אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


סמל הארגון
סמל הארגון 
 
נסראללה. מנהיג הארגון
נסראללה. מנהיג הארגון צילום: איי פי
 
חילופי אש בין ישראל והחיזבאללה בהר דב
חילופי אש בין ישראל והחיזבאללה בהר דב צילום: רויטרס
 
לוחמי חיזבאללה מסדרים סוללת קטיושות
לוחמי חיזבאללה מסדרים סוללת קטיושות  צילום: איי פי
 
 נעים קסאם, סגנו של נסראללה
נעים קסאם, סגנו של נסראללה צילום: איי פי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 ניתוח החיבור "אל-ג'יהאד" מאת מנהיג איראן, ח'אמנא'י - אתר המרכז למורשת המודיעין
 אודות חיזבאללה בפורטל לבנוני (אנגלית)


ערכים קשורים
 לבנון
 השיעים בלבנון - מתואלים
 מבצע ליטני
 מלחמת לבנון (הראשונה)
 הארגון לשחרור פלסטין
 מוסא אל-צאדר
 אירן
 משפחת ג'ומייל
 מוחמד חוסיין פדלאללה
 רגב' חרב
 אמל
 עבאס מוסאווי
 רונלד רייגן
 חסן נסראללה
 מבצע דין וחשבון
 מבצע ענבי זעם
 היציאה מלבנון
 חוות שבעא
 רון ארד
 מצובה
 אנתיפאדת אל-אקצא
 חמאס
 החלטות מועצת הביטחון של האו"ם 1559 ו-1701
 מלחמת לבנון השנייה
 שיעה


תחומים קשורים
 אידיאולוגיות, מושגים וארגונים פוליטיים
 אסלאם
 המאה ה-20 ואילך


 
 
 

חיזבאללה


Hizbollah

רקע |  מבנה |  התפתחות הארגון |  נסיגת צה"ל מלבנון |  לאחר הנסיגה |  ציטוטים |  מידע נוסף

חיזבאללה (חִזְבַּ אלְלָה  - מפלגת האל), ארגון אסאלמי, שיעי, לבנוני. הוקם בתחילת שנות ה-80 של המאה ה-20 בלבנון בתמיכתם הפעילה של נציגי "משמרות המהפכה" האירנים, כמתחרה ישיר לארגון "אמל" (אפוואג' אל-מקאומה אל-לבנאניה, גדודי ההתנגדות הלבנונים, שהוקם ב-1975), הארגון השיעי הגדול ביותר באותה עת.

 

מטרתו המוצהרת של החיזבאללה - הקמת מדינה אסלאמית בלבנון ולשם כך הוא מבצע פעולות טרור ומפעיל אמצעים פוליטיים וכלכליים. מאז הקמתו מנהל הארגון עימות אלים נגד מדינת ישראל. עימות זה הביא במאי 2000 לנסיגת צה"ל משטחי רצועת הביטחון. הארגון פעיל גם כמפלגה פוליטית ומחזיק (נכון לתחילת 2004) ב-12 נציגים בפרלמנט הלבנוני, מתוך 98.

 

לוחמים חמושים מארגון החיזבאללה בדרום לבנון (צילום: איי פי)

 


רקע
השיעים ב
לבנון (מתואלים), העדה הגדולה ביותר במדינה, סבלו לאורך שנות קיומה של המדינה מתת ייצוג פוליטי במוסדות השלטוניים. מלחמת האזרחים שפרצה בלבנון בשנות ה-70, ובעקבותיה מבצע ליטני (מבצע "אבן החוכמה") ב-1978 וכניסתה של ישראל ללבנון במבצע" שלום הגליל" ב-1982 הביאו להתעוררות בקרב העדה השיעית. בתחילה ראו השיעים את הפלישה הישראלית בעיקר כהזדמנות להיפטר מאנשי אש"ף, אולם האהדה הזמנית לישראל התחלפה אט אט באכזבה, לאחר שהסתבר כי "העסקה" הפוליטית מתבצעת מול ההיררכיה הנוצרית בלבד. לכך נוספו הזעם והתרעומת על המשך הנוכחות הצבאית המסיבית של ישראל בערי וכפרי הדרום ובבקעת הלבנון, בהם נמצא הריכוז השיעי הגדול ביותר.

