מאז שמני הולנדר, בחור חרדי בן 20 מרמת בית שמש, זוכר את עצמו, הוא הרגיש שיש לו כישרון יוצא דופן: "מגיל 8 ראיתי שיש לי יכולות שאין לכולם, הבנתי שאני מקבל יכולות מלמעלה כדי שאוכל לשמח אנשים. הייתי עושה סלטות באוויר, הייתי קולט דברים על ילדים ועושה להם קסמים".
מני הולנדר, אמן חושים חרדי
3 צפייה בגלריה
מני הולנדר. "הבנתי שאני מקבל יכולות מלמעלה"
מני הולנדר. "הבנתי שאני מקבל יכולות מלמעלה"
מני הולנדר. "הבנתי שאני מקבל יכולות מלמעלה"
הולנדר, שמספר כי כילד זוהה כהיפראקטיבי, נשלח על ידי אימו לקורס קסמים ולאט-לאט התפתח בתחום, עד שהפך את זה למקצוע של ממש וקיבל את הכינוי "אורי גלר החרדי" - אבל הוא מכנה את עצמו בשם אחר. "החלטתי לכנות את עצמי מנטלדוס, כי מנטליסט זה אמן חושים ומנטלדוס זה דוס שחושב שהוא אמן חושים", הוא צוחק.
הולנדר לקח את התחביב צעד אחד קדימה, ומשלב במופע החדש שלו מנטליזם עם אקסטרים. "לדוגמה, אני זורק סכין על מישהו ואני לא פוגע בו. אני פוגע ליד מחשבה שהוא חשב, ויש לי קטע במופע שכולל ריחופים באוויר, ואני זורק על אנשים דברים מטורפים וגורם לבן אדם להיחלץ ממצב מאוד-מאוד מסוכן, וכל הקהל בצרחות. זה קטע שאני מאוד אוהב במופע".
3 צפייה בגלריה
"הכול זה עניין של זריזות ידיים"
"הכול זה עניין של זריזות ידיים"
"הכול זה עניין של זריזות ידיים"
הולנדר, בן למשפחה חרדית אדוקה שבה תשעה ילדים, מספר על הקושי בלהיות מנטליסט חרדי: "קשה לי להוציא החוצה את כל הכישרון שלי בגלל הציבור שאני נמצא בו. יש בציבור החרדי בעיות עם קסמים, חושבים שזה כוחות על-טבעיים. לפני הופעה אני צריך להסביר שהכל זה עניין של זריזות ידיים. נכון שקריאת מחשבות זה לא עניין של זריזות ידיים, אבל כשאתה בסביבה מסוימת אתה יכול לגרום לבן אדם לחשוב על משהו, זה בסך הכל אמנות חושים, לקלוט את הבן אדם מלמעלה".
הולנדר מספר שבהתחלה התגובות היו קשות. "היום עוצרים אותי ברחוב, מבקשים ממני תמונות, סלפי, אפילו היה איזה אברך שעצר אותי באוטובוס וביקש חתימה".
היית אמור להיות אברך כולל, איך ההורים מגיבים?
"הם מאוכזבים כי הם רואים אותי פתאום מופיע בכל מיני מקומות, הם לא יודעים כל כך מה קורה איתי, אבל אני משתדל לשתף אותם כמה שיותר והם זורמים. הם רואים שמה שבאמת חשוב לי זה התורה והערכים החרדיים, ואני מרגיש שאם קיבלתי את הכישרון, אני אנצל אותו עד הסוף - ולא משנה מה יפגע בי בדרך".
מה החלום הגדול?
"שהמופע שלי יהיה בכל העולם, שיראו אותי בכל העולם ולא רק בארץ. להראות מה שיש לי מעבר לקסמים ולאמנות חושים. הייתי רוצה להיות המנטלדוס הבינלאומי הראשון".