3 צפייה בגלריה
''היא מיד אמרה: 'אוי, אל תגידי לי שזה...', ואז היא נקבה בשמו'' (אילוסטרציה)
''היא מיד אמרה: 'אוי, אל תגידי לי שזה...', ואז היא נקבה בשמו'' (אילוסטרציה)
''היא מיד אמרה: 'אוי, אל תגידי לי שזה...', ואז היא נקבה בשמו'' (אילוסטרציה)
(צילום: shutterstock)
לפני כמה חודשים, אחרי עוד קשר קצר שלא צלח, נכנסה גלית (46), עורכת דין גרושה ואמא לשתיים מאזור המרכז, לטינדר. עד מהרה היא מצאה את עצמה מתכתבת עם גבר נאה, שנון ושרמנטי בן 49, שהתגלה גם כרופא בכיר באחד מבתי החולים הגדולים בארץ. במהלך הימים הקרובים הם לא יכלו להיפגש כי לדבריו היה "עמוס בעבודה בבית החולים", אבל ההתכתבות איתו הייתה כל כך מלהיבה שהיא מיהרה לספר לחברה שלה על הגבר שפגשה באפליקציה ועד כמה הוא נשמע מבטיח.
"גם החברה שלי גרושה", מספרת גלית (השם בדוי כמו שאר השמות בכתבה). "הכרתי אותה לפני ארבע שנים במסגרת אירוע של 'הפלוסים' (קבוצת 'פלוס' בפייסבוק המונה יותר מ־4,000 רווקים וגרושים בגילי 40 פלוס מינוס - י"מ). "התחלתי לספר לה שאני מתכתבת עם רופא נחמד שעומד בראש מחלקה גדולה בבית חולים. עוד לפני שאפילו הספקתי להגיד לה את שם בית החולים, היא מיד אמרה: 'אוי, אל תגידי לי שזה ...', ואז היא נקבה בשמו. אמרתי לה, 'כן, למה? יצאתם פעם?'. היא אמרה בתסכול, 'אני יוצאת איתו כרגע'".
סליחה?
"היא סיפרה שגם היא הכירה אותו בטינדר חודש קודם, ומאז הם נפגשו רק שלוש פעמים כי לדבריו רוב הזמן או שהוא בבית חולים או שהוא עם ילדיו. עד כמה שהיא התבאסה לשמוע שהוא התכתב איתי, זה לא גרם לה להחליט שהיא לא רוצה איתו שום קשר. היא רק ביקשה ממני שאני לא אצא איתו".
  • לא רוצים לפספס אף כתבה?
עוד כתבות למנויים:
והסכמת.
"ברור. גם כי היא חברה וכיבדתי אותה, וגם בגלל שלא היה לי עניין לצאת עם מישהו ממקבל. עד כמה שהרגשתי תחושת פספוס, שמחתי שגיליתי את זה על ההתחלה - עוד לפני שנפגשתי איתו. לאחרונה הבנתי שבכלל היה לי מזל".
למה?
"כי כשחברה שלי יצאה איתו היא גם שכבה איתו ופיתחה רגשות כלפיו. כשהיא שמעה שהוא מתכתב איתי, היא ניחמה את עצמה שרק התכתבנו, שזה לא אומר שהוא גם שוכב עם אחרות במקביל. רק שלא מזמן הייתי במסיבה של חברים והגיעה לשם מישהי אחרת שאני מכירה דרך קבוצות הגרושים בפייסבוק. בשלב מסוים דיברנו על דייטים, והיא סיפרה לי שמאוד קשה לה לפתח רגשות כלפי מישהו, שהשנה היה רק מישהו אחד שהזיז בה משהו ומאז הם און אנד אוף, כי תמיד אחרי שבוע מדהים ביחד הוא פתאום מתרחק. היא התחילה לתאר אותו, אמרה שהוא רופא בבית חולים, סיפרה על תחום ההתמחות שלו, ואני ישר אמרתי, 'את מתכוונת ל...?'. סיפרתי לה שהוא התחיל גם איתי ושגם חברה שלי יצאה איתו בזמן הזה, ואז התחלנו להשוות את ההודעות שקיבלנו ממנו בוואטסאפ, ובכלל נדהמנו".
מה גיליתן?
