אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


קרבות בביזנטיון
קרבות בביזנטיון 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 Byzantine & Medieval Studies Sites - קישורים לאתרים המתמחים בביזנטיון
 Procopius: JUSTINIAN SUPPRESSES THE NIKA REVOLT - ההיסטוריון פרוקופיוס על דיכוי מרד ניקה


ערכים קשורים
 ימי הביניים
 קונסטנטינוס ה-1 ''הגדול''
 איסטנבול
 ברברים
 יוסטיניינוס ה-1
 תיאודורה
 בליסריוס
 נרסס
 מונופיזיטים
 הרקליוס
 ערבים
 פפן ה-3
 שרל ה-1 "הגדול"
 אוטו ה-2
 אוטו ה-3
 איקונין
 אירנה
 יואנס ה-1 צימיסקס
 בסיליוס ה-2
 סלג'וקים
 אלקסיוס ה-1 קומננוס
 יואנס ה-2 קומננוס
 אנדרוניקוס ה-1 קומננוס
 מסעי הצלב
 משפחת דנדולו
 קיסרות ניקיאה
 טרביזונד
 אפירוס
 האימפריה העות'מאנית
 הונים
 בוריס ה-1


תחומים קשורים
 העת החדשה
 ימי הביניים


 
 
 

ביזנטיון


Byzantium

ביזנטיון, האימפריה (הקיסרות) הביזנטית, כינוי בימי הביניים ובעת החדשה לקיסרות הרומית המזרחית; קרויה על שם ביזנטיון, העיר היוונית שעל מקומה הקים קונסטנטינוס ה-1 בשנת 330 את בירת הקיסרות, קונסטנטינופוליס (קושטא).

ב-395 חולקה הקיסרות הרומית לקיסרות מערבית ולקיסרות מזרחית שבירתה קונסטנטינופוליס. עם השתלטות הברברים על המערב ונפילת הקיסרות המערבית ב-476, נותרה ביזנטיון יורשת יחידה לאימפריה הרומית, ותחום שלטונה הקיף את הבלקן, אסיה הקטנה (לרבות חלקים מקווקז וממסופוטמיה עד הפרת), סוריה, א"י ואפריקה (לרבות מצרים). גם אם התקשו קיסרי המזרח - ובראשם יוסטיניינוס ה-1 ואשתו הקיסרית תיאודורה - לבלום הלכה למעשה את פלישות הברברים למערב, הם לא זנחו את רצונם לשוב ולאחד את הקיסרות כולה.

ב-532 פרצה התקוממות המונית בבירה קונסטנטינופול אשר איימה למוטט את משטרו של יוסטיניינוס. ההתקוממות שנודעה בשם "מרד ניקה", על שם הארמון הקיסרי "ארמון ניקה" שבסביבתו החלה המרידה, וגם משום ש"ניקה" (ניצחון, כיבוש בלטינית) היתה סיסמתם הסודית של הקושרים; רובם "אוהדי ספורט" שנמנו על אחד משני המחנות "הירוקים" או "הכחולים" (על שם סימון מושביהם בהיפודרום). בעיצומה של המרידה הכתירו המתקוממים את היפטיוס (Hypatius), אחיינו של הקיסר המנוח אנסטסיוס (Anastasius). עוצמת המהומות בהן נטלו חלק רבבות מתושבי הבירה הביאה את הקיסר לשקול את נטישתה דרך הים באניה, אולם הקיסרית תיאודורה התנגדה לצעד זה, ובאמצעותם של המצביאים בליסריוס ונרסס הביאה לדיכוי המרד במחיר דמים נורא של כ-30,000 הרוגים מבין תושבי העיר. 

