בריאות  מגזין מנטה  בריאות
"רופאים מבצעים ניתוחים מיותרים - בשביל כסף"
רן רזניק
פורסם: 02.07.10, 10:13
תגובה לכתבה תגובה לכתבה
הדפיסו את התגובות הדפיסו את התגובות
חזרה לכתבה
לכתבה זו התפרסמו 384 תגובות ב-198 דיונים
91. מה שקורה בשטח...
מראה   (03.07.10)

המצב במערכת הבריאות בישראל, מורכב בהרבה מהפשטנות של הכתבה:

1. גם בתי החולים הציבוריים מבצעים ניתוחים ופעולות פולשניות שלא לצורך - מהסיבה הפשוטה, שהם "מתוגמלים בעין יפה" ע"י משרד הבריאות ו/או קופות החולים, בעבור פעולות אלה.

2. כיום, בכל בי"ח ציבורי, יש מוקד של קופ"ח ויש בקרה על אישפוזים -- כלומר, גם קופות החולים מודעות לכך, שבמערכת הציבורית "המונה דופק" (אם בימי אשפוז מיותרים, אם בטיפולים, ניתוחים והנחיות...)

3. אכן, הכול עניין של כסף ("גדול")! גם במערכת הציבורית וגם במערכת הפרטית.

4. פר' עמרם איילון כבר "שכח" את הניתוחים בהם השתתף (בתחילת דרכו), של חולים ש"אף כירורג/בי"ח אחר לא הסכים לנתח". מעבר לעובדה שבניתוחים "חסרי סיכוי" ניתן ללמוד וללמד דור חדש של כירורגים, יש גם אלמנט של מתן תקווה למנותח ולבני משפחתו (במקום שאין תקווה) -- ולפעמים, בגלל שגם הרופא הטוב בעולם הוא לא אלוהים, אותו מנותח/ת יוצא מהניתוח "על רגליו" עם איכות חיים משופרת ו/או עם עוד ארכה לחיים.

5. ההפרדה המוחלטת בין רפואה פרטית לציבורית היא איוולת -- הניסיון ו"הלימוד" תוך כדי עבודה (במערכת הציבורית, אליה מגיעים מגוון ושפע החולים והמחלות/בעיות רפואיות) ובה ניתן להתייעץ עם קולגות מהמחלקות השונות ולשמוע דעות נוספות - מקנים לרופא המטפל ייתרון וידע עצומים: במערכת הפרטית, כמות הפונים קטנה בהרבה (בגלל העלות למטופל) ואם יעשו הפרדה מוחלטת, אזי הניסיון הרב שנצבר במערכת הציבורית, לא ישמש את העובדים במערכת הפרטית (אצל מי תעדיפו להתנתח, אצל כירורג שביצע מאות ניתוחים, מהסוג לו אתם נדרשים, או אצל מנתח שביצע "רק" 20 ניתוחים, או פחות, בחולים עם בעייה דומה לשלכם?). מה לעשות, המיומנות נרכשת עם הניסיון...

6. הן במערכת הציבורית והן במערכת הפרטית קיים עניין התקנים. כל מערכת שירותים (ציבורית ו/או פרטית) מנוהלת ע"י חישובי עלות-תועלת (כמה רופאים, כמה אחיות, כמה אנשי צוות, ציוד, כמה חדרי ניתוח וכו') . כמטופלים, היינו רוצים לחשוב שזה לא כך - אבל זה ההבדל בין רצון למציאות. גם היינו רוצים לחשוב שמדע הרפואה הוא מדע מדוייק -- הוא באמת משתדל: אבל כל עוד כל פציינט הוא אינדיבידואל ומגיב בשונה מרעהו לטיפול מסויים, מדע הרפואה הוא מדע של הסתברויות (רוב הפציינטים במצב X, יחלימו בטיפול/ניתוח Y). כמה אנשים עם סיכויי החלמה גבוהים  נפטרו על שולחן הניתוחים, או בסמוך לו? כמה אנשים מתו/הפכו נכים כתוצאה מאבחנה לא נכונה? מטיפול שגוי? מניתוח/טיפול מיותר?

