"זה רגע מרגש של הגשמת חלום כשבתוכו יש גם עצב עמוק. הדבר שהכי חסר לי זה לראות בקהל את הבת דודה שלי, רז מזרחי ז"ל שהערצתי, לוחמת מג"ב שנפצעה קשה בפיגוע, השתקמה ונגד כל הסיכויים סיימה קורס קצינים במג"ב. היא נרצחה ב־7 באוקטובר במסיבה בנובה. רז היא זאת שאמרה לי, 'רק מג'"ב, רק מג"ב' כשהתגייסתי", אומר בכאב ירין זנדני, אחד מ־520 לוחמים ולוחמות מג"ב במסלול ההכשרה שהשתתפו בטקס ההשבעה בכותל המערבי.
4 צפייה בגלריה
yk13813661
yk13813661
(ירין זנדני בהשבעה בכותל | צילום: משטרת ישראל)
ירין, בן 19 מרחובות, התגייס באוגוסט 2023 ושובץ ליחידות קרביות בצה"ל. "לא הסכמתי, חזרתי שוב ושוב על מה שרז הבת דודה שאני פשוט מעריץ אמרה לי וביקשתי 'רק מג"ב'". ירין משתף בהודעה ששלחה לו רז, שבה כתבה: "רק מג"ב לבקש בבקו"ם".
רז נפצעה קשה בפיגוע דריסה בחודש מאי 2021 במהלך פעילות מבצעית במזרח ירושלים. היא עברה שיקום ארוך וקשה והגשימה חלום כשהיא עמדה בטקס סיום בקורס קצינים, שנה וחצי אחרי פציעתה. על השיקום והגשת החלום של רז כתבנו ב"ידיעות אחרונות". ירין היה אז נער צעיר כבן 17 כשהגיע לטקס הסיום של רז הבת דודה הלוחמת עם חולצה ועליה תמונתה של רז, והכיתוב "רז שלנו, מצדיעים לך". ההתרגשות שלו הייתה אדירה: "לראות את רז קצינה במג"ב זה פשוט להעריץ אותה ששאבה כוחות מהפציעה הקשה בפיגוע, עד שהפכה לקצינה נגד כל הסיכויים", מספר ירין. "רז הוכיחה שאין דבר שהוא בלתי אפשרי וכשראיתי אותה אמרתי שאני חייב ללכת אחריה למג"ב".
4 צפייה בגלריה
yk13813664
yk13813664
ירין מצדיע לבת דודתו רז ז”ל בטקס סיום קורס קציני מג”ב
זנדני מספר כי התאכזב קשות כששובץ ליחידות קרביות בצה"ל, אבל הוא חזר על בקשתו מקציני המיון בבקו"ם, חדור למטרה ללכת בעקבות רז למג"ב. אחרי שלושה שבועות בבקו"ם, כשהבינו בצבא שהצעיר שמולם לא מתכוון לוותר, הוא שוחרר מצה"ל וגויס בנובמבר 2023 למג"ב. "נלחמתי והגשמתי חלום. לפני שרז נרצחה היא חלמה וכתבה לי בהודעות ובשיחות שאהיה כמוהה במג"ב. בטקס ההשבעה היא חסרה לי, לבשתי את המדים, נשבעתי אמונים למדינה ואני בטוח שרז ראתה מלמעלה והיא מאוד היא גאה בי ואומרת לי ירין, 'אל תוותר לעולם'".
4 צפייה בגלריה
yk13813665
yk13813665
ההודעה ששלחה רז לירין
לאחר טקס ההשבעה יחד עם הוריו ואחיו שלף ירין חולצה לבנה ועליה תמונתה של רז, והכיתוב "לזכרה של רז מזרחי ז"ל, לנצח חלק מאיתנו". ירין, שאמור לסיים את מסלול הכשרת לוחמים בעוד כחודשיים, חולם לקבל שיבוץ למג"ב איו"ש, "למקום שרז שירתה שם כלוחמת פייטרית". "בכל רגע שקשה לי במסלול אני תמיד נזכר במה שעבר על רז, איך נפצעה קשה, השתקמה והפכה לקצינה. זה נותן לי כוח ואנרגיה לעבור כל קושי וכל אתגר".
4 צפייה בגלריה
yk13813917
yk13813917
הכתבה על רז מזרחי ז”ל ב”ידיעות אחרונות”, אוקטובר 2022
נירית מזרחי, אמא של רז, מספרת ש"זה היה רגע של אושר לראות את האחיין שלי, הבן של אחותי מורן, לובש מדי מג"ב והולך בעקבות רז הלוחמת שנרצחה בנובה. ירין שהעריץ את רז כנער מתבגר ואני במיוחד זוכרת שהצדיע לה בטקס סיום של קורס הקצינים שסיימה, והנה הוא ממשיך את דרכה ומנציח אותה בדרכו. הילדה שלי הוכיחה שאין דבר כזה בלתי אפשרי, היא השתקמה בנחישות ובאומץ מפציעות קשות מפיגוע הדריסה והגשימה חלום להיות קצינה במג"ב. זאת המורשת של רז שלי, שהכל אפשרי".