אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


שאול מופז כרמטכ"ל
שאול מופז כרמטכ"ל צילום: דובר צה"ל
 
מופז וקציני צה"ל במהלך אימון
מופז וקציני צה"ל במהלך אימון צילום: צביקה גולן, דובר צה"ל
 
 שאול מופז, כשר הביטחון
שאול מופז, כשר הביטחון צילום: עמית שאבי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 צה"ל
 קדימה
 אהוד אולמרט
 ציפי לבני
 אירן
 תקופת המרדפים
 יצחק מרדכי
 מלחמת ששת הימים
 רפאל איתן
 מלחמת ההתשה
 מלחמת יום הכיפורים
 סיירת מטכ"ל
 מבצע יונתן
 מלחמת לבנון (הראשונה)
 הרשות הפלסטינית
 היציאה מלבנון
 אנתיפאדת אל-אקצא
 מבצע חומת מגן
 אריאל שרון


תחומים קשורים
 היסטוריה צבאית
 ישראל והציונות


 
 
 

שאול מופז


Shaul Mofaz

ציטוטים |  מידע נוסף |  בחנו את עצמכם

שאול מופז, פוליטיקאי ישראלי. הרמטכ"ל ה-16 של צה"ל (1998 - 2002). מבכירי מפלגת קדימה. כיהן כשר בטחון (2002 -  2006). במאי 2006 מונה לשר התחבורה וסגן ראש הממשלה בממשלתו של אהוד אולמרט. הוא הפסיד לציפי לבני בבחירות לראשות מפלגת קדימה שנערכו בספטמבר 2008, אך בבחירות שנערכו במרס 2012 הוא ניצח את לבני בהפרש גדול. כמה שבועות לאחר מכן הוא הצטרף עם מפלגתו לממשלת נתניהו כמשנה לראש הממשלה. לאחר 70 יום פרש מהממשלה.

 

שאול מופז נולד ב-1948 באירן ועלה עם משפחתו ארצה ב-1957. גדל באילת ולמד בבית-ספר דתי. כשהיה בן 12 עבר לפנימיה החקלאית בנהלל. ב-1966 התגייס לצה"ל. את שירותו הסדיר עשה בחטיבת הצנחנים ובמהלכו השתתף בלחימה בחדירות מחבלים בבקעת הירדן (תקופת המרדפים). כחייל סדיר הגה שיטת מארב יחודית ואף זכה שתיקרא על שמו. לאחר מכן יצא (בהתערבות מפקדו, יצחק מרדכי) לקורס קצינים ועם סיומו חזר לחטיבת הצנחנים כמפקד מחלקה.

 

במלחמת ששת הימים לחם בצומת רפיח תחת פיקודו של רפאל איתן, במלחמת ההתשה שימש מפקד מעוז המזח בתעלת סואץ ובמלחמת יום כיפור פיקד על סיירת צנחנים שיצאה לפעולות בעומק סוריה. מחטיבת הצנחנים קודם מופז לתפקיד סגן מפקד סיירת מטכ"ל, והשתתף במבצע החילוץ של חטופי מטוס "אייר פראנס" באנטבה (1976). לאחר המבצע יצא ללימודים למשך שנתיים.


במלחמת לבנון שימש מופז כמפקד חטיבה מרחבית. לאחר המלחמה נסע לארצות הברית ללימודים במכללה לפיקוד ומטה של חיל הנחתים. עם שובו ארצה התמנה למפקד בית הספר לקצינים. ב-1986 התמנה למפקד חטיבת הצנחנים, ביולי 1988 הועלה לדרגת תת אלוף ופיקד על אוגדה משוריינת, לאחר מכן עבר לפקד על עוצבת הגליל, ובאוגוסט 1993 מונה למפקד כוחות צה"ל ביהודה ושומרון והועלה לדרגת אלוף.

בנובמבר 1994 מונה מופז לאלוף פיקוד הדרום, תפקיד בו שימש עד מרס 1996, אז הפך לראש אגף תכנון בצה"ל. בתפקידו זה ניהל את המו"מ הבטחוני עם הרשות הפלסטינית. בספטמבר 1997 התמנה לסגן הרמטכ"ל. ביולי 1998 התמנה מופז לרמטכ"ל, לאחר ששר הביטחון דאז יצחק מרדכי העדיף אותו לתפקיד על פני האלוף מתן וילנאי.

 

את כהונתו כרמטכ"ל החל במאמץ להנחלת שינוי מבני נרחב בצה"ל. הערכת תוצאותיו של מהלך זה שנויות במחלוקת. במאי 2000, לצד התנגדותו למהלך שקבעה הממשלה, הוביל את יציאת כוחות צה"ל משטח לבנון. בסוף ספטמבר 2000 פרצה אנתיפאדת אל-אקצא. תחת פיקודו של מופז פעל צה"ל נגד ארגוני הטרור הפליסטינים בניסיון לדכא את גל הטרור שהיכה בישראל. פעילות זו הוכתרה בהצלחה יחסית לאחר השלמתו של מבצע "חומת מגן" במהלכו כבש צה"ל מחדש את שטחי יהודה ושומרון.

 

לאחר פרישתו מצה"ל (מאי 2002), מונה מופז על ידי ראש הממשלה דאז אריאל שרון לשר בטחון. לאחר בחירות 2003, והקמת ממשלה אף היא בראשות שרון מונה שוב לשר בטחון.

