אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


שר הביטחון אריאל שרון, מעיד בפני ועדת החקירה
שר הביטחון אריאל שרון, מעיד בפני ועדת החקירה צילום: לע"מ
 
כותרת העיתון ידיעות אחרונות לאחר הטבח בסברה ושתילה, 20.9.1982
כותרת העיתון ידיעות אחרונות לאחר הטבח בסברה ושתילה, 20.9.1982 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 מנחם בגין
 יצחק שמיר
 המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים
 פלנגות
 לבנון
 מלחמת לבנון (הראשונה)
 משפחת ג'ומייל
 צה"ל
 אריאל שרון
 רפאל איתן
 שלום עכשיו
 יצחק כהן
 אהרון ברק


תחומים קשורים
 היסטוריה צבאית
 ישראל והציונות


 
 
 

הטבח בסברה ושתילה


Sabra and Shatila

ועדת כהן |  ציטוטים

הטבח בסברה ושתילה (ספטמבר 1982), פעולת הרג המוני שערכו כוחות הפלנגות הלבנונים בתושביהם הפלסטיניים של שני מחנות פליטים בלבנון. אירועי הטבח ומעורבותו של צה"ל בהם, עוררו הד ומחלוקת רבה בעולם ובישראל.

 

סברה ושתילה הינם שני מחנות פליטים פלסטיניים הממוקמים בעיר ביירות. ב-14 בספטמבר 1982 (כשלושה חודשים לאחר תחילת מלחמת לבנון) בוצעה התנקשות בחייו של נשיא לבנון ומנהיג כוחות הלוחמים הנוצריים, בשיר ג'ומייל, באמצעות פיצוץ מטען ענק על גג בניין מטה הפלנגות בביירות. בעקבות הרצח נכנסו כוחות צה"ל למערב ביירות. בהמשך סוכם בין צה"ל לכוחות הפלנגות כי סריקתם וטיהורם של מחנות הפליטים באיזור ממחבלים פלסטיניים ייעשו בידי כוחות הפלנגות וצבא דרום לבנון.

 

בבוקר ה-16 בספטמבר, סוכם בין אלוף פיקוד צפון למפקדי הפלנגות על אופן פעולתם של הכוחות הנוצריים במחנות הפליטים ושיתוף הפעולה עם צה"ל (בתיאום עם מפקד כוחות צה"ל בביירות תא"ל עמוס ירון). במהלך הפגישה התריע אלוף הפיקוד בפני אנשי הפלנגות כי אין לפגוע באוכלוסייה אזרחית.

 

בשעות אחר הצהריים של ה-16 בספטמבר עברו הכוחות הנוצריים (כ-150 לוחמים) את קווי צה"ל שהקיפו את מחנות הפליטים על מנת להתעמת עם מספר לא ידוע של מחבלים פלסטיניים שככל הנראה שהו במקום. זמן קצר לאחר מכן החלו הפלנגות בהרג חסר אבחנה של תושבי המחנות, כפעולת נקם על רצח ג'ומייל. עם הקורבנות נמנו גם נשים, ילדים ותינוקות. ההרג הסתיים, על פי הערכה, במותם של כ- 700 - 800 פליטים פלסטיניים. 

 

יש לציין כי עם תחילת מלחמת האזרחים בלבנון ב-1976 בוצעו מספר מעשי טבח הדדיים בין הפלסטינים לנוצרים שגרמו למתח רב במדינה השסועה. הגדולים בהם התרחשו בקרנטינה (Karantina; ינואר 1976), בדמור (Damour; ינואר 1976) ובתל אז-זעתר (Tel al-Zaatar; אוגוסט 1976).

 

בבוקר ה-18 בספטמבר יצאו הפלנגות מן המחנות וכוחות צה"ל נטלו את השליטה באזור. עוד באותו יום החלו אנשי משרד הבריאות של לבנון וחיילי צבא לבנון בפינוי מאות הגופות וקבורתן. מעדויות שהועלו לאחר האירוע, התגלו גם גילויי אכזריות רבים, מעשי אונס, התעללות בגופות ופיצוץ בתים על יושביהם.

