אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


אהוד אולמרט
אהוד אולמרט צילום: אלכס קולומויסקי
 
אולמרט נואם בפתיחת מושב הכנסת ה-12, 1988
אולמרט נואם בפתיחת מושב הכנסת ה-12, 1988 צילום: יעקב סער, לע"מ
 
אולמרט כראש עיריית ירושלים בבחירות המקומיות
אולמרט כראש עיריית ירושלים בבחירות המקומיות צילום: יעקב סער, לע"מ
 
אולמרט בירושלים
אולמרט בירושלים צילום גלי תיבון
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 ראיון עם רה"מ אולמרט, ספטמבר 2006 - מתוך אתר ynet


ערכים קשורים
 רחבעם זאבי
 קדימה
 ליכוד
 ירושלים
 תנועת חרות
 יצחק שמיר
 טדי קולק
 אריאל שרון
 רשות השידור
 רצועת עזה
 בנימין נתניהו
 מלחמת לבנון השנייה
 חיזבאללה
 ועדת וינוגרד
 עמיר פרץ
 דן חלוץ
 היועץ המשפטי לממשלה
 ציפי לבני


תחומים קשורים
 אישים בישראל


 
 
 

אהוד אולמרט


Ehud Olmert

ציטוטים |  מידע נוסף |  בחנו את עצמכם

אהוד אולמרט (יליד 1945) יו"ר מפלגת קדימה וראש ממשלת ישראל לשעבר (2006 - 2009). בעבר כיהן גם כח"כ מטעם מפלגת הליכוד, כשר בממשלות ישראל וכראש עיריית ירושלים (1993 - 2003).

 

מסוף שנות ה-60 ועד אמצע שנות ה-80 פעל אולמרט מחוץ למסגרת הליכוד (או בתנועת חרות אשר קדמה לו). ב-1966 הצטרף לשמואל תמיר שהקים את מפלגת "המרכז החופשי" (התמודדה בבחירות במסגרת רשימת הליכוד). בשנת 1973נבחר (בגיל 28, הצעיר מבין חברי הכנסת באותה עת) לכנסת ה-8, בתוך מיכסת המרכז ברשימת הליכוד. בתחילת דרכו הפוליטית הרבה לעסוק בסוגיית המאבק בשחיתות ובפשע המאורגן. אולמרט נבחר שוב לכנסת ה-9, ה-10 וה-11 בתוך רשימת הליכוד.

 

אהוד אולמרט נולד בנחלת ז'בוטינסקי (כיום חלק מבנימינה), השלישי מבין ארבעה בנים. אביו, מרדכי אולמרט, עסק בחקלאות וכיהן כח"כ מטעם תנועת חרות (בכנסת ה-3 וה-4). את שירותו הצבאי עשה אולמרט בחטיבת גולני (שוחרר בעקבות פציעה במשחק כדורגל) וכן בעיתון "במחנה". בהכשרתו המקצועית הוא עורך דין, ובמשך רבות משנות פעילותו הפוליטית ניהל במקביל קריירה במקצוע זה. את פעילותו הציבורית החל כסטודנט באוניברסיטה העברית (למד משפטים, פסיכולוגיה ופילוסופיה), בתא הסטודנטים של תנועת חרות.

 

רק ב-1985 הצטרף אולמרט באופן רשמי למפלגת הליכוד, וכיהן כחבר כנסת מטעם המפלגה בכנסת ה-12, ה-13 וה-14. בשנים 1981 - 1988 שימש כחבר בוועדות הכנסת: החוץ והביטחון, כספים, כנסת וחינוך. בשנים 1988 - 1990 כיהן כשר בלי תיק לענייני מיעוטים בממשלת האחדות בראשות יצחק שמיר. לאחר פירוק ממשלת האחדות עבר לכהן כשר הבריאות (1990 - 1992) בממשלת הליכוד. בתפקיד זה החל בביצועה של רפורמה נרחבת במערכת הבריאות אשר עיקרה - תיאגוד בתי החולים הממשלתיים.

