אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


סעוד אל-פייסל,שר החוץ הסעודי, בפסגת הליגה הערבית בביירות, 2002
סעוד אל-פייסל,שר החוץ הסעודי, בפסגת הליגה הערבית בביירות, 2002 צילום: איי פי
 
עבדאללה, מלך סעודיה, נואם בפסגת הליגה הערבית בריאד, 2007
עבדאללה, מלך סעודיה, נואם בפסגת הליגה הערבית בריאד, 2007 צילום: אי פי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 סעודיה: ישראל מציבה תנאים ולא מקבלת היוזמה - כתבה באתר ynet


ערכים קשורים
 עבדאללה אבן עבד אל-עזיז אס-סעוד
 הליגה הערבית
 פלסטינאים
 האיחוד האירופי


תחומים קשורים
 אידיאולוגיות, מושגים וארגונים פוליטיים
 יחסים בינלאומיים


 
 
 

היוזמה הסעודית


Saudi Arabia initiative

נוסח החלטת הליגה הערבית, מרס 2002

היוזמה הסעודית, תוכנית להסדר שלום כולל וסופי בין מדינת ישראל למדינות ערב, אותה יזם יורש העצר הסעודי, עבדאללה אבן עבד אל-עזיז אס-סעוד (לימים מלך סעודיה) ב-2002. נקראת גם "היוזמה הערבית".

 

היוזמה הסעודית באה לאוויר העולם בפברואר 2002 בעקבות ראיון שהעניק, הנסיך עבדאללה, לעיתונאי האמריקאי תומס פרידמן. את עיקרי היוזמה פירט פרידמן בטורו בעיתון "ניו-יורק טיימס" והיה הראשון להציגה. בהמשך גובשו עיקרי היוזמה לכדי מסמך עקרונות, שנועד לשרטט את הדרך לקץ הסכסוך הערבי-ישראלי ולנורמליזציה מלאה בין עמי האזור, שעיקרה נסיגה ישראלית לקווי 1967 בתמורה להכרה ערבית כוללת במדינת ישראל. 

 

במרס 2002 הועלו עיקרי היוזמה בפני פסגת הליגה הערבית שנערכה בביירות. לאחר דיונים סוערים בין מנהיגי המדינות (כמה מהם אף נמנעו מלהגיע לפסגה) אומצה היוזמה פה-אחד על ידי 22 חברות הליגה, והפכה ל"יוזמת השלום הערבית". ברגע האחרון, בלחץ הסורים והלבנונים, נוסף ליוזמה סעיף הנוגע לזכות השיבה וההתנגדות ליישוב הפליטים הפלסטינאים במקומותיהם הנוכחיים. 

 

מימין מחמוד האמוד, שר החוץ הלבנוני ועמרו מוסא, מזכ"ל הליגה הערבית, בפסגת הליגה הערבית בהשתתפות שרי חוץ ממדינות ערב, ביירות 2002 (צילום: איי פי)

 

דרישת מדינות ערב היתה כי ישראל תקבל את עיקרי היוזמה כפי שהם וללא תנאי. בהתאם לא כללה היוזמה מסלול מעשי לקיום מו"מ בין הצדדים. עם פרסומה זכתה היוזמה הסעודית לתגובות ראשוניות חיוביות מצד מדינות האיחוד האירופי וארה"ב, שאף ביקשה להפוך את היוזמה ליוזמה כלל-ערבית

 

תגובתה של ממשלת ישראל ליוזמה לא היתה חד משמעית: לצד התבטאויות אוהדות כלפי כמה מעיקריה, סירבה ישראל לקבל את עיקרי היוזמה או לפעול בצורה מעשית לקראת מימושה. עיקר ההתנגדות הרשמית ליוזמה התבסס על הסעיף אשר התייחס למימוש זכות השיבה לפליטים הפלסטינאים.

 

למרות מגוון התגובות החיוביות למדי ליוזמה, הפער בין הצדדים המעורבים הביא להורדתה מסדר היום המדיני במזרח התיכון.

 

במרס 2007 שבה היוזמה הסעודית לכותרות, כאשר אושרה מחדש על ידי מדינות ערב בפסגת הליגה הערבית בריאד. בנוסח החלטת האישרור, אשר נשאה את הכותרת "הפעלת יוזמת השלום הערבית", נאמר כי "כל המדינות הערביות מדגישות את תמיכתן ביוזמת השלום הערבית, כפי שהתקבלה בפיסגה הערבית בביירות ב-2002 על כל מרכיביה. היוזמה מתבססת על ההחלטות הבינלאומיות ועל העיקרון לסיים את הסכסוך הערבי-ישראלי ולכונן שלום צודק וכולל, אשר יביא ביטחון לכל מדינות האזור ויאפשר לעם הפלסטיני להקים את מדינתו העצמאית ובירתה ירושלים".

