אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


הנהר נילוס.
הנהר נילוס. צילום: לע"מ
 
הר קילימנג'רו.
הר קילימנג'רו. צילום: איי פי
 
תושבי בוצואנה בקבלת פנים לג'ורג בוש.
תושבי בוצואנה בקבלת פנים לג'ורג בוש. צילום: רויטרס
 
זברות באפריקה
זברות באפריקה צילום: טל רוטמן
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מידע על אפריקה מאתר USAID


ערכים קשורים
 טוניסיה
 דרום אפריקה
 כף ורדה
 סנגל
 סומליה
 האוקיינוס האטלנטי
 האוקיינוס ההודי
 הים האדום
 הים התיכון
 מדגסקר
 מוזמביק
 אטלס
 אתיופיה
 קניה
 קילימנג'רו
 בקע סורי-אפריקני
 אגם ויקטוריה
 קונגו
 מדבר סהרה
 אורנג'
 נילוס
 צ'ד
 קו המשווה
 גינאה
 קלהרי
 סוונה
 באובב
 ביוגיאוגרפיה
 ג'ירף
 פיל
 סוס יאור
 זברה
 אריה
 יען
 תנין
 מלריה
 ארבה
 טרמיטאים
 ק'ויסן
 ברברים
 ערבים
 ערבית
 אסלאם
 נצרות
 מונופיזיטים
 קופטים
 פרוטסטנטיות
 ברטולומאו דיאש
 ושקו דה גמה
 אלג'יריה
 מרוקו
 מלחמת הבורים
 קמרון
 טוגו
 אנגולה
 אריתריאה
 לוב
 מלחמת העולם הראשונה
 ליבריה
 מלחמת העולם השנייה
 זימבבווה
 המלחמה הקרה
 בורונדי
 רואנדה
 פרדריק וילם דה קלרק
 נלסון מנדלה
 אפרטהייד
 בוצואנה
 אוגנדה
 איי קומורו
 בורקינה פאסו
 בנין
 ג'יבוטי
 גאנה
 גבון
 גינאה המשוונית
 גינאה-ביסאו
 גמביה
 הרפובליקה הדמוקרטית קונגו
 הרפובליקה המרכז אפריקנית
 הרפובליקה של קונגו
 זמביה
 חוף השנהב
 טנזניה
 לסוטו
 מאוריטניה
 מאלי
 מלאווי
 מצרים
 ניגריה
 ניז'ר
 נמיביה
 סאו טומה ופרינסיפה
 סודן
 סווזילנד
 סיירה ליאון
 סיישל
 אסיה
 אימפריאליזם וקולוניאליזם


תחומים קשורים
 יבשות, חלקי יבשות וימים


 
 
 

אפריקה


Africa

גבולות |  מבנה פיסי |  אקלים |  צומח |  חי |  גזעים ולשונות |  דת ואוכלוסיה |  היסטוריה |  אפריקה העצמאית |  מדינות אפריקה |  מידע נוסף

אפריקה, היבשת השנייה בגודלה בכדור הארץ (אחרי אסיה). שטחה כ-30,000,000 קמ"ר, כולל האיים השייכים אליה. אפריקה היא מקום הולדתו של המין האנושי. שם הוא התפתח מקופי האדם ונפוץ ברחבי העולם.

יבשת יבשות אפריקה

למפה מפורטת של יבשת אפריקה - לחצו על המפה

זוהי היבשת הסובלת מתנאי החיים הקשים בעולם. זאת, כתוצאה משילוב של גורמים: היסטוריה קולוניאלית קשה שהותירה אחריה חורבן, אי-יציבות פוליטית ומשאבי טבע מדולדלים בחלק מהמדינות; סכסוכים פנימיים, הנובעים בחלקם מהחלוקה השרירותית למדינות, על-פי השלטון הקולוניאלי ולא על-פי חלוקה טבעית; פגעי טבע ומחלות, שנזקיהם גדלים על רקע תת-הפיתוח ביבשת. כל אלה הפכו את אפריקה ליבשת בה נפוצות מלחמות עקובות מדם, מחלות בהן מתים מיליוני בני אדם ומדינות שאזרחיהן סובלים מעוני ומחסור.