 

ב-1993 נבחר אולמרט לראשות עיריית ירושלים, כאשר גבר בהפרש ניכר על ראש העיר המכהן טדי קולק. בסוף 1998 נבחר לכהונה שנייה לתפקיד. בתקופת כהונתו יזם וקידם שורה של פרויקטים בתחום התשתיות, בהם פיתוח מערכת הכבישים וקידום פרויקט הרכבת הקלה. 

 

ב-1996 עמד אולמרט למשפט בחשד שביצע עבירות על חוק מימון מפלגות, בזמן כהונתו כגזבר הליכוד (בבחירות ב-1988). בתום משפטו זוכה מכל ההאשמות. בספטמבר 1999 התמודד בבחירות להנהגת הליכוד והגיע למקום השני בהפרש ניכר מהמנצח אריאל שרון.


לאחר הבחירות לכנסת ה-16, בינואר 2003, מונה לשר המסחר והתעשייה וממלא מקום ראש הממשלה, בממשלה שהקים אריאל שרון. בעקבות מינויו זה התפטר מתפקידו כראש עיר. במהלך כהונת הממשלה כיהן גם כשר התקשורת (ספטמבר 2003 - ינואר 2005) והביא להדחתו של מנכ"ל רשות השידור יוסף בראל. במסגרת פרשת "האי היווני" נחקר גם אולמרט בחשד שקיבל כספים מאיש העסקים דוד אפל. באפריל 2004 החליט היועץ המשפטי לממשלה על סגירת תיק החקירה, בשל היעדר ראיות שהעברת כספים כזו אכן התבצעה. 

 

במהלך כהונת ממשלתו של שרון, היה מתומכיו הנאמנים של ראש הממשלה ובמיוחד בהוצאה לפועל של תוכנית ההתנתקות מרצועת עזה. באוגוסט 2005 מונה אולמרט לממלא מקום שר האוצר, לאחר התפטרותו של  בנימין נתניהו מהתפקיד. שלושה חודשים לאחר מכן, בתום מאבק פוליטי ארוך, אישרה הכנסת את מינויו הקבוע לשר אוצר. בנובמבר 2005, הודיע על פרישתו מן הליכוד והצטרפותו למפלגת קדימה - מפלגתו החדשה של אריאל שרון.

 

ב-4 בינואר 2006, עקב מצבו הרפואי הקשה של רה"מ שרון, הועברו סמכויותיו לידי אולמרט (מתוקף תפקידו כממלא מקום רה"מ) והוא החל מכהן כראש הממשלה בפועל.

 

זמן קצר לאחר מכן נבחר ליו"ר קדימה ומועמדה לראשות הממשלה. בבחירות לכנסת ה-17 זכתה מפלגת קדימה בראשותו ב-29 מנדטים והפכה לסיעה הגדולה בכנסת זו. באפריל 2006 במלאות מאה ימים לאשפוזו הוגדר שרון כבעל "נבצרות קבועה" מלשוב ולמלא את תפקידו כראש ממשלה, בהתאם לכך אישרה ממשלת ישראל את מעמדו של אולמרט כראש ממשלה בפועל. במאי 2006 לאחר גיבוש הסכמים קואליציונים עם מפלגות העבודה, ש"ס, והגמלאים, זכתה ממשלתו של אולמרט לאמון הכנסת והוא הושבע כראש ממשלת ישראל.

 

אהוד אולמרט לאחר כינוס הממשלה והעברת הסמכויות, בעקבות מצבו הרפואי של ראש הממשלה המכהן אריאל שרון (צילום: איי פי)

 

ביולי 2006 פרצה בגבול ישראל- לבנון מלחמת לבנון השנייה. המלחמה, ששמה לה למטרה להשיב את החיילים החטופים אלדד רגב ואהוד גולדווסר, לפגוע בתשתיות החיזבאללה ולהרחיקה מגבול ישראל, הסתיימה בפגיעה קשה בתשתיות החיזבאללה ובהרג מאות מפעיליה, וכן בפגיעה קשה בעורף הישראלי ובהרג למעלה מ- 150 חיילים ואזרחים. עם סיום המלחמה החלה עולה קריאה בקרב הציבור הישראלי לבדיקת הכשלים והמחדלים שהתגלו במהלך המלחמה.