 

הקיסרות הביזנטית היתה נוצרית מראשיתה, אך למן ימיה הראשונים ועד 641 רבו הפילוגים הדתיים בה (אשורים-ארמים, מונופיסיטים ועוד), שהיו לעתים ביטוי לשאיפותיהם של תושבי מחוזות שונים לעצמאות. רדיפת הקיסרים את הכופרים סייעה לפרסים הססנים לפלוש בשנים 602-630 לתחומי הקיסרות, והקלה על התפשטות האסלאם שהחלה ב-632. למשל, במצרים סייעו המונופיסיטים למוסלמים לכבוש את אלכסנדריה. הקיסר הרקליוס ניצח את הפרסים, אך הערבים הביסוהו וכבשו את סוריה, א"י, מצרים וכל נחלות ביזנטיון באפריקה. הרקליוס ארגן את הקיסרות מחדש, תוך חלוקת אסיה הקטנה למחוזות ששימשו יחידות לגיוס חיילים ומסים, וביטול ההפרדה בין ממשל צבאי לממשל אזרחי. בתקופתו שגשגה הקיסרות, ומטבע הזהב שלה (נומיסמה או ביזנט) היה למטבע הבינ"ל.

את המסחר והמלאכה ניהל השלטון המרכזי. הקיסרות ייבאה משי מסין, בשמים מתימן, שנהב ומוצרים רבים מהודו וענבר ופרוות ממרכז אסיה (דרך חצי האי קרים). ב-641 הגיעו הערבים אל חומות קונסטנטינופוליס, אך נהדפו.

ב-711 נבלמה התקדמות האסלאם באירופה ובבלקן, אך האימפריה הביזנטית איבדה שטחים עקב פלישות אחרות: הסלאבים התיישבו בבלקן, ואת רוב חבלי איטליה, שביזנטיון תבעה לה כיורשת האימפריה הרומית העתיקה, כבשו הלומברדים, הפרנקים בראשות פיפין ה-3 ושרל הגדול, ומלכי הגרמאנים אוטו ה-1, אוטו ה-2 ואוטו ה-3.

מלכי השושלת האיסאורית (הסורית; 716-802) שיקמו את הקיסרות, ארגנוה שוב והדפו מגבולותיה את הערבים. הם אסרו על פולחן האיקונין, וגרמו לתסיסה חברתית-דתית עזה, עד שחידשה אותו הקיסרית אירנה. לאחר הדחתה, ב-802, היתה תקופה של אי-שקט שנמשכה עד 820.

בימי השושלת האמורית (הפריגית; 820-867) חיזקו הקיסרים את שלטונם בחבלים הכבושים, אסרו שוב את הסגידה לאיקונין והסתכסכו עם האפיפיור, אך האורתודוקסיה שבה והתחזקה. תקופת הזוהר של הקיסרות הייתה בימי השושלת המקדונית (867-1057), שייסד בסיליוס ה-1. ליאו ה-6 "החכם" וקונסטנטינוס ה-7 (פורפירוגנטוס, "בן הארגמן") נודעו בחוקים שחוקקו. רומנוס ה-1 לקפינוס, ניקפורוס ה-2 פוקס ויואנס ה-1 היו מצביאים גדולים וכבשו שטחים גדולים מידי הערבים. בסיליוס ה-2 הרחיב את שטחי הקיסרות.

בתקופה זו קשרו הביזנטים קשרי מסחר עם הוְרַנְגִים (עם ממוצא סקנדינבי שכבש חלק מרוסיה), שהקימו במאה ה-9 מושבה בקונסטנטינופוליס; במאות ה-9 עד ה-11 התפתחה תעשיית המותרות - במיוחד בדי משי. ב-1051-1081 פגע משבר קשה בקיסרות; בעלי האחוזות הגדולות באסיה הקטנה חיזקו את כוחם על חשבון הקיסר מזה והאיכרים מזה, ואחדות האימפריה התרופפה.

ב-1071 נחלה הקיסרות מפלה מידי הטורקים הסלג'וקים בקרב מנזיקרט. הסלג'וקים הקימו את סולטנות רום באסיה הקטנה, שהיתה עד אז המקור העיקרי של הקיסרות לגביית מסים ולגיוס חיילים. ב-1054 פרץ סכסוך בין הכנסייה הרומית-קתולית לבין הכנסייה היוונית-אורתודוקסית, סכסוך שהביא לפילוג חסר-תקנה ביניהן.

הקיסרים מבית קומננוס (ובעיקר אלקסיוס ה-1 קומננוס, יואנס ה-2 קומננוס, מנואל ה-1 ואנדרוניקוס ה-1) בלמו את נפילת הקיסרות, ואף ניסו לנצל את מסעי הצלב כדי לשוב ולכבוש שטחים שאבדו לביזנטיון במזרח התיכון. כדי לקבל סיוע מהצי של ונציה נגד שליט סיציליה ודרום איטליה הנורמני רובר גיסקר, העניק אלקסיוס ה-1 זכויות סחר לוונציה, וכך הגביר את השפעתה ומעורבותה הפוליטית של ונציה בקיסרות.