"בתור התחלה, שהוא משתמש באותה טקטיקה, כותב לכל אחת בדיוק את אותם דברים שלכאורה נראים כאילו מכוונים רק אלייך: הוא מחמיא על תמונה מסוימת שאהב במיוחד, נותן לך תחושה שהוא באמת מוצא אותך הכי מיוחדת מכל ההיצע שיש באפליקציות. בנוסף, הוא משתמש בעיסוק שלו בצורה מתוחכמת. למרות שהוא נחשב בתחומו, הוא כאילו לא עושה מזה ביג דיל, והצניעות לכאורה מוסיפה לו יותר. אבל כשאת משווה את ההתכתבויות שלו עם אחרות, את מבינה שהוא עושה זאת בדרך עקיפה. למשל, בזמן שאני והוא התכתבנו, הוא שלח לי, כביכול על הדרך, סיקור על כנס נחשב שהוא בדיוק הרים. כששוחחתי עם חברה שלי שיצאה איתו, התברר שהוא שלח את זה גם לה, וכמובן גיליתי שהוא שלח את אותו דבר בדיוק גם לבחורה שפגשתי במסיבה. השיא היה שהשווינו את תאריכי ההודעות. התברר שבדיוק בזמן שאותה בחורה מהמסיבה התכתבה איתו וגם הייתה איתו בקשר אינטימי, הוא גם היה בקשר עם החברה שלי ושכב איתה, מה שאומר שהוא לא רק ממקבל בהתכתבות. וזה בזמן שהוא נותן לכל אחת להרגיש שהוא מעוניין בקשר רציני ושהוא יוצא רק איתה".
אין ספק שבשנים האחרונות, הודות לפייסבוק ולשלל האפליקציות, גברים ונשים יותר ויותר ממקבלים (כלומר, נמצאים בכמה מערכות יחסים במקביל). הסיבות לכך ידועות ושחוקות: 1. קל יותר לפגוש ולהכיר. 2. ההיצע הרב גורם להרגיש שתמיד אפשר למצוא משהו טוב יותר.
אבל למטבע יש עוד צד מעניין, שפחות מדברים עליו: וואטסאפ ופייסבוק מרחיבים בצורה היסטרית את מעגל החברים, כי קל ליצור קשר גם עם אנשים שמעולם לא יצא לפגוש באופן אישי. נוסף על כך, קבוצות שונות בפייסבוק ובוואטסאפ מארגנות מגוון מסיבות ואירועים לקהילת הפנויים, מה שמוליד הרבה חברויות בין אנשים עם סטטוס זהה. וכך ייתכן מאוד שתהיי בקשר עם מישהי שתספר לך שהיא בדיוק התחילה לצאת עם בחור שיתגלה בתור זה שאת יוצאת איתו כרגע, או שהיא תספר לך שחברה שלה יוצאת איתו. ומה זה אומר? שלא רק שבסופו של דבר יש סיכוי רב ש"הממקבל" ייתפס, אלא שגם העובדה שמדובר במישהו שצריך להיזהר ממנו תתפשט כמו אש בשדה קוצים.
ורדה (49), אמא לילד, עוסקת בתחום הנדל"ן מאזור השרון, התגרשה לפני שלוש שנים. זמן קצר לאחר גירושיה פיתחה חברוּת קרובה עם אורית (48), גרושה אף היא ואמא לשלושה, שמתגוררת בעיר סמוכה אליה. הן הכירו לראשונה באירוע של "גרושים ביחד", קבוצת פייסבוק המונה יותר מ־7,000 גרושים מרחבי הארץ. "באירוע אמרנו רק 'שלום שלום' זו לזו", אומרת ורדה. "אבל אז התחלנו להגיב אחת לשנייה לפוסטים בקבוצה, הבנו שיש בינינו הרבה במשותף, והחברות בינינו התהדקה".
