אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מידע רב ושימושי על אוטיזם נמצא באתר אלו"ט, האגודה לילדים אוטיסטים


ערכים קשורים
 תסמונת אספרגר
 סר אייזיק ניוטון
 אלברט איינשטיין
 ברוך שפינוזה
 לודוויג יוזף יוהן ויטגנשטיין
 וולפגנג אמדאוס מוצרט
 בלה בארטוק
 מיכלאנג'לו בואונרוטי
 ג'ורג' אורוול
 ג'ונתן סוויפט


תחומים קשורים
 פסיכולוגיה
 רפואה ואנטומיה


 
 
 

אוטיזם


Autism

אוטיזם, תסמונת נוירופיסיולוגית שמתגלה אצל ילדים בגיל רך, ונותרת עמם למשך כל ימי חייהם.

 

את המונח "אוטיזם" טבע הפסיכיאטר האמריקאי ליאו קנר (Kanner) בשנות ה-40 של המאה ה-20, אם כי התסמונת עצמה היתה ידועה עוד זמן רב קודם לכן. שכיחות התופעה גבוהה יותר בקרב בנים מאשר בנות (שיעור הבנים לעומת בנות עומד על 1:4 באוטיזם, ומגיע עד כדי 1:9 בתסמונות בתפקוד גבוה כגון תסמונת אספרגר. אף כי הסברה היא שקיימות לא מעט נשים בספקטרום האוטיסטי בתפקוד גבוה שגורמי האבחון "מפספסים").

 

בעבר התייחס המחקר רק לאוטיזם של הילדוּת, המאופיין בתמונה חריפה של חוסר תקשורת, קושי ביצירת קשר חברתי, ודפוסי התנהגות חזרתיים ונוקשים, שבאו בדרך כלל בשילוב עם פיגור שכלי. כיום (נכון לשנת 2010), עם הצטברות העדויות המחקריות והקליניות, ידוע כי למעשה מדובר ברצף (ספקטרום) של תסמונות.

 

תסמונות אלה נבדלות ביניהן ביכולות השפתיות והאינטלקטואליות, ברמת התפקוד העצמאי, ובעוצמת התסמינים המאפיינים אותן, אך את כולן מאפיינים קשיים בתקשורת חברתית ודפוסי התנהגות נוקשים וחזרתיים, בצד יכולות מרשימות של זיכרון ותשומת לב לפרטים ולדפוסים.

 

בניגוד לתאוריות לפיהן אוטיזם הוא תוצר של "אמהוּת קרה" (דבר שהוכח כלא נכון), או תוצר של חיסונים (טענה שבעשרות מחקרים לא נמצאה לה תמיכה), ההתייחסות המדעית היא אל תסמונות נוירו-התפתחותיות שנוצרות על רקע גנטי. מהמושג נוירו-התפתחותי ניתן להבין כי תסמונות הספקטרום האוטיסטי מאופיינות בשוני נוירולוגי מלידה, שממשיך להתעצב במשך ההתפתחות. משמעות הרקע הגנטי היא שבמשפחה בה כבר יש בן משפחה אחד בספקטרום האוטיסטי, הסיכוי ללידת בן משפחה נוסף עם התסמונת גדול יותר. כמו כן, ניתן לצפות לביטוי חלקי של התכונות המאפיינות את הספקטרום האוטיסטי גם אצל בני המשפחה (למשל, קושי ביצירת קשרים חברתיים, נוקשות מחשבתית, הבחנה טובה בפרטים ובדפוסים).

 

תסמונות הספקטרום האוטיסטי כוללות, מלבד אוטיזם, גם את תסמונת אספרגר (המאופיינת בתפקוד גבוה יותר) ואבחנה הקרויה PDD-NOS. האיתור של ילדים עם אוטיזם בתפקוד נמוך נעשה בשלב די מוקדם של ההתפתחות, סביב גיל שנה וחצי-שנתיים, בדרך כלל במכונים להתפתחות הילד. פעוטות שאינם מראים מגוון של התנהגויות של התפתחות תקשורתית-חברתית יופנו להערכה מקיפה זו. בין ההתנהגויות ניתן למנות חוסר תגובה לקריאה בשמם (שלא כתוצאה מחירשות), העדר חיקוי של התנהגויות ההורה (למשל הבעות פנים, משחק "קוקו"), העדר הצבעה על דברים שרוצים או אי הבאת דברים להורה על מנת לשתף אותו, חוסר תגובה לנסיון של ההורה להסב את תשומת ליבם על ידי הצבעה ("תראה, ציפור!"). וחוסר עניין בילדים אחרים.

 

איתור של ילדים בתפקוד גבוה מורכב יותר, שכן יכולותיהם המילוליות והאינטלקטואליות עשויות להטעות ולמנוע הבחנה בקשייהם עד שלב יחסית מאוחר. ילדים אלה מאותרים לעתים בגילאי הגן ואף בית הספר, אז הופכים קשייהם החברתיים לבולטים יותר. אלא שבגילאים אלה אין הילדים מוערכים עוד על ידי מומחי התפתחות אלא על ידי גורמי חינוך או בריאות הנפש. כתוצאה מכך הם עלולים לקבל אבחנה שגויה וטיפול בלתי מתאים.