באפריקה יש 53 מדינות. רובן מדינות צעירות מאוד, שהיו למדינות עצמאיות רק בשנות ה-50 וה-60 של המאה ה-20 - לאחר עזיבת הכוחות האירופים.

 

 

 


גבולות

גבולה הצפוני ביותר של יבשת אפריקה נמצא בכף בלאנקו שבחוף טוניסיה (קו רוחב 37.20º צפון), בדרום - קצה היבשת בכף אגולס שבדרום אפריקה (קו רוחב 34.51º דרום), במערב - לכף ורדה שבסנגל (קו רוחב 17.34º מערב) ובמזרח - כף גוורדפואה שבסומליה (קו רוחב 51.16º מזרח). כשני שלישים משטחה של אפריקה נמצאים בחצי כדור הארץ הצפוני.

 מפל הנילוס הכחול באתיופיה (צילום: רן שלו)

 

במערב יושבת אפריקה לחוף האוקיינוס האטלנטי, במזרח לחוף האוקיינוס ההודי וים סוף ובצפון לחוף הים התיכון. האי הגדול היחיד ביבשת הוא מדגסקר, 450 ק"מ דרומית-מזרחית למוזמביק.

 


מבנה פיסי

שטחה של אפריקה הוא ברובו רמה של סלעים קדומים, שהיתה בעבר הגיאולוגי חלק מיבשת גונדוונה. שחיקה וסחיפה שפעלו במשך מאות מיליוני שנים הנמיכו חלק מהריה ומילאו אגנים בכיסוי עבה של חצץ, חול או טין. מלבד הרי האטלס שבצפון-מערב היבשת, לא נתקמטה הרמה. פעולת געש הגביהה את הרי אתיופיה, קניה וטנגנייקה במזרח, וההרים הגבוהים ביבשת הם הרי געש כבויים (כמו הקילימנג'רו).


הגדול שבבקעים הוא הבקע הסורי-אפריקני, החודר למזרח אפריקה מדרום להרי אתיופיה.

 

בהמשכו כלפי דרום הוא מתפצל לשני סעיפים: המערבי, שבו אגם רודולף ואגמים אחרים; והמזרחי, הראשי, שבו אגמי אלברט, אדוארד, טנגנייקה ועוד.

 

בין השוליים המורמים של שני הסעיפים יש אגן ובו נמצא אגם ויקטוריה. דרומה משם שבים הסעיפים ומתאחדים בבקע של אגם מלאווי; הבקע הסורי-אפריקני מגיע עד לצפונו של נהר זמבזי. מעבר לאגנים הנרחבים של קונגו וצ'אד נמשכת הרמה צפונה וצפונה מערבה בהרי טיבסטי וברמת טסילי שבמדבר סהרה.

אגן הנילוס שקוע בין רמות המתרוממות ממערב לו וממזרחו, בסודן ובמצרים. שולי הרמה יוצרים מישורי חוף צרים מאוד. בגלל תלילות השוליים נשפכים הנהרות הגדולים (אורנג', קונגו,קמרון, ניז'ר, לימפופו וזמבזי) אל הים באשדות ומפלים. רוב הנהרות הזורמים מערבה עשירים במים יותר מהנהרות הזורמים מזרחה. לנילוס, המנקז חלק גדול מן המים של מזרח אפריקה, יש אשדות בחלקו התיכון. במחצית שטח היבשת, בעיקר בסהרה ובאגן צ'אד, המים אינם מתנקזים אל הים.

 


אקלים

בפס צר בצפון היבשת האקלים הוא ים תיכוני. משם ועד לקו רוחב 15º צפון נושבות בכיוון דרום-מזרח רוחות "רחבי הסוס", המתחממות ומתייבשות בדרכן ויוצרות את אקלימו של מדבר סהרה.

