אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


הסולטן עבדולחמיד ה-2 . החמיר את יחסו כלפי הארמנים
הסולטן עבדולחמיד ה-2 . החמיר את יחסו כלפי הארמנים צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
תפילת כמרים ארמנים בכנסיית הקבר בירושלים
תפילת כמרים ארמנים בכנסיית הקבר בירושלים צילום: לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מידע נוסף מהמכון הארמני הלאומי
 רצח העם הארמני - 1915


ערכים קשורים
 האימפריה העות'מאנית
 עבדולחמיד ה-2
 בריטניה
 איסטנבול
 הטורקים הצעירים
 אדנה
 מלחמת העולם הראשונה
 טורקיה
 סוריה
 כורדים
 הים השחור
 הנרי מורגנטאו
 תומס וודרו וילסון
 ברית המועצות
 אירן
 עירק
 לבנון
 מצרים
 אירופה
 ארצות הברית של אמריקה
 ירושלים
 נצרות
 ארמניה
 רומא העתיקה
 פרס
 ביזנטיון


 
 
 

ארמנים


Armenians

הטבח של 1876-1896 |  הטבח בעיר אדנה |  רצח העם הארמני |  הארמנים בתחילת המאה ה-21

ארמנים, בני עם הודו-אירופי שישב במקורו בחבל ארמניה. עם שהיה נתון לשליטת אימפריות רבות במשך מאות שנים. רצח העם הגדול הראשון של המאה ה-20, היה רצח העם הארמני בידי הטורקים (ראו בהמשך).

לשונם של הארמנים הודו-אירופית, גם אם יש בה יסודות משותפים עם הלשונות הקווקזיות. משתייכים לכנסייה הארמנית או לכנסייה הארמנית הקתולית. הם נזכרים לראשונה בתעודות מהתקופה הפרסית.

במשך אלפיים שנה שלטו על ארצם לסירוגין אימפריות גדולות: רומי, פרס, ביזנטיון והערבים. שלטו בה גם מלכים ונסיכים מקומיים, לרבות כורדים, מונגולים וטורקמנים. בתחילת המאה ה-4 קבע שליט ארמניה המלך טירידאטס את הנצרות כדת הרשמית של תושבי החבל. כ-300 שנה (1080- 1375) היתה ארמניה עצמאית ("ארמניה הקטנה").

בשנות ה-20 של המאה ה-19 הושלם כיבושה של ארמניה (השטח של ארמניה היום) על ידי האימפריה הרוסית, כאשר חלקיה האחרים נותרו בידי האימפריה העות'מאנית. כבר בתקופה זו, תחילת המאה ה-19, קמה בארמניה תנועה לאומית שביקשה אוטונומיה לארמנים הנתונים תחת שלטונן של שתי האימפריות.

הרוסים נלחמו בלאומיות הארמנית, בעיקר בדרך של דיכוי, סגירת בתי ספר, הפקעת רכוש של הכנסייה הארמנית וכד'. בצד הטורקי, ראו בארמנים יסוד זר ועוין שיש לחסלו בכל דרך.

 


הטבח של 1876-1896

לקראת סוף המאה ה-19 החלה שקיעתה של האימפריה העות'מאנית. הטורקים התנגדו לשאיפות הארמניות לעצמאות, וחשדו כי הארמנים, שהיו נוצרים (בניגוד לטורקים המוסלמים), משתפים פעולה עם אויביהם הרוסים ומנסים להחלישם.

בשנת 1876 התמנה הסולטן עבדולחמיד ה-2 לשליט האימפריה העות'מאנית. השלטון הטורקי החדש החמיר את יחסו כלפי הארמנים. עבדולחמיד החל להרוג בארמנים ובעיקר, איפשר לשבטים טורקיים וכורדיים להרוג בהם. בשנים אלה (עד 1894) נרצחו ארמנים רבים, אך לא היה מדובר בטבח המוני. חששם של הארמנים מהשלטון הטורקי התגבר, ולא בלי סיבה. ב-1894 התרחבו ממדי ההרג, כאשר הטורקים (בשיתוף הכורדים) החלו להיכנס לכפרים ארמנים ולשרוף את הכפרים על יושביהם.