לפני שלושה חודשים, מספרת ורדה, קיבלה הצעת חברות והודעה מגבר בפייסבוק: "ראיתי שגם הוא חבר ב'גרושים ביחד'. הוא כתב שהוא נתקל בפרופיל שלי, שמאוד מצאתי חן בעיניו, ושאם אני לא יוצאת עם מישהו כעת הוא מאוד ישמח שניפגש. עברתי על הפרופיל שלו, אהבתי את איך שהוא נראה, שיש לו עבודה טובה, החלפנו טלפונים, ואחרי שיחה קצרה קבענו להיפגש. מהרגע שנפגשנו הוא לא הפסיק להחמיא לי ואמר: 'איזו יפה את, את אפילו הרבה יותר יפה מהתמונות בפייסבוק'. במהלך הדייט הוא לא הפסיק להגיד לי עד כמה הוא מחפש זוגיות רצינית ושאני בדיוק האישה שהוא מחפש. כשנפרדנו הרגשתי שהוא קצת נסחף. הוא אמר: 'את הזימון שלי'. מצד אחד הוא מצא חן בעיניי, מצד שני ההתלהבות שלו קצת הרתיעה אותי. אחרי הדייט התקשרתי לאורית וסיפרתי לה שהיה נחמד, אבל הבחור מרגיש לי קצת מאיץ קשר. שלחתי לה תמונה שלו בוואטסאפ שתראה, ובסוף שתינו הסכמנו שכדאי שאתן לו צ'אנס נוסף".
ומה קרה?
"למחרת ביום שבת הוא התקשר. הוא אמר שהיה לו מאוד נחמד, שהוא לא מפסיק לחשוב עליי, ושאל מתי אני פנויה. עניתי לו שרק בשני בערב, וסיכמנו שניפגש אז. בזמן הזה המשכנו להתכתב ולדבר. בראשון בערב הוא התקשר ואמר שעכשיו הוא במיטה ורק חושב עד כמה היה רוצה להתכרבל איתי. סגרנו שניפגש למחרת בערב. דקות ספורות אחרי שסיימתי איתו את השיחה, אורית התקשרה. היא אמרה: 'את לא מאמינה מי בדיוק עכשיו שלח לי הצעת חברות וכתב לי הודעה".
3 צפייה בגלריה
''הוא אמר לי שאני בדיוק האישה שהוא מחפש. הרגשתי שהוא נסחף'' (אילוסטרציה)
''הוא אמר לי שאני בדיוק האישה שהוא מחפש. הרגשתי שהוא נסחף'' (אילוסטרציה)
''הוא אמר לי שאני בדיוק האישה שהוא מחפש. הרגשתי שהוא נסחף'' (אילוסטרציה)
(צילום: shutterstock)
הוא!
"כן. כמובן שלא היה לו מושג שאנחנו חברות. הוא פשוט התחיל גם איתה. כתב לה בדיוק את אותם דברי פתיחה שהוא כתב לי. בהתחלה עוד ניסיתי לתת לו ליהנות מהספק. אמרתי, 'אולי אחרי השיחה בינינו הוא החליט שפחות בא לו עליי? אולי בסוף הוא מתכוון לבטל את הדייט איתי?', אז אני ואורית החלטנו לעשות ניסיון. סיכמנו שהיא תענה לו, תתכתב איתו ותשדר שהיא בעניין, כשבזמן הזה אני אמשיך להתכתב איתו כרגיל. שעה אחרי זה כתבתי לו שאני מוכנה להיפגש איתו למחרת בבית שלו והוספתי, 'אולי אפילו להתכרבל איתך קצת', והדגשתי שחשוב לי לדעת שהוא באמת בעניין של קשר רציני. הוא מיד כתב לי: 'ברור, איזו שאלה. את כבר היית צריכה להבין שאני גבר של אישה אחת'. קבענו להיפגש אצלו ב־20:30. בזמן הזה אורית התכתבה איתו במקביל. הוא שאל אותה מתי היא יכולה להיפגש, והיא בכוונה ענתה שהערב הפנוי היחיד שלה באותו שבוע הוא גם למחרת. הוא ענה לה שזה קצת בעייתי כי יש לו למחרת בערב ישיבת זום ב־21:00, אז היא כתבה לו שמבחינתה אפשר להיפגש גם ב־18.00 ושאין לה שום בעיה להגיע אליו הביתה".
ומה הוא ענה?
"'שזה מצוין'. מיד אחר כך הוא שלח לי הודעה ושאל אם אני יכולה להגיע אליו יותר מאוחר, בסביבות 21:30, כי קבעו לו ב־19:00 פגישת זום מהעבודה. עניתי: 'בטח. אני יכולה להגיע אפילו ב־22:00'. הוא כתב: 'יופי, עוד יותר טוב'".
