ההתחלה הייתה אופטימית: החיסונים נגד קורונה הגיעו לארץ והופצו לציבור בזמן שיא, וההסתערות עליהם, בעיקר מצד אוכלוסיות בסיכון, הקפיצה את ישראל למקום הראשון בעולם באחוז המתחסנים. אבל כמו כל השנה האחרונה, נראה ששום דבר לא בא בקלות. בשבוע שעבר חלה ירידה של כ-10,000 מתחסנים חדשים מדי יום בממוצע. אם בתחילת מבצע החיסונים חוסנו כמאתיים אלף איש מדי יום, בימים האחרונים המספר צנח לפחות מ-50 אלף, אף שהזכאות לחיסון נפתחה לכלל הציבור מעל גיל 16. "בקצב הזה נגיע לסגר רביעי תוך שבוע", התלונן מנכ"ל המשרד, פרופ' חזי לוי, כשהמספרים הללו הוצגו בפניו.
כתבות נוספות למנויים:
ההאטה במבצע החיסונים מדירה שינה מעיני אנשי משרד הבריאות, בעיקר לאור העובדה שאחת הסיבות לה היא התפוצה הרחבה של פייק ניוז, שקרים והפחדות מצד מתנגדי חיסונים ומכחישי קורונה בעלי השפעה גדולה מדי. לצד 12.5 מיליון שקלים שיושקעו החודש במלחמה בפייק ניוז, ערכו במשרד סקר שתוצאותיו נחשפות כאן לראשונה ונועד למפות את הסיבות שבגללן אנשים בוחרים שלא להתחסן או לא בטוחים שיתחסנו.
6 צפייה בגלריה
מתנגדי החיסונים עושים הכול במטרה למנוע מאנשים להתחסן
מתנגדי החיסונים עושים הכול במטרה למנוע מאנשים להתחסן
מתנגדי החיסונים עושים הכול במטרה למנוע מאנשים להתחסן
(צילום: יובל חן)
לצד סיבות מובנות כמו אלרגיות, מחלות רקע, סטטוס מחלימים מקורונה ועוד, ניתן לראות גם כי המידע הכוזב שמופץ על החיסונים משפיע על ההחלטה. 18 אחוז מבין אלה שיימנעו או עשויים להימנע מהחיסון לא בוטחים בו לחלוטין, עשרה אחוזים לא מאמינים בו כלל, ושלושה אחוזים חוששים שהוא יפגע בפוריות - חשש שאין לו כל גיבוי מדעי.
בשבוע האחרון נחשף ב"ידיעות אחרונות" הרב יובל הכהן אשרוב, "הרב של הסלבס", בתור מוביל הגל להתנגדות לחיסון נגד קורונה על סמך מידע כוזב. במשרד הבריאות הבהירו כי הם עושים מאמצים להסיר תכנים של אשרוב שמכילים מידע שקרי על הקורונה או על החיסון, אבל גם שם יודעים היטב כי הוא רק חוליה אחת בשרשרת של מתנגדי חיסונים שמפיצים את משנתם, בעיקר ברשתות החברתיות. הסיבות שלהם אולי שונות - החל מתיאוריות קונספירציה על צ'יפים ודיפ-סטייט, דרך סלידה מרפואה קונבנציונלית וביטול של הממסד המדעי ועד אינטרסים פוליטיים או כלכליים - אבל הנזק שהם גורמים הוא דומה, ואדיר.
אחד מהם הוא ד"ר אריה אבני. בניגוד לאשרוב, אבני אכן נושא בתואר דוקטור לרפואה, מה שהופך את מסע ההכחשות וההסתה שלו נגד מערכת הבריאות, ונגד חיסונים לקורונה בפרט, להרבה יותר חמור ומטריד.
בשבוע שעבר עמד ד"ר אבני בן ה-73 במרכזו של בניין הכנסת. הוא הגיע להגיש את רשימת מפלגתו החדשה, רְפָא, שבראשה הוא מתמודד לכנסת. מצע המפלגה הוא שיר נאצה למשרד הבריאות ולאסטרטגיית המאבק הישראלי בקורונה. "בטח חשתם מבולבלים וחסרי אונים מול הבחירה בין ההבטחה המדהימה של משווקי החיסון לבין החשש מתופעות הלוואי", כותב שם אבני, שמטרתו המוצהרת היא להפוך לשר הבריאות. "אני מושיט אליכם יד וקורא לכם להצטרף לחזון הבריאות הנכונה". בחזון הזה, כפי שהבנתם, לא מומלץ להתחסן.