 

תחריט מהמאה ה-19 המתאר את טבח הארמנים בידי העות'מאנים (צילום: ויז'ואל/פוטוס)


מדינות אירופה ברשות אנגליה ניסו להתערב לטובת הארמנים. ואכן, עבדולחמיד הבטיח להם כי יחדול ממעשיו אלו, אך בפועל דבר לא השתנה. בשנים 1894 - 1896 נרצחו ונטבחו כ-300,000 ארמנים, אך גם בכך לא תמה שואתם.

ב-26 באוגוסט 1896, השתלטו צעירים ארמנים על הבנק הראשי של קונסטניטינופול (איסטנבול) וביקשו להפסיק את הרציחות, ולבצע את הרפורמות עליהן התחייב הסולטן אל-חמיד בפני האירופים. ההשתלטות על הבנק רק החריפה את האלימות הטורקית ובמשך שלושה ימים נרצחו עשרות אלפי ארמנים ברחובות קונסטנטינופול. השנים שלאחר מכן היו שנים של שקט יחסי.

 


הטבח בעיר אדנה

בשנת 1908 חידש הסולטן עבדולחמיד (שכונה בשל מעשיו "הסולטן האדום" ו"החיה האדומה") את רצח הארמנים, וזאת מול עיניהם הבוחנות של האירופים. אלו האחרונים, ניסו להניא אותו ממעשיו, אך לא ביצעו צעדים מעשיים להגנה על הארמנים.

ב-1909 הודח הסולטן מהשלטון ואת מקומו תפסה "מפלגת
הטורקים הצעירים" ("Young Turks Party"). הארמנים חשבו כי תמו כל תלאותיהם, אך לא כך היה. יחסו של השלטון החדש לא היה אוהד יותר עבור הארמנים ומצבם הלך והחמיר. בהתקף של שנאה דתית וגזענית נטבחו בעיר אדנה (Adana) כ-30,000 ארמנים. דלות, השפלה ופחד נוראי המשיכו להיות מנת חלקם של הארמנים, עד כדי כך שאירופה נאלצה להתערב (1914) וחייבה את השלטון הטורקי להציג תוכנית לרפורמות ביחס לארמנים. אירופה אף שלחה נציגים כדי לפקח על ביצוע הרפורמות, אך מלחמת העולם הראשונה החלה, ותשומת הלב לא היתה נתונה עוד לסבלו של העם הארמני.


 

הכנס הראשון של מפלגת הטורקים הצעירים בפריס, 1902


במלחמה עצמה, לחמה טורקיה לצידם של הגרמנים והאוסטרים, נגד "מדינות ההסכמה", בהן בריטניה, צרפת, רוסיה (עד נובמבר 1917), איטליה וארה"ב. המפקחים האירופים גורשו מטורקיה, והשלטון הטורקי החליט לפתור את "בעיית הארמנים" לנצח.

 


רצח העם הארמני

"מפלגת הטורקים הצעירים", המפלגה השלטת בטורקיה, ניצלה את העובדה שמדינות אירופה היו טרודות במלחמה, ובעזרת הארגון שהקימה, "הוועדה לאיחוד וקידמה" (" Committee of Union and Progress"), לצורך הפלת הסולטן עבדולחמיד ה-2, תכננה באופן סודי ופרטני את השמדת העם הארמני.


הצעד הראשון בתוכנית היה זימונם של כל הגברים הארמנים, מגיל 15 - 50 לשרות בחזית. באמצעות תקנה לשעת חרום (עקב המלחמה) נלקח כל הציוד הצבאי, וכן רכוש רב מהכפרים הארמנים, כך שאלו נותרו ללא כל הגנה.

ב-24 באפריל 1915, נעצרו 300 מנהיגים, אנשי דת, אינטלקטואלים וסופרים ארמנים. לאחר מכן טבחו הטורקים בהם וב-5,000 ארמנים נוספים שחיו בקונסטנטינופול.

