אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


מנהיג הארגון. אוסמה בן-לאדן
מנהיג הארגון. אוסמה בן-לאדן צילום: איי פי
 
הפיגוע במגדלי התאומים. ניו יורק 2001
הפיגוע במגדלי התאומים. ניו יורק 2001 צילום: רויטרס
 
ריסוק מטוס על בניין הפנטגון. וושינגטון 2001
ריסוק מטוס על בניין הפנטגון. וושינגטון 2001  צילום: איי פי
 
פיצוץ מכונית תופת. ריאד סעודיה 2003
פיצוץ מכונית תופת. ריאד סעודיה 2003  צילום: רויטרס
 
פיגוע ברכבת התחתית. לונדון 2005
פיגוע ברכבת התחתית. לונדון 2005 צילום: איי אף פי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 אל-קעידה: היסטוריה, אידיאולוגיה, פעילות


ערכים קשורים
 תנועות טרור
 אוסמה בן-לאדן
 ח'ליפות
 סונים
 אפגניסטן
 סודן
 טליבאן
 ויליאם ג'פרסון קלינטון
 11 בספטמבר 2001
 עירק
 מלחמת המפרץ השנייה


תחומים קשורים
 אידיאולוגיות, מושגים וארגונים פוליטיים
 המאה ה-20 ואילך


 
 
 

אל-קאעדה


Al-Qa`eda

ציטוטים |  מידע נוסף

אל-קאעדה (ערבית: "הבסיס"), ארגון טרור מוסלמי בהנהגת אוסמה בן-לאדן (עד ל-2011). הארגון מתקרא בשמות נוספים רבים, כגון "הצבא האסלאמי", "החזית האסלאמית העולמית לג'יהאד" ועוד. מטרת הארגון המוצהרת היא להקים ח'ליפות חדשה בעולם המוסלמי, להפיל ממשלות "אנטי-אסלאמיות" בארצות מוסלמיות, ולהילחם באויבי האסלאם, שבראשם ארה"ב וישראל. מספר חברי הארגון אינו ידוע, ונאמד בין כמה מאות לכמה אלפים.

 

ארגון אל-קאעדה הוקם בסוף שנות ה-80 על ידי בן-לאדן, מיליונר סעודי שנעשה מוסלמי קיצוני, וגייס מתנדבים מוסלמים סונים מרחבי העולם, שבאו לאפגניסטן, לסייע במאבק נגד הכיבוש הסובייטי. פעולת הגיוס נעשתה במסגרת ארגון בשם - מכתב אלח'דמאת. כאשר ביקש בן-לאדן להרחיב את "מלחמת הקודש" לכלל מדינות העולם (ולא אפגניסטן בלבד) עזב את הארגון עם נאמניו והקים את אל-קאעדה.

 

 

פיצוץ מלון פרדייס במומבסה. קניה 2002 (צילום: איי פי)

 

בראשיתו התמקמה הנהגת הארגון בסודן, בתמיכת המשטר המוסלמי במדינה. בשנים הראשונות עסקו אנשיו ובראשם בן-לאדן באימונים והקמת תאי טרור ברחבי העולם. ב-1995 תקף אל-קאעדה מרכז אימונים משותף לצבא האמריקני וערב הסעודית. היתה זו הפעולה הראשונה המזוהה בוודאות עם הארגון, אך קדמו לה פעולות שאחריות הארגון לביצוען אינה ודאית. ב-1996 בעקבות לחץ בינלאומי גורשו בן-לאדן ואנשי מסודן והתמקמו באפגניסטן, שם זכו לתמיכת משטר הטליבאן. במהלך שנות ה-90 אומנו במחנות שהקים הארגון, עשרות אלפי מתנדבים מוסלמים מארצות שונות.

 

באוגוסט 1998 פוצץ הארגון את שגרירויות ארה"ב בקניה ובטנזניה, וגרם למותם של מעל 300 איש ופציעתם של כ-5000. כתגובה לפעולה ביצע צבא ארה"ב מתקפת טילי שיוט נרחבת נגד בסיסי הארגון באפגניסטן, ומפעל כימי בסודן (שייצר על פי החשד חומרי לחימה כימיים עבור הארגון).