6 צפייה בגלריה
ד''ר אריה אבני. מקור אמיתי לדאגה
ד''ר אריה אבני. מקור אמיתי לדאגה
ד''ר אריה אבני. מקור אמיתי לדאגה
כבר הרבה זמן שאבני נמצא בשטח. הוא רופא מוסמך ומומחה בכירורגיה שלפני כ-30 שנה השלים לימודי הומאופתיה. מאז החל לעבור תהליך של התכחשות לרפואה הקונבנציונלית. הקורונה, אם כן, הייתה כר פורה עבורו להפיץ את משנתו, לעשות שימוש בחששות ובחרדות של אנשים בעידן של חוסר ודאות ומצוקה, ולרכוב על תואר הדוקטור בדרך לקבלת לגיטימציה. הוא משוכנע, למשל, שאפשר להתמודד עם הקורונה באמצעות ויטמין די, ויטמין סי ואבץ בלבד, וקורא לעוקביו לא לציית להנחיות משרד הבריאות או לדווח על הדבקה.
השבוע התקשרנו לד"ר אבני בתור ילדים להורים מבוגרים שחוששים להתחסן, וביקשנו לשמוע את דעתו המקצועית. "אל תחסן אותם בכלל", ירה לעברנו אבני. "מוטב שתדאג שהזקנים שלך יהיו במצב חיסוני מיטבי. אם הם יהיו במצב הזה הם יוכלו לעבור את המחלה הזאת בתור בדיחה. תן להם ויטמין די, תשמור להם ויטמין סי. רימו אותנו".
אז להתרכז בוויטמינים?
"שמעת מה שאמרתי?! תיכנס לפייסבוק שלי, יש שם הסברים לכל השאלות שלך. משרד הבריאות וראש הממשלה, יש להם רק מטרה אחת - לחסן את כולם ומהר".
וזה לא טוב?
"בוודאי שלא. תסתכל כמה מתים יש היום".
חשבתי שהמתים הם אנשים לא מחוסנים...
"לא, הם אנשים שקיבלו לפני יומיים או שלושה חיסון, ומתו בגללו".
מתו בגלל החיסון?!
"בוודאי. זה מה שהתקשורת לא רוצה לתת לך. תיכנס לפייסבוק. ואל תפחד, הם מפחידים אותנו יום-יום".
למען הסר ספק, מבהיר ד"ר אורי לרנר, המנהל המקצועי של עמותת "מדעת", “מבלי לזלזל בחשיבות על שמירה מספקת של ויטמינים בגוף אסור לייחס לוויטמינים שונים כגון סי ודי תכונות מרפא נגד הקורונה". ולגבי הטענה המסוכנת ההולכת ונפוצה על מקרי מוות או מחלה כתוצאה מהחיסון, אומר ד"ר לרנר נחרצות - "לא היו מקרי מוות לאחר החיסון שנחשדו שקשורים אליו. כל מקרי המוות של מחוסנים נחקרו על ידי רשויות הבריאות לעומקם".
לדבריו, "היו מקרים של מחוסנים שפנו לאשפוז רפואי לאחר החיסון, אולם המספרים נמוכים ומדובר בתופעות קצרות טווח. הדיווחים בארץ דומים לנתונים מהעולם ותואמים את מה שהיה צפוי בעקבות הניסויים הקליניים".
למעשה, שיעור המאושפזים בסמיכות לחיסון היה פחות מ-20 לכל מיליון מחוסנים אחרי החיסון הראשון ופחות משלושה לכל מיליון מחוסנים אחרי החיסון השני. אבל כל זה לא מפריע לאבני להמשיך ולהעלות סרטונים, הרצאות ופוסטים משופעים במידע כוזב שנמסר בטון נחרץ ומשכנע. בחודשי הקורונה, התכנים שלו זוכים לעשרות אלפי צפיות ומופצים בווטסאפ, בפייסבוק ובשאר הרשתות החברתיות. גם אם סיכוייו לעבור את אחוז החסימה נותרו אפסיים, ההשפעה שלו על קהל הולך וגדל של מאמינים היא מקור אמיתי לדאגה.
