהודי. 13 מפגינים ערבים נהרגו מירי של שוטרי משטרת ישראל.

 

ב-12 באוקטובר, נקלעו 2 חיילי מילואים שתעו בדרכם למחסום פלסטיני ליד רמאללה. החיילים הובלו לבניין המשטרה בעיר, שם נרצחו באכזריות על ידי המון פלסטיני זועם. בתחילת אנתיפאדת אל-אקצא נמנע צה"ל מפעולות נרחבות על מנת למנוע את הסלמתה, אולם תמונות הלינץ' ברמאללה זעזעו את הציבור הישראלי והביאו להחרפת פעולות צה"ל במידה ניכרת.

 


מהלך אירועים: 2001
בליל שישי, 1 ביוני 2001, נהרגו 21 נערים ועוד 120 נפצעו כאשר מחבל מתאבד פוצץ עצמו לפני מועדון לילה בחוף הדולפינריום בת"א. הפיגוע בדולפינריום היה נקודת שיא בגל הפיגועים הקשים ששטף את ישראל, אך לא היה האחרון בהם. כחודשיים לאחר מכן, ב-9 באוגוסט, פוצץ עצמו מחבל מתאבד בכניסה למסעדת "סבארו", בירושלים. בפיגוע נהרגו 15 איש, וכ-140 נפצעו.

 

ב-4 ביולי, לאחר שורת פיגועים קשים, הכריזה הממשלה רשמית על הנהגת מדיניות חיסולים (שכונתה "הגנה אקטיבית"). במסגרת מדיניות זו ניסו צה"ל ו
השב"כ להרוג פעילי טרור שהיו מעורבים בתכנון פיגועים בעבר, או עמדו להוציא פיגוע לפועל. פגיעה אישית בפעילי טרור פלסטינאים הייתה נהוגה גם לפני פריצתה של אנתיפאדת אל-אקצא, אולם ברוב המקרים נמנעה ישראל מלאשר את אחריותה לפעולות.

 

ב-26 באוגוסט הרג צה"ל את מנכ"ל 'החזית העממית לשחרור פלסטין' אבו עלי מוסטפא באמצעות ירי טילים לעבר לשכתו ברמאללה.

 

ב-17 באוקטובר נרצח שר התיירות רחבעם "גנדי" זאבי במלון בירושלים על ידי מחבלים פלסטינאים. זאבי היה מראשי הימין הישראלי וממקימי תנועת "מולדת", שבמרכז מצעה עמד רעיון א"י השלמה וטרנספר מרצון של ערבים. במהלך השנים לאחר הרצח ניהלה מדינת ישראל מרדף עיקש אחר רוצחיו, ומרביתם חוסלו או נכלאו.

 

ב-1 וב-2 בדצמבר נרצחו 26 ישראלים בפיגועי התאבדות ברחוב בן יהודה בירושלים ובאוטובוס בחיפה. בעקבות פיגועים אלה שהצטרפו לשורה ארוכה של פיגועי ירי והתאבדות שנערכו במהלך שנת 2001, הכריזה ממשלת ישראל על הרשות הפלסטינית כישות תומכת בטרור. מיד לאחר ההחלטה כותרו הערים בגדה המערבית, ובנוסף הרס צה"ל את שדה התעופה בעזה והשמיד את מסוקיו של יו"ר הרשות, יאסר ערפאת.

 

הקסאם, רקטה מתוצרת בית שפותחה בעזה בסוף שנות ה-90, הופעלה לראשונה באפריל 2001. בשנים לאחר מכן נורו לעבר ישראל אלפי רקטות, בעיקר לעבר העיר שדרות ויישובי הנגב המערבי, מהן נהרגו 13 ישראלים ומאות נפצעו. פעולות צה"ל ברצועת עזה שנועדו למנוע את ירי הקסאם לא הוכיחו את יעילותן.

