שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

בקואליציה כמו בעסקים: את המחיר חותכים בסוף

צוותי המשא ומתן של המפלגות יושבים לילות כימים, אבל ההכרעות מתקבלות במקום אחר לגמרי

את המחיר משאירים לסוף

איש עסקים, מהבכירים והממולחים במדינת ישראל לימד אותי את תורת המשא ומתן בעסקאות גדולות. ראשית, הוא הורה, יורדים לפרטים. פותרים את על הקשיים הטכניים. מביאים בחשבון תרחישים שונים מסכימים על התאריכים, על היעדים, על הדרך. את הדבר החשוב ביותר, את לב ליבה של העסקה, את המחיר, משאירים לסוף.

 

הצוותים מכינים את האופציות השונות

בתוך מספר ימים צריך יהיה ראש הממשלה, בנימין נתניהו להגיע אל נשיא המדינה, רובי ריבלין. הוא יעשה אחד מהשניים, יציג לו את ממשלתו החדשה, או סביר יותר, יבקש את ההארכה המגיעה לו על פי חוק – ארבע עשרה הימים הנוספים כדי נסות ולהרכיב ממשלה. עיני כולם איפה נשואות אל צוותי המשא ומתן – זה של נתניהו, ואלו של השותפים הפוטנציאלים האחרים לקואליציה. בידיהם, כך נידמה לכל מי שפותח עיתון, להגיע אל הנוסחה הגואלת שתפטור את המחלוקת על תיק החוץ. או לחילופין תביא את בוז'י יחד עם החרדים לקואליציה רחבה.

 

יצליחו לפתור את המחלוקת? הליכוד וישראל ביתנו סביב שולחן המשא ומתן (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יצליחו לפתור את המחלוקת? הליכוד וישראל ביתנו סביב שולחן המשא ומתן(צילום: גיל יוחנן)

האמת היא, כי אין אחיזת עיניים גדולה מזו. צוותי המשא ומתן אומנם עושים לילות כימים. אבל לא כדי להכריע במחלוקות הגדולות באמת בדרך להקמת הקואליציה, אלא כדי להניח את התשתית להקמת הקואליציה, אם וכאשר המחלוקות הללו יוכרעו. הם שמכינים את הטיוטות להסכמים האפשריים השונים. מוצאים פתרונות למחלוקות של מדיניות בתרחישי הקואליציה השונים. אבל ההכרעה, האם בנט יכנס לקואליציה, לאיזה תיק יזכה ליברמן, ומה יעלה בגורלו של בוז'י, נתונה בידיו של אדם אחד. בנימין נתניהו. צוות המשא ומתן מכין לו את המסמכים. הוא בסופו של דבר נוקב במחיר.

 

כך הקמנו את משרד התשתיות

ב1996 הרכיב נתניהו את ממשלתו הראשונה. אריאל שרון נותר בחוץ. הייתי אז מאנשיו של דוד לוי, שהטיל את כל כובד משקלו, ששרון יכנס לממשלה, ובתפקיד בכיר. כל התיקים כבר חולקו. קווי היסוד לממשלה סוכמו וכך גם ההסכמים הקואליציוניים. על הכול ישבו במשך שבועות ארוכים צוותי המשא ומתן. לילות כימים. אבל בלי תפקיד לשרון, הממשלה לא הייתה קמה. בשיחת טלפון לילית מלשכתו של ראש הממשלה, ערב ההגעה לנשיא, כשמהעבר השני של הקו רעייתו לילי ז"ל ועוזרו הנאמן קובי כץ, וכשברקע רועם קולו של שרון, תפרנו את 'משרד התשתיות הלאומיות'. לקחנו את המים, הוספנו את החשמל והנמלים, ולבסוף, אחרי ששרון עמד על כך, גם את הרכבת. נתניהו אישר. הממשלה ה27 קמה למחרת.

 


פורסם לראשונה 19/04/2015 23:34

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אחיזת עיניים? צוות המשא ומתן של הליכוד
צילום: גיל יוחנן