"יש הטעיה מכוונת במטרה למנוע מאנשים להתחסן", אומר ד"ר ארז גרטי ממכון דוידסון לחינוך מדעי, אימונולוג בוגר מכון ויצמן, הנאבק בחודשים האחרונים בדיסאינפורמציה המופצת ברשת. "מנסים להעלות ספקות או סיבות לחשוש, מוציאים דברים מהקשרם, יש גם זיופים - לוקחים למשל כתבה, משנים לה את הכותרת ומפיצים. יש פלאיירים עם עבודה גרפית מושקעת שמחלקים בתיבות דואר, יש קווי מידע טלפוניים, מודעות, פשקווילים. יש ייצור תוכן מזויף".
העובדה כי אבני, בניגוד לרבים מהרבנים או חובבי הקונספירציות המפיצים את התיאוריות, נושא תואר דוקטור, מקשה על השכנוע של חסידיו כי מדובר במידע כוזב. אבני גם יודע לעשות בזה שימוש. כך למשל, באחד הפוסטים שהעלה לרשת, בעקבות קריאתו של הרב קנייבסקי להתחסן, כתב שמבצע החיסונים יהיה, "הזדמנות היסטורית לראות את הנפגעים ולהשתתף, בכנות, בצערם. זו הייתה יכולה להיות תאונת דרכים נמנעת, אבל המתחסנים לא האמינו לשכמותי, והאמינו לפוסק הדור, שלא מבין כלום ברפואה, הרב קנייבסקי".
אלא שהמידע שאבני מפיץ אינו שונה לעיתים מכל פייק ניוז אחר שמופץ סביב הקורונה. השבוע, למשל, הוא פירסם פוסט שבו הוא מספר על הודעת ווטסאפ שקיבל מחבר בשם דימה. לדברי אותו דימה, ידידתו, שאביה התאשפז בבית החולים בחדרה, שלחה לו הודעה בזו הלשון: "בביה"ח הלל יפה בחדרה נמצאים עכשיו ברגע זה 30 חולים במצב קשה, שני מונשמים, כולם אחרי המנה השנייה של החיסון!! כל החולים סובלים מדלקת בקרום הלב או דלקת ריאות".
העובדה שמדובר בציטוט של חברה של חבר, שעל פי הסיפור בסך הכל ביקרה את אביה המאושפז בבית החולים וחזרה משם עם נתונים רפואיים מדויקים לכאורה של עשרות מאושפזים, לא הפריעה למאות עוקביו של אבני לחשוב שמדובר במידע מהימן. מובן שבבית החולים הלל יפה מבהירים כי אין קשר בין הנתונים שנכללו בהודעה למציאות. בתגובה מסרו שם בפשטות כי מדובר "בפייק ניוז".
יתרה מזאת, ד"ר אבני כבר ניצל בעבר לרעה את הכשרתו כרופא ואף הסתבך עם הממסד הרפואי האמון על הפיקוח עליו. בשנת 2000 הוא פוטר מעבודתו בקופת חולים כללית לאחר שהתקבלו תלונות לגבי שיטות הטיפול, היחס שלו לחולים ואי-שביעות מתמשכת מתפקודו כרופא. כך למשל, המליץ אבני למטופל שלו להמיר טיפול קונבנציונלי בקומפרסים של כרוב, והשפיל מטופלת שהגיעה אליו עם כאבים בישבן, לאחר ששאל אותה אם היא "מקיימת יחסי מין עם כושים". אבני גם ביצע בדיקות קולונוסקופיה בחולים מעל גיל 70, אף שהנחיות קופת החולים אוסרות זאת מפורשות.