 


מהלך אירועים: 2002
ב-3 בינואר 2002 השתלטו לוחמי
שייטת 13 על האונייה "קארין A" לפני כניסתה לתעלת סואץ. האונייה, אשר עשתה את דרכה לרצועת עזה, הובילה עשרות טונות של אמצעי לחימה מסוגים שונים שנועדו לחימוש כוחות הרשות הפלסטינית. העברת הנשק לשטח הרצועה הייתה חלק ממערך מסועף של הברחות נשק שהפעילו הרשות הפלסטינית וארגוני טרור פלסטיניים.

 

בעקבות גל התקפות הטרור בחודשים פברואר-מרס 2002 החליטה ב-6 במרס אופ"א (UEFA; ארגון המאגד את התאחדויות הכדורגל האירופיות) להשעות את כל משחקי הכדורגל במסגרת מפעלי אופ"א בישראל, ולאלץ קבוצות ישראליות לנהל את משחקי הבית שלהן בחו"ל. ההחלטה עוררה זעם רב בחוגי הספורט בישראל, שטענו כי היא הושפעה משיקולים פוליטיים.

 

ה-8 במרס היה היום הכי עקוב מדם עד נקודה זו במהלך האינתיפאדה, עם 45 בני אדם הרוגים, רובם פלסטינאים.

 

ב-27 במרס, בעיצומה של ארוחת החג בערב ליל הסדר, הפעיל מחבל מתאבד מארגון חמאס מטען חבלה גדול בחדר האוכל של מלון ''פארק'' בנתניה, שבו התארחו למעלה מ-250 אורחים. מהפיצוץ נרצחו 30 בני אדם ועוד כ-150 נפצעו.

 

יומיים לאחר הפיגוע במלון "פארק", החליטה ממשלת ישראל לצאת למבצע צבאי במטרה להחזיר לידיה את השליטה בשטחי הגדה המערבית. במסגרת המבצע, שכונה "חומת מגן", נכנס צה"ל למרכזי הערים ולמחנות הפליטים, הרג כ-250 פלסטינאים, החרים אמצעי לחימה רבים והרס מבנים. במהלך המבצע נהרגו 29 חיילים ו-127 נפצעו, מרביתם במחנה הפליטים בג'נין.

 

אחד הקרבות הקשים ביותר במבצע "חומת מגן" התנהל ב-9 באפריל במחנה הפליטים ג'נין. בקרב נהרגו 13 חיילי צה"ל וכ-50 פלסטינאים. בתום הקרב טענו הפלסטינאים כי כוחות צה"ל ביצעו טבח בתושבי המחנה והרגו מאות מהם. הכחשתה של ישראל התקבלה בתקשורת העולמית בספקנות, לאור מראות ההרס במקום. באוגוסט 2002 פרסם האו"ם דו"ח מיוחד שבו נקבע כי אכן לא היה טבח בג'נין.

 

ב-15 באפריל, במהלך מבצע "חומת מגן", נעצר מרואן ברגותי – מבכירי תנועת הפתח בגדה המערבית – ונידון ל-5 מאסרי עולם. ברגותי נחשב לאחד מתומכיו של תהליך השלום הישראלי-פלסטיני אך מעמדו זה השתנה עם פתיחתה של אנתיפאדת אל-אקצא, אז החל להיות מעורב בתכנון ובהוצאה לפועל של פיגועי טרור נגד ישראלים. גם בזמן מאסרו בכלא הישראלי המשיך ברגותי בפעילותו הפוליטית.

 

לאחר דיונים ממושכים, החלה ביוני 2002 הקמת גדר הפרדה. רעיון גדר ההפרדה עלה לדיון הציבורי והפוליטי בישראל כבר בשנות ה-90, עם התגברות מעשי הטרור וגניבות הרכב משטחי הרשות הפלסטינית. ב-1998 הוחלט על הקמת גדר ומכשולים אולם מימוש ההחלטה נותר תיאורטי ברובו. לאחר פריצתה של אנתיפאדת אל-אקצא גבר הלחץ הציבורי למימוש התוכנית. אורך הגדר יסתכם, על פי התכנון בכ-760 ק"מ.

 

ב-18 ביוני התפוצץ מחבל מתאבד באוטובוס בדרום ירושלים. 19 אזרחים נהרגו.