 


מדבר סהרה, הגדול במדבריות העולם, משתרע לאורך כ-5,000 ק"מ לכל רוחב אפריקה הצפונית (צילום: אסף מאייר יצחקי)


בקרבת קו המשווה מתמעטים הפרשי הטמפרטורה העונתיים. גושי האוויר עולים במאונך, מתקררים בגובה וממטירים בכל עונות השנה גשם כבד מעל לקו המשווה; ובעונת הקיץ - בקווי הרוחב 5º-15º בצפונו של קו המשווה ובדרומו. שיאי הגשם (4,000-2,000 מ"מ בשנה) נמדדו בחוף מפרץ גינאה. אגן הקונגו הוא חבל הארץ הגשום הגדול ביותר.

זרמי ים קרים באוקיינוס האטלנטי גורמים צחיחות בצפון-מערב היבשת ובדרום-מערבה, מגבירים את מדבריות הסהרה ויוצרים את מדבר קלהרי שבדרום מערב.

נהר מוזמביק החם זורם אל האוקיינוס ההודי ומוסיף לחות לחוף המזרחי של דרום-אפריקה עד קניה; ואילו בצפון-מזרח היבשת - ים סוף הצר אינו יכול להשפיע כדי למתן את הצחיחות. בהרים הגבוהים, כגון הרי אתיופיה והאטלס, האקלים קר וגשום יותר.

מאז אמצע המאה ה-20 גברה הצחיחות בשולי הסהרה הדרומיים, המדבר התפשט דרומה במהירות, בשל סיבות מגוונות - אקלימיות, היסטוריות ואנושיות.

 


צומח

אזורי הצומח באפריקה תואמים את תנאי האקלים. מדרום לפס הצר של צומח ים תיכוני נמצא צומח הסהרה המדברי על יותר משליש היבשת; אך המרחבים של חצץ וחול חשופים לפגעי הטבע ונאות המדבר מרוחקות זו מזו. הצומח האופייני הוא עשבים, שיחי ננס וצמחים המסוגלים לגדול בתנאי מליחות. כלפי דרום, הופך צומח המדבר בהדרגה לסוונה עשבית ואח"כ לסוונה של עצים או קבוצות עצים פזורים, מהם העומדים בשלכת בעונת היובש.

בקרבת קו המשווה מצטופף הצומח ונעשה יער. מינים רבים של עצים טרופיים צומחים כאן, מהם רמים, כגון הבאובב, שגובהו מגיע עד ל-30 מ' וקוטר

הגזע שלו הוא עד 6 מ'; באזורים שכמות הגשם היורדת בהם היא כ-3,000 מ"מ בשנה, משגשג יער העד המשווני, ובו אילנות רמים, כגון דקלי שמן ופיקוסים; ביניהם יוצרים טחבים, שרכים, מטפסים וטפילים סבך שלעתים אי אפשר לעבור דרכו.

בקטעי ים רדוד בחוף המפרץ גדלים מנגרוביים, אף הם צפופים ומיניהם רבים. בשוליו הדרומיים של יער העד, ששם פוחתות כמויות הגשם, שוב יש סוונה ובה אילנות פזורים, אך היא שונה במיניה מזו שמצפון לקו המשווה.

במדבר קלהרי ובחלקים אחרים של אפריקה הדרומית הצומח הוא מדברי, גם אם אינו דליל כמו בסהרה. בקצה הדרומי של היבשת יש תחום צר של צומח ים תיכוני, בסביבות העיר קייפטאון; הוא עשיר מינים יותר מזה שבצפון היבשת. אופי מיוחד יש לצומח שבהרי מזרח אפריקה הגבוהים; בקרבת הקילימנג'רו, למשל, מצטופפים סביונים ענקיים (Senecio) וחלבלוביים גבוהי קומה דמויי-קקטוס. יער של אקלים ממוזג-חמים גדל בקרבת החוף הדרומי-מזרחי.