 

קיימים מספר לא קטן של כלי איתור תקפים, שמאפשרים הבחנה במאפייני הספקטרום האוטיסטי בקרב ילדים בגילאי גן וביה"ס, ואף בקרב בוגרים שמעולם לא אובחנו. כלים אלה מאפשרים במידת הצורך הפנייה לבירור אבחנה של תסמונת הספקטרום האוטיסטי על ידי איש מקצוע המיומן ומוכשר לכך.

 

אף כי אי אפשר להביא ל"ריפוי" של תסמונות הספקטרום האוטיסטי, אפשר לסייע לילדים ובוגרים בספקטרום האוטיסטי לשפר את מיומנויות ההתמודדות שלהם עם האתגרים ההתפתחותיים העומדים בפניהם בשלבי החיים השונים, ולסייע למשפחותיהם, לגורמי התמיכה האחרים, ולחברה בכלל, לתמוך בהם באופן מיטבי.

 

הצרכים הטיפוליים של ילדים ובוגרים בספקטרום האוטיסטי שונים ומגוונים, ותלויים הן בשלב ההתפתחותי בו הם מצויים, הן ברמת התפקוד, וכמובן במאפייני הקושי הספציפי. הצוות המטפל יכול לכלול קלינאית תקשורת לעבודה על קשיי השפה והתקשורת, מרפאה בעיסוק לעבודה על ויסות חושי, תכנון והתארגנות מול משימות יום-יום, מורים לחינוך מיוחד, הוראה מתקנת, ותומכי למידה אחרים לקידום במסגרות האקדמיות, ובהמשך במסגרות תעסוקתיות, פסיכיאטר לתמיכה תרופתית במידת הצורך, מרפאים בהבעה ויצירה, ופסיכולוגים להתמודדות עם סוגיות רגשיות, ובכללן ויסות רגשי, התמודדות עם חרדות ואובססיות, שיפור מיומנויות חברתיות, התמודדות עם שאלות של זהות ושונות, ואחרים.

 

שיעור האנשים המאובחנים עם תסמונות הספקטרום האוטיסטי מצוי בעלייה משמעותית. למעשה, הוא עבר ממצב בו אוטיזם היה תופעה נדירה (כפרומיל – אלפית מהאוכלוסיה) למצב בו מחקרים במערב מתייחסים לתסמונות ספקטרום אוטיסטי בשכיחות שגבוהה אף מ-1% מהאוכלוסיה. עלייה זו בשכיחות נעוצה בין היתר בהגברת המודעות לאבחון והמקצועיות של אנשי המקצוע המאבחנים, בצד ההרחבה של טווח ההתנהגויות והקשיים הנכללים היום בקרב מה שמכונה "הספקטרום האוטיסטי".

 

העלייה בשכיחות, והקשיים שחווים ילדים ובוגרים בספקטרום האוטיסטי ובני משפחותיהם בהתמודדותם לאורך החיים, מעלה מחד את הנטייה של ארגוני תמיכה וסיוע לאוטיזם לקרוא להגברת המאמצים למציאת המקור (הגנטי/הסביבתי/המשולב) לתסמונות ולהביא לריפויין, או ליכולת לגלותן עוד בשלב ההריון (דבר שיאפשר קבלת החלטה על הפסקת הריון).

 

מצד שני, הולך וגובר קולם של בוגרים בספקטרום האוטיסטי, הטוענים כי הקריאה ל"ריפוי" או "חיסול" האוטיזם תעלים אנשים בעלי פרספקטיבה שונה של המציאות (גם המציאות החברתית), פרספקטיבה שלטענתם הביאה לאורך ההיסטוריה להתקדמויות מרשימות להן אחראים אנשים שחשבו "אחרת", ושהקדישו באובססיביות את זמנם לתחום עניין מסויים, מבלי שהוטו על ידי הצורך לבלות בחברה.

 

בקרב אנשים אלה, שבדיעבד יש הטוענים כי היו בספקטרום האוטיסטי, נמנים פיסיקאים כניוטון ואיינשטיין, פילוסופים כשפינוזה וויטגנשטיין, מוסיקאים כמוצרט ובארטוק, ציירים כמיכלאנג'לו, וסופרים כאורוול וסוויפט. אך מעבר לכך, טענתם של תומכי עמדה זו היא כי על החברה להכיר במגוון צורות ביטוי נוירולוגי (neurodiversity), לתמוך היכן שנדרשת תמיכה, ולאפשר מתן ביטוי, ואף להתגאות בשונות במקום בו היא אינה מזיקה לאיש.

 

* לתשומת לבכם: התוכן המובא בערך זה אינו בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית, אבחנה או ייעוץ, אינו תחליף לביקור וייעוץ אצל רופאים ואין לראותו ככזה; בכל מקרה תמיד יש לפנות לגורמים מטפלים מוסמכים. אזכור שם תרופה, טיפול או כל אמצעי נוסף באנציקלופדיה זו, אינו מהווה המלצה להשתמש בהם.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©