7. לכל אדם מגיע להרוויח כסף ו/או לשפר את הכנסתו, ובוודאי שלרופאים. השר"פ של הדסה ירושלים הינו אכן פתרון הולם לרופאים ולמטופלים כאחת - הוא "משאיר" את הרופא הבכיר בבית החולים (ראה יתרונות בסעיפים קודמים) ומאפשר לכולם ליהנות מהמשאבים, ה"מתקנים", הניסיון והידע שנצברו בו.

8. התפיסה בציבור שרופא או פרופסור הוא "אלוהים", אמנם התמתנה קצת, אך עדיין רווחת. לציבור הרחב אין כלים וידע "להתעקש" על טיפול מסויים או מטפל מסויים. ויחסית, בישראל רמת הרפואה (הציבורית והפרטית) היא טובה - אפילו לעומת ארה"ב (ולא רק בהשוואה לרשות הפלסטינית...) -- הניהול "לא להיט"...

9. אז די להתחסדות, לצביעות ולגלגול העיניים -- מי שרוצה "לשרוד" במערכת הציבורית (והפרטית), כפוף לנהלים, להנחיות ולכללים שנסתרים מעיניי הציבור. וכו-לם, גם פר' עמרם איילון (שהוא אדם מקסים) מעגלים פינות (או עשו זאת כדי להגיע למקום בו הם נמצאים היום). יש אמת בדבריו של פר' איילון ויש אמת בדברי המגיבים - אבל 2 האמיתות הן לא האמת ה"אבסולוטית" - המציאות מורכבת בהרבה.

 

92. צודק ב100% !!!!!!!!!
אני   (03.07.10)
93. את אבא שלי נתחו פעם וגם אז קיבלו מעטפה!!!!!!
קשישה ,פחות מפרס ,   ידע אישי   (03.07.10)
94. בלי רפואה נכונה, חינך מתאים ורווחה טובה-המדינה הולכת פייפו
עצובה   (03.07.10)
95. די למסע ההסתה נגד רופאים !
תטפלו למקצועות אחרים   (03.07.10)
96. שכר הרופאים
אייל   (03.07.10)
שכר הרופאים במגזר הציבורי חייב לעלות בעשרות אחוזים ומהר! רופאים חייבים להשתכר במשכורות גבוהות מאוד .אין מה לעשות !רופא לומד כ"כ הרבה שנים בשביל לקבל זוטות ??? יחד עם זאת רופאים חייבים להבין כי חלק מתפקידם הוא מתן שירות לכל דבר ולכן עליהם לנהוג באדיבות יתרה כלפי החולים .רופא זוטר או רופא מנהל בכיר אשר ימצא כנותן שירות לקוי{כאלה המחשיבים עצמם אלוהים 2} יש לנהוג איתם ביד קשה מאוד. רק כך יבוא סדר בעולם הרפואה בישראל .
97. פרופסור איילון אני מצדיע לך
אייל   (03.07.10)
טוב ומחמם את הלב שישנם אנשים הגונים כמוך , אני מאחל לך בריאות שלמה ואיתנה . ולך כותב הטור רן רזניק תודה רבה על הכתבה אשר מעלה בהחלט נושא חשוב מאוד מאוד, יישר כח.
98. מתמחים
ירון ,   רופא   (03.07.10)

בבתי חולים בפריפריה באמת אין מתמחים בכירורגיה, פנימית, ילדים וכו'.

פשוט מקבלים את כל מי שמגיע.

פעם היו קונקורסים והיה קשה להתקבל להתמחות. היום אתה בא ומתחיל לעבוד.

