אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


מבט מן האוויר
מבט מן האוויר צילום: לע"מ
 
כניסה לחלק הערבי של העיר
כניסה לחלק הערבי של העיר צילום: לע"מ
 
קבר רחל
קבר רחל צילום: לע"מ
 
כנסיית המולד
כנסיית המולד צילום: איי פי
 
כניסה למערת החלב
כניסה למערת החלב צילום: לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 רחל
 דוד המלך
 שאול
 חברון
 דברי הימים
 פונטיוס פילטוס
 ישוע הנוצרי
 הורדוס ה-1
 נצרות
 היירונימוס הקדוש
 פובליוס איליוס הדריינוס
 מרד בר כוכבא
 קונסטנטינוס ה-1 ''הגדול''
 יוסטיניינוס ה-1
 עומר אבן אל-ח'טאב
 ממלכת הצלבנים
 בנימין מטודלה
 ממלוכים
 האימפריה העות'מאנית
 מלחמת קרים
 מלחמת ששת הימים
 באר שבע
 אנתיפאדת אל-אקצא
 מבצע חומת מגן
 סר משה חיים מונטיפיורי
 ביזנטיון
 מרים הקדושה
 יהודה
 ירושלים
 הרשות הפלסטינית
 הסכם אוסלו
 בדווים
 אנתיפאדה


תחומים קשורים
 מקומות בישראל


 
 
 

בית לחם


Beit Lehem

ההיסטוריה של העיר |  העיר במאה ה-20 |  אתרים בעיר

בית לחם, עיר ערבית-פלסטינית בהרי יהודה, מדרום לירושלים; עברה לשליטת הרשות הפלסטינאית בשנת 1996 לאחר החתימה על הסכמי אוסלו. העיר פרוסה על גבי שלוחה ארכית, ובשלשת עבריה מצויים מתלולים זקופים. מכאן התפשטותה לאורך ציר הדרך הראשית לירושלים. בסמוך לה נמצאות העיירות בית ג'לה ובית סאחור.

 

בבית לחם כ-180,000 תושבים (נכון ל-2004). יושבים בה בני עדות וכיתות דתיות רבות. הרכבה הדמוגרפי גרם ליצירת שכונות שלא התפתחו לכדי רבעים עצמאיים. החמולות הגדולות גרות בשכונות נפרדות וכן גם הפליטים והבדווים שבתחומה. בתי המסחר, המלאכה, המוסדות הציבוריים ומבני הדת אינם מרוכזים, אלא פזורים בשכונות השונות, ובכל תחומה אין בנייה עירונית מתוכננת. כ-15% משטחה של בית לחם שייך למוסדות דת נוצריים. בעבר היו מרבית תושביה נוצרים אולם התמורות הדמוגרפיות שעברו על החברה המקומית, כולל הגירת מוסלמים אל העיר ועזיבתם של נוצרים מבוססים את העיר (תהליך שהואץ בעקבות אנתיפדת אל-אקצה), הפכוה לעיר מוסלמית ברובה.

 

בפרוש שמה של בית לחם נחלקו הדעות. יש הסוברים שהמלה לחם פרושה מזון, ואחרים סוברים שהיא שם אלוהות, שמקורו בשמם של שני האלים, לַחְ'מֻ ולִחַ'מֻ, הידועים מהפנתאון המסופוטמי. במקרא נקראת גם "אפרת", "בית לחם יהודה" ו"בית לחם אפרתה" (להבדיל מבית לחם שבגליל). על שמה נקראים כמה ישובים בעולם הנוצרי; אחד מהם הוא העיר בית לחם שבמדינת פנסילבניה, ארה"ב. גם כנסיות ומנזרים רבים נקראים בשמה. אחד המנזרים באנגליה נקרא "סנט מארי של בית לחם" (נוסד ב-1247) והיה (ב-1547) לבית חולים לחולי נפש. השם בית לחם שובש לצורה Bedlam ועבר תהליך שאילה בשפה האנגלית: בתי חולים לחולי נפש נקראו כך, וחולה נפש נקרא Bedlamite.