 

פינוי הגופות לאחר הטבח (צילום: יוסי רוט)

 

למרות הערכות ותרחישים אפשריים של צה"ל בדבר האפשרות שיתרחש טבח במחנות הפליטים, וחרף ידיעות ברורות שהגיעו אל שר הביטחון אריאל שרון ואל הרמטכ"ל רפאל איתן, לא מנע צה"ל את הטבח. ידיעות בדבר מעשי ההרג הגיעו לכוחות צה"ל כבר בליל ה-16 בספטמבר, ובשעות לאחר מכן הגיע המידע גם לכמה מחברי הדרג המדיני, אך דבר לא נעשה לעצירת האירוע. 

 

הדי הטבח עוררו סערה מקומית ובינלאומית. בישראל ארגנה תנועת שלום עכשיו הפגנה המונית בתל אביב, ועל ראש הממשלה דאז מנחם בגין הופעל לחץ כבד להקים ועדת חקירה. בגין, שביקש להסתפק בבדיקה פחות מחייבת של האירועים, נכנע בסופו של דבר ללחצים, וב-28 בספטמבר 1982 הורה על הקמתה של ועדת חקירה ממלכתית -  ועדת כָּהָן, בראשות נשיא בית המשפט העליון, יצחק כָּהָן. כן היו חברים בה: שופט בית-המשפט העליון אהרון ברק והאלוף במיל. יונה אפרת.

 

הפגנת המחאה של תנועת שלום עכשיו בעקבות הטבח (מתוך עיתון ידיעות אחרונות,  26.9.1982)

 


ועדת כהן

ועדת כהן הגישה את מסקנותיה ב-7 בפברואר 1983. הדו"ח (אשר כלל נספח סודי) מנה 149 עמודים, פרי עבודה של כארבעה חודשים, במהלכם נשמעה עדותם של 58 איש ונאספו עדויותיהם של עשרות עדים נוספים. בין השאר, קבעה הוועדה כי האחריות הישירה לטבח מוטלת על כוחות הפלנגות. נקבע כי "בהכנסת הפלנגות למחנות לא היתה כל כוונה מצד מישהו שפעל מטעם ישראל, לפגוע באוכלוסיה הבלתי-לוחמת". עם זאת, מצאה הוועדה ליקויים וכשלים בפעולתם של כמה מחברי הדרג המדיני והדרג הצבאי:

 

א. לגבי ראש הממשלה דאז מנחם בגין נמנעה הוועדה מלקבוע המלצות אישיות ולקבוע כי היה בעל אחריות ישירה לאירועים, אך קבעה כי: "חוסר המעורבות של בגין בכל הנושא מטיל עליו מידה מסויימת של אחריות".

 

ב. לגבי שר הביטחון, אריאל שרון, קבעה הוועדה כי היה אחראי להתעלמות מפני האפשרות של הטבח הן בקבלת ההחלטה להכנסת הפלנגות למחנות והן באי נקיטת אמצעים למניעת אפשרות לטבח. במחדלים אלו על פי הוועדה יש משום אי מילוי חובה  שהיתה מוטלת על שר הביטחון. בהתאם לכך המליצה הוועדה להעבירו מתפקידו: "לאור הדברים שנקבעו לגבי אחריותו האישית של שר הביטחון, לדעתנו מן הראוי ששר הביטחון יוציא מסקנות אישיות נאותות, העולות מן הפגמים שנתגלו במילוי תפקידו..., ואם יהיה צורך בכך שראש הממשלה ישקול האם עליו להשתמש בסמכותו להעבירו מכהונתו". בעקבות ההמלצה העביר ראש הממשלה דאז מנחם בגין את שרון מכהונתו כשר הביטחון.

 

ג. לגבי הרמטכ"ל, רפאל איתן קבעה הוועדה כי אי נקיטת צעדים מתאימים למניעת סכנת הטבח ולאחר מכן אי נקיטת צעדים לעצירת הטבח מהווה הפרת חובה ואי מילוי חובה שהיו מוטלות על הרמטכ"ל.  מאחר שעמד לפני סיום כהונתו כרמטכ"ל, לא המליצה הוועדה על פיטוריו של איתן.