 


חי

עולם החי של אפריקה הוא מהעשירים בעולם, גם אם הידלדל והושמד, בייחוד מאז סוף המאה ה-19, כאשר הגיעו ליבשת בני אירופה. יש בעולם החי ביבשת שתי קבוצות: הוֹלאַרקטית שהיתה נפוצה גם באסיה, אירופה ואמריקה הצפונית, אלא שמינים רבים שלה (כגון ג'ירף) נשמרו באפריקה בלבד; ואתיופית - חיות יער העד מכאן וחיות הסוונות מכאן.

מבין היונקים, מתקיימים ביערות העד קופים שונים, חיות קטנות המוצאות להן מקום בסבך הסמוך לקרקע, פילים, בהמות (סוסי יאור) ועוד. לסוונה היערית או העשבית הפתוחה אופייניים מיני בעלי חיים שכושרם הוא בריצה מהירה והם חיים בעדרים, כגון זברות, חמורי בר, מינים רבים של בקר, צבאים ואף מין אחד של איילים, האייל האדום (Cervus elaphus) בצפון מערב אפריקה. יש גם אריות, פנתרים ויענים, וכן תנינים החיים במי נהרות ואגמים.


 

משפחת פילים (צילום: טל רוטמן)


עולם חי מיוחד במינו השתמר באי מדגסקר, שבו מתקיימים מינים קדומים שנעלמו משאר חלקי העולם. חרקים ורמשים מפיצים ביבשת מחלות כגון מלריה , מחלת השינה ובילהרציה. ארבה וטרמיטים מכלים בצומח, במזון או במבנים. עם התפתחות המדע הוגבלו אמנם במאה ה-20 הנזקים שהם גורמים, אך סכנתם רבה בארצות אפריקה השונות.

 


גזעים ולשונות

אפריקה נחשבת ל"יבשת האדם השחור". שבטיה ועמיה הם תוצאת התמזגות של גזעים שונים והתפלגותם. הבושמנים שבמדבר קלהרי שמרו כנראה על גזעם מפני יסודות זרים, ואילו ההוטנטוטים שכניהם ממערב קלטו אולי יסודות חמיים. קדומים גם הפיגמים נמוכי הקומה, החיים בתחום קו המשווה, מחוף מפרץ גינאה עד פנים היבשת, ו"השחורים הטהורים" של מערב אפריקה, בחופו הצפוני של המפרץ.


בני הגזע החמי בהירי העור, מהם "צפוניים" (כגון הברברים בהרי האטלס) ומהם "מזרחיים" (בעמק הנילוס ובסודן), אשר חלקם התמזגו עם הגזעים השחורים. רוב תושבי אפריקה שמדרום לקו המשווה שייכים לקבוצת העמים הגדולה של הבאנטו, שמקורה באפריקה המערבית (ניגריה הדרומית-מזרחית).

 

במזרח אפריקה (דרום סודן, צפון אוגנדה ומערב קניה) נוצרו גזעי הנילוטים, "חמים למחצה", כגון המסאי; ואילו האתיופים התמזגו עם שמים.

ערבים שמים קבעו את דמות עמי צפון היבשת הלבנים. עירוב לבנים בני אירופה בשחורים מועט בארצות אפריקה, להוציא "צבעוני הכף" צאצאים בני תערובת היושבים בסביבות קייפטאון שבדרום אפריקה. מתיישבים בני אירופה רבים עזבו את המושבות לאחר שהיו למדינות עצמאיות, להוציא תושביה הלבנים של דרום אפריקה.