 

בספטמבר 2006 נעתרה ממשלת ישראל ללחץ הציבורי והקימה את ועדת וינוגרד לבדיקת האירועים. באפריל 2007 פרסמה הועדה דו"ח ביניים חלקי, בו הטילה את עיקר האחריות לכשלים שהתגלו על ראש הממשלה אולמרט, שר הביטחון עמיר פרץ והרמטכ"ל דן חלוץ.

 

באוקטובר 2006 הודיע היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז על פתיחת חקירה רשמית נגד אולמרט וחשודים נוספים, בחשד כי אולמרט היה מעורב בהטיית המכרז להפרטת בנק לאומי לטובת מקורבו איש העסקים פרנק לואי, בעת שכיהן כמ"מ שר האוצר. ביולי 2007 העבירה פרקליטות המדינה את המלצתה למזוז לפתוח בחקירה פלילית נגד אולמרט, בחשד  שקיבל שוחד עבור הענקת זכויות ואישורי בנייה עבור פרוייקט מגורים "כרמיה" בירושלים, בהיותו שר התעשייה והמסחר.

 

באוקטובר 2007 הודיע רה"מ אולמרט כי במהלך בדיקה רפואית התגלה בגופו גידול סרטני בבלוטת ערמונית. באפריל 2008, פתחה המשטרה בחקירה סביב החשד שאולמרט קיבל שוחד במהלך כהונתו כראש עיריית ירושלים. החשד נפל כי אולמרט קיבל כמה מאות אלפי דולרים מאיש העסקים משה טלנסקי, יהודי ואזרח ארה"ב. אולמרט הכחיש את החשדות והודיע כי אם יוגש כתב אישום נגדו, הוא יתפטר מתפקידו.

 

לאחר מו"מ עם מפלגת העבודה, אשר החל בעקבות התנהלות החקירה נגד אולמרט, הוחלט במפלגת קדימה כי יערכו במפלגה בחירות מקדימות לבחירות יו"ר חדש למפלגה. ביולי 2008 הודיע אולמרט כי לא יתמודד בבחירות המקדימות וכי עם היבחרו של יו"ר חדש יתפטר מתפקידו כראש ממשלה. בספטמבר 2008 לאחר נצחונה של ציפי לבני בבחירות המקדימות במפלגת קדימה, הודיע אולמרט לחברי הממשלה על התפטרותו, וזו נכנסה לתוקף עם בחירתו של בנימין נתניהו לראש ממשלת ישראל באפריל 2009.

 

ביולי 2012, לאחר משפט ארוך, זוכה אולמרט מהאישומים נגדו בפרשת "ראשונטורס" ומעטפות הכסף של משה טלנסקי. עם זאת, הוא הורשע בפרשת מרכז ההשקעות בעבירה של הפרת אמונים. השופטים גזרו הטילו עליו שנת מאסר על תנאי וקנס בגובה 75 אלף שקל.

 

אולמרט נשוי ואב לארבעה.

 


ציטוטים
  • "מעולם לא קיבלתי שוחד, מעולם לא לקחתי אגורה לכיסי" (מאי 2008).

 

  • "ישראל לא תסכים לחיות בצל איום הטילים והרקטות נגד תושביה. יש רגעים בחייה של אומה שבהם היא מחויבת להביט אל המציאות נכוחה ולומר: עד כאן. ואני אומר לכולם: עד כאן! ישראל לא תהיה בת ערובה – לא של כנופיות טרור, לא של רשות טרור, וגם לא של אף מדינה ריבונית. איננו מחפשים מלחמה או עימות חזיתי – אך בעת הצורך לא נירתע מהם‭"

     (מתוך נאומו בכנסת בתחילת מלחמת לבנון השנייה).

 

 

  • "המשך ההתיישבות המפוזרת בשומרון מסכן אותנו, וגבולות ישראל בשנים הבאות ישתנו באופן משמעותי (...) דווקא מי שמאמין כמוני בתורת ישראל, חייב להבין שחלוקת הארץ היא חבל ההצלה של הציונות". (מתוך נאומו בכנסת, מציג את קווי היסוד של ממשלתו, מאי 2006. לקטעים נוספים מן הנאום- לחצו כאן).