באוקטובר 2000 פגעו אנשי אל-קאעדה במשחתת האמריקנית "קול", בעת שעגנה בנמל עדן בתימן, והביאו למותם של 17 מלחים. מלבד זאת תכננו אנשי הארגון פיגועים רבים אחרים, שרק מקצתם יצאו לפועל. בין התוכניות שסוכלו: התנקשות בחיי האפיפיור בעת ביקור במנילה ב-1994, התנקשות בחיי הנשיא קלינטון כשביקר באיי הפיליפינים ב-1995 ופיצוץ שדה התעופה בלוס אנג'לס ב-1999


ב-11 בספטמבר 2001 הגיע הארגון למרכז תשומת הלב העולמית, כאשר חטפו פעיליו ארבעה מטוסי נוסעים והתנגשו איתם במגדלי התאומים של מרכז הסחר העולמי בניו יורק, (שנהרסו כליל), ובבניין הפנטגון בוושינגטון. בפעולה נספו כ-3,000 אזרחים. עוצמת הפעולה, מספר הקורבנות, והתכנון המתוחכם, הפך את אל-קאעדה בעיני רבים, לארגון הטרור היעיל והמסוכן בעולם.

 

בעקבות מתקפת הטרור הכריזו שלטונות ארה"ב על מסע ציד והשמדה אחר פעילי הארגון, ובמיוחד אחרי מנהיגו בן-לאדן. במסגרת מסע זה יזמה והובילה ארה"ב את כיבושה של אפגניסטן והפלת משטר הטליבאן שנתן חסות לארגון. למרות המאמץ הנרחב טרם נתפס בן-לאדן ופעילות הארגון לא נפסקה, למרות המכה קשה שספג בפעולה באפגניסטן.

 

אופן פעולתו המדוייק של הארגון אינו ידוע בבירור. על פי מקורות מודיעין מערביים בנוי אל-קאעדה מתאי טרור נפרדים ברחבי העולם (על פי ההערכה פעיל בכ-45 מדינות), כאשר מבנה ההיררכיה ביניהם גמיש ופעילותם אינה תלויה זה בזה. במידה מסוימת אל-קאעדה אינו ארגון אחד, אלא מעין קואליציה של ארגוני טרור המשתייכים לאותה אידאולוגיה מוסלמית קיצונית. הנהגתו של בן-לאדן הינה רוחנית וצבאית כאחד. בתוקף מעמדו כראש הארגון הוא מנסח את האידיאולוגיה על פיה פועל אל-קאעדה וכן מתווה מטרות כלליות לפעולה.

 

רכיב נוסף בהנהגת הארגון הינו מעין מועצה מייעצת (מג'לס אל שורא), בה מועלים לדיון מהלכים אסטרטגים, שאלות אידיאולוגיות ומאושרות פעולות טרור רחבות היקף. מתחת למועצה פועלות ארבע ועדות מבצעיות העוסקות בסוגיות דתיות, פיננסיות, אספקה, מדיניות תקשורת, מהלכים טקטיים ופעולות נקודתיות. במקביל למערכת הכמו-היררכית מעודד ותומך בן-לאדן בפעילות עצמאית "מחוץ למערכת" של פעילי אל-קאעדה וקבוצות טרור מוסלמיות אחרות. הפועל היוצא של מבנה גמיש זה, הוא כי לפעילות אל-קאעדה אין מאפיינים אחידים (וקלים לאיתור), והיא אינה מותנת בהוראות ישירות ומפורטות של בן-לאדן. אופן פעולה יחודי זה, יוצר את אחד מהקשיים העיקריים במניעת פעילות אל-קאעדה. 

 

פיגוע בקזבלנקה. מרוקו 2003 (צילום: איי פי)

 
למרות פעילות מודיעינית וצבאית מאומצת של מדינות שונות  (ובעיקר ארה"ב) הצליחו אנשי אל-קאעדה לבצע פיגועים ברחבי העולם גם לאחר ה-11 בספטמבר 2001 ביניהם: פיצוץ מכונית תופת בבירת סעודיה ריאד (ספטמבר 2003), פיצוץ מלון במומבסה שבקניה (בו נהרגו שלושה תיירים ישראלים, נובמבר 2002) , פיצוץ מועדון באינדונזיה (אוקטובר 2002), פיצוץ בתי כנסת באיסטנבול (נובמבר 2003), פיצוץ תחנות רכבת במדריד (מרס 2004), פיגוע ברכבת התחתית בלונדון (יולי 2005). כמו כן נעשו מספר נסיונות שכשלו להפיל מטוסי נוסעים (ביניהם של חברות "ארקיע" ו"אל-על") באמצעות טילי כתף.