באפריקה מדוברות מאות לשונות מקומיות, אך רק חלק מהן אפשר למיין עפ"י גזעים וקבוצות מוצא. אין הבחנה ברורה בין לשונות שמיות, חמיות, סודניות ובאנטו. הערבית היא הלשון השלטת בצפון אפריקה. הסווהילי היא כעין לשון בינלאומית לבני עמים שונים במזרח. בארצות שונות משמשות לשונותיהם של בני אירופה, השליטים לשעבר, בתור שפה משותפת לשבטים השונים.

 


דת ואוכלוסיה

מפת הדתות של אפריקה השתנתה בהתמדה, לאחר שנוצרים ומוסלמים ביקשו להסב אל דתותיהם את עובדי האלילים. במאה ה-20 עלה כוחו של האסלאם במהירות במזרח היבשת ובמרכזה והוא החליף דתות אליליות ואף את הנצרות. אולם ההמרה לאסלאם או לנצרות היא לעתים פורמליות בלבד, ואין בה עקירה משורש של אמונות אליליות. מוסלמים במלוא מובן המלה הם רק דוברי הערבית היושבים מצפון לסהרה. עדות נוצריות קדומות הן המונופיסיטים הקופטים במצרים והאתיופים. רוב המתיישבים הלבנים של דרום אפריקה הם פרוטסטנטים.

בתחילת המאה ה-21 חיים באפריקה כ-800 מיליון תושבים, המהווים כ-13% מאוכלוסיית העולם. בעמק הנילוס יש צפיפות אוכלוסייה מהגבוהות בעולם; צפיפות בינונית יש בחלקים של חופי הים התיכון, במפרץ גינאה ובחלק מדרום אפריקה. לעומת זאת יש במערב הסהרה פחות מתושב אחד לקמ"ר.

 


היסטוריה

אפריקה היא מקום הולדתו של האדם. שם התפתח המין האנושי מקופי האדם, ומשם התפשט אל רחבי העולם. תרבויות גדולות עלו ונפלו במשך השנים, בהם התרבות המצרית, מהתרבויות העתיקות החשובות בהיסטוריה.

חדירת עמים צפוניים, ומאוחר יותר השתלטות אירופית מסיבית, החלה בהדרגה. יורדי ים פיניקים ורומאים הגיעו לחופי צפון מערב אפריקה, וספנים ערבים, ועמם קרטוגרפים יהודים מספרד, הגיעו בשלהי ימי הביניים אל חופי ים מדרום לסהרה.

במאה ה-15 הרחיקו פורטוגלים בחוף האטלנטי יותר ויותר דרומה וב-1488 הגיע
ברטולומאו דיאש עד כף התקווה הטובה. ב-1498 עבר ושקו דה גמה את הכף, הגיע אל החוף המזרחי, שייט לאורכו צפונה ופנה להודו. במאה ה-16 ייסדו פורטוגלים וספרדים תחנות מסחר בחופי אפריקה ובמאה ה-17 התיישבו הולנדים בקצה הדרומי וייסדו שם את קאפסטד (לימים, קייפטאון). ערבים חדרו אל חבלי ארץ בתוך היבשת פנימה כדי לשבות עבדים, שאותם הובילו אל תחנות חוף ושם נמכר חלק מהם לאירופים.

בראשית המאה ה-19 הצטרפו צרפתים, בריטים, גרמנים ואחרים למסעות הגילוי והם חדרו מן החופים אל פנים היבשת. בעקבות הנוסעים-החוקרים באו מיסיונרים, סוחרים ולבסוף חיילים ומדינאים שהשלימו את שלטון המעצמות הקולוניאליות על אפריקה כולה. הכיבושים לוו במלחמות, הרג המוני ומעשי אכזריות קשים כלפי עמי אפריקה. היו גם מאבקים בין בני אירופה לבין עצמם וקרבות בין צבאותיהם.

ב-1830 החלו הצרפתים לכבוש את אלג'יריה ולהתיישב בה. משם הרחיבו את שליטתם צעד אחר צעד מזרחה אל טוניסיה , תוך קרבות נגד הטורקים, ומערבה אל מרוקו תוך מאבקים נגד ספרדים, גרמנים ואחרים; הצרפתים הרחיבו את שליטתם גם דרומה אל לב הסהרה.