 


ההיסטוריה של העיר

בית לחם נזכרת לראשונה בסיפור מותה וקבורתה של רחל (בראשית ל"ה). אחר כך היא נזכרת בסיפור על מוצאו של הנער לוי ופסל מיכה (שופטים י"ז, 7 - 9), וכמקום מוצאה של פילגש האיש לוי מהר אפרים שעונתה ומתה בגבעה (שופטים י"ט, 1 - 2). כשחזר האיש מבית לחם להר אפרים היה עליו לעבור את השטח הנכרי של יבוס (ירושלים) בין סביבת בית לחם ובין נחלת בנימין. כך היה מצב העיר לפני כיבוש דוד. בכתוב אחר נזכר מקום ביהודה בשם לחם, ונראה שהכוונה לבית לחם: "ויוקים ואנשי כזבא ויואש ושרף אשר-בעלו למואב וישבי לחם והדברים עתיקים" (דברי הימים א' ד', 22; בבלי בבא בתרא צ"א, ב').

 

מיקומה הגיאוגרפי של בית לחם, ועובדת היותה עיר הולדתו של דוד, השפיעו על פעולותיו לאיחוד ישראל וחיסול המובלעת הנכרית, כהמשכו של מפעל שאול, איש בנימין. דוד ואחיו השתתפו במלחמת שאול עם הפלשתים בעמק האלה (שמואל א' פרק י"ז), כדי להדוף את מתקפת האויב, שאיימה על חלקה הצפוני של יהודה. בנסיון אחר של הפלשתים להשתלט על יהודה, הם תפסו את בית לחם, לאחר פשיטתם על עמק רפאים, הוא שער הכניסה להר בתחום המובלעת הנכרית. הפלשתים החזיקו בה חיל מצב, ומסתבר שהעיר היתה מוקפת חומה, ובשערה היו באר או בור. אחרי המלכתו של דוד בחברון נכבשה ירושלים והבירה הועתקה אליה.

 

על מקומה של בית לחם במבנה המנהלתי ביהודה, למדים מהכתוב בתרגום השבעים: "תקוע ואפרתה היא בית לחם ופעור ועיטם...". לפי כתוב זה, השתייכה בית לחם לאחת משש החטיבות ההרריות של נחלת יהודה, וכנראה היתה העיר הראשית של חטיבה זו. לפי רשימת היחס בספר "דברי הימים" קרובים יושביה למשפחת כלב בן חצרון בן פרץ בן יהודה. אבי בית לחם הוא שלמא, שנמנה עם צאצאי כלב ואפרת. מכל מקום, בה ישבו בני יהודה, ובתוכם גם משפחתו של בועז (מגילת רות) ומשפחות לויים.

 

משום שהיתה עיר מולדתו של דוד, הוסיפה המשפחה לשמור על זיקתה לעיר גם לאחר צאתה ממנה. כשביקש דוד לחמוק משאול השתמש באמתלה של זבח הימים, שהיה מתקיים בה לכל המשפחה. עשהאל, בן אחות דוד, נקבר בקבר אביו שבבית לחם. בית לחם היתה מכובדת גם על העם בזכות היותה עיר מולדתו של דוד.

 

כשהקים הורדוס מבצרים בהר הרודיון ובמצדה עלתה קרנה של בית לחם, משום שסמוך לה הסתעפו הדרכים אל המבצרים. כשנבנתה אמת המים לירושלים, בימי פונטיוס פילאטוס, הובלו בה מים גם לבית לחם.

 

לפי המסורת הנוצרית, נולד ישוע, מצאצאי דוד, בבית לחם (בסוף ימי הורדוס). מאורע זה ביסס וקבע את עתידה של בית לחם כעיר קדושה לנצרות ("ויעל גם-יוסף מן הגליל מעיר נצרת אל יהודה לעיר דוד הנקראה בית-לחם כי היה מבית דוד וממשפחתו: להתפקד עם-מרים המארשה לו והיא הרה: ויהי בהיותם שם וימלאו ימיה ללדת: ותלד את-בנה הבכור ותחתלהו ותשכיבהו באבוס כי לא-היה להם מקום במלון". לוקס ב', 8-4). במאות הראשונות לספירה נתגבשה המסורת לפיה נולד ישוע במערה ממזרח לעיר.