 

  • "אני רואה בהתנהגותו של גנדי סימפטום למחלה שפשתה בחברה הישראלית ונוהגיו מעידים על הידרדרות מוסרית עמוקה של חוגי צמרת המדינה. אני מודאג מאוד מן העובדה, שאישים בכירים התופסים עמדות מפתח במערכות מרכזיות בחיינו הם ידידיהם הקרובים והטובים של גדולי הפושעים במדינת ישראל! כיצד ניתן להילחם בעולם התחתון, כאשר חשובי הפושעים יכולים להצביע על אישים במדינה ולהגיד: "זה חברי! זה ידידי! זה סועד על שולחני!". (מתוך ראיון עמו באוגוסט 1977, בו הוא מתייחס לתביעת הדיבה שהגיש נגדו רחבעם זאבי (גנדי), לאחר שאולמרט האשימו בקיום קשרים עם עולם הפשע המאורגן).

     


  • ‭".‬כולם יודעים שחיזבאללה מפחד פחד מוות מעימות עם ישראל...זה שנתיים לא נפל שום פגז על האזור הזה, וכל זאת תודות למאזן ההרתעה החדש. חיזבאללה זהיר מאוד ונזהר שלא להפר את המאזן הזה. הוא זה שהפסיד" (בראיון לרגל ציון שנתיים למלחמת לבנון השנייה, 2008).


 

  • "אני ראש הממשלה ומטבע הדברים אני מהווה כתובת טבעית למאבק פוליטי. אך כל בר דעת יבין שהדברים יצאו מכל פרופורציה סבירה. האם עשיתי טעויות במהלך פעילותי רבת השנים? בהחלט כן! ועליהן אני מתחרט ומצטער" (מתוך נאום ההתפטרות, יולי 2008).


 


מידע נוסף

 

מהשבץ של אריק ועד למעטפות של טלנסקי - אהוד אולמרט קיבל את סמכויות ראש הממשלה עם אשפוזו של אריאל שרון. הוא ניצח בבחירות אך חודשיים לאחר מכן יצא למלחמה שהפכה אותו ל"ראש ממשלה לא פופולרי". אחר כך עשה היסטוריה בתור ראש הממשלה הראשון שהמשיך לכהן כשמעל ראשו שש חקירות משטרה. הכהונה המתקרבת לקיצה

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

נאום אולמרט המלא: הגיע הרגע לקבל החלטה - במשך 9 דקות ו-44 שניות, התייצב ראש הממשלה, אהוד אולמרט, מול המצלמות במעונו והטיל את הפור. הוא דיבר ארוכות על החקירות המתנהלות נגדו ועל "מסע הכפשה". הוא חתם את נאומו במילים: "אני אסיר תודה לכם, אזרחי ישראל, על הזכות שנתתם לי לפעול למענכם". הנאום המלא

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

אולמרט: ניאבק על הזכות לחיים נורמליים - ראש הממשלה נשא נאום ראשון לאומה מאז החלה הלחימה בצפון. " אנו עומדים ברגע של אמת לאומי", אמר. "יש רגעים בחייה של אומה שבהם היא חייבת להביט אל המציאות נכוחה ולומר עד כאן. ואני אומר לכולם - עד כאן. ישראל לא תהיה בת ערובה". חתם בפנייה למשפחות החטופים: "אינני מפסיק לחשוב עליכן"

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

מלחמת לבנון השנייה - היכן ממוקם הכפר עייתא א-שעב? מתי הפך חסן נסראללה למנהיג ארגון חיזבאללה? מבט מקרוב אל האישים והמקומות של מלחמת לבנון השנייה. פרויקט מיוחד באנציקלופדיה ynet.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן

 

מקבלי ההחלטות - מדוד בן-גוריון ועד בנימין נתניהו, רשימת ראשי ממשלות ישראל, מקום המדינה ועד ימינו, על פי שנות כהונתם. פרויקט מיוחד באנציקלופדיה ynet.

לעמוד הפרויקט – לחצו כאן

 

זו הארץ - תולדות ארץ ישראל ומדינת ישראל על ציר הזמן (9,000 לפנה"ס ואילך). פרויקט מיוחד של אנציקלופדיה ynet.  

לציר הזמן - לחצו כאן 

 


בחנו את עצמכם
.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©