אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


דגל בנגלדש
דגל בנגלדש 
 
השעה בבנגלדש 
 
חלדה זיה, ראש הממשלה
חלדה זיה, ראש הממשלה צילום: איי פי
 
צפיפות האוכלוסייה בבנגלדש היא בין הגבוהות בעולם. רכבת עמוסת נוסעים
צפיפות האוכלוסייה בבנגלדש היא בין הגבוהות בעולם. רכבת עמוסת נוסעים צילום: איי פי
 
בנגלדש היא יצרנית היוטה הגדולה בעולם. בנגלדשית מפרידה סיבי יוטה מהגבעול
בנגלדש היא יצרנית היוטה הגדולה בעולם. בנגלדשית מפרידה סיבי יוטה מהגבעול צילום: איי פי
 
שטפונות בבנגלדש, 2004
שטפונות בבנגלדש, 2004  צילום: איי פי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 האתר הרשמי של פרלמנט בנגלדש
 האתר הרשמי של ממשלת בנגלדש
 מידע נוסף על המדינה
 מפת המדינה באתר אנכרטא


ערכים קשורים
 גנגס
 ברהמפוטרה
 מיאנמאר
 מונסון
 הוריקן
 זרניך (ארסן)
 פקיסטן
 הינדואיזם
 הודו
 זולפיקר עלי בוטו
 סונים
 שיעה


תחומים קשורים
 מדינות העולם


 
 
 

בנגלדש


Bangladesh

גיאוגרפיה |  כלכלה |  היסטוריה

בנגלדש, מדינה בדרום אסיה, בצפון מזרח תת-היבשת ההודית; השם הרשמי: רפובליקת העם בנגלדש). גבולותיה: במערב, בצפון ובמזרח – הודו; בדרום מזרח – מיאנמר ; בדרום - מפרץ בנגל. בנגלדש היא אחת המדינות העניות בעולם. מלבד מלחמות, שלטון מעורער ולעתים מושחת, פוקדים אותה אסונות טבע קשים, התובעים מחיר כבד בחיי אדם ובהרס תשתיות ויבולים. עצמאית מאז 1971, לאחר שהשתחררה מפקיסטן. בירתה דקה.

צפיפות האוכלוסייה בבנגלדש היא בין הגבוהות בעולם. רוב האוכלוסייה כפרית, ורק כרבע מהתושבים מתגוררים בערים. רוב התושבים מוסלמים סונים, והשאר מוסלמים שיעים והינדים.

 

 

בנגלדש - דיוקן
בנגלדש - דיוקן
שם רשמי Gana Prajatantri Bangladesh
שטח 144,000 קמ"ר (מקום 95 בעולם)
אוכלוסייה 147,365,352 (מקום 7 בעולם)
שיעור גידול אוכלוסין 2.09%
תושבים בנגלים 98%, אחרים 2%
שפה רשמית בנגלית
דתות מוסלמים 83%, הינדו 16%, אחרים 1%
בירה דקה
ממשל דמוקרטיה פרלמנטרית
ראש מדינה נוכחי ראש-הממשלה גברת חלֶדה זִיָה
עצמאית מאז 16 בדצמבר 1971 (מפקיסטן)
אוכלוסייה מתחת לקו העוני 45%
תמ"ג לנפש 2,100 דולרים (מקום 180 בעולם)
שיעור אבטלה 2.5%
ענפי כלכלה מרכזיים אורז, יוטה, תה, חיטה, קני-סוכר, תפוחי-אדמה, טבק, קטניות, זרעים שמנוניים, תבלינים, פירות, בקר, חלב, תרנגולות; טקסטיל מכותנה, פריטי הלבשה, עיבוד תה, מלט, דשנים כימיים, הנדסה קלה, סוכר
מטבע טקה
ידיעת קרוא וכתוב 43.1%
תוחלת חיים

נשים - 62.45; גברים - 62.47

(מקום 171 בעולם)


(הטבלה עודכנה לאחרונה באוקטובר 2006) 

