אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד
|שלום אורח
התחבר
|הירשמו ל-ynet

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


מבחר פתקי הצבעה
מבחר פתקי הצבעה צילום: סבסטיאן שיינר
 
 אזרח משלשל בחירתו לקלפי
אזרח משלשל בחירתו לקלפי צילום: רוני שיצר
 
תעמולת בחירות
תעמולת בחירות צילום: איי פי
 
הפגנת תמיכה
הפגנת תמיכה צילום: גילי כהן מגן
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 חוק הבחירות לכנסת, 1969
 חוק יסוד: הכנסת
 השיטה לחלוקת מושבים בכנסת (שיטת בדר-עופר)
 חוק המפלגות, 1992
 אתר הכנסת


ערכים קשורים
 ארצות הברית של אמריקה
 חוק יסוד
 בנימין נתניהו
 אהוד ברק
 הכנסת
 ממשלת ישראל
 נשיא מדינת ישראל
 רשם המפלגות
 דמוקרטיה
 גזענות


תחומים קשורים
 אידיאולוגיות, מושגים וארגונים פוליטיים
 חוק ומשפט
 ישראל והציונות


 
 
 

בחירות בישראל


Elections in Israel

עקרונות שיטת הבחירות |  השינויים בשיטת הבחירות |  הרכבת הממשלה |  מידע נוסף

בחירות בישראל, במדינת ישראל נהוגה שיטת בחירות יחסית-ארצית. הבחירות נערכות ככלל כל ארבע שנים. שיטת הבחירות מושתתת על שלושה חוקים עיקריים: חוק יסוד הכנסת, 1958, חוק הבחירות לכנסת (נוסח משולב), 1969 וחוק המפלגות, 1992.

חוק המפלגות קובע כי רק מפלגה הרשומה כחוק אצל רשם המפלגות, או מספר מפלגות רשומות שהחליטו להתמודד כרשימה אחת, מורשות להגיש רשימת מועמדים לצורך ההתמודדות בבחירות לכנסת. החוק אוסר על רישום מפלגות אשר יש במטרותיהן, במפורש או במשתמע, משום שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, הסתה לגזענות או תמיכה במאבק מזוין של מדינת אויב או של ארגון טרור נגד מדינת ישראל. עוד אוסר החוק על רישומה של מפלגה אשר יש יסוד להניח כי תשמש מסווה לפעילויות בלתי חוקיות.

 

סרטון הסבר לקטנים וגם לגדולים מתוך אתר בריינפופ ישראל

 


עקרונות שיטת הבחירות

העקרונות הכלליים של שיטת הבחירות קבועים בחוק-יסוד הכנסת - בחירות כלליות, ארציות, ישירות, שוות, חשאיות ויחסיות.

עקרון הכלליות עוסק בזכות לבחור ולהיבחר: כל אזרח ישראלי שהינו לפחות בן 18 זכאי להצביע (גיל הבוחר בבחירות לרשויות המקומיות נקבע ל-17), וכל אזרח ישראלי שהינו לפחות בן 21 זכאי להיבחר. בעלי תפקידים מסוימים, דוגמת עובדי מדינה בכירים, שופטים, ואנשי צבא קבע, אינם זכאים להיות מועמדים לבחירה, אלא אם עזבו את תפקידם זמן מספיק (תקופת צינון) טרם הבחירות.

עקרון הארציות קובע כי מדינת ישראל כולה הינה אזור בחירה יחיד.

בחירות שוות כוונתן שוויון בין קולות המצביעים.

בחירות ישירות משמעותן כי הציבור בוחר באופן ישיר את נציגיו בכנסת, להבדיל מבחירת נציגים בוחרים, כמקובל בבחירות לנשיאות
ארצות הברית.

יסוד החשאיות מתייחס לאופן ההצבעה, ולפיו האזרח יצביע באופן אישי, נסתר וללא פיקוח על בחירתו.

יחסיות הבחירות מתבטאת בעקרון לפיו אחוז המצביעים עבור רשימה המועמדת לבחירה מבין כלל המצביעים, יקבע את משקלה בכנסת. כניסת רשימה לכנסת מותנית בדרישה כי אחוז המצביעים עבורה עבר את אחוז החסימה – אחוז מינימום (2%, נכון ל-2006) מכלל הקולות הכשרים. מספר המושבים בכנסת שמוענק לרשימה שעברה את אחוז החסימה הוא ביחס ישר לכוחה בקרב המצביעים.