 

ד. ראש אמ"ן, יהושע שגיא, נמצא אשם באדישות, והתעלמות מסכנת פעולות הפלנגות. הוועדה מצאה שהימנעותו מהעברת אזהרה בעניין למקבלי ההחלטות מהווה: "הפרת חובה שהוטלה על ראש אמ"ן מתוקף תפקידו" בהתאם לכך המליצה הוועדה כי "האלוף יהושע שגיא לא ימשיך בתפקידו כראש אמ"ן". ההמלצה התקבלה ושגיא הועבר מתפקידו.

 

ה. שר החוץ, יצחק שמיר, זכה להערה מכיוון שלא פעל על בסיס המידע שמסר לו השר מרדכי ציפורי, מיד לאחר תחילת הטבח. כמו כן קבעה הוועדה כי: "התופעה שנתגלתה במקרה זה שדברי שר אחד לחברו אינם זוכים לתשומת לב ראויה, בשל יחסים משובשים בין חברי הממשלה, היא מצערת ומדאיגה".

 

ו. לגבי תפקודו של ראש המוסד, נמצא שהיה עליו להביא בחשבון את האפשרות שיבוצעו מעשי נקמה לאחר רצח ג'ומייל, אך עם זאת, אחריותו הישירה קטנה.

 

ז. כמו כן המליצה הוועדה על העברת מפקד כוחות צה"ל בביירות, עמוס ירון, לתפקיד לא פיקודי למשך שלוש שנים. לגבי אלוף פיקוד הצפון, אמיר דרורי, קבעה הוועדה כי התקיימה "הפרת חובה של האלוף דרורי לנקוט פעולה בקשר עם הסכנה הצפויה מפעולות הפלנגות". דרורי המשיך לכהן בתפקידו כאלוף הפיקוד עד דצמבר 1983, ולאחר מכן יצא לתקופת לימודים בארה"ב. בפברואר 1985 התמנה לראש מפקדת חילות השדה (מפח"ש, לימים מז"י - מפקדת זרוע היבשה), ובספטמבר 1986 התמנה לסגן הרמטכ"ל.

 

 


ציטוטים

 

  • כתב סוכנות הידיעות איי.פי מעיד על ביקורו במחנות הפליטים לאחר הטבח, ספטמבר 1982: "ראיתי גופות של נשים שידיהן נקשרו מאחורי גבן ואחר כך נורו בראשן. בזרועותיה של אחת הנשים ראיתי תינוקת שגם היא נורתה בראשה".

 

  • מנחם בגין, רה"מ, מדבריו בישיבת הממשלה לאחר הטבח, ספטמבר 1982: "כל הגאונים המדברים היום על ישראל שלא היתה צריכה להיכנס לביירות ידעו מראש על הטבח הנורא שהיה שם, באותו מחנה, בדיוק כמו שידעו מראש שבשיר ג'ומייל ירצח, יש לנו כנראה עסק עם גאונים ונביאים. לעשות רווח פוליטי גם בחוץ וגם בפנים - זהו פשע כלפי עם ישראל שהוא חמור לא פחות מהפשע שבוצע באותו מחנה פליטים".

 

  • רונלד רייגן, נשיא ארה"ב, מגיב על מעשה הטבח, ספטמבר 1982: "נתמלאתי זוועה בהיוודע לי הבוקר על רצח הפלסטינאים בביירות. כל אדם הגון צריך להיות שותף לשאט נפש שלנו על מעשי רצח אלה, על טבח נשים וילדים".

 

  • שמעון פרס, יו"ר מפלגת העבודה, מתוך נאומו בהפגנת ה-400,000, ספטמבר 1982: "באנו להביע זעזוע מהטבח הנורא ולהרים קול נגד מעשים של הממשלה, המעוותים את דמותה של מדינת ישראל. ידענו מלחמות, אך מעולם לא עמדנו מול רצף כזה של החלטות המעוררות אי אמון ומחאה בקרב אזרחים וחיילים."

 

  • מתוך דו"ח ועדת כהן: "לאור הדברים שנקבעו לגבי אחריותו האישית של שר הביטחון, לדעתנו מן הראוי ששר הביטחון יוציא מסקנות אישיות נאותות, העולות מן הפגמים שנתגלו במילוי תפקידו..., ואם יהיה צורך בכך שראש הממשלה ישקול האם עליו להשתמש בסמכותו להעבירו מכהונתו".

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©