מצחיק.
"הוא הלך לישון כשהוא מפנטז איך למחרת הוא יזכה ליהנות בחברתן של שתי נשים, בזו אחר זו. מיותר לציין שאף אחת מאיתנו לא הלכה. במקום זאת למחרת, בדיוק בשעה 18:00 בערב, אורית העלתה פוסט לקבוצה ובו כתבה: 'מר בחור שממקבל – הרי הצצה קטנה בקבוצה ומיד אפשר לראות ששתי הבחורות שאיתן קבעת לערב מכירות וחברות. חמוד – נשרפת! במקום ערב סוער כפי שקיווית שיהיה לך, ממליצה לך להצטייד בקרם או סבון'. כדי להיות בטוחות שהוא יראה את הפוסט, שתינו שלחנו אליו בהודעה את הלינק. הוא לא הגיב, אבל כמובן שהמון נשים בקבוצה כתבו לנו אחרי זה בפרטי והסתקרנו לדעת במי מדובר. שמחנו לשתף ולהזהיר".
איה (33), אחות בית חולים וגרושה פלוס שניים מתל־אביב, גילתה שבן זוגה בחודשים האחרונים יצא במקביל עם אחרות, בזכות ידיד שהכירה בקבוצת גרושים של פייסבוק.
את בן הזוג הכירה באירוע של אותה קבוצת פייסבוק. "הוא סיפר לי שהוא מאמן כושר, ואני אמרתי לו שהחלום שלי זה לרוץ אבל אני סוג של פדלאה. הוא הציע שנצא לרוץ ביחד ושהוא יאמן אותי חינם. נפגשנו, הפכנו לזוג, אבל אחרי ארבעה חודשים הוא נפרד ממני. אחרי כמה ימים הוא ביקש לחזור, אמר שהוא לא יכול בלעדיי. הייתה לו רק בקשה אחת: שלא אעלה עוד תמונות שלי ושלו יחד בפייסבוק. הוא הסביר שהילדים שלו לפעמים נכנסים לפייסבוק ושקשה להם לראות שאבא שלהם עם אישה אחרת.
"זו נראתה לי בקשה הגיונית, אז כיבדתי אותה. אחרי חודשיים הוא שוב החליט להיפרד. לקחתי את זה מאוד קשה כי מאוד אהבתי אותו. הוא אמר שישמח שנישאר חברים והסכמתי, כי היה לי קשה להתנתק. כעבור שבוע שלחתי לו הודעה ובה שאלתי לשלומו. והוא כתב לי שהוא במדבר. שאלתי אותו 'עם מי נסעת?', והוא ענה: 'התחלתי לבד ואז הצטרפה אליי מתאמנת שלי לשעבר'. נכנסתי לדיכאון עמוק. חשבתי, 'אני עוד מלקקת את פצעי הפרידה והוא, אחרי פחות משבוע, כבר מצא מישהי ונסע איתה למדבר?'. אלא שאז התבררה לי האמת המרה מפיו של ידיד משותף מאותה קבוצת פייסבוק".
3 צפייה בגלריה
''זו הייתה האסטרטגיה שלו: הוא הציע לנשים לאמן אותן בחינם'' (אילוסטרציה)
''זו הייתה האסטרטגיה שלו: הוא הציע לנשים לאמן אותן בחינם'' (אילוסטרציה)
''זו הייתה האסטרטגיה שלו: הוא הציע לנשים לאמן אותן בחינם'' (אילוסטרציה)
(צילום: shutterstock)
מה גילית?
"הידיד סיפר לי שהדרך שבה אני ובן הזוג שלי הכרנו אינה מקרית. שזו סוג של אסטרטגיה שלו להתחיל עם נשים: שהוא מציע לאמן אותן בחינם וככה יוצר איתן קשר. הוא סיפר לי שלאורך כל התקופה שבה היינו יחד, בן הזוג שלי יצא ושכב עם כמה נשים במקביל אליי. נורא כעסתי. שאלתי אותו, 'למה לא סיפרת לי את זה?'. והוא אמר, 'לא ידעתי מה לעשות. לא רציתי לפגוע בך וגם לא היה לי נעים ממנו'. כמובן שבאותו הרגע הבנתי למה אחרי שחזרנו הוא ביקש שאפסיק להעלות תמונות משותפות שלנו - כדי שבחורות לא יוכלו לדעת שהוא נמצא בקשר עם מישהי אחרת".
