דיגיטל  אינטרנט
בני עדות המזרח: כך תחפשו שורשים ברשת
אורית לביא
פורסם: 13.04.07, 07:20
תגובה לכתבה תגובה לכתבה
הדפיסו את התגובות הדפיסו את התגובות
חזרה לכתבה
לכתבה זו התפרסמו 245 תגובות ב-229 דיונים
1. סוף סוף לא מקפחים את "הנחותים"!!!!
ניסים   (13.04.07)
מרוקאים=מלחמה=בנשמה!!!!!!!
2. לגבי הגדרות של ספרדים
יוסף   (13.04.07)
קודם כל היה רצוי להבהיר שרוב מגורשי ספרד התיישבו במרוקו !!! עם כל הכבוד להתיישבות ביוון או בטורקיה (דוברי הלאדינו) רוב רובם של מגורשי ספרד חזר למרוקו בסופו של דבר (ומשם כניראה לשאר ארצות צפון אפריקה השכנות בתהליך נדידה טבעי בין הקהילות ) בירור קצר לגבי מספר המגורשים וכיוון נדידתם במיוחד אחרי גירוש פורטוגל שאירע כמה שנים אח"כ היה מבהיר את התמונה מאוד לא רצוי להפגין בורות שמכינים כתבה כזאת. ולגבי עידת מגורשי ספרד : אי אפשר להפריד יהודים ספרדים "עיראקים"/בבלים מיהודים ספרדים מרוקאים מהסיבה הפשוטה יהדות ספרד הגיעה לספרד ברובה מבבל דאז (עיראק) תחת שילטון המוסלמים נדדו היהודים מבבל לספרד על מנת להתיישב שם ולמעשה העבירו את המרכז מבבל לספרד ולכן ה"ספרדים" הם למעשה יהודים בבלים במוצאם "עיראקים" בנוסף ליהודים שחיו לאורך חופי צפון אפריקה תחת שילטון האימפריה הרומית שקרסה ועברו גם הם לספרד בתקופת השגשוג . זאת הסיבה למה מרוקאי, עיראקי וטורקי יכולים להתפלל יחד ע"פ אותו נוסח כי פשוט שורשיהם זהים ! פישלתם קצת בחקר ההסטוריה פעם הבאה רצוי להתייעץ עם הסטוריון קצת יותר רציני אחד שיודע קצת מתמטיקה וחישוב של מספרים פשוטים.
3. מהו מקור שם המשפחה אוחיון
(13.04.07)
4. תודה, מידע עניני שעוזר לי להתחיל במחקר
יעל   (13.04.07)
תודה לאורית לביא על שהעירה את עיני ועזרה להתחיל תהליך .
5. 1306 שמות - בעיקר מעירק
י.   (14.04.07)
נמצאים באתר הזה http://yadgarfamily.googlepages.com/index.htm
6. מזרחיות: כך תצבעו שורשים ברשת
יוסי אלוני ,   תל אביב   (14.04.07)
פרטים באתר אצל ז'קלין במספרה או באתר של מוריס מהמכולת.
7. מה מקור השם "קאנטי"?
עזרה   (14.04.07)
8. ערבים מחפשים ערבים. לא מעניין.
(13.04.07)
9. ל-2 טול קורה מבין עינך...כי אתה טועה!
רוני דה-לאון, סטודנט ,   היסטוריה של עם ישראל   (14.04.07)
ראוי לציין כי תהליך הגירוש החל הרבה לפני 1492, ולמעשה התאריך הזה הוא הגירוש הכללי והמקיף ביותר בספרד. אולם מגורשים עזבו את ספרד עשרות שנים לפני . גלי הגירה, טיפין טיפין...הגל הגדול של הגירוש היה ב-1492. מעריכים שמספרם של מגורשי ספרד היה בין מאה ל-300 אלף.חלקם היגר לארצות השכנות, ובעיקר לפורטוגל, שגם משם היתה המרה וגירוש בכפייה בשנת 1496. רובם דווקא לא התיישב בצפון אפריקה -אלא דווקא בשטחי האימפריה העותמנית. (הכוח העולה של אותם הימים במזרח הים התיכון). הסולטן ביאזיד השני הזמין את המגורשים להשתקע בממלכתו ועודד את פקידיו והשליטים המקומיים להתייחס אליהם יפה. יהודים מספרד אכן הגיעו למרוקו והתיישבו בה -אולם המספרים היותר גדולים של כמה עשרות אלפים התיישבו דווקא בשטחי תורכיה - במהלך הזמן, היהודים הביזנטים שהיו שם לפני כן ושמכונים "רומאניוטים" נסתפחו אל הקהילה הספרדית, וגם היהודים האשכנזים - שהיגרו לתורכיה עוד לפני כן, כתוצאה של רדיפות