ב-2015 תקף אבני באתר האינטרנט שהקים את מומחי האונקולוגיה וטען ש"הם התורמים העיקריים לכריית קברם של עשרת אלפים חולי סרטן בישראל כל שנה". זה נגמר בבירור במשרד הבריאות, במהלכו הבטיח למתן את הצהרותיו. ימים ספורים אחר כך חזר לסורו וכתב שאנשי משרד הבריאות "הם עלובי החיים ומעודדי המוות" וכי, "ראשי המשרד הם מריונטות עלובות, שמשהו מניע אותן". ועדה של משרד הבריאות, בראשות השופט בדימוס אמנון סטרשנוב, נזפה באבני והשעתה את רישיון הרפואה שלו למשך חודש. לפני כחצי שנה נחשף עוד כי הוא חשוד שזייף פנקסי חיסונים תמורת כסף עבור הורים שמעוניינים לשלוח את ילדיהם לגן שבו החיסונים נדרשים.
6 צפייה בגלריה
עושים שימוש בטכנולוגיות השונות כדי למנוע מאנשים להתחסן
עושים שימוש בטכנולוגיות השונות כדי למנוע מאנשים להתחסן
עושים שימוש בטכנולוגיות השונות כדי למנוע מאנשים להתחסן
(צילום: פייסבוק)
ד"ר אבני מסר בתגובה: "בנוגע לפוסט של החבר דימה: אני עומד מאחורי הפוסט. כתבתי בדיוק את מה שהוא שלח לי. בחור שאין לו שום אינטרס כותב לי מה שסיפר לו מישהו שהיה בהלל יפה.
"לגבי הטענה שישנם הרוגים רבים כתוצאה מהחיסון: משרד הבריאות עצמו פירסם שמתוך מעל שלושה מיליון איש שקיבלו חיסון, 0.2 אחוזים נפגעו. אני חושב שהחיסון הוא באמת לא בריא.
"לגבי הכחשת המגפה: אני רופא ואני מסתכל על העובדות. אני עובר ברחוב בתל-אביב או בנתניה ומסתכל כמה מודעות אבל יש. אם המספר גבוה לעומת מה שהיה בעבר, אני יודע שיש מגפה. אבל אין מגפה ואין תחלואת יתר".
באופן שהוא כמעט טבעי אך גם אבסורדי למדי, מגפת הקורונה היא בדיוק הקרקע הפורייה שעליה צומחים מתנגדי החיסונים - וכן תיאוריות קונספירציה פרועות ויצירתיות, שבינן ובין בריאות הציבור אין דבר וחצי דבר. אחת הדמויות הבולטות בהקשר הזה הוא המחזיר בתשובה הרב דניאל עשור.
כבר שש שנים שעשור - שלדבריו שירת כקצין בבית הספר לטיסה של חיל האוויר, עבד כמדריך טיסה ומנהל בית ספר לטיסה בארצות-הברית, דאה ללא דלק במטוסו הפרטי מעל משולש ברמודה וניצל, ובגיל 34 חזר בתשובה - מקדם תיאוריית קונספירציה תפורה היטב, על פיה גורמים עלומים, ובראשם הבונים החופשיים וה"אילומינטי", עומדים מאחורי תוכנית סודית לדילול האוכלוסייה האנושית. התיאוריה הזו, שכותרת הגג שלה היא "אג'נדה 2021", נפוצה ברחבי העולם מזה כמה שנים ומערבבת בתוכה את האו"ם, ביל גייטס וטכנולוגיית G5. לפי התיאוריה הזו, החיסונים הם עוד אמצעי לדילול האוכלוסיה.
מפיצי הקונספירציה, ועשור בתוכם, עטו על הקורונה כמוצאי שלל רב. בסרטונים שהעלה ליוטיוב, ואשר זכו לכ-50 אלף צפיות, הוא מזהיר מפני "הסכנה שבחיסון" ומפציר מאנשים להימנע ממנו. זה עבד: במוצ"ש האחרונים היה עשור הנואם המרכזי בהפגנה - צנועה אמנם - של מתנגדי חיסונים, שנערכה בכיכר הבימה ללא מסכות כמובן, והסתיימה במעגלי ריקודים. במקביל הוא מתפעל בשבועות האחרונים כמה קבוצות ווטסאפ מקומיות, שבהן חברים פעילים המפיצים בשמו עלונים נגד החיסון. באמצעות הקבוצות הללו מופץ גם מידע, לעיתים כוזב, בנוגע לאמינות וליעילות חיסונים.