 

ב-22 ביוני הפציץ חיל האויר את ביתו של סלאח שחאדה עם פצצה במשקל טון. כ-16 אנשים נהרגו, ביניהם אשתו של שחאדה, שלושה מילדיו ונשים וילדים שכנים. בהתקפה אף נפצעו עשרות אזרחים.

 


מהלך אירועים: 2003
ב-5 בינואר נהרגו 23 אזרחים וכ-100 נפצעו כשני מחבלים מתאבדים התפוצצו ברחובות תל אביב.

 

ב-30 באפריל השיק ה'קוורטט' (האיחוד האירופי, האו"ם, רוסיה וארה"ב) את "מפת הדרכים", תכנית בשלבים לסיום הסכסוך שבסופו תוקם מדינה פלסטינאית עצמאית. שני הצדדים לא עמדו בלוח הזמנים.

 

ב-10 ביוני ניסה חיל האוויר לחסל את מנהיג החמאס עבד אל-עזיז רנטיסי, בהתקפה שערך בעזה. למחרת נהרגו 16 אנשים בפיגוע באוטובוס בירושלים.

 

בתיווך אמריקני נכנסה לתוקפה ב-29 ביוני ה"הודנא" - הפסקת אש בין ארגוני ההתנגדות הפלסטיניים לבין צה"ל. במסגרת הפסקת האש הסכימו הפלסטינאים שלא לבצע פיגועי טרור, ואילו ישראל הסיגה במקצת את כוחותיה משטחי הרשות הפלסטינית. ההודנא הייתה אמורה להימשך 3 חודשים ולשמש נקודת מוצא לחידוש האמון בין הצדדים, אולם בפועל הסתיימה כעבור פחות מחודשיים, והלחימה בין ישראל לפלסטינאים התחדשה במלוא העוצמה.

 

ב-4 באוקטובר 2003, התפוצצה מחבלת מתאבדת מסעדת "מקסים" בחוף הכרמל שבחיפה. בהתפוצצות נהרגו 19 סועדים, בהם 6 ילדים. בתגובה הפציץ חיל האוויר בסיסים של
הג'יהאד האסלאמי ליד דמשק. הייתה זו הפצצה ראשונה של צה"ל בסוריה מאז מלחמת יום הכיפורים.

 


מהלך אירועים: 2004

ב-29 בינואר 2004 התפוצץ מחבל מתאבד באוטובוס במערב ירושלים. 10 אזרחים נהרגו.

 

ב-14 במרס 2004 התרחש אחד הפיגועים החמורים ביותר בתולדות המדינה. שני מחבלים שיצאו מעזה, לבושי מדים של צה"ל, חדרו לנמל אשדוד. מיד לאחר שנכנסו לשטח הנמל הפעילו מטענים רבי עוצמה שהוצמדו לגופם. הפיצוצים התרחשו במרחק קצר ממיכלי האמוניה והדלק של הנמל, שפיצוצם היה גורם לאסון לאומי כבד. הפיגוע העיד על יכולתם של ארגוני הטרור לבצע, בקלות יחסית, פיגוע-על במתקן בעל חשיבות אסטרטגית

 

בעקבות הפיגוע בנמל אשדוד, ולקראת ההתנתקות, החליטה הממשלה להתיר לצה"ל לפגוע במנהיגי ארגון החמאס. ב-22 במרס 2004 חוסל בירי טילים מייסד הארגון, שייח' אחמד יאסין. פחות מחודש לאחר מכן חוסל באופן דומה סגנו ויורשו, עבד אל-עזיז רנתיסי. בספטמבר 2004 חוסל בדמשק עוד אחד מבכירי הארגון. ישראל הכחישה את מעורבותה בפעולה זו. שרשרת החיסולים פגעה קשות, לזמן מה, בהנהגת הארגון ובפעולתו.

 

ב-13 במאי פשטו כוחות צה"ל על מחנה הפליטים ברפיח, והרגו לפחות 40 פלסטינאים.

 

ב-11 בנובמבר מת יאסר ערפאת בצרפת, בהיותו בן 75.

