אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


בשאר אל-אסד
בשאר אל-אסד צילום איי פי
 
בפגישה עם מזכיר המדינה האמריקאי קולין פאוול
בפגישה עם מזכיר המדינה האמריקאי קולין פאוול צילום: איי פי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 אסד: חיזבאללה ניצח, ישראל היא אויב שנוא- כתבה באתר ynet
 בשאר אסד: "אין ממשלה אמיצה בישראל" - כתבה באתר ynet


ערכים קשורים
 רפיק אל-חרירי
 אל-בעת'
 חיזבאללה
 11 בספטמבר 2001
 צדאם חוסיין
 מלחמת המפרץ השנייה
 סוריה
 חאפז אל-אסד


תחומים קשורים
 אישים בעולם
 המאה ה-20 ואילך


 
 
 

בשאר אל-אסד


Bashar Al-Assad

מרפואת עיניים לנשיאות סוריה |  מלחמת המפרץ השנייה והיציאה מלבנון |  יחסים עם ישראל |  ציטוטים

בשאר אל-אסד (יליד 1965), נשיא סוריה מיוני 2000, בנו ויורשו של נשיא סוריה המנוח חאפז אל-אסד ורעייתו אניסה אל-אסד.

 


מרפואת עיניים לנשיאות סוריה

יליד דמשק. אסד, ילד שלישי בן חמישה אחים, למד רפואה באוניברסיטה בדמשק (1988 - 1992) והמשיך להתמחות ברפואת עיניים בבית הספר "וסטרן איי" בלונדון. ב-1994, לאחר שאחיו הבכור באסל, היורש המיועד לתפקיד נשיא סוריה, נהרג בתאונת דרכים, קטע בשאר אל-אסד את לימודיו, חזר לסוריה והתחיל בתהליך הכשרתו לנשיאות.

 

במסגרת זו עבר בשאר מסלול צבאי מזורז והועלה בתוך זמן קצר לדרגת אלוף משנה (1999). במקביל סולקו מתחריו ומתנגדיו ממעגל השלטון. כחלק ממסלול הכשרה נשלח לא פעם למשימות דיפלומטיות ופוליטיות מטעם אביו, הופקד על "תיק לבנון" במממשל הסורי, הגביר את מעורבתו במינויים פוליטיים והתבטא באופן פומבי בעניינים לאומיים שונים. בתפקידו זה היה אחראי על החלפת ראש ממשלת לבנון רפיק אל-חרירי, אותו ראה כפרו-אמריקני, בסלים אל-חוס.

 

עם מותו של האב חאפז אל-אסד (2000) התכנסה בדחיפות מפלגת הבעת' ובחרה בבשאר אל-אסד כמזכ"ל המפלגה ומועמדה לנשיאות. במקביל שונתה החוקה הסורית והגיל המינימלי לנשיאות הורד ל-35. בשאר נבחר כנשיא סוריה על ידי הפרלמנט הסורי (יוני 2000) וזמן קצר אחר כך קיבל אשרור למינוי (לכהונה בת 7 שנים) במשאל עם, לאחר שהוצג כמועמד היחיד.

 

בנאומו הראשון לאחר המינוי בפרלמנט הסורי אמר: "הדמוקרטיה היא הבסיס לכל דבר, אך לא יהיה נכון ליישם דמוקרטיה של אחרים עלינו. ואנחנו לא נוכל לחיות את ההיסטוריה והתרבות שלהם. במערב יש הרגלים אחרים. לנו צריכה להיות הדמוקרטיה שלנו".  כמו כן הביע את תמיכתו בפעילות ארגון חיזבאללה בלבנון, והדגיש את כוונתו להפוך את סוריה למדינה מודרנית.

 

בדצמבר 2000 נישא בשאר לאסמה (אמה) אחרס, בת למשפחה סורית-סונית תושבת בריטניה, אשת מחשבים ומנתחת מערכות בהשכלתה. כשנה לאחר נישואיהם נולד לזוג בנם הבכור - חאפז.

במהלך כהונתו הורה אסד על שיחרור עשרות אסירים פוליטיים וכן על מספר צעדי רפורמה נוספים: פתיחת בנקים פרטיים ובורסה, הכנסת אינטרנט וטלפונים סלולריים, פתיחת אוניברסיטאות פרטיות ועיתונים חדשים. עם זאת, למרות רף הציפיות הגבוה לא הביא בשאר לשינויים מהותיים במצבה של סוריה. הרפורמות שלהן ציפו התקדמו בקצב איטי, וכמה מהם אף בוטלו (דוגמת האפשרות להתחבר לאינטרנט). 

 

בשאר אסד (משמאל) במפגש עם נשיא מצרים חוסני מובראכ, 2006 (צילום: איי אף פי)

 


מלחמת המפרץ השנייה והיציאה מלבנון

לאחר מתקפת הטרור בארה"ב ב-11 בספטמבר 2001, הוגבר לחצה של ארה"ב על אסד להפסיק את החסות שהעניקה סוריה לאירגוני טרור שונים. קשריו עם צדאם חוסיין לפני ובמהלך מלחמת המפרץ השנייה, וכן הסתננות פעילי טרור דרך הגבול הסורי אל עירק לאחר המלחמה, פגעו ביחסיו עם הממשל האמריקני והביאו להטלת סנקציות שונות על סוריה.