6 צפייה בגלריה
הרב דניאל עשור. תיאוריות קונספירציה פרועות ויצירתיות
הרב דניאל עשור. תיאוריות קונספירציה פרועות ויצירתיות
הרב דניאל עשור. תיאוריות קונספירציה פרועות ויצירתיות
(צילום: יוטיוב)
עשור הוא גם הכוכב של הקו הטלפוני "מגלות לגאולה", שזוכה לפופולריות במגזר החרדי. כשמתקשרים, ההודעה המוקלטת האוטומטית מתריעה מפני הסכנה בחיסונים. במשרד הבריאות ניסו להיאבק בקו הטלפוני הזה, ללא הצלחה. "פנינו לוועדת הרבנים לענייני תקשורת וביקשנו מהם לחסום את הקווים האלה", אומר מני חדד, שמנהל את מערך ההסברה של משרד הבריאות במגזר החרדי. "אבל הם כל הזמן החליפו מספר טלפון. כדי שהלקוחות יידעו מה המספר החדש, מנהלי הקו עושים 'צינתוק' לכל המאגר שלהם. כשאתה חוזר לשיחה שלא נענתה, ישנה הודעה מוקלטת שאומרת לך מה מספר הטלפון החדש של הקו. ככה זה עובד, אנחנו חוסמים והם פותחים מחדש. אנחנו במרדף".
כמו אבני ואשרוב, אך ללא כל הכשרה רשמית, גם עשור עושה שימוש בשרטוטים של נוסחות מתמטיות וביטויים מעולם המדע והרפואה כדי לחזק את הטענה כי החיסונים רעילים ושכוונות זדוניות עומדות מאחוריהם. זוהי טקטיקה מוכרת בכל הנוגע לתיאוריות קונספירציה - שימוש במונחים מקצועיים לכאורה או בשברי אמיתות, שמסווים את מגדלי השקרים והעיוותים הנבנים עליהם.
אלה מתגלים בשיחה אישית שקיימנו עימו השבוע. בשיחה, מערבב עשור בין מידע רפואי לכאורה, נימוקים הלכתיים, ותיאוריית דילול האוכלוסייה שלו. "הרב אליעזר פאפו שכתב את 'פלא יועץ', כתב שאם יש 99 רופאים שאומרים שתרופה מסוימת היא בריאה וטובה, ורופא אחד שאומר שהיא מסוכנת - 'מי פתי יכניס ראשו בסכנה. שב ואל תעשה עדיף'. חמירא סכנתא מאיסורא. הסכנה חמורה מהאיסור", אמר בשיחה.
ואולם בהמשך גלש עשור בטבעיות אל תוך תיאוריית הקונספירציה שלו. "יש הסכמים בינלאומיים ושאיפות עולמיות של כל מיני ארגונים. אני הזהרתי את יהדות ארה"ב לפני שש שנים, יצרתי קשר עם גבאים של סאטמר וויז'ניץ, והזהרתי מפני פדרל גוברמנט והפיכה צבאית, לא של הצבא אלא של FEMA (הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום בארה"ב - א"א, ג"ק וט"ג)".
אחד הדברים שהופכים תיאוריות קונספירציה ליעילות הוא העובדה שהן כל כך מרחיקות לכת שאין ראיות אמפיריות שיפריכו אותן, אך חשוב להדגיש שאין כל ביסוס או הוכחה לדברים שעשור מפיץ.
הרב עשור מסר בתגובה: "המידע שאני מפרסם אינו שגוי. אמנם אני לא רופא אבל אני נסמך על מידע רפואי. הסכנה הגדולה היא החיסון, ולדעתי יש פה הונאה ותרמית, ואולי אפילו כוונת זדון. אני אכן נלחם בחיסונים, כי אני רואה עצמי כלוחם נגד שקר, תרמית, הונאה ציבורית והולכת שולל. אני מציל אנשים".
ובכל זאת, כדאי לחזור גם ליובל הכהן אשרוב. אשרוב, שמוכר כמי שמייעץ למפורסמים רבים, מתחזק דף פייסבוק עם 30 אלף עוקבים והסרטונים שלו, העוסקים ברפואה אלטרנטיבית, זוכים למאות אלפי צפיות. בין היתר, שמו נזרק לאוויר בראיון מדובר עם אורנה בנאי בכאן 11 שהודיעה שהיא "מכחישת קורונה". היא התייחסה לאשרוב - אדם ללא תואר או ניסיון רלוונטיים - כ"מבין גדול ברפואה" שטוען שמדובר בשפעת ותו לא, והוכיחה, בין היתר, עד כמה קשת ההשפעה שלו רחבה, וחורגת מגבולות הציבור הדתי והחרדי.