 

 


ציטוטים

 

  • "אוסלו התבסס על ההנחה שיתאפשר לערפאת לשלוט על 89 אחוזים מהפלסטינים ושישראל תנהג בו כמו מנהיג והוא ימלא את התחייבויותיו בהסכם. קיווינו שערפאת יעבור את השינוי הפנימי, במשך השנים אבל השינוי הזה לא קרה ואת זה אי אפשר להסתיר מהעולם (…) יש פיתוי חזק אצלנו לעצום עין ולהיות נחמדים, אבל צריך להודות באמת הזו, שערפאת אחראי לאי כיבוד התחייבויות ולקריסת אוסלו, לטרור ולאלימות." (רה"מ לשעבר אהוד ברק, מתוך הרצאה שנשא באוניברסיטת תל אביב, 2001).

 

  • "עברנו שבע שנים של אנתיפאדה ושבע שנים של משא ומתן חסר תועלת. האנתיפאדה הנוכחית שונה מהראשונה שכן קיימת היום רשות פלסטינית והפלסטינים מאורגנים טוב יותר. האנתיפאדה באה לקבוע כללים חדשים למשא ומתן ולא כדי לשפר עמדות בשיחות". (מוחמד דחלאן, מבכירי הרשות הפלסטינית, נובמבר 2000).

 

  • "הרשות היא חלק מהעם הפלסטיני, והיא מודעת היטב לסבל שהעם הזה עובר. אנו סבורים שהאנתיפאדה, בצורה העממית שלה, היא כלי מסייע בידי הרשות הן בדעת הקהל הבינלאומית והן במשא ומתן, שכן עד כה ההתנחלויות הן מחסום בפני הצלחת המשא ומתן והן אלה שמקשות על חיי הפלסטינים. שהצבא הורס בתים ומשחית אדמה פלסטינית, כדי לשמור על המתנחלים וכשהמתנחלים, בגיבוי חיילים, אינם מפסיקים לפגוע בפלסטינים, פעולות נגדם הן פעולות טבעיות ותגובה טבעית לכוחניותם הבוטה". (שר בממשלת הרשות הפלסטינית מתאר את מדיניות הרשות לגבי אנתיפאדת אל-אקצא, מרס 2001).

 

  • "אני מתאר לעצמי שבסיפור הפלסטיני הם יתייחסו לתקופה הזו כתקופה הירואית באתוס שלהם, כפי שהמצרים חוגגים את מלחמת יום הכיפורים. אז בסיפור שלהם הם ניצחו. בסיפור שלנו אנחנו ניצחנו. אנחנו צריכים כרגע לאור זה שהחברה הישראלית עמדה במבחן וצה"ל עמד ונחלם בטרור בגבורה, להודיע שאנחנו ניצחנו ולהמשיך הלאה". (הרמטכ"ל משה יעלון, מתייחס לאירועי האנתיפאדה, יולי 2003).

 

  • "אמרנו כי במידה והם יקבלו על עצמם אחריות ויפעלו ברצינות, הם יהיו מי שפועלים שם. אך במידה והדבר לא ייעשה והם לא יקבלו אחריות - נמשיך בפעולותינו למתן ביטחון לאזרחי ישראל". (רה"מ אריאל שרון מתייחס לפעולת צה"ל נגד בחמאס בחברון, יוני 2003).

 


מידע נוסף

 

מחקר: הטרור לא פגע בחוסן הלאומי הישראלי - כאלה אנחנו: יציבים, גמישים ואופטימיים. מחקר שבחן אם הטרור הפלסטיני הצליח לפגוע ב"חוסן הלאומי" של החברה הישראלית, נמצא כי הציבור לא שבר דפוסי התנהגות מוכרים, לא נסדק הקונצנזוס המקובל על ידי מרבית הציבור בנוגע לאופן ההתמודדות עם הפלסטינים ולא נוצרו דפוסי חשיבה חדשים לסכסוך. זאת, אולי בניגוד לתקוותיו של נסראללה שאמר כי חוסנה של החברה בישראל "שקול לקורי עכביש". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©