הבריטים השתלטו על חלקה הדרומי של היבשת והניעו את ההולנדים (מלחמת הבורים) לנדוד צפונה. הם נאחזו במקומות שונים במערב אפריקה ומאז סוף המאה ה-19 הרחיבו את שליטתם על רובה הגדול של מזרח אפריקה, בה בשעה שהצרפתים נעשו לאדונים של רוב שטחי הסהרה ומרחבי אפריקה המשוונית.

הבלגים החלו ב-1870 להקים מושבה גדולה באגן הקונגו והגרמנים ייסדו מושבות בדרום-מערב אפריקה, במזרח אפריקה, בקמרון ובטוגו; הפורטוגלים הרחיבו את תחומי אחיזתם בשתי מושבות גדולות, אנגולה במערב ומוזמביק בדרום מזרח. מצומצמים יותר היו השגי הספרדים בצפון-מערב ומאחזי האיטלקים באריתריאה, בסומליה ולבסוף בלוב.

במלה"ע ה-1 כבשו בריטים, דרום אפריקנים וצרפתים את מושבות גרמניה. לאחר המלחמה חולקה כל היבשת בין המעצמות, בתור מושבות, שטחי נאמנות ושטחי חסות מלאה או חלקית. ב-1938 השתלטה איטליה על שטחים נרחבים משטחה של אתיופיה וכך נותרה ליבריה המדינה העצמאית היחידה ביבשת. במלה"ע ה-2 שחרר צבא בריטי את אתיופיה ובהיותה מדינה עצמאית צירפה את אריתריאה, לאחר שאיטליה איבדה את כל מושבותיה.

מאז שנות ה-50 של המאה ה-20 החלו התמרדויות ומלחמות שחרור, תחילה נגד הצרפתים באלג'יריה ונגד הבריטים בקניה. למן שנות ה-60 ויתרו האירופים על כל מושבותיהם ואף סייעו להפיכתן למדינות עצמאיות; הן המשיכו לשמור על מעמדן הכלכלי במדינות החדשות, אך גם דבר זה פחת ונעלם. המושבות האחרונות שמהן נסוגו השליטים הלבנים היו המושבות הפורטוגליות וזימבבווה, לשעבר רודזיה הבריטית.

(על ההיסטוריה של כל מדינה ומדינה, ראו בערכי המדינות עצמן).

 


אפריקה העצמאית

עם תום תקופת הקולוניאליזם האירופי, נזקקו מדינות אפריקה לעזרה חיצונית על מנת לפתח את כלכלתן, משאביהן הטבעיים, החינוך ותנאי המחייה, ולהעלות את הרף הנמוך בשאר תחומי החיים. הצורך בשיתוף פעולה לקידום מטרות אלו, הוליד ב-1963 את הארגון לאחדות אפריקה (Organization of African Unity) שמושבו בבירת אתיופיה, אדיס אבבה (ב-2002 שינה הארגון את שמו, וכיום הוא נקרא האיחוד האפריקני, African Union). כדי לקבל סיוע, נאלצו מדינות אפריקה לבחור צד במלחמה הקרה בין שתי המעצמות הגדולות (ארה"ב וברה"מ).

בתקופה זו התרחשו באפריקה לא מעט הפיכות צבאיות, שגרמו לסילוק המשטרים הדמוקרטים שהחלו להתהוות. מאז סובלת אפריקה מאי יציבות פוליטית, חברתית וכלכלית. בתקופה זו, היו מלחמות פנימיות מנת חלקן של אתיופיה, אריתראה, אנגולה, מוזמביק, ליבריה , סיירה לאון, קונגו, בורונדי ועוד.