 

פסגת הליגה הערבית בריאד, 2007 (צילום: איי פי)

 

עוד נאמר בנוסח ההחלטה כי "יוטל על ועדת השרים המיוחדת ליוזמת השלום הערבית, להקים קבוצות עבודה וזאת כדי לקיים את המגעים הדרושים עם מזכ"ל האו"ם, המדינות החברות במועצת הביטחון, חברות הקוורטט וכן עם הגורמים הנוגעים לתהליך השלום כדי לחדש את תהליך השלום ולהשיג תמיכה ביוזמה הערבית". עוד נאמר כי היוזמה נועדה כדי "להתחיל במשא ומתן רציני על בסיס החלטות האו"ם הרלבנטיות, עיקרון של שטחים תמורת שלום, והעיקרון שאינו מאפשר להשתלט על אדמותיו של האחר בכוח".

 

בעקבות הפסגה בריאד החליטה הליגה הערבית על הקמת קבוצות עבודה של נציגים מישראל, מצרים, ירדן והרשות הפלסטינית על מנת לקדם את מימושה המעשי של היוזמה הערבית.

 


נוסח החלטת הליגה הערבית, מרס 2002

מועצת הליגה של המדינות הערביות, במושב ה-14 של ועידת הפסגה, מאשרת את ההחלטה שהתקבלה ביוני 1996 בפסגה הערבית המיוחדת שהתקיימה בקהיר, על פיה שלום צודק ומקיף במזרח התיכון מהווה אופציה אסטרטגית בעבור מדינות ערב. יש להשיגו בהתאם לחוק הבינלאומי, והוא מצריך מחויבות זהה מצידה של ממשלת ישראל. 

 

לאחר שהקשיבה [מועצת הליגה של המדינות הערביות] להודעתו של הוד מעלתו הנסיך עבדאללה בן עבד אל-עזיז, יורש העצר של הממלכה הסעודית, שבה פרש הוד מעלתו את יוזמתו, הקוראת לנסיגה ישראלית מלאה מכל השטחים הערביים שנכבשו מאז יוני 1967, ליישום החלטות מועצת הביטחון 242 ו-338, ההחלטות שהתקבלו בוועידת מדריד ב-1991 והעקרון של שטחים תמורת שלום, וכן הסכמתה של ישראל לרעיון המדינה הפלסטינית העצמאית שבירתה מזרח ירושלים - בתמורה לביסוס יחסים נורמליים בהקשר של שלום מקיף עם ישראל. 

 

בהתאם לאמונתן של מדינות ערב בהנחה שפתרון צבאי לסכסוך לא ישיג שלום או יביא ביטחון לצדדים השונים, המועצה: 

 

1. מבקשת מישראל לשקול את מדיניותה ולהכריז כי שלום צודק מהווה אופציה אסטרטגית בעבורה.  

 

2. קוראת לישראל:

 

א. לסגת באופן מלא מכל השטחים שנכבשו מאז 1967 לקווי 4 ביוני 1967, בכלל זה גם נסיגה מרמת הגולן הסורית ומהשטחים הלבנונים שנכבשו בדרום לבנון.

 

ב. השגת פתרון צודק לבעיית הפליטים הפלסטינים, שתוסכם בהתאם להחלטת האו"ם 194.

 

ג. להסכים להקמתה של מדינה פלסטינית ריבונית ועצמאית בשטחים הפלסטינים שנכבשו מאז 4 ביוני 1967 בגדה המערבית ובחבל עזה, שבירתה היא מזרח ירושלים. 

 

3. בהתאם, מאשרות מדינות ערב את הדברים הבאים:

 

א. מבחינת מדינות ערב זה סופו של הסכסוך הישראלי-ערבי, ותחילתו של הסכם שלום עם ישראל. המדינות ידאגו לשלומן של כל המדינות באזור.

 

ב. מדינות ערב יכוננו יחסים נורמליים עם ישראל בהקשר של שלום מקיף. 

 

4. מדינות ערב דוחות כל סוג של ריבונות פלסטינית שעומדת בניגוד לנסיבות המיוחדות שהציבו מדינות ערב המארחות.

 

5. מדינות ערב קוראות לממשלת ישראל ולכל תושבי ישראל לקבל יוזמה זו על מנת לשמור על האפשרות להשיג שלום, לעצור את המשך שפיכות הדמים, ולאפשר למדינות ערב ולישראל לחיות בשלום ובשכנות טובה, ולספק לדורות הבאים ביטחון, יציבות ושגשוג. 

 

6. מדינות ערב מזמינות את הקהיליה הבינלאומית ואת כל המדינות והארגונים לתמוך ביוזמה זו. 

 

7. מדינות ערב מבקשות מיושב ראש הפסגה להקים ועדה מיוחדת, שתכלול נציגי המדינות הנוגעות בדבר וכן את המזכיר הכללי של הליגה הערבית, שתפעל לשם השגת תמיכה ביוזמה זו בכל הדרגים, ובייחוד באו"ם, במועצת הביטחון, בארצות הברית, ברוסיה, במדינות המוסלמיות ובאיחוד האירופי.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©