  

שני אירועים נוספים שמונים ההיסטוריונים כמי שהשפיעו על "ההתעוררות" השיעית בלבנון, היו פעילותו של המורה הרוחני, האימאם מוסא אל-צאדר, שהגיע מאירן ללבנון ב-1959 וייסד בשנות ה-70 את "תנועת המקופחים" (הוא נעלם וככל הנראה נרצח בשנת 1978, במהלך מסע ללוב). התנועה בהנהגתו של אל-צאדר הובילה את מאבקם של השיעים לשוויון חברתי, פוליטי וכלכלי בחברה הלבנונית. האירוע השני היה המהפכה האסלאמית באירן ב-1979, שהביאה למחשבה חדשה באשר לחיבור בין פוליטיקה לאסלאם הרדיקלי.

 

קריסת הקונספציה הישראלית למשטר חדש בלבנון (עם ההתנקשות בחיי בשיר ג'ומייל ב-14 בספטמבר 1982) וגירושם של אנשי אש"ף מביירות (ולאחר מכן גם מטריפולי) האיצו את תהליכי ה"אירניזציה" של השיעים. אחד מבכירי כוהני הדת השיעים, השייח' מוחמד חוסיין פדלאללה, ייסד בתמיכת האירנים וסיועם את "חיזבאללה", שנועד להוות חיל חלוץ מהפכני נגד הנוכחות הישראלית והאמריקנית בלבנון. 

 

ארגון חיזבאללה הוקם במקור ב-1978, כשבסיסו בעיר בעלבק בבקעת הלבנון, אולם הוא הפך לארגון רחב רק בשנת 1982, כאשר חברו אליו מספר קבוצות פעילים אסלאמיות, כגון זאת של השייח' רג'ב חרב מן הכפר ג'בשית שבדרום לבנון ו"תנועת אמל האסלאמית" בהנהגתו של חוסיין מוסאווי שפרש בראש קבוצת פעילים דתית מאמל. האידיאולוגיה בה החזיק היתה קיצונית: בעוד תנועת אמל רצתה רק להגן על השיעים ועל זכויותיהם הפוליטיות בתוך המדינה, הצהיר ארגון החיזבאללה כי מטרתו היא הקמת מדינה אסלאמית כדוגמת אירן, חופשית מהשפעתן של מעצמות המערב ומתנגדת תקיפה לציונות באשר היא. שני הארגונים ניהלו במשך שנים מאבק פוליטי וצבאי.

 


מבנה

בצד המנהיג הרוחני, פדלאללה, פועלת "מועצת השורא" של הארגון (מעין מועצה מייעצת) המורכבת מכוהני דת בכירים וראשי הארגון. מתחת לשורא מכהן המזכיר הכללי. המזכיר הכללי הראשון של החיזבאללה היה השייח סובחי טפיילי, לאחר מכן כיהן בתפקיד עבאס מוסאווי, שחוסל על ידי ישראל ב- 1992, ואחריו התמנה לתפקיד השייח חסן סייד נסראללה.

 

המזכיר הכללי האחראי לכל הפעילות השוטפת של הארגון – צבאית ואזרחית גם יחד. ההערכה היא כי (נכון לשנת 2004) לחיזבאללה יש כמה אלפי פעילים צבאיים, וייתכן שכמה רבבות פעילים אזרחיים. בצד הפעילות הצבאית מנהל הארגון תשתית קהילתית אזרחית עניפה, בתקציב של עשרות מיליוני דולרים, הכוללת: בתי ספר, בתי חולים, מרפאות, מכוני מחקר, גני ילדים, טיפול במשפחות "שהידים" (חללים) וכן בתי עסק שונים. השירותים הציבוריים מוענקים לתושבים ללא תשלום.

