אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


רחבעם זאבי
רחבעם זאבי צילום: לע"מ
 
זאבי בתקופת היותו אלוף פיקוד מרכז, 1967
זאבי בתקופת היותו אלוף פיקוד מרכז, 1967 צילום: לע"מ
 
טקס האשכבה ברחבת הכנסת לשר התיירות זאבי, 2001
טקס האשכבה ברחבת הכנסת לשר התיירות זאבי, 2001 צילום: משה מילנר, לע"מ
 
בני אילון כשר התיירות בעצרת של תנועת מולדת לזכרו של רחבעם זאבי, 2002
בני אילון כשר התיירות בעצרת של תנועת מולדת לזכרו של רחבעם זאבי, 2002 צילום: דן בלילטי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 אתר מולדת


ערכים קשורים
 מולדת
 המחנות העולים
 מלחמת העצמאות
 מלחמת סיני
 מלחמת יום הכיפורים
 יצחק רבין
 מלחמת המפרץ הראשונה
 יצחק שמיר
 ועידת מדריד
 הסכם אוסלו
 בנימין נתניהו
 אביגדור ליברמן
 אריאל שרון


תחומים קשורים
 אישים בישראל
 היסטוריה צבאית
 ישראל והציונות


 
 
 

רחבעם זאבי


Zeevi, Rehavam

ציטוטים

רחבעם זאבי (1926 - 2001) פוליטיקאי ישראלי, מקים תנועת מולדת ומראשי הימין הישראלי; נרצח בידי חברי החזית העממית לשחרור פלסטין. נודע בכינוי "גנדי".

רחבעם זאבי נולד בירושלים. למד בבית-הספר המחוזי בגבעת-השלושה ובצעירותו הצטרף לתנועת הנוער "המחנות העולים". ב-1944 התגייס לפלמ"ח ולאחר קום המדינה המשיך בשירותו הצבאי בצבא הקבע. במלחמת העצמאות היה קצין מודיעין של חטיבת "יפתח" ולאחר המלחמה קצין מבצעים של פיקוד צפון. בשנים לאחר מכן שירת כקצין מודיעין בפיקוד הדרום ומפקד גדוד 13 בחטיבת גולני.

 

רחבעם זאבי גנדי בתקופת היותו שר התיירות, אפריל 2001 (צילום: אורן אגמון)

 

במלחמת סיני שימש כראש מטה פיקוד דרום. ב-1964 קודם לדרגת אלוף והתמנה לאלוף פיקוד מרכז. במהלך כהונתו נאלץ צה"ל להתמודד עם גל פשיטות ופעולות חבלה של מחבלים פלסטינאים מגבול ירדן ("תקופת המרדפים"), על תפקודו הצבאי זכה לשבחים, אולם מנגד סגנונו האישי עורר לא פעם מחלוקת. כך למשל גידל זוג אריות בבסיס הפיקוד (אריה הוא סמלו של פיקוד המרכז), עניין שהוליד ביקורת לא מעטה. ב-1973 מונה לראש אג"ם (אגף המבצעים). ימים ספורים לפני פרוץ מלחמת יום הכיפורים פרש מצה"ל, אך עם תחילתה חזר לשירות כעוזר מיוחד לרמטכ"ל.

 

משה דיין, שר הביטחון ורחבעם זאבי, אלוף פיקוד מרכז, משוחחים עם חיילים בעת סיור בחברון, 1969 (צילום: דוד רובינגר)


ב-1974 התמנה ליועץ לענייני טרור ויועץ לענייני מודיעין של ראש הממשלה יצחק רבין. ב-1977 פרש מתפקידים אלו ועבר לנהל את מוזיאון הארץ בת"א, תפקיד בו החזיק עשור שלם. באותה תקופה נחקר מספר פעמים במשטרה בשל קשריו האישיים עם אישים שנחשבו לראשי הפשע המאורגן. החקירות עוררו הד ציבורי נרחב, אולם הסתיימו ללא תוצאות או ממצאים כלפי זאבי.

 

ב-1988 נכנס זאבי לחיים הפוליטיים והקים את תנועת מולדת, תנועת נאמני ארץ ישראל שבמרכז מצעה עמד רעיון ארץ ישראל השלמה וטרנספר מרצון של ערבים בארץ ובשטחים. זאבי נבחר לכנסת ה-12, ה-13 וה-14 בראש רשימתו.


במהלך מלחמת המפרץ הראשונה סיעתו היתה היחידה שדרשה תגובה ישראלית צבאית. זמן קצר אחר כך מונה לשר בלי תיק בממשלתו של יצחק שמיר. לאחר שנה פרש עם סיעתו מהממשלה משום שהתנגד לשיחות השלום במדריד.

במהלך הכנסת ה-13 התבלט בהתנגדותו החריפה להסכמי אוסלו ולא הצטרף לממשלתו של בנימין נתניהו מסיבה זו. מאז הסכמי אוסלו היה פעיל ביותר בהפגנות של חוגי הימין ותבע תגובה חריפה על פיגועי מחבלים.