 


גיאוגרפיה

רוב שטחה של בנגלדש מישורי, חרוץ בעמקי נהרות (יש בה יותר מ-200 נהרות). חלק גדול מאדמתה נמצא בדלתא הענקית של הנהרות גנגס וברהמפוטרה, איזור המכוסה ברובו באדמת סחף וביצות ואשר נתון לסכנת הצפות. רק בחלקה הצפוני והדרום-מזרחי, יש הרים. איזור הגבול עם מיאנמר הוא מהמקומות הגשומים ביותר בעולם – מעל ל-5,000 מ"מ גשם בשנה.

האקלים טרופי, עם עונת מונסונים בקיץ. במפרץ בנגל יש סכנה לסופות ציקלון. בנובמבר 1970 ניספו כחצי מיליון בני אדם בסופת ציקלון בבנגלדש.

 


המדינה עשירה מאוד במינים נדירים של בעלי חיים וצמחים. בין השאר, חיים בה קופי רזוס, הטיגריס הבנגלי, פילים, תנינים ונשרים. הבעיה הסביבתית הקשה ביותר במדינה היא איכות המים, כאשר רבות מהבארות מכילות זרניך (ארסניק) שגורם לתחלואה באוכלוסייה.

 


כלכלה

בנגלדש היא מדינה ענייה ונחשלת. כלכלתה התפתחה באיטיות רבה הן בתקופת השלטון הבריטי והן בתקופה שהיתה לחלק מפקיסטן. הענף החזק בה הוא החקלאות, והיא יצרנית היוטה הגדולה בעולם. מלבד היוטה, רוב הגידולים מספיקים לתצרוכת מקומית בלבד והמרכזי בהם הוא האורז.


 

בנגלדשית מייבשת אורז על גדות נהר הג'מונה (צילום: רויטרס)


יש בבנגלדש מאגרים גדולים של גז טבעי, אך רובו אינו מנוצל עדיין, בעיקר בשל היעדר השקעות ממדינות זרות הנרתעות מהשקעה במדינה הידועה בשחיתות השלטון בה.

 


היסטוריה

לפני המאה ה-12 היתה בנגלדש חלק ממדינת בנגל, שהיתה כולה הינדית. לאחר הכיבוש המוסלמי התאסלמו תושבי מזרח בנגל (בנגלדש של היום). בסוף המאה ה-18 כבשו הבריטים את המקום, ובנגל כולה היתה לחלק מהודו הבריטית.

ב-1947, עם פילוגה של הודו הבריטית להודו (שכללה את רוב התושבים ההינדים של שטחי הקולוניה הבריטית) ולפקיסטן (שכללה את רוב התושבים המוסלמים של הקולוניה), צורף שיטחה של בנגל המזרחית (המוסלמית) לפקיסטן. בנגלדש היתה מ"בנגל המזרחית" ל"פקיסטן המזרחית". המרחק בין שני חלקי פקיסטן היה עצום, וכן ההבדלים התרבותיים, הכלכליים והחברתיים. במידה רבה היתה מזרח פקיסטן נתונה לשלטון מערב פקיסטן. ב-1949 הוקמה בפקיסטן המזרחית הליגה האוואמית (Awami) – תנועה לאומית לאוטונומיה למזרח פקיסטן.

ב-1966 תבע מנהיג התנועה, שייח' מוג'יבור רחמן, שיטת הצבעה שוויונית בין שני חלקי פקיסטן, וב-1970 הצליחה הליגה לזכות במרבית המושבים בבית הנבחרים. זולפיקר עלי בוטו, מנהיג מערב פקיסטן, התנגד למינוי הצפוי של מוג'יבור לראש הממשלה, הכניס כוחות צבא גדולים לפקיסטן המזרחית ואסר אותו. מהומות שפרצו במקום, ודיכויין האכזרי בידי כוחות הצבא, פתחו למעשה את המלחמה על עצמאות בנגלדש. כמיליון אזרחים נהרגו או נטבחו בידי הצבא הפקיסטני, ועשרה מיליון בנגלים נמלטו למערב בנגל מאימי המלחמה.

