שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

אוצר תחת הספה בפולין: ספר התורה חוזר הביתה

איך מתגלגל ספר תורה ששכב תחת ספה בבית של גוי בפולין במשך עשרות שנים שנים למשכן הכנסת? סיפורו המדהים של שריד יהודי מתקופת השואה שחוזר לידיים יהודיות לאחר שחלקו אף שימש לעשיית נעליים.

72 שנים המתין, ספר תורה לבעליו תחת ספה, בעיירה הקטנה בפולין. יהודי תושב הכפר 'פיליפוב' בצפון המדינה, הצליח למסור אותו לשכנו הפולני, רגע לפני שנלקח לטרבלינקה.

 

עמותת "ממעמקים" שעוסקת בחיפושים אחר שרידים ורכוש יהודי בפולין הצליחו לאחרונה, להחזירו לידיים יהודיות ובעתיד אף  יוכנס לבית הכנסת של משכן הכנסת. "זה מסמל את הכוח שלנו, לפני 70 שנה איפה היינו? היום אנחנו עם חזק עם ממשלה משלנו, עם צבא משלנו ואין כמו להחזיר את הספר דווקא לשם", אומר יונתן דניאל, יו"ר העמותה בראיון לערוץ 20.

 

צפו בסיפור המרגש.

 

 
עוד בערוץ 20, כנסו לאזור ה-VOD
עמוד הפייסבוק של ערוץ 20
 
דניאל סיפר כי הספר נמצא על ידי סטודנטיים מאוניברסיטת ורשא שמחפשים שרידים יהודיים ברחבי המדינה."כשהגיעו לכפר קטן בצפון פולין ודפקו על אחת הדלתות, היא נפתחה בידי זוג קשישים בשנות ה-70 לחייהם. הבעל, רועה צאן במקצועו לא שש לגלות את מה שמוטמן בביתו מאז השואה אך אישתו הציעה להראות לסטודנטים את הפריט היהודי שברשותם.

 

הקשיש הפולני התכופף תחת הספה ושלף ספר תורה עטוף נייר חום שהיה חבוי שם מאז 1939 ורק לאחר שכנועים הוא הסכים למסור אותו לידיהם. "הם הופתעו שנישקנו את הספר, אנחנו העם היחידי שיש לנו  קשר מיוחד לספר שלנו. הקשיש אמר שהוא שומר את זה כי אולי הבעלים ישובו לקחת את הפיקדון. הבאתי את הטלפון ואת הפרטים שלי ואמרתי שאם הוא חוזר, שיתקשר אלי ואני אחזיר לו את רכושו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל ברדוגו
הקלף שימש את הבעלים
צילום: ישראל ברדוגו