 

 


 

זאבי נואם בהפגנה של מתנחלים מחברון בירושלים, 1996 (צילום: דוד רובינגר)


נבחר לכנסת ה-15 ברשימת האיחוד הלאומי ובמהלכה התאחדה הסיעה עם "ישראל ביתנו" בראשות אביגדור ליברמן. במרס 2001 מונה לשר התיירות בממשלתו של אריאל שרון.

 

ב-17 באוקטובר 2001,  יום לאחר שהגיש את התפטרותו מהממשלה בעקבות התנגדותו להוצאת כוחות צה"ל מעמדות בחברון - נרצח השר זאבי בפתח חדרו במלון בירושלים על ידי מחבלים פלסטינאים. ארגון החזית העממית לשחרור פלסטין לקח אחריות על ביצוע הרצח. במהלך השנים לאחר מכן ניהלה מדינת ישראל מרדף עיקש אחר רוצחיו של זאבי ומרביתם חוסלו או נכלאו.

זאבי נודע בבקיאותו בתולדות ארץ ישראל, ערך ספרים בתחום וכתב מאמרים פובליציסטיים רבים. שמר אמונים לדרכו והיה מפורסם בדיסקית שענד סביב צווארו ועליה שמות נעדרי צה"ל. 

 

 


ציטוטים

 

  • "באנו לשם כדי לבער אותם. ניסינו להוציא אותם מהמערה בתכסיסים שונים ולא הצלחנו. בחוץ חום משגע, השעות זוחלות, העצבים מרוטים, מפקד צעיר מבקש רשות להסתער על המערה. התלבטתי קשות והחלטתי לא להסתער. חלפו שעות. רק אחרי הצהריים יצאו המחבלים מהמערה, הם ונשקם. מזל שהייתי בשטח ולא בחדר פיקוד ממוזג. הייתי צריך לבלום את סוסי המלחמה הצעירים ושמחתי להחזיר אותם הביתה בריאים ולשמים בלי אף אלונקה". מתייחס לאחת הפעולות עליהן פיקד במהלך תקופת המרדפים בבקעת הירדן.

 

  • "אני חובב ספר. ירשתי זאת מאבי. הוא התעניין בעיקר ביודאיקה ואני בעיקר בארץ ישראל. מלבד זאת שוטטתי ואני ממשיך לשוטט הרבה, בשבילי הארץ. איני יודע אם הסיבה לכך נעוצה ברומנטיקה של הליכה בשבילים לא סלולים ובאהבת הסכנות, או ברצון לגלות את מולדתי כפי שמצאוה החלוצים הראשונים: נטושה, ריקה, חרבה וקוסמת. מכל מקום איני מאמין בחקר הארץ רק על פי ספרים. אני בעד שילוב מושכל בין ספר לשדה". על חיבתו להיסטוריה של ארץ ישראל

 

  •  "ההבדל בינינו לבין תנועות קרובות הוא בכך, שאנחנו איננו חוששים להגיד את האמת שאחרים משמיעים בחדרי חדרים או פוחדים להשמיע אותה גם שם. הנה, אנחנו אומרים חילופי אוכלוסין... אני מעולם לא גרסתי גירוש אלא פינוי אוכלוסין בהסכמה. לא אמרתי פינוי מרצון, כי אין אדם עוזב מרצון את ביתו, את חלקת שדהו, את גפנו ואת תאנתו... בעזרת כספים בינלאומיים וכספים שניתן אנחנו יועברו הפלסטינאים למקום אחר במרחב הערבי, ישוכנו בנתאים טובים יותר מתנאיהם עכשיו ויצוידו באמצעי יצור. זה איננו מעשה בלתי אנושי. להפך, בכך נמנע את המלחמות התכופות הפורצות מראשית הציונות בגלל החיכוך ביננו לבינם". מדבריו לאחר הקמת תנועת מולדת (1988).

 

  • "אני מקבל את ערביי ישראל כאקסיומה ואני בכלל לא שונא ערבים. פעם, אחרי שהואשמתי בגזענות, שלחתי מאמר ל'ידיעות אחרונות" תחת הכותרת 'מיומנו של גזען'. הראיתי שם כמה שעות בשבוע הקדשנו אני ואשתי לביקור אצל ערבים ולטיפול בחברים ערבים". מתייחס להאשמתו בגזענות (1988).

 

  • "עוד לא החלטתי איך בדיוק אנציח אותו, אבל ברור שהספריה הגדולה הזאת שלו, שהיתה תמצית חייו, תהיה חלק מאתר ההנצחה. זה לא יהיה קל. אני מרגישה שאם אני אוציא אותה מהבית, אני בעצם אוציא אותו". יעל זאבי, רעייתו, מתוך ריאיון עיתונאי (2002).

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©