 

נערים מוסלמים קוראים בקוראן במהלך חג הרמדאן (צילום: איי פי)

בסוף 1971 התערב צבא הודו לטובת פקיסטן המזרחית, והכניעו את צבא המערב. ב-16 בדצמבר באותה שנה הוכרזה הקמתה של מדינת בנגלדש. מוג'יבור א-רחמן היה לראש הממשלה. שטפונות קשים שגרמו אבידות רבות ונזקים כלכליים חמורים, עוררו אי-שקט במדינה. בתגובה הכריז א-רחמן על מצב חירום ומינה עצמו לנשיא בעל סמכויות דיקטטוריות. ב-1975 הוא נרצח בהפיכה צבאית.

בשנים הבאות נערכו שורה של הפיכות צבאיות בבנגלדש. ב-1977 עלה לשלטון הגנרל זִיאַ א-רחמן, ובמרס 1982 – לאחר הפיכה צבאית נוספת - הגנרל חוסיין מוחמד ארשד. זה הכריז מיד על משטר צבאי. שתי מפלגות אופוזיציוניות צמחו באותה תקופה, תחת הנהגתן של שתי נשים: הליגה האוואמית, בהנהגת חסינה וָואזֶד, בתו הבכורה של מוג'יבור א-רחמן; והמפלגה הלאומית של בנגלדש (BNP) בהנהגת בגום חַ'לֵדָה זיא, אלמנתו של הנשיא זיא שנרצח ב-1981.

ארשד הקל מעט על המשטר הצבאי שהנהיג, ואף קיים בחירות. כמה מערכות בחירות נערכו בבנגלדש בתקופה זו, תוך החרמה מצד האופוזיציה שטענה לאי-סדרים בהליך הדמוקרטי לכאורה. לבסוף, התפטר ארשד מתפקידו ב-1990 בעקבות שטפונות הרסניים שפקדו את רוב שטחי המדינה והותירו יותר מ-30 מיליון בני אדם ללא קורת גג.

הסתלקותו של ארשד מהזירה הפוליטית לא הביאה ליציבות פוליטית במדינה. ב-1991 נבחרה זיא לראשות הממשלה, אך ב-1995 פוזר הפרלמנט, ושנה לאחר מכן עבר השלטון למפלגה היריבה, וחסינה היתה לראש ממשלה. ב-2001 שוב התחלף השלטון וזיא היתה שוב ראש הממשלה.

 

ב-2004 ערכה האופוזיצה הפגנות רבות בניסיון להפיל את ממשלתה של זיא, ובאותה שנה התקבל חוק ששריין 45 מקומות לנשים מתוך 300 כסאות בפרלמנט. במהלך שנת 2005 התגברו מעשי הטרור במדינה שבוצעו על ידי קיצונים מוסלמים. הבחירות לפרלמנט ולראשות הממשלה שנועדו להיערך ב-2006 נדחו בשל האלימות וחוסר היציבות הפוליטית, ועם סיום כהונתה של זיה התמנתה ממשלה זמנית.  

 

בינואר 2007 הכריזה הממשלה הזמנית מצב חירום ואסרה את קיומן של הפגנות. ביולי 2007 נעצרה ראש הממשלה לשעבר חסינה באשמת רצח יריבים פוליטיים, וחודשיים לאחר מכן הושמה בכלא גם זיא באשמת שחיתות. באוגוסט 2007 הטילה הממשלה הזמנית עוצר על דקה ועל ערים מרכזיות נוספות בניסיון למנוע הפגנות סטודנטים שדרשו להקדים את הבחירות במדינה.


חוסר היציבות הפוליטית שאיפיין את בנגלדש מאז הקמתה - הקשה מאוד על התפתחותה של המדינה. בין השאר, היא ידועה כאחת המדינות בעלות המשטר המושחת ביותר בעולם.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©