פעם לא היו פותחים מחלקות חדשות כי לא היה תקציב. היום בכלל לא מתחילים לחפש תקציב כאשר מראש יודעים שאין רופאים לאייש את המחלקות הישנות, בטח לא חדשות.

99. מענה לידענים ולנשמות הטובות
שמוליק ,   פרדס חנה   (03.07.10)
כאחד שעבר על בשרו מספר ניסיונות ,בדיקות וניתוחים ,אני יכול להעיד מכלי ראשון כי האמת ניצבת איפה שהו באמצע.לפני הרבה שנים נאלצתי לעבור ניתוח פריצת דיסק במחלקה הנוירוכירורגית ברמבם,את המחלקה ניהל פרופסור פיינסוד משה :אדם ורופא משכמו ומעלה ,אציל נפש ומסביר לחולה בשפה מובנת ובגובה העיניים. לאחר שנים נצרכתי לשרותיו בענין רפואי של אמי (ושאלתיו אם יאות לקבלה במרפאתו הפרטית), תשובתו הלא מפתיעה היתה:את מה שאמצא בבדיקה  במרפאה הפרטית ,היא יכולה לקבל בבית החולים אבל ללא שום תשלום!! לשיחה לא היו עדים ,ולכן לא היה שום לחץ עליו ועלי.בפעם הבאה ,אולי אספר על דברים פחות נעימים שקרו לי .אבקש מYNETלא לסנן, תודה.
100. אכן צדיק
מושיק ,   ירושלים   (03.07.10)

לכל מי שלא מכיר את פרופ איילון או סתם נהנה להשמיץ כחלק מהתחביב הלאומי:

האיש אכן חושב וגם אומר את דבריו לכל אורך השנים, זכיתי לפגוש אותו בנסיבות שונות כתלמיד וכמשפחת פציינטית. מעולם הוא לא פחד להתעמת עם הרופאים שסרחו - ראו מקרה פרופ זכי שפירא (שזכה גם להיות על רשימת האינטרפול), אך תמיד בצורה קורקטית ולא צהובה.

למה העתונות בחרה להביא את דבריו החשובים דווקא עכשיו - רק לעתונים פתרונים ועדיין מוטב מאוחר מאשר אף פעם.

101. קטרקט - ניתוח אלקטיבי
דני ,   חיפה   (03.07.10)

סתם משמיץ !!!

אף מבוטח לא שש להנתח - ובעיניים המצב  הוא ברור ביותר -ראיה מטושטשת

כך שאין  מקום לטעויות או " חארטה "

לגבי הכסף - ???קנאה!!!- זאות לא מידה נאה

102. רפואה פרטית היא רפואה לעשירים- ואם זו מדינה לעשירים שבניהם
מרי אזרחי   (03.07.10)
ימותו בעד ארצם.
103. חבל שהשאלה שנשאלה בראיון היתה
לא סופר אף עיתונאי   (03.07.10)
על חולים שמציעים מעטפות כסף למנתחים אשר מסרבים לקחת וזאת במקום לשאול- האם יש רופאים הדורשים מעטפות כסף ממנותחים כדי שהם ינותחו על ידם שאחרת יסרבו לנתחם? בעבר כבר כתבתי שבית חולים תל השומר הוא קומפלקס, מכונה כלכלית משומנת אשר בה יש גם מחלקות אישפוז וניתוח לציבור מבוטחי החובה אולם זה הכל כיסוי לפעילויות אחרות. מהניסיון שלי אני ממליץ להתרחק מכל מה שקשור בבית החולים הזה אם הצורך הוא בשרותים הכלולים בסל הבריאות שכן מדובר בסכנת חיים של המטופלים. אם המרצפות במחלקות היו יכולות לדבר אז בית החולים הזה היה נסגר מזמן.
104. "אחד המומחים" בלאפרוסקופיה???? נו באמת..
מ"הברנג'ה"   (03.07.10)

פרו'פ איילון, באמת איש נעים ורופא מצויין, אך "אחד המומחים הבחירים" בלאפ'?, הוא מנתח לאפ' זה נכון, אך יש אנשים שנולדו לכך (הוא לא אחד מהם), יש להם את ה"טאץ" והם באמת נחשבים יחודיים, פרו'פ איילון מעז לבצע את זה וזה יפה, יש כאלה בני גילו שאפילו לא מאמינים בשיטה..

