ימים לא קלים עוברים על ראש הממשלה בנימין נתניהו. במשך חודש החזיק נתניהו במנדט להקמת הממשלה, אך נוכח סירובה העיקש של מפלגת הציונות הדתית לתמיכה בממשלה מבחוץ של מפלגת רע"מ, הוא לא הצליח להשיג רוב של 61 ח"כים ונאלץ להודיע לנשיא כי לא עלה בידו להרכיב ממשלה. בניגוד לרצונו של נתניהו, הנשיא ריבלין לא החזיר את המנדט לכנסת אלא העביר אותו ליו"ר מפלגת יש עתיד יאיר לפיד, המנהל בימים אלו מגעים אינטנסיביים עם יו"ר מפלגת ימינה נפתלי בנט על הקמת ממשלת אחדות ברוטציה.
  • לא רוצים לפספס אף כתבה?
עוד ניתוחי שפת גוף למנויים:
  • מה אמרה שפת הגוף של נתניהו לפני הבחירות?
  • איך לזהות שקרים לפי שפת הגוף?
  • המדריך לקריאת שפת גוף בדייט ראשון
בזמן שנראה כי גוש השינוי, כפי שהוא מכונה בתקשורת, נחוש להתגבר על הפערים האידיאולוגיים בין חבריו ולהקים ממשלה, נתניהו מודע לכך כי קיימת אפשרות ריאלית שהוא יאבד את ראשות הממשלה אחרי יותר מ-12 שנה רצופות שבהן הוא העומד בראש. בנאומיו הפומביים בימים אלו, נתניהו מפנה את עיקר האש כלפי בנט ומאשים אותו בכך שלא קמה ממשלת ימין, אך מעניין לבחון מעבר למילים - מה אומרת שפת הגוף של נתניהו, ומה הוא באמת משדר בתקופה הזו. המומחית לקריאת שפת גוף מעיין בשן פולק ניתחה באולפן ynet.
"לכאורה נראה כאילו הכול בסדר", פותחת בשן פולק בניתוח של קטע מנאום של נתניהו, "אבל מאוד הופתעתי שהוא קורא מפרומפטר. זה לא מתאים לו בכלל ולא מאפיין אותו. בדרך כלל הוא אומנם עם דפים, אבל הוא יחסית זורם ומרצה בביטחון. פה הוא נצמד לפרומפטר, וזה הדליק אצלי נורה אדומה. הוא נראה מאוד רגוע כביכול, אבל הוא לא".
אפשר לשים לב שהוא מקריא ולא עושה הצגה כמו בדרך כלל. "זה נכון. הוא הפסיק עם הג'סטות, ואני אסביר למה: שפת הגוף מייצגת את הרגש, ולכן בגלל שהוא נסער הוא הבין שהוא צריך להרגיע עם הג'סטות המוגזמות. אנחנו רואים שהוא נסער באמצעות ניואנסים קטנים, מה שנקרא מיקרו-הבעות".
בשן פולק מציגה קטע שבו נתניהו נראה מניח את יד ימין על יד שמאל, ומסבירה: "צד ימין הוא הצד האגרסיבי של האישיות שלנו, וצד שמאל הוא הצד הרגשי. כשאדם שם את יד ימין על יד שמאל הוא מרגיע את הצד הרגשי שלו, וזה אחד הסימנים להתרגשות יתר. הוא מחזיק את עצמו שלא יברח לו. אגב נתניהו הוא שמאלי, הוא בדרך כלל עובד יותר עם יד שמאל מאשר עם יד ימין, ולכן זה מאוד מוזר לראות את זה אצלו".
3 צפייה בגלריה
יד ימין על יד שמאל. מסתיר את הצד הרגשי
יד ימין על יד שמאל. מסתיר את הצד הרגשי
יד ימין על יד שמאל. מסתיר את הצד הרגשי
(צילום מסך)
בקטע בנאום שבו פונה נתניהו ישירות אל בנט ואומר לו "זזתי, עכשיו תורך", הוא ממצמץ בלי הפסקה ואף נושך את שפתיו. "המצמוץ מסמן לחץ גדול מאוד, נשיכת השפתיים היא בלימה עצמית", מסבירה בשן פולק. "קשה לו מאוד להגיד את זה, אבל אין לו ברירה. זה אחד הסימנים של שקר אגב, סימנים של שקר זהים לסימנים של התרגשות, אבל במקרה הזה הוא לא משקר - הוא פשוט באובר-התרגשות".
בשן פולק מאבחנת כי כשנתניהו מדבר על "ממשלת שמאל מסוכנת", הוא עוצם עיניים ומעפעף המון. "זה לא אופייני לו בכלל, זה מעיד על שקר. הוא לא מאמין לעצמו". את אותה אבחנה מספקת בשן פולק גם ביחס לטענה של נתניהו כי היה יכול למצוא את שני המנדטים שחסרו לו להקמת ממשלה.
3 צפייה בגלריה
עוצם עיניים ומעפעף המון
עוצם עיניים ומעפעף המון
עוצם עיניים ומעפעף המון
(צילום מסך)
בקטע נוסף נתניהו טוען כי רוב מצביעי מפלגת ימינה ורוב עצום של מצביעי הימין מתנגדים לממשלת האחדות המתגבשת. בעודו אומר זאת הוא נושך את שפתיו. "שוב בלימה עצמית המעידה על שקר או עצירה - אני פולט דברים שאני לא רוצה. הוא כנראה הוסיף בעצמו את הנתון על רוב מצביעי הימין", מציינת בשן פולק.
"לסיכום אפשר לראות שנתניהו בחרדה גדולה", אומרת בשן פולק. "הוא מרגיש שהוא מאבד את זה. מאבד את הצד שלו, הימני. הוא כנראה מבין שמאסו בו. שפת הגוף שלו צועקת לחץ, ממש צורחת".
3 צפייה בגלריה
נושך את שפתיו כבלימה עצמית
נושך את שפתיו כבלימה עצמית
נושך את שפתיו כבלימה עצמית
(צילום מסך)