אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


גורדון בראון.
גורדון בראון. צילום: רויטרס
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 מפלגת הלייבור
 בריטניה
 סקוטלנד
 קפיטליזם
 סוציאליזם
 אנתוני (טוני) צ'רלס לינטון בלייר
 אינפלציה
 אבטלה
 מרגרט תאצ'ר
 מיסוי
 ריבית
 הפרטה
 תקציב
 קרן המטבע הבינלאומית
 עירק


תחומים קשורים
 העת החדשה


 
 
 

ג'יימס גורדון בראון


James Gordon Brown

ג'יימס גורדון בראון (יליד 1951), יו"ר מפלגת הלייבור וראש ממשלת בריטניה החל מיוני 2007.

 

בראון נולד בגלזגו שבסקוטלנד. בנו של מטיף בכנסייה הפרסביטריאנית, הכנסייה הרשמית של סקוטלנד. בראון הצטיין בלימודיו בתיכון ובגיל 16 זכה במלגה מאוניברסיטת אדינבורו, בה למד היסטוריה והשלים דוקטורט בנושא תנועת הלייבור הסקוטית בתחילת המאה ה-20. ב-1972, כשהיה בן 21 בלבד, נבחר לרקטור האוניברסיטה. בשנים 1976 - 1980 הרצה בראון באוניברסיטה בה למד ולאחר מכן באוניברסיטת קלדוניה. בשנים 1980 - 1983 היה כתב ועורך בטלוויזיה הסקוטית.

 

כבר בנערותו היה בראון פעיל במפלגת הלייבור ובשנות ה-20 לחייו היה לדמות בולטת במפלגה. ב-1974 עמד בראש מסע הבחירות המוצלח של רובין קוק לפרלמנט הבריטי, לימים שר החוץ (1997 - 2001). ב-1979 הובס בבחירות לפרלמנט, בדומה לרבים מחבריו במפלגת הלייבור, על ידי מתמודד מהמפלגה השמרנית. ב-1983 צלח ניסיונו השני להיבחר לפרלמנט, ובאותה שנה כיהן גם כיו"ר מועצת מפלגת הלייבור הסקוטית.

 

גורדון בראון (צילום: רויטרס)

 

בראון כיהן כשר אוצר (1987 - 1989) וכשר המסחר והתעשייה (1989 - 1992) בממשלת הצללים של הלייבור, ולאחר מכן היה דובר האופוזיציה בנושאי כלכלה. באותה תקופה סבלה המפלגה מסכסוכים פנימיים רבים ותמיכת הציבור בה היתה בשפל. בראון, שנמנה עם המנהיגים הצעירים המבטיחים של המפלגה, היה ממובילי האידיאולוגיה החדשה של המפלגה ("הלייבור החדש" - New Labour), אשר ניסתה לשלב בין כלכלת שוק חופשי לסוציאליזם ולשוויון. שותפו הבכיר למהלכים אלו היה טוני בלייר, שחלק עמו משרד במשך מספר שנים, ובין השניים נוצרו קשרי ידידות.

 

לאחר מותו הפתאומי של יו"ר מפלגת הלייבור ג'ון סמית ב-1994, התמודדו בראון ובלייר על ראשות המפלגה. בראון, שנחשב לאדם מופנם, ויתר לבלייר הכריזמטי, שזכה לתמיכה גדולה יותר בקרב הציבור וחברי המפלגה במאבק על ראשות הלייבור, זאת למרות שנחשב בעיני רבים לבכיר ממנו. על פי פרסומים רבים באמצעי התקשורת, ערכו השניים הסכם ("הסכם גרניטה", על שם המסעדה הלונדונית בה נועדו במאי 1994) ועל פיו הוחלט כי גורדון יתמוך במועמדות בלייר לרשות המפלגה, ובבוא הזמן יפנה בלייר את מקומו לטובת גורדון. פרסומים אלו הוכחשו על ידי שני האישים, ובמיוחד על ידי בלייר.

 

ב-2 במאי 1997, לאחר ניצחונה הסוחף של מפלגת הלייבור בבחירות, התמנה בראון לתפקיד שר האוצר, ובמהרה טבע את חותמו על הכלכלה הבריטית. בתקופת כהונתו כשר האוצר (שנמשכה 10 שנים - הארוכה ביותר במאה שנים האחרונות), צמח המשק הבריטי תוך שמירה על רמת אינפלציה נמוכה וירידה באבטלה. בניגוד לצמיחה שנרשמה בתקופתה של מרגרט תאצ'ר, התחלקו פירות הצמיחה באופן שווה יותר בין שכבות האוכלוסייה השונות, בין היתר בשל הפחתת מיסים לשכבות החלשות.