בשנת 1994 נהרגו נשיאי רואנדה ובורונדי (שניהם בני שבט ה"הוטו") כאשר מטוסם הופל, כנראה ע"י מורדים. לאחר מותם החל רצח עם של בני שבט הטוטסי ברואנדה, כאשר מיליון בני טוטסי ובני הוטו מתונים נטבחו בחודשים שלאחר מכן.

 


כוחות לוחמים במלחמת האזרחים בליבריה אשר נמשכה 14 שנים (צילום: איי פי)


מאבק פנימי ממושך היה גם מנת חלקה של דרום אפריקה, בה היה הרוב השחור מדוכא משנת 1910. המאבק הסתיים לאחר שראש הממשלה הלבן, פרדריק וילם דה-קלרק, שנבחר ב-1989, החל ברפורמות דמוקרטיות. בהנהגתו, בוטלו מרבית סעיפי האפליה בין הלבנים לשחורים עד שנת 1992, והרוב השחור, שהשתתף בבחירות בפעם הראשונה ב-1994 העלה לשלטון את נלסון מנדלה, ובכך סיים את שלטון האפרטהייד.

בשנים 1992- 1993 חוותה אפריקה את הבצורת הגדולה ביותר שידעה במאה ה-20. הבצורת החריפה את המצב הכלכלי הקשה ביבשת, ובעקבותיה פרצו מלחמות אזרחים נוספות שרק החמירו את הרעב הכבד. כתוצאה מחוסר במקורות כלכליים לטיפול נאות החלו גם מחלות רבות, וביניהן המלריה והאיידס להוות איום חמור על הבריאות ברבות ממדינות אפריקה. עפ"י ההערכות, למעלה מ-25 מיליון מתושבי אפריקה נושאים את נגיף ה-HIV הגורם למחלת האיידס - בזימבבווה ובבוצואנה אחד מכל ארבעה בוגרים נושא את הנגיף.

מתח אתני וחוסר יציבות פוליטית בנוסף למצב הכלכלי הקשה נשארו מנת חלקן של מדינות רבות ביבשת, שהיא ללא ספק, היבשת הסובלת ביותר בעולם, בכל תחומי החיים. מדינות אפריקה משוועות לסיוע בינלאומי אך זה מגיע במנות קטנות בלבד.

בשנת 2002 החליף ארגון "האיחוד האפריקני" (African Union), את "הארגון לאחדות אפריקה" וזאת במטרה לגייס את העולם המערבי לטובתה של אפריקה.

 


מדינות אפריקה

אוגנדה, איי קומורו, אלג'יריה, אנגולה, אריתריאה, אתיופיה, בוצואנה, בורונדי, בורקינה פאסו, בנין, ג'יבוטי, גאנה, גבון, גינאה, גינאה המשוונית, גינאה-ביסאו, גמביה, דרום אפריקה, הרפובליקה הדמוקרטית קונגו , הרפובליקה המרכז אפריקנית, הרפובליקה של קונגו, זימבבווה, זמביה, חוף השנהב, טוגו, טוניסיה , טנזניה, לוב, ליבריה , לסוטו, מאוריטניה, מאלי, מוזמביק, מלאווי, מצרים, מרוקו, ניגריה, ניז'ר , נמיביה, סאו טומה ופרינסיפה, סודן, סווזילנד, סומליה, סיירה ליאון, סיישל, סנגל, צ'אד, קמרון, קניה, רואנדה.

 


מידע נוסף

 

אפריקה - אריות ונמרים, תופי טם-טם, שבטים פרימיטיביים... מה עולה לכם בראש כשאתם חושבים על אפריקה? אז באמת, נכון שיש שבטים שאנשיהם מעולם לא ראו טלוויזיה, ואולי גם לא מכירים ספרים, ולא יודעים מהי מברשת שיניים, אבל אפריקה היא יבשת כל כך גדולה, שיש בה מספיק מקום גם בשביל הרבה נופים אחרים ותרבויות אחרות. חלקן דומות לתרבות שלנו, וחלקן שונות. כתבה לילדים מתוך "מזה?".

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©