גדעון סער הוא אחד השחקנים המרכזיים של מערכת הבחירות הקרובה. פרישתו מהליכוד והקמתה של מפלגת תקווה חדשה היו מהלך משמעותי ששינה את תמונת הבחירות ואת מפת הסקרים.
  • לא רוצים לפספס אף כתבה?
עוד כתבות למנויים:
מאז שהכריז על יציאתו לדרך עצמאית, נשא סער כמה נאומים והתראיין לכלי תקשורת רבים. הוא הצהיר פעם אחר פעם כי הוא מתכוון להקים את הממשלה הבאה - והכריז כי לא יישב בממשלה עם בנימין נתניהו. ואולם, מעבר למילים עצמן מעניין לבחון מה אומרת שפת הגוף של סער, כעת במעמדו החדש כמי שעומד בראש מפלגה.
"שפת הגוף של סער טובה. הוא למד לדבר עם שתי הידיים, זו מיומנות נרכשת שמשדרת המון כריזמה", ניתחה באולפן ynet מעיין בשן פולק, מומחית לקריאת שפת גוף. "הרבה מנהיגים מצליחים דיברו בשתי הידיים באופן שווה - זה מעיד כי הישות הימנית והישות השמאלית מדברות באותה השפה. סער משתמש גם בתנועת דיוק. זה משהו שמאפיין פוליטיקאים שמנסים להעביר מסר מדויק: 'אין עוררין על מה שאני אומר'. הידיים מדגישות את המסר".
סביר להניח כי לא יודה בכך בקול רם, אך ניכר כי חלק לא מבוטל משפת הגוף שלו מעתיק סער דווקא מיריבו הפוליטי הגדול נתניהו. "לראש הממשלה יש שפת גוף מרשימה ביותר. הוא נחשב לאחד הרטוריקנים הבולטים בעולם. סער עשה דבר חכם, והעתיק כמעט אחד לאחד את שפת הגוף שלו. שימו לב לאצבע המורה של יד ימין וגם לאגרוף. זה מאפיין אנשים כוחניים מאוד. 'אני אגיד, אני אעשה, בדרך שלי'".
3 צפייה בגלריה
גדעון סער. עושה עבודה טובה בכל הקשור לשפת גוף
גדעון סער. עושה עבודה טובה בכל הקשור לשפת גוף
גדעון סער. עושה עבודה טובה בכל הקשור לשפת גוף
(צילום: יובל חן)
שאלה מעניינת שעולה מכך היא אם הניסיון להידמות בשפת הגוף למי שהוא רוצה להיבדל ממנו פוליטית עלול להזיק לו. בשן פולק סבורה שדווקא לא: "זה יכול היה לגרום לו נזק בעבר, אבל הוא השתפשף בזה והיום זה כבר פחות מזיק. אנחנו עדיין רואים שהוא משתמש באותו האגרוף. הוא נשען מצד לצד כשהוא מדבר מאחורי פודיום או על שולחן, בדרך כלל כשבן אדם נשען על צד ימין הוא מרגיע את הצד האלים באישיות שלו. עוד דבר שהוא העתיק מנתניהו זו ההנחה של הידיים על השולחן. זה למעשה אומר 'אין לי מה להסתיר, אני חושף את כפות הידיים וגם לוקח בעלות על המקום'".
אחד הדברים שסער מנסה לשדר לקהל הבוחרים הפוטנציאלי שלו הוא אמינות. מעניין לבחון, אם כך, אם שפת הגוף שלו משדרת כנות: "באופן יחסי לפוליטיקאים הוא דובר אמת בהרבה מובנים, אבל גם אצלו מצאתי זליגות", אומרת בשן פולק. "כשהוא אומר שלא יחבור לבני גנץ, הוא משפיל מבט ומדבר כשהעפעפיים שלו בחצי התורן, זה נקרא הורדת מסך בשפת הגוף - הסתרת אינפורמציה שאתה לא רוצה להגיד. דבר נוסף, הוא עוצם עיניים, מוריד מסך וגם טון הדיבור שלו יורד משמעותית. הסימנים האלה כשהם באים יחד מעידים על הסתרה. זה כנראה מעיד על מחשבות אחרות".
בשן פולק מצביעה על רגע ספציפי שבו סער נשאל אם יהיו ערבים במפלגה שלו. מילולית הוא עונה ש"כן, למה לא?", עם זאת הראש שלו מבצע תנועת 'לא'. "זו תנועה הפוכה למחווה הפיזיולוגית שהוא משדר. לאחר מכן הוא עוצם עיניים. עצימת עיניים זו הסתרה. לא בטוח שהוא משקר, אבל גם לא בטוח שהוא אומר את כל האמת. אולי הוא מתלבט".
3 צפייה בגלריה
תנועת הדיוק של גדעון סער
תנועת הדיוק של גדעון סער
תנועת הדיוק של גדעון סער
3 צפייה בגלריה
תנועת האגרוף
תנועת האגרוף
תנועת האגרוף