קמתם בבוקר בהרגשה טובה? כנראה חלמתם הרבה במהלך הלילה. כך הסביר פרופ' אבשלום אליצור למנויי +ynet במהלך שיחה מיוחדת שנערכה עימו.
"הרוב הגדול של הפרעות השינה נובע מכך שלא נוח לנו לחלום, אנחנו קוטעים את החלום. ברגע שאדם חי בשלום עם חלומותיו, אז השינה נעשית טובה יותר", אמר אליצור. ואיך חיים בשלום עם החלום? צפו כאן בשיחה במלואה:
איך חלומות משפיעים עלינו
  • לא רוצים לפספס אף כתבה?
פרופ' אליצור, פיזיקאי ומרצה לפסיכולוגיה, דיבר בתחילה על הקשר בין השינה לבין הבריאות שלנו. "השינה עושה את התפקיד שלה, שהוא התחדשות של המוח והתמודדות עם קונפליקטים. לכן שינה חשובה מאוד לבריאות שלנו. שינה היא אחת התרופות הגדולות של הטבע, ואנחנו רק מתחילים להבין את זה".
שיחות נוספות עם המנויים:
פעמים רבות הפרעות שונה מטופלות בתרופות, אבל אליצור סבור שהיד קלה מדי על המרשם, ושבסופו של דבר התמודדות עם קונפליקטים ומתחים יכולה להוביל לשיפור - ולחלום יש חלק גדול בכך. "אחד התפקידים של החלום הוא לקחת את ההתנסויות שלנו במהלך היום ולתייק אותן, לעשות הפקת לקחים", הוא אמר והסביר שהתהליך הזה, של עיכול הדברים שחווינו, אמור להתחלק בין שינה וערות, אבל במציאות עמוסת ההתרחשויות והאינפורמציה שלנו יותר מדי נדחק הצידה, וגם במהלך שנת החלום (המכונה REM) אנחנו מנסים להימנע ממנו. ההימנעות, כאמור, רק פוגעת בשינה. "ברגע שמבינים את זה, הצורך בתרופות יורד".
1 צפייה בגלריה
''שינה היא אחת התרופות הגדולות של הטבע''
''שינה היא אחת התרופות הגדולות של הטבע''
''שינה היא אחת התרופות הגדולות של הטבע''
(צילום: Shutterstock)
החלומות עצמם, הוא אומר, יכולים להישמע מבולבלים ומטופשים, אבל יש להם שפה משלהם: "כולנו בחלום משוררים. אנחנו מתבטאים במטאפורות ובסמלים. מה שאנחנו רואים בחלום הוא מטאפורה למה שקורה לנו". יש נושאים שחוזרים על עצמם בחלומות של רבים: תעופה, נפילה, שיניים נושרות, עירום, רדיפה, מוות של איש יקר. ויש גם חלום על סקס עם פרטנר ממש לא צפוי".
חלק מהחלומות הללו ניתן להבין בקלות יחסית - תעופה יכולה לסמל רצון להצליח, נפילה - פחד מהתרסקות או אובדן שליטה. אבל מה למשל מסמל חלום על שיניים שנשרו? "יכול להיות שזו רגישות להופיע בציבור עם משהו שאין לאותו אדם. שיניים הן חלק מהחיצוניות שלנו והיופי שלנו, הן גם יכולות לבטא אגרסיה. כשאדם מספר שהוא חולם על שיניים נושרות, צריך להבין מה השן מסמלת עבורו".
אחד הנושאים המדוברים ביותר בתחום הוא חלומות צלולים, כלומר חלומות שהאדם החולם מודע אליהם ומצליח לשלוט במתרחש בהם. אליצור חושב שניסיון השליטה הוא מיותר, ואף גרוע מכך: "חלומות צלולים הם שטחיים, לדעתי זה מזיק. אולי אתבדה, אבל אני חושב שהניסיון לשלוט בחלום מקלקל את השינה. תפסיקו לנסות לשלוט בחלומות".