 

כמות הקולות הדרושה עבור קבלת מושב ("מנדט") אחד, מחושבת על ידי חלוקת סך הקולות הכשרים שניתנו לכלל הרשימות שעברו את אחוז החסימה, ב-120 (מספר המושבים בכנסת). הקולות העודפים שהוענקו לרשימה, אך אינם מגיעים לכמות הדרושה לקבלת מושב אחד - יועברו בין רשימות אשר הגיעו להסכמי עודפים טרם הבחירות, או יחולקו לרשימות עם מספר הקולות הגבוה ביותר למושב (על פי שיטת בדר-עופר).

 


השינויים בשיטת הבחירות

שיטת הבחירות היחסית הנהוגה בישראל נתונה במחלוקת ציבורית לאורך שנות קיומה של המדינה. מבקרי השיטה זקפו לרעת השיטה חוסר יציבות שלטונית, ריבוי מיותר של מפלגות ומתן כוח מופרז למפלגות קטנות מעבר לכוחן האמיתי, באופן המוביל לסחטנות. הביקורת הובילה להתעוררות חברתית ופוליטית, שדרשה שינויים מהותיים בשיטת הבחירות והממשל.

 

בשנת 1992 הוחלט על תיקון חוק יסוד: הממשלה. החוק המתוקן קבע כי בישראל תיערכנה בחירות במתכונת כפולה: בחירות ישירות לראשות הממשלה ובחירות יחסיות לכנסת. ההצבעה עבור המועמד לראשות הממשלה ועבור הרשימה לכנסת תיעשה בשני פתקים נפרדים. התיקון לחוק ביקש לחזק את מעמדו של ראש הממשלה, להקטין את מידת תלותו בכנסת ולהפחית מכוחן של מפלגות קטנות. בחירות במתכונת זו נערכו בשנים 1996 (נבחר בנימין נתניהו) ובשנת 1999 (נבחר אהוד ברק). בשנת 2001 התקיימו בחירות לראשות הממשלה בלבד, לאחר התפטרותו של אהוד ברק.

 

חילופי הממשלות התכופים והתחזקותן, כנגד הציפיות, של המפלגות הקטנות, הביא בשנת 2001 לשינוי חוקי נוסף, אשר ביטל את שיטת ההצבעה הכפולה (ואת בחירתו הישירה של ראש הממשלה) ובמקביל דאג לביצור מעמדם של הממשלה ושל העומד בראשה, באמצעות הגדלת הרוב הנדרש לקבלת הצעת אי אמון בממשלה. הבחירות בישראל בשנת 2003 נעשו באמצעות פתק אחד, בו נבחרה מפלגה.

 


הרכבת הממשלה

בתוך שבעה ימים מיום פרסום תוצאות הבחירות לכנסת, על נשיא המדינה להטיל את תפקיד הרכבת הממשלה על אחד מחברי הכנסת שהסכים לכך, ולאחר שהתייעץ עם נציגי הסיעות בכנסת. לרוב מוטל התפקיד על ראש הרשימה בעלת מספר המושבים הרב ביותר או על ראש הרשימה השייכת לגוש הפוליטי בעל מספר המושבים הגדול ביותר.

 

לחבר הכנסת שנשיא המדינה הטיל עליו את המשימה להרכיב ממשלה, נתונה תקופה של 28 ימים לצורך מילוי משימתו. הנשיא רשאי להאריך תקופה זו בתקופות נוספות, ובלבד שלא יעלו יחד על 14 ימים. משהורכבה הממשלה, היא תתייצב לפני הכנסת, תודיע על עקרונות היסוד של מדיניותה, על הרכבה ועל חלוקת התפקידים בין השרים, ותבקש הבעת אמון. הממשלה תחל בכהונתה משהביעה בה הכנסת אמון.

 

 


מידע נוסף

 

מבנה השלטון בישראל - המשטר במדינת ישראל מושתת על פעולתן של שלוש רשויות: הכנסת, הממשלה ומערכת המשפט. אילו יחסי גומלין מקיימות הרשויות בינן לבין עצמן? כיצד הן משפיעות על פעולתם של גופים ציבוריים מרכזיים? פרויקט מיוחד של אנצ' Ynet.

לפרויקט - לחצו כאן

 

בחירות - תארו לעצמכם שהכיתה שלכם רוצה לקנות מתנה לתלמיד שעובר לבית ספר אחר. חלק מהתלמידים רוצים לקנות לו ספר, ואחרים רוצים לקנות דיסק. איך מחליטים מה לקנות? עושים הצבעה והרוב קובע. פשוט מאוד. זו היא דמוקרטיה. כתבה לילדים מתוך "מזה?".

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ynet בסלולר
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©