אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד
|שלום אורח
התחבר
|הירשמו ל-ynet

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


אצה
אצה צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
דגם של מולקולת דנ"א
דגם של מולקולת דנ"א צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
חולדה - יונק קטן
חולדה - יונק קטן צילום: סי די בנק
 
פיל - יונק גדול
פיל - יונק גדול 
 
תאים
תאים צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
חיידקים
חיידקים צילום: סי די בנק
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 היפוקרטס
 אריסטו
 גלנוס
 אנטומיה
 רנסנס
 לאונרדו דה וינצ'י
 ויליאם הרווי
 מחזור הדם
 לב
 רוברט הוק
 מיקרוסקופ
 מרצ'לו מלפיגי
 אנטוני פן לוונהוק
 אורגניזם
 קרל פון לינה
 טקסונומיה
 אבולוציה
 לואי פסטר
 מיקרוביולוגיה
 צ'רלס רוברט דרווין
 גרגור מנדל
 גנטיקה ותורשה
 בריאתנות
 אתולוגיה
 דרוויניזם
 ביולוגיה מולקולרית
 דנ"א
 שיבוט
 מיזם גנום האדם
 ביוטכנולוגיה
 הנדסה גנטית
 פיסיולוגיה
 אמבריולוגיה
 התפתחות ביולוגית
 תא
 נגיף
 בוטניקה
 זואולוגיה
 פטריות
 אורניתולוגיה
 פליאונטולוגיה
 מוצא החיים
 אקולוגיה
 סביבה
 ביוספירה
 ביוגיאוגרפיה
 ביוכימיה
 סטטיסטיקה
 גיאולוגיה
 ביופיסיקה
 דרוויניזם חברתי
 דטרמיניזם
 תומס רוברט מלתוס
 חיידקים
 רפואה וטרינרית
 עצה
 סיבים
 מדעי החיים
 מולקולה


תחומים קשורים
 ביולוגיה


 
 
 

ביולוגיה


Biology

תולדות הביולוגיה |  תחומי הביולוגיה |  יישומי הביולוגיה |  מידע נוסף

ביולוגיה, המדע המרכזי במדעי החיים. עניינו בחומר החי על כל צורותיו - החל במולקולות ובתאים, עבור באורגניזמים שלמים וכלה באוכלוסיות ובמערכות אקולוגיות. אין פלא איפוא שהביולוגיה נחלקת למספר גדול של תחומים, שרבים מהם נחשבים מדעים בפני עצמם במסגרת מדעי החיים. את המונח "ביולוגיה" טבע הפיסיולוג הגרמני קרל פרידריך בורדך ב-1800 (שנקרא עד אז "חוכמת הטבע").

 


תולדות הביולוגיה

כבר בתקופות פרהיסטוריות קדומות החל האדם לנצל את עולמות החי והצומח שסביבו, ומכאן שהיה לו ידע מעשי כלשהו על טיבם. אולם המחקר המדעי של העולמות האלה החל ביוון העתיקה. ראשון הזואולוגים היה אלקמאון מקרֶטון, במאה ה-6 לפנה"ס. במאה ה-5 לפנה"ס הציג היפורקטס מקוֹס את התיאור האנטומי הראשון של האדם, ובמאה ה-4 פיתח אריסטו שיטה פילוסופית רחבת היקף, שהקיפה את עולם הטבע ועמדה ביסוד התקדמותה של הביולוגיה במשך מאות רבות של שנים. תלמידו תיאופרסטוס נחשב לראשון הבוטנאים. במאה ה-2 לספירה ניסח גלנוס את עקרונות האנטומיה והפיסיולוגיה, שגם הם נותרו בעינם במשך מאות שנים, כי מאז ימיו ועד לרנסנס היתה התפתחות הביולוגיה מוגבלת, מצומצמת ורדופת אמונות תפלות.