 

בראון נהנה מעצמאות רבה במשרד האוצר ומספר החלטות כלכליות חשובות גובשו ללא ידיעתו של בלייר. אחד מצעדיו

הראשונים היה מתן עצמאות גדולה יותר לבנק המרכזי של אנגליה (Bank of England), במיוחד ההיתר לקבוע את שערי הריבית - זכות שהיתה שמורה עד אז בידי שרי האוצר שהונעו בהחלטותיהם על ידי שיקולים פוליטיים שהזיקו לעתים לכלכלה.

 

בראון התנגד לנטייה של בלייר ואישים אחרים במפלגה ליישום גורף של חוקי כלכלת השוק החופשי במשק הבריטי, ובמיוחד להפרטת מערכת הבריאות הממלכתית ולהחלפת המטבע הבריטי באירו, אם כי תמך במשק תחרותי על פי המודל האמריקני. תחילה שמר בקפדנות, כשרי האוצר ממפלגת השמרנים שקדמו לו, על מסגרת התקציב, אך בתקציב 1999 הזרים כספים למגזרי החינוך והבריאות - פעולה שהצריכה את העלאת מס הביטוח הלאומי על מנת למנוע חריגה מהתקציב.

 

בראון היה שותף פעיל בפרויקטים המגייסים כספים למען פיתוח ומודרניזציה במדינות העולם השלישי ולמען החולים והנזקקים בהן. בזמן כהונתו כשר אוצר עמד בראש ועדה של קרן המטבע הבינלאומית שהחליטה על מחיקת חובות למדינות אפריקה ועל הגברת התמיכה בהן.

 

יחסיו עם בלייר ידעו עליות ומורדות במשך השנים ועל פי מספר פרסומים התכוון בלייר להדיחו לאחר הבחירות ב-2005. המתח בין השניים הגיע לשיא בקיץ 2006, לאחר שבלייר סירב לנקוב בתאריך לפרישתו מתפקידו, אך בעקבות התמרמרות רבה של שרי וחברי מפלגת הלייבור נאלץ ראש הממשלה הבריטי להודיע על פרישתו כדי למנוע את הדחתו. בשנותיו האחרונות בתפקיד שר האוצר אימץ לעצמו בראון קו עצמאי יותר ונמנע מלהביע תמיכה גורפת במדיניותו של בלייר בעירק. כמו כן הוא השתדל להתנער מתדמית האדם הרציני והקודר שיוחסה לו.

 

בראון עם טוני בלייר (צילום: איי פי)

 

ב-24 ביוני 2007 נבחר בראון ליו"ר מפלגת הלייבור ומספר ימים אחר כך, ב-27 ביוני, נבחר לראש הממשלה הבריטי.

 

בשנת 2000 נישא בראון למנהלת משרד ליחסי ציבור, שרה מקולי (Sarah Macaulay). לפני כן היה בן זוגה של הנסיכה מרגריט מרומניה. מנישואיו עם מקולי נולדו שני בנים (בת נוספת מתה ימים ספורים לאחר הלידה). בראון, חובב רוגבי וכדורגל, איבד את ראייתו בעינו השמאלית לאחר שנפצע במשחק רוגבי בזמן לימודיו באוניברסיטה.

 

בראון נחשב לידיד ישראל וביקר בה מספר פעמים. הוא גם מתארח באופן קבוע באירועי חוג ידידי ישראל במפלגת הלייבור. זמן קצר לפני היבחרו לתפקיד ראש הממשלה מינה את השגריר הבריטי לשעבר בישראל (2003 - 2006), סיימון מקדונלד, ליועצו המדיני.

 

בראון, הידוע כאיש ספר, חיבר מספר ספרים, ביניהם "במקום בו נמצא הבצע" (Where There is Greed), התוקף את מדיניותה הכלכלית הניאו-ליברלית של תאצ'ר, וביוגרפיה, "מקסטון" (Maxton), הסוקרת את חייו של המנהיג הכריזמטי של מפלגת הלייבור הסקוטית בתחילת המאה ה-20, ג'יימס מקסטון, ממנו הוקסם בראון בצעירותו.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©