אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


סילביו ברלוסקוני
סילביו ברלוסקוני צילום: איי פי
 
ברלוסקוני בקלפי, בחירות 2008
ברלוסקוני בקלפי, בחירות 2008 צילום: AFP
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ברלוסקוני נואם
 ברלוסקוני - על עליונות הציביליזציה המערבית


ערכים קשורים
 איטליה
 טלוויזיה, תכנים
 האיחוד האירופי
 מלחמת המפרץ השנייה


תחומים קשורים
 אישים בעולם


 
 
 

סילביו ברלוסקוני


Silvio Berlusconi

ציטוטים

סילביו ברלוסקוני (נולד 1936), ראש ממשלת איטליה לשעבר (1994, 2001 - 2006, 2008 - 2011 ) ואיל עסקים.

 

ברלוסקוני נולד במילנו למשפחה מהמעמד הבינוני. אביו היה פקיד בבנק. כבר בילדותו הפגין חוש מפותח לעסקים, מכר כרטיסים להופעות והכין עבודות בתשלום לחברים בבית הספר. את לימודי המשפטים באוניברסיטת מילנו מימן בעזרת עבודות מזדמנות, בין היתר כזמר בלהקה. במהלך לימודיו התיידד עם בטינו קרסקי, שנעשה ראש ממשלת איטליה בשנות ה-80.

עם תום לימודיו סירב להצעה לעבוד בבנק של אביו, ובמקום ההצעה ביקש הלוואה מהבנק והקים ב-1962 את חברת הבניה "אדילנורד". ב-1969 תכננה ובנתה החברה בראשותו רובע חדש בצפונה של מילנו. ב-1974 הרחיב את עסקיו ופנה לתחום התקשורת. ברלוסקוני הקים תחנת טלוויזיה בכבלים, ובעקבות הצלחתה השקיע בתחנות מקומיות שנאבקו במונופול שהיה לתחנת השידור הממלכתית של איטליה. הקים את תחנת הטלוויזיה "ערוץ 5" וסוכנות לפרסום בטלוויזיה.

 

סילביו ברלוסקוני (צילום: איי פי)


בשנות ה-80' כבר שלט בחלק גדול מאמצעי התקשורת, הקים שתי תחנות נוספות ורכש מספר עיתונים. הונו נאמד במיליארדי דולרים והוא היה לאיש העשיר באיטליה. ב-1986 רכש את קבוצת הכדורגל הפופולרית מילאן והופיע רבות בעמודי הרכילויות. ברלוסקוני נעזר בעסקיו בקשריו עם המפלגה הסוציאליסטית ומנהיגה קרסקי.

בתחילת שנות ה-90' הואשמו אנשי שלטון בשחיתות, וחלקם עמדו למשפט. פוליטיקאים רבים הודחו וכוחן של המפלגות נחלש. ברלוסקוני ניצל את החלל הריק שנוצר והקים ב-1993 את מפלגת "פוֹרצֶה איטליה", מפלגה ימנית פופוליסטית. פירוש השם הוא "קדימה איטליה" - קריאת העידוד של אוהדי נבחרת איטליה; מכאן שהשם נועד להבליט את זיקתו של ברלוסקוני לכדורגל.

בבחירות של 1994 הבטיח ברלוסקוני לייעל את הפוליטיקה האיטלקית, שנחשבת מסורבלת וביורוקרטית, ולקצץ במיסים. זכייתו בבחירות נבעה במידה רבה מן העובדה שרתם לעזרתו את כלי התקשורת שבבעלותו, ובזכות מסע בחירות שעלה כסף רב.

ברלוסקוני הקים קואליציה בשיתוף מפלגות ימניות קיצוניות, הליגה הצפונית והאיחוד הלאומי. אך בעקבות הרעה במצב הכלכלי, סכסוכים תכופים עם מנהיגה הפרובוקטיבי של הליגה הצפונית והאשמות בשחיתות, התפטר. ממשלתו כיהנה 7 חודשים בלבד. לאחר התפטרותו הקים ברית ימין-מרכז והיה למנהיג האופוזיציה.

ברלוסקוני נבחר שוב לראשות הממשלה ב-2001 וכיהן תקופה גם גם כשר החוץ. מתנגדיו באיטליה טענו כי הוא מעורב במעשי שחיתות ובקשרים עם המאפיה, וכי יש ניגוד אינטרסים מובהק בין היותו ראש ממשלה ואיש עסקים. ניצחונו עורר חששות בכמה מדינות באיחוד האירופי, בשל שותפיו מהימין הקיצוני, שהתבטאו לא פעם נגד האיחוד.

 

ביולי 2003 התמנה כנשיא התורן של האיחוד האירופי. ברלוסקוני ידוע בהתבטאויותיו החריגות - מייד עם תחילת כהונתו כנשיא התורן של האיחוד, השווה בין חבר פרלמנט גרמני לשומר במחנה ריכוז, התבטאות שחוללה תקרית דיפלומטית עם גרמניה.

 

ברלוסקוני תמך בפלישת ארה"ב לעירק במרץ 2003, ועל אף המחאות החריפות בארצו, שלח למדינה הכבושה חיילים איטלקים (שהוחזרו בספטמבר 2006). כמו כן זכה לביקורת על מדיניותו הכלכלית שלא הצליחה לחלץ את המשק האיטלקי מדשדוש מתמשך. לאחר שמפלגתו נכשלה בבחירות המקומיות ב-2005 התפטר, אך זכה לאמון הנשיא והפרלמנט והקים ממשלה חדשה.