בימי הרנסנס החל ליאונרדו דה וינצ'י במחקר אנטומי מפורט, שהיה דרוש לו ליצירתו האמנותית. אך הערעור הממשי הראשון על תורות אריסטו וגלנוס נשמע רק ב-1628, כשהציג הרופא האנגלי ויליאם הרווי תיאוריה של מחזור הדם ושל תפקוד הלב, שעמדה בסתירה ישירה להשקפותיהם (והתגלתה כנכונה). ב-1665 עשה רוברט הוק, אנגלי גם הוא, שימוש ראשון במיקרוסקופ בחקר הצמחים, ותיאר לראשונה את התא. באותן שנים חקר מלפיגי את התפתחות העובר בביצת תרנגולת, ואנטוני פן לוונהוק שיפר את המיקרוסקופ ותיאר מספר גדול של מיקרואורגניזמים. ב-1682 התפרסם ספר הלימוד הראשון בביולוגיה, פרי עטו של האנגלי נחמיה גרו (Grew).

תמורה חשובה חלה בביולוגיה באמצע המאה ה-18, כאשר הציג הבוטנאי השבדי קרל לינה את השיטה הנהוגה עד היום (בשינויים מסוימים) למיון האורגניזמים, ויסד את מדע הטקסונומיה. באותן שנים התנהלו גם מסעות חקר גדולים ליבשות שמחוץ לאירופה, והביולוגים גילו כי עולם הטבע עשיר ומגוון מכפי שהעלו בדמיונותיהם הפרועים ביותר. מעתה המשיכה הביולוגיה להתקדם בהגדרה ובמיון של האורגניזמים, אך בהדרגה הונחו היסודות לעיונים תיאורטיים יותר. הצרפתי ז'ן-בטיסט למרק היה הראשון שפרסם תיאוריה של האבולוציה, בתחילת המאה ה-19; אמנם היא הופרכה ברבות הימים, אך עצם הצגתה היתה תרומה גדולה לביסוסם של מדעי הטבע כמדעים לכל דבר, ולא כעיסוק לאספנים בלבד. ב-1839, לדוגמה, קבע הגרמני תאודור שוואן כי כל האורגניזמים בנויים מתאים, וכעבור שנים אחדות הניח לואי פסטר את יסודות המיקרוביולוגיה.

שתי מהפכות גדולות התחוללו במחצית השנייה של המאה ה-19: צ'רלס דרווין הציג את תורת האבולוציה שלו, וגרגור מנדל ניסח את חוקי התורשה, שנפוצו ברבים רק עשרות שנים אחרי מותו. לכן נוסדה הגנטיקה רק בתחילת המאה ה-20. בינתיים, בעקבות דרווין, התפתח עימות חריף בין הביולוגיה, הגורסת את אחדוּת כל החיים - ובכללם חיי האדם - לבין הדת הנוצרית הרואה את האדם, בעקבות היהדות, כנזר הבריאה וכשונה מהותית משאר היצורים החיים. תגובת הדת על הביולוגיה נקראת בריאתנות, או מדע הבריאה, ורבים מחזיקים בה גם כיום.

במהלך המאה העשרים הסתעפה הביולוגיה לכיוונים רבים ושונים, כמתואר להלן. בין השאר, בשנות ה-30 פורסמו המחקרים הראשונים בהתנהגות בעלי חיים, ונוסד מדע האתולוגיה. באותה עת גם מוזגו התיאוריות של דרווין ומנדל סופית בסינתזה הניאו-דרווינית. הביולוגיה המולקולרית התקדמה בצעדי ענק, והציגה ב-1953 את מבנה המולקולה דנ"א, חומר היסוד של התורשה. ההתפתחויות בתחום זה היו המרעישות ביותר, ובכללן שיבוט היונק הראשון (הכבשה המפורסמת דולי) ב-1997 והשלמתו של מיזם גנום האדם ב-2000. אולם הביולוגיה התקדמה רבות גם בכיוונים אחרים, ועודנה מוסיפה ומתקדמת. במיוחד, יישומיה עתירי הטכנולוגיה, הקרויים במשותף ביוטכנולוגיה, וביתר פירוט ההנדסה הגנטית, עתידים לשנות את פני עולמנו בדרכים שאת מרביתן קשה אף לחזות עתה.

