אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


אוסמה בן-לאדן.
אוסמה בן-לאדן. צילום: AFP
 
בן-לאדן, מתוך קלטת שפורסמה ב-7 באוקטובר 2001.
בן-לאדן, מתוך קלטת שפורסמה ב-7 באוקטובר 2001. צילום: AP
 
בן-לאדן ברשימת "המבוקשים ביותר" של ה-F.B.I
בן-לאדן ברשימת "המבוקשים ביותר" של ה-F.B.I צילום: AFP/FBI/HO
 
הפיגוע בבנייני התאומים בניו-יורק.
הפיגוע בבנייני התאומים בניו-יורק. צילום: איי פי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מתוך אתר CNN
 טקסט נאומו של בן לאדן לאחר תקיפת האמריקאים באפגניסטן


ערכים קשורים
 אל-קאעדה
 11 בספטמבר 2001
 ערב הסעודית
 אפגניסטן
 ג'יהאד
 מלחמת המפרץ הראשונה
 טליבאן


תחומים קשורים
 אישים בעולם
 אסלאם
 היסטוריה צבאית


 
 
 

אוסמה בן-לאדן


Osama bin Laden

ציטוטים |  מידע נוסף

אוסמה בִּן-לָאדֶן (1957 - 2011), מנהיג ארגון הטרור המוסלמי אל-קאעדה והחשוד העיקרי בפיגועי הטרור ב-11 בספטמבר 2001 בארה"ב.

נולד בערב הסעודית למשפחה עשירה, בעלת קונצרן בנייה ענק; אחד מחמישים בניו של מוחמד בן-לאדן. בגיל 11, לאחר מות אביו, זכה בירושה בת מיליוני דולרים. למד כלכלה וניהול באוניברסיטה בג'דה (King Abdul Aziz University), שם הושפע עמוקות מאחד המרצים שלו, פרופ' שייח' עבדאללה עזאם, שתמך בשחרור ארצות האסלאם משלטון ה"כופרים", ואף פעל למען מטרה זו.

בעת הפלישה הסובייטית לאפגניסטן, בדצמבר 1979, הצטרף בן-לאדן לאלפי המוסלמים שבאו לקחת חלק במלחמת הקודש נגד הפולש הזר. בעזרת ההון שירש, מימן רכישת כלי נשק עבור המוג'הידין, ארגן סיוע רפואי וגם השתתף בעצמו במספר קרבות. לאחר נסיגת הסובייטים חזר לערב הסעודית, ונעשה מעורב בפעילותן של הקבוצות המתנגדות למשטר המלוכני במדינה. בתקופת מלחמת המפרץ ניהל מאבק קיצוני נגד ההשפעה האמריקנית בארצו.

 

    אוסמה בן-לאדן (צילום: AP)


ב-1991 גורש בן-לאדן מערב הסעודית בשל פעילותו נגד השלטון. הוא ברח לסודן, ובחסות המשטר המוסלמי הקים שם את ארגון אל-קאעדה, שהורכב בעיקרו מוותיקי הקרבות באפגניסטן. בן-לאדן הקים במקום מחנות אימון לטרוריסטים שהגיעו ממדינות רבות. בהנהגתו יצא אל-קעידה קשרי שיתוף פעולה עם ארגונים אסלאמיים נוספים ברחבי הגלובוס.

בפברואר 1993 התפוצץ מטען חבלה במרכז הסחר העולמי בניו-יורק; שישה אנשים נהרגו ומאות נפצעו. ארה"ב קשרה את שמו של בן-לאדן לפעולת הטרור. באוגוסט 1995 נהרגו חמישה אמריקנים ושני הודים בפיצוץ משאית בבסיס צבאי בריאד שבערב הסעודית. שוב נמצא קשר בין הטרוריסטים לבן-לאדן, למרות שהוא הכחיש את מעורבותו במעשה.

ב-1996, תחת לחץ אמריקני, גורש בן-לאדן מסודן והעביר את בסיס פעולתו לאפגניסטן. משם קרא לעולם המוסלמי לצאת למלחמת קודש (ג'יהאד) נגד האמריקנים. באוגוסט 1998 התפוצצו שתי משאיות תופת ליד השגרירויות האמריקניות בניירובי שבקניה ובדאר אס-סלאם שבטנזניה. 224 בני אדם נהרגו. בנובמבר אותה שנה הצביעה ארה"ב על בן-לאדן כאחראי להתקפות אלה.


במאי 2001 הורשעו ארבעה מחברי אל-קאעדה בפיגועים בשגרירויות האמריקניות באפריקה. חבר נוסף בארגון הורשע בניסיון לבצע פיגוע בשדה התעופה של לוס אנג'לס ערב המילניום. כל אלה הודו כי התאמנו במחנות של ארגונו של בן-לאדן. באוקטובר 2000 נהרגו 17 חיילים אמריקנים בפיגוע התאבדות במשחתת האמריקנית "קול" שעגנה בתימן. שוב הובילו העקבות אל אוסמה בן-לאדן.

ב-11 בספטמבר 2001 נחטפו ארבעה מטוסי נוסעים בשמי ארה"ב. שניים מהם התרסקו על בנייני מרכז הסחר העולמי (מגדלי התאומים) בניו יורק. ההתרסקות גרמה לקריסת הבניינים והביאה למותם של אלפים. המטוס השלישי התרסק על בניין הפנטגון בוושינגטון והרס אחד מאגפיו. המטוס הרביעי לא הגיע ליעדו והתרסק בשדה בפנסילבניה. מספר ההרוגים בהתקפות אלה הוערך בכ-3,000.