לגבי תוכן הכתבה, הכל נכון!.

105. פרופ איילון איש יקר
אבי עובדיה ,   מיאמי ארהב   (03.07.10)
שלום איש יקר ואמיתי . אבי ז"ל שכב 4שנים במחלקות אונקולגיה וכירוגיה אני מכיר את המערכת מכל הכיונים . איש יקר ואמיתי אתה .קראתי את הכתבה ואתה צודק בכל מילה חלק מהרופאים של אבי רמזו לטיפול יותר טוב רק שידאגו לנו כדבריהם . ירבו כמוך בישראל אתה נכס לאומי ודובר אמת מה שחלק מעמיתך למקצוע מביישים .
106. דר' ריקרדו אלפיסי לא יודע לא שומע
tur   (03.07.10)
לא אתיקה
107. פרופ' איילון הוא רופא מדהים ואדם מדהים
לצערי (אך למזלי) ,   הזדמן לי להכירו   (03.07.10)
108. ל ....45 בחרתם להיות רופאים או כסף?????????? כנסי
אחתתתתתתתתתתתת   (03.07.10)

הרופאים בחרו לעזור לחולים אך הם גם צריכים לחיות בכבוד

רופא משקיע את כל חייו בלימודים ועזרה לחולים , לא מגיע לו לחיות טוב? רוכל בשוק מרוויח יותר , לעובד הייטק יש תנאים טובים יותר

וכי למה לרופא לא מגיע ?

109. לעזור לאנשים , אך להרוויח נורמלי
ד"ר כסף   (03.07.10)

ל מה אתה מדבר??

אני מקבל כמתמחה , סביב ה 9000 שקלים . נחמד לא ??

אז זה כולל 8-10 שעות כל יום , 6 שעות בימי שישי קבו , ללא יום חופש אחד מלבד שבת אם אני לא תורן , + 6 פמים בחודש שאני תורן במשך 28-30 שעות .

 

לסיכום זה שכר מינימום , אה ושכחתי לומר , רק 4500 שקלים מחושבים לפנסיה..? למה ? ככה............

אז אנחנו לא מחפשים להיות מליונרים , אבל רבק!! שכר מינימום גם לא הגיוני לא????? אני אמור לחשב אם אני יכול לקנות קפה ב10 בלילה? או שעדיף לחסוך בשביל חיתולים לילדה?

110. איזה אומץ. כל הכבוד לפרופ' איילון
א'   (03.07.10)
התופעה שהוא מתאר בלתי נמנעת במציאות שאנחנו חיים. הסרטון הקצר הזה - http://www.youtube.com/watch?v=gJ4DnRvMBjU - מסביר את המקורות לבעיה הזאת. וזה לא רק ברפואה, ובטח שלא רק בישראל
111. וירוס הקפיטליזם החזירי של הימין,מפורר את המפעל הציוני!.
גיל ,   גבעתיים   (03.07.10)
112. איש אמיץ וישר! כן ירבו!
(03.07.10)
113. כתבה ארוכה. מה כתבו? למה כולם כועסים?
עומר   (03.07.10)
114. איש יקר, ישר, הגון ואנושי
תמי ציד   (03.07.10)
115. רופא לא רצה לטפל באבא שלי כי לא קיבל שוחד
ידע אישי   (03.07.10)

אכן רופא לא רצה לטפל באבא שלי כי לא רציתי לתת שוחד, זה בפירוש... פניתי אז למנהל בית החולים פרופ' ברבש והוא הצילני מידי הרופא והכריח אותו לטפל באבא שלי ללא כל תמורה