הקיסרות הידרדרה בימי שושלת אנגלוס (1185-1204). בולגריה וסרביה השתחררו מעולה; הצלבנים כבשו את קונסטנטינופוליס, בעזרת תככיו של אנריקו דנדולו דוכס ונציה, והקימו בה את הקיסרות הלטינית, שבראשה עמד בלדווין ה-1 מפלנדריה. מאז היתה לוונציה עדיפות במסחר, שכן היא שלטה בחבלי החוף ובאיים שבמזרח אגן הים התיכון, ולפיכך גם בים עצמו. קיסרות ביזנטיון איבדה את מעמדה כמתווכת במסחר לטובתם של סוחרי פיזה, גנואה ובעיקר ונציה - תחילה במצרים, ואח"כ בנמליה של ממלכת הצלבנים.

בשנים 1204-1261 היתה האימפריה מחולקת לארבעה חלקים: קיסרות קונסטנטינופוליס הלטינית, קיסרות ניקיאה הביזנטית, קיסרות טרביזונד הביזנטית וממשל העריצות הביזנטי באפירוס שביוון. במשך כל התקופה הזאת היו מלחמות רבות בין הלטינים, הביזנטים והטורקים.

שושלת לסקריס, שליטת ניקיאה, פעלה לכיבוש קונסטנטינופוליס מחדש מידי הצלבנים; ב-1261 עלה הדבר בידי מיכאל ה-8 פלאולוגוס. אך הקיסרות הביזנטית המחודשת נאלצה להילחם בלטינים, שהמשיכו לשלוט בפלופונסוס; מכיוון שלא יכלה ללחום בשתי חזיתות, נפלה אסיה הקטנה בהדרגה לידי הטורקים. השליטים האחרונים לבית פלאולוגוס, שנחלשו במלחמות אזרחים, ניסו לשווא לאחות את הקרע בין הכנסייה הביזנטית לכנסייה הרומית-קתולית, על מנת לזכות בתמיכת המערב כנגד הטורקים העות'מאנים, שהשתלטו בהדרגה על החלק האירופי של הקיסרות וכבשו תחילה את קונסטנטינופוליס (1453) ואח"כ את טרביזונד (1461, היום טרבזון). כיבושים אלה שמו קץ לאימפריה שהתקיימה למעלה מאלף שנה.

המלוכה באימפריה היתה אבסולוטית, בחסד האל, כלומר היתה לקיסר (לפחות להלכה) סמכות על הכנסייה. עם זאת הגביל הקיסר את שלטונו, והעניק זכויות-יתר לכנסייה וליחידים בצמרתה. גם בעלי הקרקעות הגדולים היו מעמד אריסטוקרטי בעל זכויות יתר, ששלט על איכרים חופשים-למחצה ועל צמיתים ועבדים רבים; במשך כל ימיה של הקיסרות נמשכו המאבקים בין הקיסר לאריסטוקרטיה, שחוללו זעזועים מבית. כל הפקידות היתה קשורה ל"ארמון הקדוש", מושבו של הקיסר, ולבעלי תפקידים בכירים בצבא ובמנהל האזרחי היו תוארי אצולה. עד עצם היום הזה, המושג "חצר ביזנטית" מציין מערכת סבוכה של תככים, מזימות, גינונים של פורמליות וסרבול.

הקיסרות הצליחה לעמוד בפני פלישותיהם של "ברברים" מהצפון - הונים, אוורים, סלאבים ובולגרים (בוריס ה-1, סימאון ה-1) - ומהדרום (פרסים, ערבים וטורקים); אף עלה בידה להציל כמה פעמים את ארצות אירופה מידם. היה בה מרכז של תרבות מפותחת. היא הפיצה את שיטת שלטונה, את דתה, ספרותה ואומנותה בבולגריה, בבלקן וברוסיה. היתה לה השפעה רבה על האמנות והאדריכלות באזורים שונים, במיוחד בדרום איטליה, בסיציליה ובוונציה.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©