 

מוצאו של אווריסטוס, האפיפיור ה-5 (סוף המאה ה-1 לספירה) ממשפחה יהודית מבית לחם. בסוף המאה ה-3 לספירה התיישב בה הירונימוס (Hieronymus), יחד עם קבוצות של נזירות, ובה תרגם את התנ"ך ללטינית. הוא נפגש בחשאי עם חכם יהודי כדי ללמוד ממנו, תרגם ללטינית את ספרו של אוסביוס, "אונומסטיקון" (Onomasticon), וייסד בה שני מנזרים.

 

בזמן "גזרות אדריינוס", אחרי דיכוי בר-כוכבא, גורשו היהודים מבית לחם ומסביבתה, והרומאים העמידו בה משמרות, כדי לתפוס יהודים בורחים. בזמן קונסטנטינוס ה-1, ראשון קיסרי רומא שהתנצר (305 - 306), התחולל מפנה מכריע בתולדותיה: הקיסר בנה בארץ-ישראל שלוש כנסיות מלכותיות, אחת מהן היא כנסיית המולד. הכנסייה חרבה בזמן "מרד השומרונים" (529) ונבנתה מחדש, לפי צו הקיסר יוסטיניינוס. מאז היא משמשת כמקום מרכזי בפולחן הנוצרי.

 

בשנת 634 נכנעה בית לחם לערבים, ובשנת 638 (בקירוב) ביקר בה החליף עומר אבן אל-ח'טאב. בשנת 1100 נכבשה בידי הצלבנים, והיתה לעיר חשובה בימי שלטונם בזכות קדושתה. ברוב עם ופאר הוכתר בה בשנת 1101 המלך הראשון בממלכה הצלבנית, בלדווין ה-1. במלחמות בין הנוצרים למוסלמים נחרבה בית לחם ונבנתה מחדש.

 

מרבית תושביה של בית לחם היו נוצרים, והיהודים היו בה מיעוט. רבי בנימין מטודלה, שביקר בה (1173 בקירוב), מספר כי פגש רק יהודים בודדים ואלו עסקו בצבעות. בשנת 1244 נהרסה העיר ושוב נבנתה מחדש. בסוף המאה ה-15 סבלה עקב המלחמות שהתנהלו בין הנוצרים בבית לחם לבין המוסלמים בחברון. בימי הממלוכים סולקו הנוצרים מהעיר. בימי שלטון העות'מאנים נמשכו ההזנחה וההתנכלויות לעיר הנוצרית וגברו המחלוקות בין העדות הנוצריות. אחת מהן הייתה עילה למלחמת קרים ב-1854.

 


העיר במאה ה-20

עם הקמת מדינת ישראל נותרה בית לחם בשליטה ירדנית ובמלחמת ששת הימים כבשוה כוחות צה"ל. מאז נחשבה לעיר מתונה, המאפשרת חיים בדו קיום עם היהודים. העיר היוותה תחנת מעבר בדרך לחברון ובאר שבע, ויהודים הסתובבו בה ללא חשש ואף תרמו להתפתחות המסחר בה. עם מעבר העיר לשליטה פלסטינית לאחר הסכמי אוסלו נפסקה התנועה הישראלית בה, ובעת אנתיפאדת אל אקצא יצאו פעולות טרור רבות מאזורה.

 

במסגרת מבצע "חומת מגן" (אפריל 2002), נכנס צה"ל לכל הערים הפלסטיניות ברחבי יהודה ושומרון על מנת להילחם במארגני פעולות הטרור נגד ישראל ולעצרם. במהלך פעילות זו של צה"ל, התבצרו פעילי טרור בכנסיות שבעיר וניצלו אותן כדי לפעול מתוכן נגד החיילים. ב-4 באפריל של אותה שנה התבצרו כמה עשרות מבוקשים בכנסיית המולד, תוך שהם מחזיקים כבני ערובה את אנשי הדת של הכנסייה ופלסטינאים תמימים. לאחר משא ומתן ממושך שנמשך 37 ימים הגיע המשבר לסיומו, וביום שלמחרת גורשו 13 מחבלים לקפריסין; שאר המתבצרים גורשו לרצועת עזה או שוחררו לדרכם. כשנכנסו הכוחות הישראלים לכנסייה הם גילו כי חלקים ממנה הושחתו - אגף אחד נשרף ופסולת רבה וסירחון היו מנת חלקם של יתר האגפים בכנסייה.