 

פעילות הארגון ממומנת בעיקר על ידי תמיכה אירנית וכן על ידי איסוף תרומות מקהילות שיעים ברחבי העולם.

 


התפתחות הארגון

ארגון החיזבאללה החל לצבור כוח במהלך שנות ה-80, עם דעיכתם של מוקדי השלטון הישנים והתערערות המערכת הפוליטית, בין היתר הודות לנוכחות הסורית המוגברת בלבנון, ולמעשה הסיפוח דה-פקטו של המדינה לסוריה. מעמדו בציבור הלבנוני עלה בין היתר בשל פיגועי טרור גדולים שפעיליו (ופעילי קבוצות הקשורות בו) ביצעו נגד הנוכחות הישראלית והאמריקנית בלבנון. בין פיגועים אלה: פיגוע בשגרירות האמריקנית באפריל 1983 (63 הרוגים); פיגוע רב עוצמה במפקדת המארינס באוקטובר של אותה שנה (241 הרוגים) ופיגוע נוסף בשגרירות האמריקנית בספטמבר 1984 (20 הרוגים). במקביל, ביצע הארגון את הפיגועים בבניין הממשל בצור, שבו שוכנו כוחות צה"ל. בפיגוע הקשה שבהם, בנובמבר 1983, נהרגו 29 ישראלים.

 

ההחלטת הממשל האמריקני (במהלך כהונת הנשיא רונלד רייגן) לעזוב את לבנון נתפסה בעיני שיעים רבים כהצלחה מוכחת של חיזבאללה, וכך גם הנסיגה הישראלית, על שני שלביה, בהמשך. רק בשלהי שנות ה-80 הגדירה מערכת הביטחון הישראלית את החיזבאללה כאיום צבאי ממשי. במהלך השנים התמקצעו לוחמי הארגון וביצעו שוב ושוב פעילות של ירי והטמנת מטענים נגד כוחות צה"ל אשר פעלו לאחר הנסיגה (1985) ברצועת הביטחון בדרום לבנון.

 

ב-1992 התנקשה ישראל בחייו של מנהיג הארגון, השייח עבאס מוסאווי, באמצעות טיל שירה מסוק לעבר המכונית שבה ישבו מוסאווי, רעייתו ובנו. בעקבות ההתנקשות פתח חיזבאללה, בסיוע האירנים, בסדרה של פיגועים קשים נגד מטרות ישראליות ויהודיות מחוץ לשטחי ישראל, ששיאם בפיגועים בשגרירות ישראל בבואנוס איירס (מרס 1992, 22 הרוגים) ובמרכז הקהילה היהודית בעיר (יולי 1994, 80 הרוגים). באותה שנה נכשל ניסיון לפיגוע בשגרירות ישראל בבריטניה.

 

במקומו של מוסאווי נבחר השייח הצעיר חסן נסראללה למזכיר הכללי. בהנהגתו של נסראללה הפך החיזבאללה לארגון בעל יכולת ביצוע פעולות טרור ברחבי העולם וכזה שאינו מסתפק רק בזירה הלבנונית. חיזבאללה ראה עצמו מאותה העת כפעיל גם בזירת חו"ל (באמצעות פעילים כמו עימאד מורנייה, שהפך למתכנן הפיגועים המרכזי שלו) וכן בביצוע חטיפות.

 

במקביל, החל חיזבאללה ב-1992 לראשונה גם בהליכי פעילות פוליטית ממוסדת (בין השאר בשל לחץ אירני וסורי), ופעיליו נבחרו לראשונה למוסדות השלטוניים הלבנונים. בהדרגה, הלך והתחזק מעמדו של החיזבאללה במוסדות הלבנונים הרשמיים, מתוך כוונה של נסראללה "להלבין" אותו, מארגון טרור למפלגה לגיטימית בזירה הלבנונית והערבית. 