 

בנובמבר 2005, לאחר ההחלטה על הקדמת הבחירות לכנסת ופרישתו של שרון מן הליכוד הודיע מופז על התמודדותו בבחירות לראשות הליכוד. כשלושה שבועות לאחר מכן הודיע על פרישה מן ההתמודדות, עזיבת הליכוד והצטרפות לקדימה - מפלגתו החדשה של שרון. במרס 2006 נבחר לכנסת במסגרת רשימת קדימה. במאי 2006 מונה לשר התחבורה וסגן רה"מ בממשלה שאותה הרכיב יו"ר קדימה, אהוד אולמרט.

 

מופז הרבה במהלך כהונתו כשר תחבורה להתבטא בעניינים ביטחוניים. בספטמבר 2008 הפסיד בהפרש זעום לציפי לבני בבחירות המקדימות לראשות המפלגה. לאחר ההפסד הודיע כי החליט לקחת פסק זמן מעשייה פוליטית, אך לבסוף חזר בו מהחלטתו וחזר לקדימה. בבחירות לכנסת ה-18, בשנת 2009, נבחר מופז לכנסת לאחר שקדימה זכתה ב-28 מנדטים.

 

במרס 2012 הוא ניצח את ציפי לבני בפריימריז לראשות קדימה. הוא זכה ביותר מ-61% מקולות הבוחרים. בנאום הניצחון הוא קרא לאחדות במפלגה. קצת יותר מחודש לאחר מכן הוא הצטרף לממשלת נתניהו כמשנה לראש הממשלה וכשר בלי תיק. לאחר 70 יום הוא פרש מהממשלה.

 


ציטוטים

 

  • "מצב היסוד היה שערבי נושא נשק הוא מחבל ויהודי שנושא נשק מגן על חייו" (מתוך עדותו כמפקד איו"ש מול ועדת שמגר, לאחר הטבח במערת המכפלה).

 

  • "מדינת ישראל עושה מאמצים עליונים שלא לפגוע באזרחים, בשעה שהפלסטינים עושים מאמץ הפוך. לכן שכל אותם יפי הנפש ילכו למשפחות שכולות ויביעו קודם כול את צערם שם" (בתגובה להפגנת מחאה נגדו במהלך נאומו באוניברסיטת ת"א, 2006).

 

  • "נפגשתי עם ראש הממשלה, התרעתי, עשיתי כמיטב יכולתי להציע הצעות טובות יותר, אך הן נדחו. שר הביטחון, ראש הממשלה והרמטכ"ל כשלו בניהול המלחמה". (מתייחס לתפקודו בזמן מלחמת לבנון השנייה, 2008)

 

  • "מעולם לא אמרתי שפעולה צבאית היא הדרך הנבחרת...זו ברירת מחדל למקרה שניכשל בכל הדרכים האחרות‭  "‬(בהתייחס להצהרותיו התקיפות לגבי סוגיית הגרעין האירני).

 

  • "הסורים לא בשלים להגיע לסוף הסכסוך מה גם שאסטרטגית האזור השתנה. אם ניתן להם את רמת הגולן, היא תהיה איראנית. לכן אני אומר, בואו נלך לחכירה ל־30־40 שנה. אזרחים שלהם יוכלו לחיות שם, בדו־קיום איתנו. היא תאפשר לסורים להגיע לבשלות ותאפשר לנו להבין את זה. מסירת הגולן היום, גם תמורת הסכם שלום, היא סכנה לישראל‭."‬

 

  • "בכל מה שקשור בתחום החברתי־כלכלי, תפיסת העולם שלי שונה לחלוטין מזו של נתניהו. מה שעשה נתניהו כראש ממשלה או כשר אוצר, הפגיעה שפגע בשכבות החלשות – אצלי זה לא יקרה. זה פער תהומי בין שנינו. לא קטן: תהומי".

 

  • "אני לוקח פסק זמן. ברצוני לבחון כיווני עשייה נוספים שבהם אני אוכל לתרום למדינת ישראל ולמשפחתי" (לאחר ההפסד בחירות לציפי לבני, ספטמבר 2008).

     


 


מידע נוסף

 

רמטכ"לי צה"ל: מרא"ל יעקב דורי ועד רא"ל גבי אשכנזי. רשימת כל רמטכ"לי צה"ל מקום המדינה ועד לימינו. פרויקט מיוחד באנציקלופדיה ynet.

לעמוד הפרויקט – לחצו כאן.

 

מופז: הוכחנו שאנו מסוגלים לוויתורים כואבים: בשיחה עם ynet אמר שר הביטחון, שאול מופז, כי ישראל נמצאת בשלב של "טרום מפת הדרכים". הוא שרטט את השלבים הבאים: פירוק תשתיות הטרור והקמת מדינה פלסטינית בגבולות זמניים. ראיון באתר ynet.

לראיון המלא - לחצו כאן.

 

מר ביטחון רוצה לצאת ראשון - הוא הוביל את צה"ל ב"חומת מגן" ובנסיגה מלבנון, הצטרף מיד אחרי השחרור לממשלת שרון, התמודד נגד נתניהו בליכוד - ובסוף עבר לקדימה. האם הטיקט הביטחוני יביא את הניצחון ואת הנהגת המדינה לשאול מופז?

למידע נוסף - לחצו כאן.

 

 


בחנו את עצמכם
.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©