בשלב הבא "שוחררו" הארמנים שגוייסו לצבא, והועברו למחנות עבודה בכפייה. את העובדים החדשים שרוכזו במחנות, הרגו הטורקים באופן שיטתי, קבוצה אחר קבוצה, עד שלא נותר מהם זכר. לאחר שנכחדו הגברים הבריאים, רצחו הטורקים את מנהיגי העם הארמני.

כאשר נותרו רק החלשים שבעם הארמני, עברו הטורקים לשלב הבא. הם נכנסו לערים ולכפרים הארמניים וגירשו את התושבים למדבר דיר אל צור בסוריה. הדרך הארוכה לסוריה, היתה למעשה צעדת מוות עבור הארמנים. בנוסף לחיילים טורקיים, שיחררה הממשלה הטורקית מהכלא כנופיות של פושעים, ביניהם כורדים על מנת שאלו ירחיבו את הרג הארמנים. נשים, ילדים וקשישים ארמניים הולכו במשך שבועות רבים, ללא מזון וללא מים, תחת השמש הקופחת, נשדדו, נאנסו, נשרפו ונטבחו חיים. באזורים לחוף הים השחור, מילאו הטורקים ספינות בארמנים והטביעו אותם בים. לעיתים, היו מבין הכורדים והטורקים שניסו לעזור לארמנים, אך מי מהם שנתפס נרצח מיד.

עם תחילתם של מעשי הטבח החלו לזרום ידיעות אל מדינות אירופה וארה"ב על הטבח המתרחש בארמנים. ב-24 במאי 1915 שיגרו בריטניה, צרפת ורוסיה הודעת גינוי חריפה לשלטון העות'מאני והאשימו אותו בביצוע "פשעים נגד האנושות". הנרי מורגנטאו, שגריר ארה"ב באימפריה העות'מאנית, דיווח באופן שוטף לנשיא ארה"ב, וודרו וילסון, ולסנט על המתרחש באימפריה. הגרמנים, שהטורקים לחמו לצידם, לא נקפו אצבע לטובת הארמנים ואף עודדו את בני בריתם להמשיך.

בסוף מלחמת העולם ה-1 נותרו כמיליון ארמנים בלבד. 90% מהאוכלוסייה הארמנית באזורי השליטה של האימפריה העות'מאנית נרצחו או הוגלו. כ-1.5 מיליון ארמנים נרצחו או מתו ברעב ובמחלות מאז שנת 1894 ועד 1918. הטבח הטורקי בארמנים נחשב ל"ג'נוסייד" (רצח עם) הגדול הראשון במאה ה-20, והוא מוסיף לעורר סערות פוליטיות עד היום. הטורקים מצידם, מכחישים את הטבח מכל וכל, וטוענים כי הארמנים רק הוגלו למחוזות אחרים של האימפריה, ומי שנהרג, היה זה תוך כדי מלחמה בינם לבין הכורדים. ב-24 באפריל בכל שנה מתקיים יום הזיכרון לשואה הארמנית, בו מתכנסים ארמנים בכל רחבי העולם לציין את רצח העם שביצעו הטורקים בעם הארמני.

 

טקס אזכרה לציון הטבח שביצעו הטורקים בעם הארמני (צילום: איי פי)

 

עמדתן הרשמית של מדינות רבות במערב (ובהן ישראל) אינה מכירה בשואת העם הארמני. לפי דעת רבים, אי ההכרה נובע מרצונן של מדינות אלה לשמור על יחסי חוץ תקינים עם הממשל הטורקי.

 


הארמנים בתחילת המאה ה-21

לאחר פירוקה של ברה"מ והקמתה של מדינה ארמנית עצמאית, חיים רוב הארמנים בארמניה וברפובליקות השכנות שהיו חלק מברה"מ. אחרים יושבים באירן, בעירק, בסוריה, בלבנון ובמצרים. מעטים חיים בטורקיה, באירופה ובארה"ב. בירושלים שבין החומות יושבת קהילת ארמנים ברובע הארמני; ישיבתם מושתתת על האמונה שהם שומריה היחידים של גחלת הנצרות האמיתית ומשום כך השתדלו לקיים בעיר קהילה גדולה.

למידע נוסף על הארמנים, ראו ערך ארמניה

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©