 

החל מסיום כיבושה של עירק על ידי הצבא האמריקני במלחמת המפרץ השנייה, מעורבים פעילי אל-קאעדה במאבק המתנהל נגד החיילים האמריקנים וכן בעימותים אלימים בין קבוצות אתניות שונות במדינה. במקביל החלו פעילי הארגון בהקמתם ובביסוסם של תאי טרור במדינות ערב במזרח התיכון: מצרים, לבנון, ירדן וכו'. על פי החשד גם ברצועת עזה מתקיימת פעילות בחסות ובהשראת אל-קאעדה.

 

אל-קאעדה תכנן במשך זמן רב סדרת פיגועים באתרי תיירות בחצי האי סיני. הארגון בחר לבצע את הפיגוע בתקופת החגים של ראשית השנה היהודית, זמן שבו נופשים ישראלים רבים באזור. ב-7 באוקטובר 2004, ערב שמחת תורה, פוצצו מחבלי הארגון משאית בלובי של מלון בטאבה, וכמו כן הופעלו מטענים בראס אש-שייטן ובנואיבה.

 


ציטוטים

 

  • "אתם מחללים את אדמתנו, כובשים אותה, גונבים את רכושם של המוסלמים, ואז כשאנו מתקוממים, אתם קוראים לכך טרור".אוסמה בן-לאדן, ראש ארגון אל קאעדה, קורא למלחמה נגד ארה"ב.

 

  • "יש שתי דרכים לסיים את המלחמה. אחת היא מה שאנחנו יכולים לעשות, וזה להגביר את ההרג שלהם ואת הלחימה בכם. זו חובתנו, ואחינו מבצעים אותה. הדרך השנייה קשורה אליכם, אני מזמין אתכם לאמץ את האיסלאם. זה ישיג את מטרתכם ותוכלו לסיים את המלחמה". אוסמה בן-לאדן, 2007

 

  • "זוהי חובתם של המוסלמים בסודן ובחצי האי ערב לפתוח בג'יהאד (מלחמת קודש) נגד הפולשים הצלבנים. איפה החיילים של הלבאנט והתגבורות מתימן. היכן הם אבירי מצרים ואריות חיג'אז? חושו לעזרתם של אחיכם בעירק". אוסמה בן-לאדן, 2007

 


מידע נוסף

 

כך גידלה ארה"ב את בין לאדן - זה נשמע כמו אבסורד, אבל במשך שנים רבות ארה"ב תמכה בקיצונים האפגנים, כדי שיבלמו את בריה"מ. גם ישראל סיפקה להם נשק. עכשיו, הגולם קם על יוצרו. כתבה באתר ynet.

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

27 שנות מאסר למייסד תא אל קאעידה ברצועה -נביל אבו-עוכל, פעיל חמאס מג'בליה, שהשתלם באפגניסטן, נידון לעונש הכבד למרות שאף אחד מהפיגועים שתכנן לא יצא אל הפועל. בית המשפט: הנאשם ביקש להקים תשתית טרור שתבצע פיגועי תופת ותחטוף חיילים".  כתבה באתר ynet.

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

"אלפים בבריטניה מהווים סיכון לביטחון הלאומי" - ראש ארגון הביון הבריטי הזהיר כי אל קאעידה משקיע מאמצים רבים כדי לגייס פעילים בבריטניה, חלקם בשנות העשרה לחייהם. הוא התלונן כי משאבים שאמורים להיות מופנים למלחמה בטרור הועברו למאבק במרגלים הזרים הרבים הפועלים במדינה, ואף פנה לעזרת הציבור בסיוע לאיתור חשודים בטרור. כתבה באתר ynet.

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©