בחודשים האחרונים הסרטונים של אשרוב קיבלו טוויסט, והפכו לנורות אזהרה המהבהבות מפני סיכונים שיכולים לנבוע מהחיסון לקורונה. גם הוא הידהד את הטענות כי מדובר ב"הנדסה גנטית", שהחיסונים עשויים להוביל לעקרות או למחלות אוטואימוניות, ושאר טענות שכבר הופרכו על ידי מומחים.
אשרוב אמנם מקפיד להצהיר שהוא אינו רופא מוסמך, אך מציג עצמו כ"עוסק ברפואה". גולשים רבים שביקשו את עצתו בנוגע לשאלה אם להתחסן, חלקם בעלי מחלות רקע, קיבלו תשובה ממנו המתנגדת לחיסונים, תוך שמוסבר להם בדיפלומטיות שההחלטה היא שלהם. רובם, סביר להניח, לא טרחו לברר על מה מבוסס המידע הרפואי שהוא מספק להם.
6 צפייה בגלריה
הרב יובל הכהן אשרוב. מקפיד להצהיר שהוא אינו רופא מוסמך, אך מציג עצמו כ''עוסק ברפואה''
הרב יובל הכהן אשרוב. מקפיד להצהיר שהוא אינו רופא מוסמך, אך מציג עצמו כ''עוסק ברפואה''
הרב יובל הכהן אשרוב. מקפיד להצהיר שהוא אינו רופא מוסמך, אך מציג עצמו כ''עוסק ברפואה''
(צילום: יוטיוב)
חלק מנאמניו של אשרוב חוו על בשרם את מחיר ההמלצות שלו. את ההתפכחות הם חוו בדרך הקשה. "ראיתי את הסרטונים של הרב אשרוב", אומרת א', בת 40 משפרעם. "נראה שהוא יודע הרבה ונותן הרבה מידע על החיסון, אז האמנתי בו, למרות שאני ערבייה. כשזה רפואה זה לא משנה מי מדבר. הוא השפיע עליי. כשהוא התחיל לדבר על החיסון זה העצים את כל מה שפחדתי ממנו, שאולי באמת זה יפגע בפוריות, שעושים עלינו ניסוי. זה כמו לשמוע עכשיו רופא שאומר 'אני לא מתחסן'. לא הסכמתי שגם בעלי יתחסן למרות שהוא חולה לב".
עכשיו, אחרי שהיא ובעלה נדבקו שניהם בקורונה, א' מתחרטת. "אני עדיין חולה", היא אומרת. "יש לי צילומים של המד חום שהחום שלי לא ירד במשך שלושה ימים מתחת ל-39.5, זה ממש לא שפעת כמו שהרב אומר. אתמול רצו לפנות אותי באמבולנס לבית חולים כי החום לא ירד אבל אז החליפו לי את התרופה מאדוויל לאקמול וזה התחיל לרדת. זה כאבים שלא ידעתי שיש אותם בגוף בכלל. צריך להתחסן ולא לעבור את מה שאני עוברת. זה נורא, יש לי כאבי ראש, חולשה, כאילו דרסה אותי משאית וכל רגע שאני שוכבת על הכביש אני מגלה עוד פצע ועוד פצע. ואני בחורה בריאה בדרך כלל.
"אחרי שנדבקתי שלחתי לכל מי שחשב לא לעשות חיסון, שילך לעשות. אני כועסת על עצמי, מה חשבתי, שהמדינה רוצה להרוג אותנו? לתת לכולנו חיסונים ולעשות מאיתנו נכים עוד כמה שנים וכל השטויות האלה? חבל שהקשבתי לאשרוב".
