אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד
|שלום אורח
התחבר
|הירשמו ל-ynet

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


יוסי בנאי
יוסי בנאי צילום: עינת אנקר, לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 פרס ישראל
 משפחת בנאי
 תיאטרון הבימה
 נתן אלתרמן
 ניסים אלוני
 הגשש החיוור
 ז'ק ברל


תחומים קשורים
 מוסיקה עכשווית
 ספרות עברית ויידיש
 תיאטרון


 
 
 

יוסי בנאי


Yossi Banai

ציטוטים |  מידע נוסף

יוסי בנאי (1932 - 2006), שחקן, בדרן, זמר, בימאי, מחבר תמלילים ומערכונים. מעמודי התווך של עולם הבידור והתרבות הישראלי. חתן פרס ישראל לתיאטרון ובן למשפחת בנאי, אשר רבים מבניה עוסקים באמנות.

 

יוסי בנאי נולד בירושלים בשכונת מחנה יהודה, בן למשפחה דלת אמצעים, בת שמונה ילדים. אביו התפרנס כירקן בשוק מחנה יהודה. בנעוריו עזב את בית הספר והחל לעבוד בבית דפוס. היה חניך בתנועת הצופים. בנאי פנה למשחק בעקבות אחיו הבכור, יעקב. הוא שירת בצה"ל במחזור הראשון של להקת הנח"ל (בשנת 1951). כאשר סיים את שירותו הסדיר בלהקה חתם לשירות קבע לשנתיים נוספות, על מנת לממן שיעורי משחק בסטודיו של פאני לוביץ'.

 

יוסי בנאי בהופעה ב-1979 (צילום: יעקב סער, לע"מ)

  

לאחר שלוש שנות לימוד בסטודיו ניגש בנאי למבחן קבלה לתיאטרון "הבימה", בו הקריא שיר של נתן אלתרמן, ביצע קטע מרפטואר להקת הנח"ל והתקבל. הוא החל להופיע כסטטיסט, ועל תפקידו הרציני הראשון ב"אגדת שלושה וארבעה" זכה לביקורות קטלניות (אחד המבקרים תיאר את הופעתו במילים: "אם אפשר היה להוכיח חוסר כישרון במשך שעתיים - יוסי בנאי עשה זאת בהצלחה"). אולם ההתחלה הכושלת היוותה רק שלב חולף בקריירה ארוכה ומשגשגת. תוך זמן קצר השתלב כשחקן בולט ומוערך בהפקות התיאטרון, ועבד בו ברציפות במשך שמונה שנים.

 

לאחר תקופה זו עזב בנאי את "הבימה" עם חבריו ניסים אלוני, אבנר חזקיהו וז'רמן אוניקובסקי, והארבעה הקימו יחדיו את תיאטרון "העונות". התיאטרון החדש לא הצליח להניב רווחים ונסגר כעבור זמן מה. מכאן ואילך הקפיד בנאי לשמור על מעמדו כשחקן עצמאי וסירב להצטרף לצוות השחקנים הקבוע של אחד התיאטראות בישראל. בתחילת שנות ה-60 העלה ביחד עם רבקה מיכאלי את התוכנית "ילדות קשה" שזכתה להצלחה גדולה ואף הונצחה באלבום. השניים עבדו יחד רבות במהלך השנים והפכו לצמד אהוב ומוכר. בשנת 1968 העלה עם אילי גורליצקי את תוכנית הבידור "חכמים בלילה" שכתב וביים ניסים אלוני. גם הפקה זו הונצחה באלבום שכלל את השירים "תישן חמודי תישן" ו"איך את נראית".  

 

 

יוסי בנאי ורעייתו (צילום: ענת מוסברג)

 

במהלך שנות ה-60 וה-70 הפך בנאי לאמן פעיל ומוכר בתחומים רבים: הוא השתתף בעשרות הצגות תיאטרון, מופעי בידור וסרטי קולנוע (ביניהם: "חבורה שכזאת", "חכם גמליאל", "ארבינקא", "אף מילה למורגנשטיין"), ובעיקר התבלט ככותב מוכשר - לעצמו ולאחרים. בשנים אלו הפכה להקת "הגשש החיוור" (בה השתתף אחיו, גברי) להצלחה מסחררת, ובנאי כתב וביים כמה מתוכניותיה: "קסיוס קליי נגד חלפון", "אופסייד סטורי", "עובדים עלינו", "קרקר נגד קרקר" ו"כוסות רוח".

 

לאחר תקופה בה שהה בפריס, הפך בנאי לאחד המובילים בהבאת השנסון הצרפתי לישראל. הוא הקדיש אלבום לשירי ז'ק ברל, שילב שירים מתורגמים של ברברה ושל ז'ורז' מוסטקי, וב-1969 העלה את המופע "אין אהבות שמחות" שהוקדש כולו לשיריו של ז'ורז' ברסנס.