 

בבחירות שנערכו באפריל 2006 נוצח ברלוסקוני על ידי קואליציה של מפלגות מרכז-שמאל שהובלה על ידי רומנו פרודי. הוא ערער על תוצאות הבחירות בבית המשפט, אך נאלץ להתפטר בסופו של דבר במאי אותה שנה. ב-2007 הקים את מפלגת "עם החירות" (Il Popolo della Libertà, PdL), איחוד של "פורצה איטליה" עם "מפלגת האיחוד הלאומי" בראשותו של ג'יאנפרנקו פיני.

 

בינואר 2008 נפלה ממשלתו של פרודי בהצבעת אי-אמון, ובבחירות שנערכו באפריל 2008 זכה ברלוסקוני - ונבחר בפעם השלישית לראש ממשלת איטליה. במהלך המשבר הפיננסי של 2008 דאג ברלוסקוני להזרים כספים רבים לבנקים ולעסקים שנקלעו למשבר - פעולה שנעשתה במקביל במדינות רבות באירופה, והצליחה לייצב את המצב הכלכלי באיטליה.

 

במהלך שנת 2009 זכה ברלוסקוני לביקורת חריפה מצד האופוזיציה וחוגים נרחבים בציבור האיטלקי עקב חשיפת פרשיות מין שבהן לכאורה היה מעורב. כמו כן, מינה לשרות בממשלתו נשים שכישוריהן המקצועיים הוטלו בספק. באוקטובר אותה שנה ביטל בית המשפט החוקתי חוק שהעניק לראש ממשלה מכהן חסינות. בדצמבר 2009 נפצע ברלוסקוני באורך קל בפניו לאחר שאדם מעורער בנפשו הטיח בפניו חפץ קהה.

 

שותפו למפלגה, ג'יאנפרנקו פיני, מתח ביקורת חריפה על תפקודו, וביולי 2010 פרש יחד עם תומכיו ממפלגת "עם החרות", והקים מפלגה מתחרה. למרות זאת הצליחה ממשלתו להינצל, לעתים ברוב דחוק, ממספר הצעות אי-אימון שהגישה האופוזיציה. בפברואר 2011 נאשם ברלוסקוני כי שכר את שרותיה של יצאנית בת 17, וניצל את מעמדו על מנת להסתיר את מעשיו. משפטו נפתח באפריל אותה שנה, אך בית המשפט החוקתי דחה את האישום בסופו של דבר.

 

המשבר הכלכלי בגוש האירו שהחריף במהלך קיץ 2011 ופגע בצורה חמורה בכלכלת איטליה, הביא לירידה נוספת בתמיכה בברלוסקוני, הן בקרב הציבור והן בקרב חברי ממשלתו ומפלגתו. בתחילת נובמבר כשלה הממשלה בניסיונה להעביר את התקציב במפרלמנט, מהלך שהתפרש כהצבעת אי-אמון בראש הממשלה. כתוצאה מכך גברו הלחצים על ברלוסקוני להתפטר, הפעם גם מקרב שותפו לקואליציה ומנהיג מפלגת "הליגה הצפונית", אומברטו בוסי. ב-12 בנובמבר התפטר ברלוסקוני מתפקידו. במקומו מונה לתפקיד מריו מונטי.

 

היה נשוי לשחקנית ורוניקה לריו (Veronica Lario) בשנים 1990 - 2010.

 


ציטוטים

 

  • "הפוליטיקאי הטוב ביותר באירופה ובעולם" (סילביו ברלוסקוני על עצמו).

 

  • "מוסוליני מעולם לא הרג אף אחד. מוסוליני נהג לשלוח אנשים לחופשה במעצר" (סילביו ברלוסקוני)

 

  • "אני לא זקוק לתפקיד ראש הממשלה על מנת להשיג כוח. יש לי בתים בכל רחבי העולם, ספינות יפהפיות, מטוסים מרהיבים, אישה יפה, משפחה יפה...אני קורבן" (סילביו ברלוסקוני).

 

  • "קִראו את הספר השחור של הקומוניזם ותגלו כי בסין של מאו הם לא אכלו ילדים, אלא בישלו אותם במטרה לדשן את השדות" (סילביו ברלוסקוני במהלך נאום במסע בחירות ב-2006).

 

  • "אני ישו של הפוליטיקה. אני קורבן סבלני, אני סובל כל אחד, אני מקריב את עצמי בשביל כולם" (סילביו ברלוסקוני בזמן ארוחה במהלך מסע בחירות 2006).

 

  • "איטליה היא מדינה מצוינת להשקיע בה. כיום יש לנו פחות קומוניסטים, ואלו שעדיין קומוניסטים מכחישים את עובדת היותם כאלו. סיבה נוספת להשקיע באיטליה היא מזכירות יפהפיות שיש לנו...בחורות נהדרות" (סילביו ברלוסקוני בזמן סיור בבורסת ניו-יורק).

 

  • "85% מהעיתונים באיטליה נשלטים על ידי השמאל ואחוז השופטים השמאלניים גבוה אף יותר...יש באיטליה סרטן שצריך לטפל בו: הפוליטיזציה בבתי המשפט" (סילביו ברלוסקוני).

 

  • "לא ניתן לדבר על ניגוד אינטרסים אם אני, שמטפל באינטרסים של כולם, מטפל גם באינטרסים שלי", בתשובה לשאלה לגבי ניגוד אינטרסים בין תפקידו כראש ממשלה והיותו איש עסקים ואחד מאנשי התקשורת החזקים באיטליה.

 

  • "פרמה היא מילה נרדפת לאוכל טוב. הפינים אפילו לא יודעים מה זה פרושוטו. אינני יכול לקבל זאת" (סילביו ברלוסקוני בתגובה להצעה להקים את הרשות האירופית לבטיחות מזון בפינלנד ולא בפרמה).

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©