אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


אמנון רובינשטיין
אמנון רובינשטיין צילום: אלכס קולומויסקי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 מרצ
 פרס ישראל
 התנועה הרוויזיוניסטית
 הארץ
 מפ"ם
 שולמית אלוני
 ש"ס


תחומים קשורים
 אישים בישראל
 חוק ומשפט


 
 
 

אמנון רובינשטיין


Amnon Rubinstein

ציטוטים |  מידע נוסף

אמנון רובינשטיין (יליד 1931), פוליטיקאי ישראלי, ממקימיה של תנועת שינוי וממנהיגי מרצ. כיהן כשר החינוך ושר התקשורת. בשנת 2002 הודיע על פרישה מן החיים הפוליטיים. פרופסור למשפטים. חתן פרס ישראל לחקר המשפט (2006).


אמנון רובינשטיין נולד בתל אביב, בן למשפחה רוויזיוניסטית בעלת מודעות פוליטית גבוהה. הוא למד בבית הספר "בית חינוך בלפור", אך את השנתיים האחרונות בלימודי התיכון עשה בלונדון. שירת בצה"ל כקצין בחיל התותחנים והשתחרר בדרגת סרן.

 

בתום שרותו הצבאי פנה רובינשטיין ללימודים אקדמיים והשלים תואר בוגר בכלכלה וביחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית בירושלים. בשנים לאחר מכן הוסמך כעורך דין (1957) והשלים לימודי דוקטורט במשפטים ב"לונדון סקול אוף אקונומיקס" (1960). ב-1961 החל להרצות בפקולטה למשפטים בשלוחת האוניברסיטה העברית בת"א ובאוניברסיטת ת"א. בשנים 1963 - 1973 כיהן כדיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב. במקביל היה חבר במערכת "הארץ" ומונה לפרשן הפוליטי של העיתון.

 

ב-1974 ייסד את תנועת "שינוי" ושלוש שנים מאוחר יותר נכנס לכנסת מטעם התנועה הדמוקרטית לשינוי (ד"ש). בכנסת ה-9 היה חבר בוועדת החוץ והביטחון. בכנסת ה-10 היה חבר בוועדת הכלכלה. בכנסת ה-11 מונה לשר התקשורת וכיהן בתפקיד עד 1987. משנת 1987 שימש חבר בוועדות הכנסת והחוקה, חוק ומשפט.

לקראת הכנסת ה-12 חבר רובינשטיין עם שינוי למפלגות רצ ומפ"ם תחת מסגרת פוליטית משותפת - מרצ. בכנסת ה-13 התמנה לשר המדע והטכנולוגיה ולשר האנרגיה והתשתיות. ב-1994 התמנה לשר החינוך, התרבות והספורט, לאחר ששולמית אלוני נאלצה לוותר על התיק לטובת שלמות הקואליציה עם מפלגת ש"ס. בין החלטותיו הבולטות כשר חינוך היתה ההחלטה להעניק אישור למכללות האקדמיות האזוריות וכן הפחתת מספר בחינות החובה לצורך קבלת תעודת בגרות. בכנסת ה-14 שימש יו"ר ועדת הכלכלה. בכנסת ה-15 שימש יושב ראש ועדת חוקה, חוק ומשפט.

 

ב-2002 הודיע על פרישה מן הכנסת ומן החיים הפוליטיים. באותה שנה התמנה לדיקן ביה"ס למשפטים במרכז הבין-תחומי בהרצליה. ב-2006 מונה לנשיא המרכז הבין-תחומי בהרצליה. בשנת 2006 הוענק לו פרס ישראל בתחום חקר המשפט. בנימוקי השופטים נכתב כי רובינשטיין הוא "אבי המשפט החוקתי של מדינת ישראל", וכי ספרו "המשפט הקונסטיטוציוני של מדינת ישראל" - "הוא ספר יסודי בתחום המשפט החוקתי". עוד קבעו השופטים כי "בכתיבתו המחקרית המעמיקה, ובפעילותו הציבורית המגוונת, הוא מקדם ערכי דמוקרטיה, שוויון וזכויות אדם (...). מעטים הם האנשים היכולים להשתוות לו בתרומה למדינת ישראל, כאיש ציבור, כחבר ברשויות המחוקקת והמבצעת, כחוקר וכמשפטן מבריק".

 

רובינשטיין פירסם כעשרה ספרים, ביניהם "מהרצל עד גוש אמונים וחזרה", "ישראל ומשפחת העמים" ו"להיות עם חופשי". כמו כן, שלח ידו גם בכתיבה ספרותית - "השמיכה" (2005) ו"כביש מספר חמש" (2006). נשוי ואב לשניים.

