אחרי פלונטר פוליטי ארוך והתלבטות ממושכת מצידו, נפתלי בנט החליט בסופו של דבר לחבור ליאיר לפיד ולהקים ממשלת אחדות ברוטציה. בתום דיון סוער בכנסת הושבע בנט כראש הממשלה ה-13 של ישראל. אתמול (א') קיימה הממשלה החדשה בראשות בנט את ישיבתה הראשונה.
עוד ניתוחי שפת גוף:
לא מדובר באירוע של מה בכך בפוליטיקה הישראלית. ב-12 השנים האחרונות כיהן בנימין נתניהו בראשות הממשלה, וכניסתו של בנט לתפקיד לוותה גם בלבטים מצידו, וגם במחאות מצד האופוזיציה, שטענה שלא ראוי כי בראשות הממשלה יעמוד יו"ר של מפלגה עם שישה מנדטים. דווקא בגלל כל הנסיבות הללו, מעניין במיוחד לבחון את שפת הגוף של נפתלי בנט בישיבת הממשלה הראשונה. מעיין בשן פולק, מומחית לקריאת שפת גוף, התארחה באולפן ynet וניתחה את כל מה שראש הממשלה אמר שלא באמצעות מילים.
למה היד של בנט רעדה בישיבת הממשלה?
"בנט התרגש מאוד", פוסקת בשן פולק, "זה ניכר עליו בכל שריר, בתנועות ידיים, בקוליות שלו. היו לו הרבה 'אהממ..' ותקיעויות כאלה. דבר נוסף שראיתי זה שיתוף פעולה מלא בינו ובין לפיד, או שאם אתם רוצים לקרוא לזה לפיד מאחורי הקלעים מושך בחוטים".
בשן פולק עוברת לנתח את ההליכה של בנט בדרך לישיבה: "אנחנו רואים הליכה חדורת מטרה, המרפק הולך קדימה, זה אומר שהוא ממש דוהר לכיוון המעשים. בעיקר ניכר שהוא מתרגש, חיוך מרוח על הפנים, אושר אמיתי - אני חושבת שזה מאוד נעים לו, הוא מימש חלום".
4 צפייה בגלריה
מביט בלפיד כמחכה לאישורו
מביט בלפיד כמחכה לאישורו
מביט בלפיד כמחכה לאישורו
(צילום מסך)
בנט מדבר במהלך הישיבה על מהלך שביצע לפיד לאישור מינוי של 36 דיפלומטים. בנט מגדיר זאת כ"פתיחת הפקק", שכן עניין המינויים היה תקוע במשך זמן רב. "רואים את החיוך על פניו של לפיד - וזה חיוך אמיתי. איך מבדילים בין חיוך אמיתי למאולץ? לפי עצימת העיניים. אם מישהו מחייך ולא עוצם עיניים, זה לא חיוך אמיתי".
בשן פולק מבחינה שלכל אורך הישיבה בנט מביט אל עבר לפיד, כמי שמחכה לאישורו. "הוא אומר 'אנחנו עובדים אצל אזרחי ישראל', וכמובן שלפיד מגיב במיני-חיוך כזה, זו מיקרו-הבעה של חיוך שמאשר ומאותת לבנט שהוא מסכים ומבסוט מהדברים שהוא אומר".
4 צפייה בגלריה
הליכה חדורת מטרה
הליכה חדורת מטרה
הליכה חדורת מטרה
(צילום: עמית שאבי)
בקטע הבא שבשן פולק מנתחת, בנט מדבר על כך שהממשלה מאוד נפיצה בגלל המבנה הייחודי שלה. "אנחנו רואים שהוא מסתכל ימינה למטה, הוא מתכנן את המשפט. הוא יודע שזה מאוד בעייתי, ולכן שומעים הרבה 'אהממ'. התהליך הקולי בשפת הגוף עובד תחת הקוגניציה. כשיש הרבה 'אהממ', זה בעצם מאבק בין הרגש לשכל", היא מסבירה.
במהלך הישיבה ניתן להבחין כי היד של בנט האוחזת בעט רועדת מאוד. בשן פולק טוענת שמדובר בעוד סימפטום להתרגשות שהוא חווה. "זה מקסים בעיניי ואנושי. אני לא חושבת שהוא ציפה להיות במעמד ראש הממשלה", היא מסבירה, "במקרה הספציפי הזה היד הרועדת היא נטו מהתרגשות. כפי שהסברתי, זה לא סימן ההתרגשות הראשון. הוא נתקע ב'אהממ', בולע רוק, מתקשה להישיר מבט".
4 צפייה בגלריה
מסתכל ימינה למטה, מתכנן את המשפט
מסתכל ימינה למטה, מתכנן את המשפט
מסתכל ימינה למטה, מתכנן את המשפט
(צילום מסך)
4 צפייה בגלריה
היד הרועדת
היד הרועדת
היד הרועדת
(צילום מסך)