 

מבחן המנהיגות המשמעותי ביותר לנסראללה התרחש בשנת 1997, כאשר קבוצה בראשות מזכ"ל הארגון הראשון, השייח סובחי טפיילי, הכריזה על "מהפכת רעבים", במחאה על כך שהארגון נטש לדבריהם את מחויבותיו החברתיות כלפי האוכלוסייה השיעית בלבנון והפך לארגון פוליטי מן המניין. אולם אירן, ובעיקר סוריה, תמכו בנסראללה – ומתנגדיו, המרוכזים באזור בעלבק, פורקו מנשקם ונכנעו.

 

צה"ל ביצע שני מבצעים גדולים נגד הארגון במהלך שנות ה-90: הראשון שבהם, מבצע "דין וחשבון", ביולי 1993, נועד להפסיק את הירי לעבר ישובי ישראל. המבצע הסתיים בהבנות בין הצדדים שנותרו פתוחות לפרשנות. באפריל 1996 יצאו כוחות צה"ל למבצע רחב יותר בשם "ענבי זעם", שנועד לגרש את התושבים מדרום לבנון כדי להפעיל לחץ על הממשל הלבנוני ובעיקר על הסורים. במהלך המבצע נורה בטעות פגז שהביא למותם של יותר מ-100 פליטים, רובם נשים וילדים. בעקבות כך הושג באמצעות תיווך בינלאומי מסמך הבנות חדש, אשר מנע מחיזבאללה להמשיך בירי על ישובי הצפון, ובתמורה התחייבה ישראל שלא לתקוף אזרחים או ישובים אזרחיים בלבנון. 

 

מצעד צבאי של לוחמי החיזבאללה האוחזים בדגל החיזבאללה לציון יום ירושלים (צילום: איי פי)

 

למרות הפעילות הנרחבת של כוחות צה"ל והפער העצום ביכולות בין שני הצדדים המשיך החיזבאללה לפעול בצורה עקבית וכואבת נגד חיילי צה"ל, ולעיתים גם נגד ישובי הצפון. במהלך שנות הלחימה עבר החיזבאללה תהליך התמקצעות והשתכללות צבאית. הסיוע שניתן לו באופן שוטף ממדינת החסות אירן הביא לשיפור מתמיד באיכות כלי הנשק, רמת האימון והארגון של יחידות הלוחמים ושיטות הפעולה.  

 


נסיגת צה"ל מלבנון

הלחימה המתמשכת (בעוצמות משתנות) בין שני הצדדים גבתה קורבנות רבים באופן קבוע, הן מכוחות החיזבאללה והן מכוחות צה"ל וצד"ל. במהלך שנות ה-90 הביא מחיר הקורבנות והיעדר ההכרעה לשחיקה הדרגתית בנכונתו של הציבור הישראלי לספוג את מחיר השהות בלבנון, ולבסוף להחלטת ממשלה בדבר נסיגה מלאה מרצועת הביטחון הלבנונית. במאי 2000 הוציא צה"ל לפועל החלטה זו ונסוג אל הגבול הבינלאומי. 

 

נסיגת צה"ל במאי 2000 לקו הגבול הבינלאומי הציבה אתגר חדש בפני החיזבאללה, לאחר שבמשך רוב שנות פעילותו התבסס מעמדו הציבורי על המערכה להוצאת צה"ל מלבנון. הארגון הודיע כי ימשיך לפעול נגד ישראל משום ששמרה בידיה את הקטע בגזרת הר דב המכונה "חוות שבעא". ישראל טענה בתגובה כי שטח זה מעולם לא היה בשליטה לבנונית, אלא סורית.

 

גם לאחר הנסיגה המשיך החיזבאללה בפעילות מצומצמת נגד כוחות צה"ל לאורך הגבול, בעיקר באמצעות ירי לעבר מטוסי חיל האוויר ומוצבי צה"ל.  כמו כן נערכו אנשיו לאורך גבול ישראל-לבנון בקו מוצבים צבאיים.