 

במהלך השנים הוציא בנאי עשרים אלבומים ושיריו מופיעים בעשרות אוספים ואלבומים נוספים. הוא שיחק בכל התיאטראות הנחשבים בארץ והירבה לשתף פעולה עם חברו המחזאי ניסים אלוני. מבין הצגותיו שבהן כיכב: "הכלה וצייד הפרפרים", "הנסיכה האמריקאית", "בגדי המלך", "הצוענים של יפו" ו"אדי קינג".  עוד מבין תפקידיו המפורסמים בהצגות: "מעגל הגיר הקווקזי", "מראה מעל הגשר", "הרביזור", "גלילאו", "גם הוא באצילים", "מלאכת החיים". מבין ערבי היחיד שהעלה: "שובו של הסוראמלו", "אני וסימון ומואיז הקטן" ו"מיומנו של ישראלי שפוי" (על בסיס רשימותיו של העיתונאי דורון רוזנבלום). ב-1994 במהלך הופעת "שובו של הסוראמלו", לקה בדום לב ופונה לבית החולים. בין הספרים שכתב היו "מסיפורי אברהם סוראמלו", "כשאמא שלי היתה מלכה - סיפורים לא ארוכים בשורות קצרות", "אני שר להעביר את הזמן"  ו"מכתבים ברוח".

 

בשנת 1998 זכה בפרס ישראל לתיאטרון. בנאי היה נשוי ואב לשלושה בנים, ביניהם המוסיקאי יובל בנאי.

 


ציטוטים

 

  • "מחלון המרפסת שלי אני רואה מצויין את ה-70 עובר ומתרחק, ו-70 פלוס, את יודעת, זה לא 30". (מתוך ראיון בשנת 2004)

 

  • "הקהל הוא חיה אנונימית, בור חשוך, נעלם, כשאתה מתייצב בפניו כל התיאוריות לא עוזרות. חיה, כמו שהיא יכולה להיות חביבה ואוהדת, יכולה להיות גם אכזרית".

 

  • "אני חושב שאני מעדיף שהמשוררים יכתבו שירים ואני אמשיך לעשות את הדברים שבהם אני מרגיש טוב ונוח יותר, כאלה שלא גדולים עלי. אני יותר מדי מעריך שירה טובה מכדי לכתוב בעצמי".

 

  • "אף פעם לא למדתי באופן מסודר, יש עליי ה' כיתות, אבל כשהייתי ילד אחי הבכור, יעקב, למד בסטודיו לדרמה והיה מביא צילומים מהצגות, אז אמרתי לעצמי שגם אני אהיה חלק מהדבר הקסום הזה. אני זוכר את עצמי כילד, מתגנב אל מאחורי הקלעים של קולנוע אדיסון בירושלים, רק כדי להסתכל על השחקנים כשהם עוברים שם".

 

  • "יש בצרפתים משהו ים תיכוני שאני נורא אוהב, ברסנס מזכיר לי את ההמהומים של סבא שלי בתפילה ואת היכולת שלו לספר סיפור. הצרפתים יודעים לעשות סיפור אהבה משלושה בתים, הם יודעים לעשות יהלום מפחם".

 

  • "עלי לא יגידו 'החיים עברו על ידו'. אני עם החיים הולך אנגז'ה, עם ההצלחות, עם הטעויות ועם הדברים האידיוטיים שלי. אני רק מקווה שאדע ללכת דקה לפני שיבוא זה שירצה לזרוק אותי".

 

  • "אני בא מבית שלא היו בו ספרי שירה. ספרי תפילה כן, ספרי מסורת כן, לא שירה. על לאה גולדברג שמעתי, אני חושב, רק כשהייתי בן 17. אמי לא ישבה לידי וקראה לי את 'פו הדב'. רחוק מזה. היא היתה חכמה ונבונה בזכות עצמה, והסיפורים שלה - שפתיים יישקו, באמת ובתמים. הם נתנו לי המון, אבל היא לא קראה לי ספרי שירה. אני חושב שאני חי בתקופה יפה מבחינת השירה. היו לי הכבוד והעונג והזכות להכיר מקרוב את אברהם חלפי, אלכסנדר פן, אלתרמן. במובן זה אני די מפונק. הייתי גם עם שני ענקי תיאטרון, נסים אלוני וחנוך לוין, שהם בעיניי משוררים גדולים".

 

  • "את המלחמות עושים אנשים. אותם אנשים אני רוצה שיקראו יותר שירים".

 


מידע נוסף

 

מכתבים ברוח - "מעולם לא נראית לי נדבן גדול של מלים. נראה היה לי שהשתיקות וההקשבה שלך תפסו תמיד מקום נרחב בכל שיחה. ככה זה היה, על כל פנים, בשיחות אתי". יוסי בנאי במכתב לחנוך לוין, מתוך ספרו "מכתבים ברוח". מתוך אתר ynet.

לטקסט המלא - לחצו כאן.

 

פרוייקט מיוחד ב-ynet למותו של יוסי בנאי - אסופת מאמרים וכתבות הסוקרים את חייו ויצירתו.

לעמוד הפרוייקט - לחצו כאן.

 

מהומור יהודי בלודג', ועד ליצירת סלנג עברי חדש של הגששים - כל מה שרצית לדעת על הקומדיה הישראלית, פרוייקט של אנציקלופדיה ynet

לעמוד הפרוייקט - לחצו כאן

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ynet בסלולר
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©