 


תחומי הביולוגיה

כאמור, לביולוגיה ענפים רבים מאוד, שרבים מהם נחשבים מדעים בפני עצמם במובן המוסדי. מסיבה זו, ההבחנה בין "ביולוגיה" לבין "מדעי החיים" מטושטשת למדי. עקרונית, אפשר לחלק את הביולוגיה לשלושה תחומי-על עיקריים, העוסקים ברמות שמתחת לאורגניזם השלם, באורגניזמים שונים, ובקבוצות של אורגניזמים.

ברמה שמתחת לאורגניזם אנו מוצאים את האנטומיה, חקר חלקי הגוף של החי והצומח; ואת הפיסיולוגיה, שעניינה בתפקודי התאים, הרקמות והאיברים וביחסי הגומלין ביניהם. האמבריולוגיה עוסקת בהתפתחות העובר, והביולוגיה ההתפתחותית - בחקר ההתפתחות הביולוגית בכלל; הגנטיקה - במנגנוני התורשה ובשיטותיה. הביולוגיה המולקולרית עוסקת בראש ובראשונה במתרחש בתוך התאים, ובפעילות הגומלין ביניהם, והציטולוגיה היא חקר התא עצמו. הווירולוגיה עוסקת בנגיפים, שאינם בדיוק אורגניזמים, ולכן אפשר לראותה כמצויה בתווך בין על-תחום זה לבא אחריו.

בביולוגיה של אורגניזמים שלמים נכללות שתי שלוחותיה הוותיקות ביותר של הביולוגיה, הבוטניקה (החוקרת את הצמחים) והזואולוגיה (החוקרת את בעלי החיים). לצדן יש למנות את המיקרוביולוגיה החוקרת את האורגניזמים החד-תאיים, ואת המיקולוגיה - חקר הפטריות. בתחומים אלה, מרבית החוקרים מתמחים באורגניזמים מקבוצות מסוימות (כגון האורניתולוגים, חוקרי העופות, או האיכטיולוגים, חוקרי הדגים). הפליאונטולוגיה היא חקר אורגניזמים שעברו מן העולם, והותירו שרידים מאובנים. האתולוגיה עוסקת בהתנהגותם של בעלי חיים שונים, ביחידים ובקבוצות, ולכן משמשת כגשר בין על-תחום זה לבא מעליו.

ברמה שמעל האורגניזם היחיד תצוין תחילה הטקסונומיה, הממיינת את עולם החי לממלכותיו, למערכותיו וכן הלאה עד למיניו. הביולוגיה האבולוציונית דנה בתולדות התפתחותן של צורות החיים מאז ראשית הופעתן, ובמסגרת נפרדת פועלת הביולוגיה של מוצא החיים, המבקשת לברר כיצד הופיע בעולמנו (או מחוצה לו, לדעת אחדים) התא החי הראשון, ומה קדם לו.

 

האקולוגיה רואה את האורגניזם כחלק מסביבה שבה מתקיימים לצידו אורגניזמים נוספים וגם דוממים, ומתחקה אחר יחסי הגומלין הסבוכים בכל סביבה נתונה - מהקטנה ביותר ועד לביוספירה - סביבת החיים הכלל-עולמית. קרובה אליה הגיאוביולוגיה לענפיה - גיאוזואולוגיה וגיאובוטניקה, החוקרות את התפלגותם הגיאוגרפית של הצמחים והיצורים החיים. הביולוגיה של אוכלוסיות חוקרת את קבוצות החי והצומח המצויות בסביבה נתונה (כגון חברות צמחים, או אוכלוסיות של בעלי חיים בני מין אחד).

חלוקה זו היא מוסדית בראש ובראשונה, עקב השפעות הגומלין המרובות בין ענף למשנהו. זאת ועוד, כמעט כל ענף מאלה שנזכרו נחלק שוב ושוב לענפי משנה, שרק מקצתם פורטו כאן. לעתים ההבדל העיקרי מתבטא בשיטות המחקר, ובמידת ההסתמכות על מדעים שונים מחוץ לביולוגיה המשרתים תחום זה או אחר. לדוגמה, הביוכימיה תורמת רבות לביולוגיה המולקולרית, הסטטיסטיקה - לביולוגיה של אוכלוסיות, הגיאולוגיה - לפליאונטולוגיה, הביופיסיקה - לפיסיולוגיה, הפסיכולוגיה - לאתולוגיה, וכן הלאה. אלא שגם כאן ההבחנה אינה חדה וחלקה, ורוב ענפי הביולוגיה מסתייעים בכמה וכמה מדעים "חיצוניים".