 


ציטוטים

 

  • "הייתי תופעה קצת יוצאת דופן. דיקן הפקולטה למשפטים, מגיש תוכנית טלוויזיה בערוץ הראשון והיחיד (...), פתאום מופיע בכנסת מישהו צעיר, עם בלורית והרבה שיער על הראש. היה נעים לקבל מחמאות ורמזים. יופי חיצוני נותן תחושה של עוצמה. לאנשים מכוערים די קשה בחברה". (על תחילת דרכו בפוליטיקה)

 

  • "אני לא חושב שישראל תמיד אשמה בכל. יש לי גם טענה קשה מאוד נגד הפלסטינאים ומנהיגיהם. אני יונה פסימית (...). אני לא חושב שאם ישראל תיסוג, יהיה כאן לוכסמבורג. האיבה המוסלמית לישראל היא לא עניין שולי שיחלוף עם הרוח. אבל אם לא נוכל לנתק את עצמנו מן הסכסוך הזה, לא נהיה חלק מן המערב". (נובמבר 1989)

 

  • "בשום חברה, הפרלמנט הוא לא ראי של הרחוב. כל הרעיון של שלטון נבחרים הוא שהשלטון משקף את רצון העם, אבל הוא לא בהכרח העם. להיפך. אחת הטענות של הרחוב היא איך נראית הכנסת. גם אלה שדוחפים, רוצים שהנבחרים שלהם לא יתנהגו כמו שנוהגים בשוק".

 

  • "אני נאמן לעצמי. בשביל שאדם יחזיק מעמד בדבר הזה שנקרא פוליטיקה, בעיקר במציאות הישראלית הוולגרית והברוטלית, אדם צריך להיות שלם עם עצמו. אחרת, אלא אם הוא אופורטוניסט, זה גיהנום".

 

  • "אין מקום בו ניתן להשפיע יותר מאשר בפוליטיקה, אבל מספיק זה מספיק". (מתוך הודעתו על פרישה מהחיים הפוליטיים; 2002)

 

  • "התנועה הציונית רלוונטית לישראל יותר מאי פעם, משום שהמאבק על המדינה היהודית הוא תמצית הציונות. אנחנו נאבקים על היותנו רוב במדינה שלנו. גם אם המאבק על עצם קיומנו יסתיים יום אחד, ואני מקווה שהוא יסתיים ונוכל לחיות פה בשקט - עדיין תהיה הציונות רלוונטית. ליהודים כאנשים בודדים יש פתרונות, הם יכולים להתבולל אם הם רוצים, אבל ליהודים כעם אין פתרון אחר זולת המדינה היהודית, שבה לעולם נרצה להיות רוב, ואסור לנו להיות מיעוט פה. הקונגרס הציוני הנוכחי הוא בין החשובים שהתכנסו, אם לא החשוב שבהם, וזאת לא בשל תפקידיו הפורמליים, אלא בשל הבעת ההזדהות עם מדינת היהודים. אני מגדיר את העם היהודי כיום כ'עם במצוקה', ואני סבור שהבעת ההזדהות עם העם היהודי תקל על חרדת הנטישה שלנו ועל תחושת הבידוד". (דברים שנאמרו לרגל פתיחת הקונגרס הציוני ה-34 בשנת 2002) 

 

  • "הרבה שנים אמרתי שלא אסיים את חיי בפוליטיקה ושאני רוצה קריירה רביעית. כולם חשבו שהתכוונתי לחזרה לאקדמיה, אבל אני חשבתי על כתיבת ספרות יפה. רציתי לכתוב ספרים שאני אוהב לקרוא - ספרים תמציתיים, שאין בהם תיאורים ארוכים ושמעבירים סיפור אמיתי על החברה שבה אני חי".

 

  • "לדעתי, אתה בוחן חברה לפי השוליים שלה".

 


מידע נוסף

 

"לא בלי התלבטות" - "כשרונותיו, אוצר בלום, אפשרו לרובינשטיין לבחור בכל קריירה שבה יחפוץ, אבל גם קטמו את קצות טפריו. מתכונותיו של האיש החרוץ והשאפתן הזה נעדרת תכונתם של פוליטיקאי הצמרת: הברוטליות" - מאמר ביקורת מאת ירון לונדון על ספרו של רובינשטיין, "דעת יחיד". מתוך אתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

"אחרון האבירים הלבנים" - "אמנון רובינשטיין הוא כמעט השריד האחרון בחיים הציבוריים שמייצג את כשלון החלום הישראלי הרטוב: חלום האבירים הלבנים שיצילו אותנו מן הפוליטיקה" - טור אישי מאת עופר שלח לרגל פרישתו של רובינשטיין מהחיים הפוליטיים. כתבה מתוך אתר ynet. 

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

יש טעם להיכנס? - אמנון רובינשטיין הוא לא עוד גימיק בעולם הספרות, אלא סופר שיודע לכתוב ועושה זאת לא רע גם ב"כניסה נפרדת". אבל מנגד, אין לו שום דבר חדש, מרגש, או ייחודי לומר לנו. כתבה מתוך אתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©