 


לאחר הנסיגה

באוקטובר 2000 תקפו אנשי החיזבאללה כוח סיור צה"לי לאורך הגבול והצליחו להרוג שלושה חיילים ולחטוף את גופותיהם. באותו הזמן לערך חטף הארגון את האזרח הישראלי אל"מ (מיל.) אלחנן טננבוים. רק שלוש שנים מאוחר יותר הוחזרו טננבוים וגופות החיילים לישראל, בתום גיבוש עסקה בתיווך ממשלת גרמניה. ישראל שיחררה עבורם אסירים פלסטינים ולבנונים, ובהם מי שהוגדרו "קלפי המיקוח" לעסקה עתידית להחזרתו של הנווט הנעדר רון ארד -  השייח עבד אל-כרים עובייד ומוסטפא דיראני.

 

המון לבנוני מקבל את הפני האסירים שהוחזרו בעיסקת חילופי השבויים, 2004 (צילום: AP)

 

במרס 2002 חדרו שני מחבלים (ככל הנראה מטעם ארגון החיזבאללה) לשטח ישראל וביצעו פיגוע ירי בסמוך לקיבוץ מצובה. הירי הביא למותם של ששה אזרחים ישראלים.

 

בשנות ה-2000 החל החיזבאללה, בסיוע האירנים, לשלוח זרועות ארוכות לגדה המערבית ולעזה. פעילי הארגון יצרו במהלך אנתיפאדת אל אקצא קשר עם פעילי ארגוני הטרור הפלסטינים, והחיזבאללה הפך לספק של ידע, ציוד וכספים ואף יזם בפועל פיגועי טרור.

 

קייס עובייד, ערבי ישראלי תושב טייבה שנמלט לביירות ועמד מאחורי חטיפתו של טננבוים, הפך לאחראי על "זירת פלסטין" בארגון. כמו כן נעצרו מספר אזרחים ישראלים בחשד שגוייסו לפעילות למען הארגון, ככל הנראה בעזרת מעורבות החיזבאללה בסחר בסמים לאורך הגבול.

 

מוצב צה"ל ברצועת הביטחון, מפוצץ על ידי חבלני ההנדסה הקרבית לאחר הנסיגה מלבנון, 2000 (צילום: איי פי)

 

ארגון החיזבאללה, המונה כמה אלפי לוחמים, אינו מהווה יריב שקול לצה"ל בשדה הקרב. אף על פי כן הוא הפך לאיום של ממש על ישראל הודות לתמיכתן המסיבית בו של אירן וסוריה, והודות למסכת קשריו עם ארגונים אסלאמיים קיצוניים דוגמת החמאס בשטחי הרשות הפלסטינית. 

 

בעידודן ובמימונן של אירן וסוריה, הקים החיזבאללה בלבנון תשתית מורכבת של אמצעי לחימה הכוללת מגוון רחב של רקטות קרקע-קרקע בטווחים שונים: 9 ק"מ (קטיושה בקוטר 107 מ"מ), 21 ק"מ (קטיושה או גראד 122 מ"מ),  75-45 ק"מ (פאג'ר 3 - פאג'ר 5 בקטרים 240; 333 מ"מ), ויתכן כי בידי הארגון גם רקטות ארוכות טווח המכסות את רוב עריה הגדולות של ישראל, כולל גוש דן ("זלזאל" או "נזעאת" שטווחן 180-130 ק"מ).  המערך הארטילרי יצר מאזן הרתעה בין ישראל לארגון ונחשב לאחד הגורמים המרסנים את תגובותיה של ישראל לפעולות החיזבאללה.

 

משמרות המהפיכה ומומחי צבא ומודיעין אירניים נוטלים חלק פעיל בהכשרת כוח אדם מקומי בהפעלת אמצעים וביישום שיטות לחימה מתקדמות. כמו כן, הוקמו עבור החיזבאללה מוצבי פיקוד ומערכות שליטה ובקרה שמרכזן במטה הארגון ברובע דחייה השיעי בדרום ביירות; ממנו גם משדרת "אל-מנאר" תחנת הטלוויזיה של החיזבאללה. 