בה בעת, מלבד יישומי הביולוגיה השונים (המתוארים להלן), יצוין כי רעיונות כלליים מן הביולוגיה השפיעו ומשפיעים במידה ניכרת על מדעים אחרים, חלקם מרוחקים למדי, ועל הפילוסופיה. תורת האבולוציה של דרווין, למשל, התגלגלה לדרוויניזם חברתי; ואילו תגליות הגנטיקה עוררו שאלות פילוסופיות כבדות משקל בדבר דטרמיניזם ורצון חופשי. ומנגד, דרווין הגיע למסקנותיו האבולוציוניות בעזרת עיוניו החברתיים והכלכליים של תומס מלתוס.

 


יישומי הביולוגיה

האדם הוא כאמור חלק בלתי-נפרד מעולם הטבע, מנקודת ראותה של הביולוגיה. ובכל זאת, הביולוגיה של האדם תופסת מקום מיוחד במינו - בראש ובראשונה בגלל זיקתה ההדוקה לרפואה, שאפשר לתארה כיישומה החשוב ביותר, מנקודת ראותנו הפרטית כבני אדם. לא זו בלבד שהאנטומיה, הפיסיולוגיה, הציטולוגיה ועוד מקַדמות את הידע הרפואי, אלא גם המחקר הרפואי מסתמך במידה רבה (ושנויה במחלוקת חריפה) על ניסויים בבעלי חיים. ועוד, עולם הטבע גדוש בחומרים רבים שמופקים מדרך הטבע בגופם של יצורים שונים, ויש להם שימוש חשוב כתרופות. הביוטכנולוגיה אינה מסתפקת בכך, אלא שואפת להרחיב את המעגל ולהניע אורגניזמים שונים (בעיקר חיידקים) להפיק חומרים כאלה שלא כדרך הטבע. במובנים אלה, הביולוגיה חשובה מאוד גם לרפואה הווטרינרית ול"רפואת הצמחים".

בתחום הכלכלי, מוצריהם של עולמות החי והצומח מספקים כמעט את כל מזונותינו, וגם חומרי גלם מרובים לתעשיות אחרות, כמו עץ, סיבים ועוד. ככל שמתקדמת הביוטכנולוגיה, כן מתרבים המוצרים והשיטות שיש להם יישום תעשייתי יומיומי.

איכות החיים האנושיים עומדת גם בזיקות הדוקות אחרות עם ענפי הביולוגיה. תהליכים סביבתיים שליליים כמו זיהום האוויר, הקרקע והמים, פוגעים בעולם הטבע כפי שהם פוגעים באדם, אם לא יותר מזה, ופעמים רבות אפשר לעמוד על התרחשותן של תופעות מזיקות לאדם לפי נזקים שנגרמו תחילה לטבע הסובב אותו.

לבסוף, אף שאין זה בדיוק "יישום", רבים רואים את עצם קיומה של סביבה טבעית כעניין חשוב לאדם, לא רק במובנים ישירים כמו תיירות ובילוי בחיק הטבע, אלא גם כערך רוחני בפני עצמו.

 


מידע נוסף

 

שיעור ביולוגיה - מאז ומתמיד שאפו בני האדם לפענח את סודותיו של עולם הטבע הקסום, להבין עד תום את תהליכי הבריאה – החל מאופן פעולתו של הגוף האנושי וכלה במאזן הכוחות הכולל של הטבע על שלל צמחיו ובעלי החיים שבו. לכבוד החזרה לספסל הלימודים, אנציקלופדיה ynet מזמינה אתכם לצלול אל הענף הגדול ביותר במדעי החיים – הביולוגיה.

לעמוד הפרוייקט - לחצו כאן.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ynet בסלולר
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©