 

בפברואר 2005 נרצח ראש ממשלת לבנון לשעבר אל-חרירי. העימות המתמשך בין אל-חרירי לשלטונות סוריה (בין היתר סביב המשך השליטה הסורית בלבנון), העלה בהתאם חשדות כבדים למעורבות סורית ברצח. חשדות שנחקרו לאחר מכן על ידי ועדת חקירה מיוחדת מטעם האו"ם במהלך חקירה זו נחקר גם בשאר עצמו.

 

במהלך השבועות לאחר הרצח התעורר גל מחאה לבנוני נגד הנוכחות הסורית במדינה. המחאה, שזכתה לתמיכה בינלאומית נלהבת מצד מדינות המערב, הביאה את סוריה לבסוף להסכמה דבר הסגת צבאה מלבנון. באפריל 2005 הורה בשאר לצבא סוריה לצאת משטח לבנון. 

 

מידת שליטתו המדוייקת של בשאר בממשל הסורי אינה ידועה בבירור ויש הטוענים כי בפועל הוא חולק בסמכויות עם אליטת השלטון הישנה מתקופת אביו.

 


יחסים עם ישראל

בנאומו הראשון בפרלמנט הודיע אסד כי סוריה דורשת מישראל נסיגה מלאה ("נסיגה של 100 אחוזים") מרמת הגולן כתנאי הכרחי לשלום בין המדינות.

 

מאז תום מלחמת המפרץ השנייה קרא בשאר מספר פעמים ובאופן פומבי לחידוש המו"מ גלוי וישיר עם ישראל. במקביל לוו דבריו באיומים מרומזים כי באם לא תשיב סוריה לריבונותה את רמת הגולן בדרך השלום, תעשה זאת באמצעות כוח. פניותיו הפומביות של אסד עוררו דיון פוליטי וציבורי בישראל בנוגע לכוונותיו של הנשיא הסורי. 

 

ב-6 בספטמבר 2007 תקפו מטוסי חיל האוויר יעד בשטח סוריה. ביצוע הפעולה, אופיה ותוצאותיה נאסרו לפרסום, וישראל נמנעה מלפרסם תגובה כלשהי על האירוע. שתיקתה הרשמית של ישראל הולידה גל שמועות בתקשורת המקומית והבינלאומית. לאחר מספר ימים הודה אסד בראיון לתקשורת הבינלאומית כי אכן התבצעה תקיפה ישראלית של אתר בשטח סוריה. כעבור מספר שבועות פורסם בעיתונות הזרה כי היעד המופצץ היה מתקן גרעיני. למידע זה לא ניתן אישור רשמי.

 

במאי 2008 פרסמו ממשלות ישראל וסוריה הודעה משותפת כי שתי המדינות החלו בשיחות שלום בלתי ישירות בחסות טורקיה.

 

 

 

 


ציטוטים
  •  "לא התכוונתי מעולם להיות חלק מהמנגנון הפוליטי, ולא חלמתי להיות הנשיא של סוריה", בראיון לשבועון "אל-מוחרר".

 

  • "הדמוקרטיה היא הבסיס לכל דבר, אך לא יהיה נכון ליישם דמוקרטיה של אחרים אצלנו. ואנחנו לא נוכל לחיות את ההיסטוריה והתרבות שלהם. במערב יש הרגלים אחרים. לנו צריכה להיות הדמוקרטיה שלנו". מתוך נאומו בפרלמנט הסורי לאחר כניסתו לתפקיד נשיא סוריה, 2000

 

  • "לא קמה עד היום בישראל ממשלה אמיצה, שתוכל לקבל החלטה מכריעה בנושא הגולן". מתוך נאום השבעתו לנשיאות, 2000

 

  • "ישראל מנסה להיות חלק מהאזור הזה באמצעות תכנית 'המזרח התיכון הגדול'. יש החושבים שהזמן פועל לטובתם וכל דור בעולם הערבי מקבל אותם יותר, אולם אני נציג של הדור השלישי ואתם רואים שכל דור שונא אותה יותר. אנחנו לא אוהבים להשתמש במילה 'שנאה' אולם ישראל לא מתירה שום אפשרות אחרת אלא לשנוא אותה". מתוך נאום פומבי בפני איגוד העיתונאים הסורי, 2006

 

  • "הערבים נתנו הכל ולא קיבלו כלום. לכן סוריה סירבה לוותר על זכויותיה. כשאנחנו אומרים שבחרנו בשלום כאופציה אסטרטגית, אין פירושו של דבר שוויתרנו על האופציות האחרות - ההיפך". מתחייס לתהליך השלום הישראלי-ערבי, 2006

 

  • "סוריה שומרת לעצמה את הזכות להגיב למתקפה", מתייחס להתקפת חיל האוויר הישראלי בסוריה, 2007

 

  • "כמובן שיש לנו השפעה. זה נורמלי, אך השפעה אין משמעותה ביצוע פשעים בלבנון. זה לא האינטרס שלנו. מה השגנו מרצח האנשים האלה? זו השאלה שעלינו לשאול. אנחנו מואשמים והצד השני, האנשים המתוארים כאנטי-סורים, מרוויחים מכך, ולא סוריה". מתייחס להאשמות כי סוריה מעורבת בהתנקשויות באישים לבנונים, 2007

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©