מגרמניה, צרפת הונגריה ופולין הסתפחו אל הקהילה הספרדית שבתורכיה. כל קהילה שמרה על שפתה -בסופו של דבר הן כולן נטמעו בתוך העדה הספרדית שהיתה הגדולה -והשפות האחרות נשכחו.. רק הלדינו נשמרה. ניידות היתה קיימת תמיד בעולם היהודי, במיוחד באגן הים התיכון, אבל להגיד שיהודי לוב, אלג'יריה הוא יותר ספרדי, או שהתרבות הספרדית יותר מודגשת בצפון אפריקה מאשר בארצות הבלקן (קרי : תורכיה, יוון, בולגריה, יוגוסלביה) - זה לא נכון...התרבות הספרדית חיה בעיקר בבלקן. נכון שיהודים רבים הגיעו לצפון אפריקה חלקם נטמעו וחלקם הקימו קהילות של מגורשים..אבל בצפון אפריקה הלדינו נשכחה. והערבית היהודית תפסה את מקומה. רק במקומות בודדים וקהילות מסויימות כמו באלג'יריה, אלכסנדריה, תיטואן שבמרוקו וקהילות בצפון היא נשארה. יש צפון אפריקאים עם השם ביטון -מלשון VITTON =VITA (חיים).. רביבו, גואטה, קלדרון.. וכו שאלו אכן שמות ספרדים. יהודים מעירק הם אינם ספרדים, כנ"ל לגבי פרסים, תמנים, כורדים וכו...אולי יש משפחות בודדות שיש להם ייחוס ספרדי, אבל הם יהודים שהגירה ספרדית לא הגיעה לשם, וניתן להגיד שיש יותר יהודים פולנים \מזרח אירופאים עם דם ספרדי מאשר יהודים מארצות המזרח הרחוקות. כמו שם המשפחה של אשכנזים "שניאור" (אדון בספרדית "SENIOR") לדוגמה ההאדמור של חב"ד ששם משפחתו שניאורסון - בן שניאור. זה נכון לטעון שיהודים שחזרו מבבל בשיבת ציון היגרו לאחר מכן לאיזורי הים התיכון....אבל זה תהליך שקרה המון לפני שהיה מושג כזה ספרדים או אשכנזים, ולמעשה בתאוריה אפשר לשייך כל יהודי לגלות בבל. לגבי הנוסחים אחידים -וגם זה לא מדוייק, בכל מקום ישנם מנהגים מקומיים וגם הנוסח לא זהה וכנ"ל לגבי הגיה של מילים וכו...ככה שיש דמיון בין יהודים שמוצאם מעירק ומרוקו, שכן הם שמרו עברית שיותר קרובה לערבית - שפות שמיות..ככה נוסח התפילה נשאר דומה.! אני ממליץ לכל מי שמתעניין להתחיל לקרוא בספרים רציניים על תולדות של קהילות, ולא ללמוד באמצעות ויקיפדיה או טוקבקיטסים! (ואם יש לכם ספקות לגבי מה שאני כתבתי - תפתחו ספר ותשכילו ובזה אבוא על שכרי!) הבורות של העם היהודי נוראית (לא משנה מאיזו עדה) בהתחשב בעובדה שאנחנו עם שכה גאה בעצמו.
10. כנסו כנסו חשוב מאוד..!!
אשכנזיה!!!!   (13.04.07)
תפסיקו לחשוב שאתם נחותים השטלטתם על המדינה אז תפסיקו לעשות את עצמכם מסכנים ונחותים למרות שזה מה שאתם לא מסכנים אלא נחותים!!!
11. נו, מה הבעיה אצל כולם הסבא היה סוחר עשיר או עבד אצל המלך
(13.04.07)
12. מצאתי אתר ישראלי נחמד על יהדות מרוקו
מר אוקיי   (14.04.07)
http://www.couscous.co.il/emoonot.htm
13. מרכז מורשת יהדות בבל www.babylonjewry.org.il
שאול ,   בגדד לשעבר   (13.04.07)
www.babylonjewry.org.il את זה מצאתי בחיפוש במנוע של YNET. אבל לאבי יש קישור אתר טוב יותר עם הרבה שירים של יהודים עיראקים. מחר אשלך לכם.
14. יש הרבה אנוסים כלומר שהוכרחו להמר דתם . מורניו \מורנו
הסטוריון   (14.04.07)
יש הרבה אנוסים כלומר שהוכרחו להמיר את דתם לנצרות בספרד\פורטוגל או להגר לצפון אפריקה עד מצרים או ארצות הים התיכון כגון איטליה ,יוון,טורקיה וגם הבלקן והולנד שם יש קהילה ספרדית גדולה . .מורניו \מורנו , בניטז\בניטה . מורנו המורה שלנו.