 


אתרים בעיר

בבית לחם מצויים כנסיות ומנזרים רבים, כמו גם ממצאים הקשורים לימי המקרא (דוד המלך). קבר רחל מצוי בקרבתה.

 

קבר רחל

 

המקום מקודש ליהודים, למוסלמים ולנוצרים, ובני שלושת הדתות מאוחדים באמונתם כי רחל, שמתה תוך לידה, נטלה במותה את כל יסורי היולדות. לפיכך נוהגות נשים לפקוד את קברה, לנדור נדרים, לבקש בקשות ולהתפלל לעזרתה. צורת המבנה השתנתה (עד המאה ה-18) כמה וכמה פעמים. תבניתו הנוכחית של המבנה עוצבה בימיו של מוחמד פחה, מושלה העות'מאני של ירושלים (1622). מכאן ואילך הפך הקבר לאחד האתרים המקובלים ביותר לעליה לרגל אצל היהודים. בשנים 1841 ו-1865 נערכו שיפוצים במבנה הקבר (בעזרתו של משה מונטיפיורי).

 

בעקבות העברת העיר לתחום הרשות הפלסטינאית נבנתה (1996) מסביב לאתר חומת בטון, כדי להגן על מבקריו מפני התנכלויות הערבים, וצורתו המסורתית נפגמה. כמנהג המוסלמים, הוקם מסביב למבנה הקבר בית קברות, ובו קבורים בעיקר בדווים מהשבט ערב א-תעמרה, המתגורר ממזרח לבית לחם.

 

באר דוד המלך

 

בורות מים, אליהם התנקזו מי נגר (נגר עלי). לפי המסורת, קשור המקום עם מלחמות דוד בבית לחם. בקרבתם נתגלו פסיפסים של כנסיה ביזנטית וכן מקומות קבורה.

  

כנסית יוסטינינוס

 

בתום "מרד השומרונים" שלח הקיסר יוסטיניינוס ה-1 אדריכל על מנת לשקם את כנסיית המולד. לפי המסופר בכתבי אבטיכיוס, הפטריארך של אלכסנדריה (המאה ה-9 לספירה), לא מצאה עבודת האדריכל חן בעיני הקיסר והוא ציווה לכרות את ראשו. כיום מחולקת הכנסייה לשלושה אגפים; האגף המרכזי נמצא ברשות הכנסייה היוונית-אורתודוקסית, האגף הצפוני מחולק בין הכנסייה הקתולית לבין הכנסייה הפרוטסטנטית, והאגף הדרומי נמצא ברשות הכנסייה הארמנית.

 

כנסיית קונסטנטינוס

 

תכניתה - בסיליקה, המיועדת לכינוס המאמינים, ומתומן שבמרכזו האתר הקדוש - מבוססת על העקרון הארכיטקטוני של המבנים הנוצריים הקדומים, השאולים ממצבות הקבורה המונומנטליות של קיסרי רומא.

 

כנסיית המולד

 

כנסייה הממוקמת בכיכר המולד, במרכז בית לחם. מהמקומות הקדושים ביותר לנצרות. על פי המסורת הנוצרית נבנתה מעל הנקרה בה ילדה מרים הקדושה את ישוע. הוכח כי הכנסייה הנוכחית אינה מימי קונסטנטינוס ה-1 (305 - 306), כפי שסברו, אלא מימי יוסטינינוס ה-1 (527 - 565), והיא נבנתה בחלקה על יסודות מימי קונסטנטינוס ה-1. בין שתי תקופות הבנייה נעשו שפוצים שונים, כולל חידוש רצפות הפסיפס.

 

מערת החלב

 

מערה בתוך כנסייה, סביבה נרקמו אגדות רבות. אחת מהן קושרת את צבעה הלבן בטיפת חלב, שנפלה משדי מרים, בעת שהסתתרה בה מפני הורדוס אנטיפס. הכנסייה הוקמה (1871) בידי הפרנציסקנים (על גבי שיירים קדומים), והם המחזיקים בה כיום.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©