אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


ביל גייטס
ביל גייטס צילום: אנתוני בולנטה, רויטרס
 
גייטס אוחז בהעתק של מערכת ההפעלה "חלונות 2000" ביום השקתה, 2000
גייטס אוחז בהעתק של מערכת ההפעלה "חלונות 2000" ביום השקתה, 2000  צילום: AP
 
גייטס ורעייתו, מלינדה, בטקס הנחת אבן הפינה לבניין ללימודי משפטים באוניברסיטת וושינגטון, 2001
גייטס ורעייתו, מלינדה, בטקס הנחת אבן הפינה לבניין ללימודי משפטים באוניברסיטת וושינגטון, 2001 צילום: AP
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 תוכנה
 תאגיד מיקרוסופט
 מחשב
 פול אלן
 בייסיק
 תאגיד יבמ
 מערכת הפעלה


תחומים קשורים
 מחשבים ואלקטרוניקה
 תקשורת


 
 
 

ביל גייטס


William Henry "Bill" Gates

ציטוטים |  מידע נוסף

ויליאם (ביל) הנרי גייטס (נולד 1955), מייסד ומנהל תאגיד התוכנה מיקרוסופט, ואחד האנשים העשירים בעולם. מוצרי חברתו של גייטס, הנמצאים כמעט בכל בית בארצות המערב, מהווים את תשתית התוכנה למחשב האישי של ימינו. 

 

נולד בעיר סיאטל במדינת וושינגטון בארה"ב. בנם השני (מתוך שלושה) של מרי (לשעבר מורה ופעילה בארגוני צדקה) וויליאם גייטס (עורך דין ואיש עסקים מצליח). את שנותיו הראשונות במערכת החינוך עשה בבית ספר ציבורי. בכיתה ז' עבר לבית ספר פרטי ויוקרתי. גורלו של ביל גייטס נקשר למחשב לראשונה בהיותו בכיתה ח' (1968), כאשר בית הספר בו למד רכש שעות מחשב למטרות חינוכיות במכונה של חברת ג'נרל אלקטריק (באותם ימים עמדו המחשבים רק לרשותם של ארגונים גדולים ועשירים). בגיל 16 הושעה לכמה ימים מבית-הספר, לאחר שהשתלט על המחשב וניסה לפרוץ למחשבים של חברות אחרות. רק לאחר שהבטיח כי לעולם לא יתקרב למחשב, הסכים המנהל להחזירו ללימודים. בבית הספר פגש את פול אלן ואחרים שמאוחר יותר היו שותפיו בימיה הראשונים של מיקרוסופט.

 

עד שהחל בלימודיו באוניברסיטת הרווארד (1973) עסק גייטס, לרוב בשיתוף עם פול אלן, בכמה פרויקטים של מחשוב מסחרי. השניים השכירו את שירותיהם למספר עסקים קטנים, ולבסוף הקימו חברה משותפת בשם Traf-O-Data, אשר עסקה בעיקר במדידת נפח התנועה ברשתות מחשבים.  

 

ב-1974 זיהו אלן וגייטס במחשב האישי הראשון, אלטאיר של MITS, את תחילתה של מהפכה שתביא את עוצמת המחשבים מהאקדמיה והתעשייה לציבור הרחב. הם תכנתו לאלטאיר סביבת בייסיק בתוך כמה שבועות, והציגו אותה לפני אד רוברטס, מנהל MITS. הוא התרשם, רכש את התוכנה והציע להם עבודה בחברה. ב-1975 פרשו גייטס ואלן מ-MITS והקימו את מיקרוסופט. גייטס פרש גם מהרווארד, שם למד משפטים בחוסר עניין גלוי.

 

גייטס ופול אלן במשרדי חברת מיקרוסופט בשנותיה הראשונות, 1981 (צילום: AP, ג'ים הולס Eastside Journal)


ב-1980 החליט תאגיד יבמ לחדור לשוק המחשבים האישיים החדש. החברה התייעצה עם גייטס, ולאחר מכן ביקשה ממנו לספק את שפת בייסיק ואת מערכת ההפעלה למחשב החדש שהתכוונה לייצר. מכיוון שלמיקרוסופט לא היה ניסיון בכתיבת מערכות הפעלה, גייטס קנה ב-50,000 דולר מערכת הפעלה בשם QDOS, שהיתה מבוססת על מערכת ההפעלה הנפוצה אז, CP/M, והסב אותה למחשב של יבמ. מערכת ההפעלה המוסבת, MS-DOS (ראשי תיבות Microsoft Disk Operating System) יצאה לשוק ב-1981 עם המחשב האישי של יבמ, PC, אבל גייטס, בחוש עסקי אופייני, שמר לעצמו את הזכויות למערכת ההפעלה, ולכן היה בידו למכור אותה גם ליצרניהם של מחשבים תואמי-יבמ אחרים. זו היתה ראשית דרכה של מיקרוסופט כאחד הכוחות העיקריים בשוק התוכנה.

בהמשך הדרך החליפה מיקרוסופט את DOS ב"חלונות" כמערכת ההפעלה למחשבי יבמ ולתואמיהם, ואף פיתחה תוכנות יישומים רבות, ובמרכזן Office, חבילה מוכללת לניהול משרדי. גייטס, שהשאיר תמיד בידו את הנתח היחיד הגדול ביותר של מניות החברה, התעשר מאוד (הפך למיליארדר בגיל 31) והפך לאישיות שנויה במחלוקת, בעיקר בגלל שיטותיו במאבק בכל מתחרה אפשרי. ב-1994 נישא למלינדה פרנץ' (שהיתה עובדת מיקרוסופט), ונולדו להם שלושה ילדים. בשנת 2000 הקימו יחדיו קרן ששמה לעצמה למטרה להילחם באי צדק ברחבי העולם - "קרן ביל ומלינדה גייטס".