הראיות הצביעו שוב על בן-לאדן כאחראי לפיגוע, מה שהציב אותו בראש רשימת הטרוריסטים המבוקשים על ידי ארה"ב והעולם המערבי. מאוחר יותר הוא עצמו הפיץ קלטות בכיכובו, שבהן התפאר בהישגיו.

בעקבות פיגוע הטרור הגדול בהיסטוריה, יצאה ארה"ב ל"מלחמה נגד הטרור" ופתחה בהתקפה על אפגניסטן, לאחר שמשטר הטליבאן בארץ זו סירב לדרישתה להסגיר את בן-לאדן. הצבא האמריקני, בחסות קואליציה בינלאומית, מוטט את משטר הטליבאן, וכוחות הברית הצפונית (האופוזיציה האפגנית) השתלטו על המדינה. עם זאת, בן-לאדן עצמו לא נמצא בין ההרוגים או השבויים, והחיפושים אחריו נמשכו. ארה"ב הציעה פרס של 50 מיליון דולר למי שיביא ללכידתו של בן-לאדן, הטרוריסט מספר 1 ברשימותיה.

 

במשך כמעט 10 שנים נמשך המצוד אחר בן-לאדן, ובמהלכו הצליח לחמוק פעם אחר פעם מרודפיו. במקביל, פרסמו בן-לאדן ועמיתיו להנהגת אל-קאעידה עשרות קלטות אודיו שבהן תקפו את מדינות המערב, ועודדו את תומכיהם לבצע פעולות טרור.

 

במאי 2011 נהרג בן-לאדן לאחר קרב יריות על ידי כוחות מיוחדים של צבא ארה"ב, בזמן ששהה באחוזה בפרבר באיסלמבד, בירת פקיסטן. גופתו הושלכה למימי האוקיינוס ההודי, לאחר עריכת טקס קבורה מוסלמי על סיפון ספינת חיל הים האמריקני.

 


ציטוטים

 

  • "אתם מחללים את אדמתנו, כובשים אותה, גונבים את רכושם של המוסלמים, ואז כשאנו מתקוממים, אתם קוראים לכך טרור"  (אוסמה בן-לאדן מתייחס להגדרתו כטרוריסט).

 

  • "זו חובה דתית להשיג נשק להגנת המוסלמים. אני ממלא את חובתי בכך שאני פועל להשגת כלי נשק אלה" (אוסמה בן-לאדן, דצמבר 1998).

 

  • ""הג'יהאד ימשיך גם כשלא אהיה כאן" (אוסמה בן-לאדן, ספטמבר 2001).

 

  • "אלה שרוצים לפתור את בעיותינו באו"ם הם אנשים צבועים. אלה שמכנים את עצמם מנהיגי מדינות ערב, ושמדינותיהם חברות באו"ם הם כופרים" (אוסמה בן-לאדן, נובמבר 2001).

 

  • "המלחמה הזו היא בינינו לבין היהודים. כל מדינה שהולכת בדרכם של היהודים צריכה להאשים רק את עצמה" (אוסמה בן-לאדן, מאי 2002).

 

  • "אם צרפת סבורה כי זכותה לאסור על נשים חופשיות לבישת רעלות. האם אין זו זכותנו לגרש את הגברים הכובשים שלכם בכך שנערוף את ראשיהם?" (אוסמה בן-לאדן, אוקטובר 2010).

 

  • "בהוראה שלי, יצאה ארה"ב למבצע ממוקד נגד המתחם באיסלמבאד שבפקיסטן. צוות קטן של אמריקאים ביצע את המבצע תוך שהם מגלים אומץ ויכולות יוצאי דופן. אף אמריקאי לא נפגע. הצוות הקפיד להמנע מפגיעות באזרחים. אחרי קרב יריות, הם הרגו את אוסמה בן-לאדן ולקחו את גופתו" (נשיא ארה"ב, ברק אובמה, זמן קצר לאחר חיסולו של אוסמה בן-לאדן).

 


מידע נוסף

 

סוף למצוד: ארה"ב חיסלה את אוסמה בן-לאדן - הנשיא ברק אובמה הודיע כי הצבא האמריקני חיסל בפקיסטן את מנהיג אל-קאעידה ולקח את גופתו. אמצעי תקשורת דיווחו כי בן-לאדן הסתתר באחוזה ליד איסלאמבד וכי בדיקות DNA אישרו את זהותו. מחוץ לבית הלבן הריעו אזרחים מאושרים. כתבה באתר ynet

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

כאן חוסל בן-לאדן: צפו בווידאו מתוך האחוזה - שעות ספורות אחרי חיסולו של רב המחבלים, נכנס כתב רשת ABC האמריקנית לאחוזה שבה הסתתר אוסמה בן לאדן ותיעד את חדר השינה שבו נלחם על חייו. דם רב כיסה את רצפת החדר והמחשבים נהרסו כליל. כתבה באתר ynet

לקריאת הכתבה ולצפיה בסרטון - לחצו כאן.

 

 המורשת של בן-לאדן: היסטוריה של אלימות - בפעולה מהירה של כוח עילית הגיע לקצו סיפורו של הטרוריסט המסוכן בעולם. האיש שאחראי לעשרות פיגועים והביא לפתיחת מלחמות חוסל, אך המורשת שלו אל-קאעידה עוד חיה ובועטת. סרטון וידאו באתר ynet

לצפיה בסרטון - לחצו כאן.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©