 

במקביל לניהול העימות עם ישראל ממשיך החיזבאללה בפעילות פוליטית להעצמת מעמדו בלבנון ואזורים לא מעטים בדרום לבנון מתנהלים בפועל תחת חסותו. ב-2004 קיבלה מועצת הביטחון של האו"ם את החלטה 1559, בדבר נסיגת צבא סוריה מלבנון ופירוק המליציות החמושות במדינה (ביניהם החיזבאללה, על אף שהארגון לא צייון בשמו בהחלטה). ישומה של ההחלטה על ידי ממשלת לבנון נמנע בין היתר על ידי כוחו הפוליטי ההולך וגובר של הארגון. ביולי 2005, לאחר הבחירות לפרלמנט בלבנון, מונה בפעם הראשונה אחד מנציגי הארגון לתפקיד שר (במשרד האנרגיה) בממשלת לבנון.

 

בתחילת יולי 2006 תקפה חוליית אנשי החיזבאללה סיור של כוחות צה"ל על גבול ישראל-לבנון, במהלך התקיפה הצליחו לוחמי החיזבאללה לחטוף שני חיילי צה"ל (שהועברו במהירות לשטח לבנון) וכן להרוג שלושה חיילים נוספים. במקביל לתקיפה ביצע הארגון פעולת הסחה ופתח בהפגזה של ישובים ישראליים הסמוכים לגבול. בניסיון לחילוץ החטופים שביצע צה"ל זמן מה לאחר מכן נהרגו חמישה חיילים נוספים. 

 

בעקבות חטיפת החיילים הורתה ממשלת ישראל לצה"ל לצאת למבצע צבאי רחב היקף בלבנון נגד ארגון החיזבאללה, שזכה לכינוי - מלחמת לבנון השנייה. במהלך המלחמה ביצע צה"ל מאות תקיפות אוויריות וארטילריות על יעדים בשטח לבנון וכן מספר תקיפות קרקעיות בהיקף מוגבל באזור גבול ישראל-לבנון. בתגובה לפעילות צה"ל ירה החיזבאללה מאות רקטות מסוגים שונים על ישובים בצפון מדינת ישראל, החל מחיפה ועד קריית שמונה.

 

ב-12 בפברואר נהרג קצין המבצעים של הארגון, עימאד מורנייה, בפיצוץ. המכונית בה נסע התפוצצה סמוך לשגרירות האיראנית בדמשק. החיזבאללה האשים את ישראל בחיסול אך ממשלת ישראל הכחישה מעורבות בפעולה.

 

ב-16 ביולי 2008, התבצעו חילופי שבויים בין הארגון לבין מדינת ישראל. חיזבאללה העביר לידי ישראל את גופותיהם של אהוד גולדווסר ואלדד רגב. בתמורה העבירה מדינת ישראל לחיזבאללה את סמיר קונטאר, איש אש"ף שהיה כלוא בישראל באשמת רצח בני משפחת הרן בנהריה. בנוסף העבירה ישראל לארגון ארבעה שבויים מחיזבאללה ו- 179 גופות של אנשי הארגון.

 


ציטוטים

 

  • "כמו רבים אחרים מחזיקים אנו בדעה כי קיומה של ישראל על אדמת פלסטין הוא בלתי חוקי. כל בר-דעת יודע כי לשום עם אין זכות לגרש עם אחר מאדמתו באמתלה שישב עליה לפני אלפיים שנה". (מוחמד חסיין פדלאללה, מנהיגו הרוחני של הארגון, מתוך ריאיון לעיתונות, 1985)  

 

  • "יש לה (לישראל) נשק גרעיני והכוח האווירי החזק באזור, אך באמת היא חלשה יותר מקורי עכביש". (חסן נסראללה, מנהיג חיזבאללה, מתוך נאום שנשא לאחר נסיגת צה"ל מלבנון, 2000)

 


מידע נוסף

 

מלחמת לבנון השנייה - היכן ממוקם הכפר עייתא א-שעב? מתי הפך חסן נסראללה למנהיג ארגון חיזבאללה? מבט מקרוב אל האישים והמקומות של מלחמת לבנון השנייה. פרוייקט מיוחד באנציקלופדיה ynet.

לפרוייקט המלא - לחצו כאן

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©