מובן שלא רק גברים ממקבלים. אריק חיימוביץ (53), איש מחשבים מיהוד, גרוש פלוס אחד (ובזוגיות זה שנתיים), הכיר מישהי לפני חמש שנים ויצא איתה יותר מחודש, עד שגילה שהיא יוצאת גם עם אחרים. "הכרתי אותה באתר 'אלפא', וכבר מהפגישה הראשונה היה לנו קליק ממש טוב, או לפחות ככה חשבתי", הוא אומר. "לאחר כחודש, כשהקשר בינינו התחזק, נפגשתי עם חבר שגם הוא גרוש. אני והוא שונים גם במראה וגם באופי. הוא סיפר לי שהוא הכיר מישהי ב'אלפא', ויצא איתה כבר שלוש פעמים, והראה לי תמונה שלה בוואטסאפ. הייתי בשוק. התברר שלבת הזוג שלי היה טעם מגוון...
"נפגעתי מאוד. אמרתי לחבר שלי שזו הבחורה שאני יוצא איתה, והחלטנו להתעמת איתה. התקשרתי אליה ושמתי אותה על ספיקר. אמרתי לה, 'את שומעת, אני יושב עכשיו לקפה עם חבר שלי. הוא רוצה להגיד לך שלום'. ואז החבר הצטרף לשיחה. היא התחילה לגמגם. אמרה, 'וואו, תשמע... אני יכולה להסביר... בזמן האחרון התחלתי להרגיש שזה פחות מתאים...'. היא לא ידעה איך לצאת מזה. ברור ששנינו לא המשכנו איתה את הקשר.
"אין ספק שהיום, עם כל הקִדמה, קל יותר לגלות. אני מניח שאם מצב כזה היה קורה לפני שנים, רק אם חבר שלי היה ממש נכנס לפרטים, אומר את שמה המלא, איפה היא גרה והיכן היא עובדת, היינו יכולים לקלוט ששנינו יוצאים עם אותה אחת. היום המידע כל כך מהיר ונגיש: תוך רגע אתה יכול להיכנס לפרופיל בפייסבוק או בוואטסאפ ולהראות תמונה. מה גם שאנחנו חיים במדינה קטנה וכולנו באותה ביצה. אגב, אני גם גיליתי לידידה שלי שהבחור שאיתו היא יוצאת ממקבל".
איך זה קרה?
"יום אחד נפגשתי עם הידידה, תמר שמה, והיא הביאה איתה את הבחור שהיא יצאה איתו כמה שבועות. דיברתי איתו, והוא עשה רושם של בחור נחמד ומוצלח. פחות משבועיים אחרי זה יצאתי למסיבה של "אחרי הרבנות" (קבוצת גרושים בפייסבוק שמונה 13 אלף חברים - י"מ) ופתאום קלטתי אותו מגיע למקום עם מישהי שהוא לא הפסיק ללטף ולנשק. ידעתי שמבחינת הידידה שלי הם עדיין לגמרי יחד. אז ניגשתי אליו ואמרתי לו, 'מה נשמע?', ובכוונה שאלתי, 'מה שלום תמר?'. הוא נעשה מאוד נבוך ואמר, 'אה, אנחנו כבר לא כל כך בקשר'. מיד אחרי זה התקשרתי לתמר והיא סיפרה לי שרק יום קודם היא הייתה איתו. היא לקחה את זה קשה. מאותו רגע הוא לא ענה לה לטלפונים ולהודעות. מן הסתם הוא ידע שאני אספר לה ובחר להיעלם".
מאוד לא נעים.
"נכון. אבל טוב שהיא גילתה. אני חושב שברוב המקרים האלה האמת בסופו של דבר תתגלה. היום כולנו הולכים לאותם אירועים ואותן מסיבות, והמעגל החברתי מתרחב. מי שממקבל, בסוף זה יחזור אליו כמו בומרנג".