15. האתר הכי ממולץ לבדוק את המקורות שלך .........
כנסו   (14.04.07)
http://www.jewishgen.org/Sephardic קבוצת העניין: ספרד וגם פה באותו האתר http://www.orthohelp.com/geneal/sefardim.htm על הכל אחראי ד"ר ג'ף מלכה . Jeff Malka יש לו איימל באתר והיה ראוי שפעם אחת יראיינו אותו .
16. כבוד גדול לכתבה נפלאה .
מרוקו \ספרד   (14.04.07)
17. אתר מדהים ליהדות בבל+סרטונים+שירים
אלי אליהו ,   תמליצו על התגובה   (14.04.07)
אהבתי מאוד, http://iraqimusic.qpon.co.il/Front/Tools/homepage.asp
18. כל הכבוד! רואים שהשקיעו והביאו כתבה איכותית ומעמיקה!
כה לחי!   (14.04.07)
19. בסופו של דבר כולנו (היהודים) הגענו מבבל...
אייל ,   רמת השרון   (13.04.07)
גם אני כאשכנזי אבותיי הוגלו לבבל (עיראק) ובמהלך הדורות הגרו יהודים בתחילה למדינות שהיו תחת הכיבוש האיסלמי, ולאחר מכן אף לאירופה. כך שגם אשכנזים וגם מזרחים בסוף יגיעו לכך שמוצאם מבבל.
20. מזרחים ולא מזרחיים
יעל B ,   תל אביב   (14.04.07)
...כמו אשכנזים ולא אשכנזיים.
21. אני מופתע!
ק. פריש   (13.04.07)
עד היום חשבתי לתומי שדוקא לצאצאי יהדות ספרד (לא מזרחיים) יש אילנות משפחתיים מפותחים בני 500 שנה. ליהודי אשכנז אילנות המשפחה "הרגילים" הם בני 200-300 שנים בלבד, מאחר וליהודי אשכנז, בדרך כלל, לא היו שמות משפחה מסודרים, עד שהגיע הקיסר יוסף ה-2 והכריח אותם, במסגרת קבלת זכויות, לאמץ לעצמם שמות משפחה גרמניים.
22. תתחילו את החיפוש במופלטות....
אריק   (13.04.07)
23. אל תתבישו להשתמש במילה "ערבים" במקום מזרחיים.
(13.04.07)
מה זה בדיוק מזרח? מזרח קנדה? מזרח אוסטריה? לא מרוקו, טוניס, אלג'יר ושלל מדינות ערביות.
24. מה עם הערבים?
אכרם ,   סכנין   (13.04.07)
למה הכתבה רק על אתרים של יהודים? לנו יש משפחות מפוארות הרבה יותר עם עבר של אלפי שנים בארץ לא כמו היהודים המהגרים שאין להם שורשים פה
25. הבעיה הגדולה שאין מספיק אתרים ערביים ברמה
שרון ,   הרצליה   (14.04.07)
http://media-sight.net
26. ל-2 , אתה דביל, כתבת מלא שטויות, לך תקרא שוב...
ס"ט- ירושלמי   (14.04.07)
27. ליוסף, מס' 2
יהודי ,   מארץ ישראל   (13.04.07)
צר לי אך אתה פחות מעודכן ממה שהיית רוצה לחשוב. אין שןם אסמכתא לטענתך שמקור יהדות ספרד הוא בבבל ואין שום חיזוק לטענתך שאחרי גרוש ספרד היהודים חזרו למרוקו. אני מאחל לך ולכל בית ישראל שנה טובה ושנזכה בקרוב למשיח בין דוד אמן
28. עד 1939 - 92% מיהודי העולם היו אשכנזים. (אנציקל' יודאיק)
חשוב לדעת !!!!!   (14.04.07)
16,800,000 אשכנזים 750,000 בצפון אפריקה ומצריים 550,000 באסיה. כיום: 63% אשכנזים 28% מזרחים 9% מעורבים
29. כל כך הרבה שטויות כמו בתגובה 2 לא קראתי כבר הרבה זמן
ספרדי   (13.04.07)
30. תגובה ל - 28
ספרדי ,   ספרד   (14.04.07)
so what? זה מכחיש את העובדה שכיום רוב היהודים בארץ הם ספרדים? ואל דאגה עוד כמה אלפי שנים בארץ וכל ה"אשכנזים" לפחות יראו מזרחים. שאף אחד לא ישכח - אנחנו חיים בארץ ערבית וכמו שכל יהודי גלות אירופה הלבינו שם, ככה הם ישחימו חזרה פה.
תגובות נוספות
חזרה לכתבה