 

גם לאחר שהעביר כמה מתאריו (נשיא ומנכ"ל החברה) לידי סטיב באלמר, ממשיך גייטס להיות מעורב מאוד בפיתוחים החדשים במיקרוסופט. מלבד פעילותו במיקרוסופט הוא מושקע בחברות טכנולוגיה רבות אחרות ומשמש כחבר מועצת המנהלים בכמה מהן.

 

 

גייטס כיו"ר מיקרוסופט, לפני שחרור מערכת ההפעלה "חלונות 98", 1998 (צילום: AP)

 

במהלך התנפצות בועת ההייטק בשנות האלפיים ועם צניחת שווי מניות מיקרוסופט, הפסיד גייטס מיליארדים רבים מהונו. בשנת 2004 העריך מגזין "פורבס" את הונו ב- 46.6 מיליארד דולר. על פי הערכת השבועון ביזנסוויק, תרמו (או הבטיחו לתרום) גייטס ואשתו מלינדה סכום של 23 מיליארד דולר. בשנת 2008 העריך מגזין "פורבס" את הונו של גייטס ב-58 מיליארד דולר, ודירג אותו כאדם השלישי העשיר בעולם. ב-13 השנים שקדמו לכך, דורג כאדם הכי עשיר בעולם.

 

ב-2006 הודיע גייטס על כוונתו לפרוש מפעילות יומיומית בחברת מיקרוסופט, על מנת שיוכל להתמקד בפעילות בקרן הצדקה אותה הקים, אולם רק ב-2008 הפחית במידה משמעותית את עיסוקיו בחברה, מבלי לעזבה לחלוטין.

 

אחוזתו של גייטס על גדות אגם וושינגטון (צילום: Gettyimages Imagebank)

 

גייטס נחשב לאדם שאפתן ובעל אמביציה בלתי נדלית. נודע באהבתו לאיסוף מכוניות ספורט יוקרתיות. מתגורר בבית שהקים (בעלות של 50 מיליון דולר) בסמוך לאגם וושינגטון.

 


ציטוטים

 

  • "תהיו נחמדים לחנונים. רוב הסיכויים הם שבסוף תעבדו בשביל אחד."

 

  • "מה שמצחיק לגבי חילוקי דעות בתעשיית המחשבים, הוא שיש תקופה בה דברים שנויים במחלוקת, ויש תקופה בה הם מובנים מאליהם. אין רגע בו אנשים אומרים – 'אהה, צדקתם'. התחלנו עם 'חלונות זו בדיחה – מי צריך את זה? זו מערכת איטית', וגמרנו עם 'ברור שאני משתמש בחלונות. מה, אתה צוחק עלי? בוא נעבור לנושא הבא'."

 

  • "האינטרנט הולך והופך לכיכר העיירה בכפר הגלובלי של מחר."

 

  • "מחנכים שיאמצו את המחשב ככלי חדש להוראה וללמידה יהיו סוכנים של שינוי."

 

  • "כלים דיגיטליים מגדילים את היכולות שלנו שמייחדות אותנו בעולם: היכולת לחשוב, היכולת לחדד את מחשבותינו, היכולת שלנו לעבוד ביחד כדי לממש את המחשבות הללו."

 

  • "אם אי אפשר לעשות משהו היטב, לפחות שיראה היטב."

 

  • "במונחים של חלוקת הזמן, הדת לא מאוד יעילה. הייתי יכול להספיק הרבה יותר דברים בבוקר יום ראשון." 

 

 


מידע נוסף

 

רובוט בכל בית – פריחת תעשיית המחשבים האישיים באמצע שנות ה-70, חוזרת על עצמה גם כיום עם תעשיית הרובוטים. ביל גייטס, מנהיג מהפיכת המחשבים האישיים, חוזה שהתחום החם הבא יהיה רובוטיקה - ומציע התפתחות אפשרית של התעשייה. בקרוב גם אצלכם בבית? כתבה מתוך "סיינטיפיק אמריקן".

לכתבה המלאה – לחצו כאן.

 

ביל גייטס מדבר על הטכנולוגיות החדשות – פריחת תעשיית המחשבים האישיים באמצע שנות ה-70, חוזרת על עצמה גם כיום עם תעשיית הרובוטים. ביל גייטס, מנהיג מהפיכת המחשבים האישיים, חוזה שהתחום החם הבא יהיה רובוטיקה - ומציע התפתחות אפשרית של התעשייה. בקרוב גם אצלכם בבית? כתבה מתוך "pc magazine".

לכתבה המלאה – לחצו כאן.

 

מעל דפי ההיסטוריה: ויליאם הנרי גייטס - הוא התעניין במחשבים כבר מגיל צעיר, והצטיין בִּשְׁאַפְתָּנוּת בִּלְתִּי נִדְלֵית. זהו סיפורו של וִילְיָאם (בִּיל) הֶנְרִי גֵייְטְס, האיש העשיר ביותר בעולם, שהניח את התשתית לדרך בה אנו משתמשים במחשב האישי שכולנו מכירים היום. כתבה מתוך "גליליאו צעיר".

לכתבה המלאה – לחצו כאן.

 

בשבוע הבא: ביל גייטס פורש ממיקרוסופט / פרידה - בסוף השבוע הבא, לראשונה מאז היה בן ‭,17‬ ישמוט ביל גייטס סופית את שרביט ההנהגה של מיקרוסופט. קצת מאוחר מדי, לדעת רבים מעובדיו. הגאון שהכניס את המחשב האישי לכל בית והפך לאייקון טכנולוגי מזהיר, עוזב את החברה באחת התקופות הקשות בתולדותיה. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה – לחצו כאן.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©