גם מורן חרפי, בת 30 ואם לשניים מהקריות מספרת סיפור דומה. מראש האמינה שהיחס הציבורי והתקשורתי לקורונה מוגזם ביותר, ובילתה שעות ארוכות בפורומים של מכחישי מחלה. היא אף עודדה אחרים לא ללכת להתחסן והאמינה שלא נורא אם תידבק. "הייתי אומרת, 'אז מה, אז אני אנוח כמה ימים. קצת בידוד, שקט מהעבודה ואחזור לעצמי'", סיפרה. "הייתי במלא קבוצות בטלגרם של מתנגדי חיסונים. היו משתפים שם על אנשים שהתחסנו והתאשפזו, והעבירו הודעה שפייזר הואשמה בכמה מקרים של רשלנות בעבר והם הועמדו לדין. צפיתי בסרטונים של הרב אשרוב והאמנתי, אני זוכרת שהוא אמר שזה יכול לפגוע בפוריות (תפיסה שאין לה ביסוס מדעי - א"א, ג"ק וט"ג)".
לדבריה, הכל השתנה כשחלתה בקורונה. "קמתי בשבוע שעבר עם כאבים בעיניים ברמה שאין לתאר, הייתי בטוחה שאני מאבדת את הראייה שלי ולא יכולתי להסתכל לצדדים. אופטלגין לא עזר לי. לא חששתי לרגע שיש לי קורונה אז הלכתי לביקור רופא, אם היה לי חשש הכי קטן לא הייתי עושה צעד אחד מחוץ לבית. יצאתי להליכה בשכונה והתמוטטתי אחרי חמישה צעדים, לא יכולתי לקום מהרצפה. למחרת בקושי יכולתי לנשום, עברתי שתי לידות עם צירים והם לא השתוו לרבע מכאבי השרירים שלי. כשאמרו לי שזה קורונה הדבר הראשון שאמרתי לעצמי זה שאני סתומה שלא עשיתי חיסון".
היום היא רואה בדברים של אשרוב ודומיו סכנת נפשות. "היום אני מבינה כמה הוא מסכן את הציבור", היא אומרת. "אני עוד שנייה מאבדת את הנשימה שלי פה, הוא רציני עם מה שהוא אומר? כמעט התמוטטתי אתמול במקלחת. היום אני מבינה שהייתי צריכה להתחסן ואם היה אפשר להחזיר את הגלגל אחורה, הייתי מתנדבת להתחסן אפילו לפני ביבי. ברמה כזאת. איך שאני סובלת עכשיו, לא משתווה לאף סוג של שפעת".
6 צפייה בגלריה
הידיעה מהעיתון על ההתנגדות לחיסון של הרב יובל אשרוב
הידיעה מהעיתון על ההתנגדות לחיסון של הרב יובל אשרוב
הידיעה מהעיתון על ההתנגדות לחיסון של הרב יובל אשרוב
מטעמו של אשרוב נמסר בתגובה: "הרב יובל אשרוב בעל תואר ראשון בפיזיותרפיה מאוניברסיטת תל-אביב ולימודי אקופונקטורה אצל בכירי המומחים בבוסטון, ארה"ב. לרב אשרוב ניסיון רב-שנים בטיפול בהצלחה באלפי חולים במחלות שונות וזאת בראי הרפואה הטבעית כפי שהודגש לכל אורך הקריירה שלו. שיטתו, מבוססת על הבריאות הטבעית אשר מוכיחה עצמה עשרות ומאות שנים, עוזרת לרפא ולהתרפא ותחום זה נחקר ומיושם, גם על ידי המדע והרפואה הקונבנציונלית.
"נחדד כי הרב יובל אשרוב לא מציג עצמו כרופא. יחד עם זאת, את מרבית חייו מקדיש לקריאת מחקרים רפואיים, ללימוד ולמציאת טיפולים משני ומצילי חיים. על כך יעידו אלפי מטופלים ומטופלות.
"דעותיו והמלצותיו של הרב יובל אשרוב מתבססות על מקורות מידע מהימנים ומבוססים, כפי שהוא נוהג להציג באופן מסודר ונגיש לצופים ולקוראים. דבריו של הרב יובל אשרוב מייצגים את דעתו וניסיונו המקצועי העשיר ואינם מחליפים ייעוץ רפואי, אישי, טבעי או קונבנציונלי - ארגון בסוד הדברים קורא לכולם ללמוד ולחקור את שני צידי המתרס ולהחליט עבור עצמם".