כל הכבוד לפרופסור ברבש..הרופא הזה מרצה את עונשו בכלא ושללו לו את הרישיון עד כמה שידוע לי

116. משרד הבריאות תבדקו מה קורה!!!!!!
אילנית ,   חדרה   (03.07.10)

אני לא אסלח לעולם לפרופסור מסוים ממרכז הארץ שהבטיח שבעלי יצא מהבעיה

רק אחרי ניתוח של הכבד.  בעלי חלה בסרטן המעי עם גרורות בכבד אותו פרופסור ניתח אותו וקיבל מעטפה עם המון כסף אמר שהכל בסדר כעבור חצי שנה בעלי ניפטר. למה לרמות את החולה למה לרמות את המשפחה. זה מאוד כואב אני כל הזמן ניזכרת איך אותו פרופסור מכר לבעלי אשליות אותם פרופסורים בונים בתים

נוהגים במכוניות פאר ועוד ועוד על חשבון החולים המסכנים שמוכרים להם אשליות

אז לך פרופסור ממרכז הארץ אתה בטח זוכר אותי כמה כעס היה בי שנת 2005

לא אסלח ולא אשכך. ואיפה משרד הבריאות נירדמים בעמידה.

117. רודפי ביצע
הפצוע ,   מרכז   (03.07.10)
צריך להפסיק במידי את העבודה הפרטית של הרופאים ואז אולי לא ישכחו דברים בזמן ניתוח אולי מפני שמיהרו למשהו פרטי אז לא היה להם מספיק זמן לבדוק לעומק ואז כמעט אדם מתתתתתתתתתתתת ואז אומרים לא בקונה עוד אחד אלך מה יהיה אם הפרופסורים רוצים כסף אז שמדינה תשלם ויאסרו על הרופאים לעבוד בבית חולים פרטי ביום שאם בבית חולים ציבורי מנתחים או פרטי או ציבןרי
118. פרופ אילון, איש ענק
לוי יהודה ,   אור יהודה   (03.07.10)
הזדמן לי ,בחולי, להכיר את האיש.  איש ענק,מדהים, בורח מקליקות, מכסף מלוכלך. מדבר בגובה העינים. רופא מדהים,ללא מנירות מיותרות. משפחתי ואני התאהבנו בו.  כן ירבו
119. ניתוח וריקוצלה לשיפור איכות הזרע - בלוף של רודפי בצע
שחר   (03.07.10)

יש שיטות מעבדתיות מצוינות להשבחת הזרע, ובמקרה הכי גרוע עושים מה שקוראים מיקרומניפולציה, שזה לבודד ולהחדיר תא זרע איכותי לביצית.

כשנותחתי בזמנו, היינו שבעה גברים, שהגיעו בערב לרמת מרפא בר"ג, לאורולוג עייף אחרי יום עבודה, ורודף הבצע הזה ניתח אותנו סדרתית, בזה אחר זה. מדובר בניתוח של פתיחת בטן עם החלמה של שלושה שבועות.

בסוף התברר שלאשתי יש חצוצרות סתומות, ורופא שבדק בדיעבד את תוצאות בדיקת הזרע שלי, אמר לי, שאם אצל אשתי היה הכל תקין, לא הייתה לנו שום בעיה להיכנס להריון עם איכות הזרע שהייתה לי.

הסיפור של הניתוח המיותר הזה, זו קומבינה בין רופאי הנשים לאורולוג הזה. הם מנצלים את המצוקה של הזוג בטיפולי פוריות ומפנים את הגבר לניתוח המיותר הזה וקרוב לוודאי גוזרים קופון מהאורולוג. 

ראו הוזהרתם!

120. גם בדיקות בתקופת ההריון הן מסחטת כסף מאורגנת
רינה   (03.07.10)
תגובות קודמות
תגובות נוספות
חזרה לכתבה