שתף קטע נבחר

ישראל סגרה את האוריינט האוס; הרשות מזהירה מהידרדרות

מאות צעירים פלסטינים התעמתו עם המשטרה ליד בניין האוריינט האוס בירושלים וניסו לפרוץ פנימה, בעקבות סגירת משרדי הרשות במקום. חאתם עבד אל קאדר: "סגירת האוריינט האוס תביא את האינתיפאדה לירושלים". הרשות מזהירה מהידרדרות כוללת

מאות צעירים פלסטינים התעמתו ביום שישי אחרי הצהריים עם המשטרה באזור בניין האוריינט האוס וניסו לפרוץ לתוכו, בעקבות סגירת משרדי הרשות במקום. כוחות משטרה חסמו את המפגינים בכוח ומנעו מהם גישה לבניין.
מוקדם יותר ניסו עשרות פלסטינים ופעילי שלום ישראלים לפרוץ את מחסומי המשטרה, ונהדפו. המשטרה עיכבה שישה מהם לחקירה.

"הסגירה תביא את האינתיפאדה לירושלים"

חבר המועצה המחוקקת הפלסטינית, חאתם עבדל קאדר, מראשי הפתח, אמר ל-ynet כי סגירת האוריינט האוס הביאה את האינתיפאדה לירושלים, והימים הקרובים יהיו ימים של הסלמה מצד הפלסטינים. "לא נחסוך בשום אמצעי כדי לבטל את ההחלטה הישראלית. הם אלו שהתחילו בהסלמה והם אלו שנושאים באחריות", אמר קאדר. לדבריו, הישראלים מדברים על ירושלים מאוחדת אבל למעשה "הם שמו את העיר באותה קטגוריה עם שכם, רפיח, עזה וכל שאר הערים הפלסטיניות".
בהודעה שפרסמה מזהירה הרשות הפלסטינית מהידרדרות כוללת של המצב באזור, בעקבות סגירת משרדיה בירושלים. הרשות דורשת מהקהילה הבינלאומית, ובמיוחד מארצות הברית, להתערב ל"הפסקת ההסלמה הישראלית".

דגל ישראל הונף על האוריינט האוס

בסביבות השעה 02:00 בלילה שבין חמישי לשישי הגיעו כוחות משטרה וימ"מ לבניין האוריינט האוס במזרח ירושלים, וסגרו אותו. שבעה שומרים שהיו במקום נלקחו לחקירה. הסגירה נעשתה על פי הנחיית הדרג המדיני וצו שחתם עליו השר לביטחון פנים עוזי לנדאו. כן נסגרו תשעה משרדים נוספים במזרח ירושלים השייכים לרשות הפלסטינית. בסי.אן.אן צולם שוטר ישראלי מניף את דגל ישראל על בניין האוריינט האוס בהפגנתיות.
כמו כן, כוחות צה"ל השתלטו הלילה על מרחב בית המושל ובתים סמוכים לו בשכונת אבו דיס במזרח ירושלים. כוחות צה"ל שפשטו על בנייני הממשל הפלסטיני באבו-דיס מצאו במקום חמישה אקדחים, רובים מאולתרים ומטען צינור. כמו כן עצר השב"כ במקום שישה פלסטינים המשתייכים למנגנוני הביטחון הפלסטינים. השישה נחקרים בחשד לפעילות עויינת נגד ישראל.
מדובר צה"ל נמסר כי הפעולה בוצעה "לאור העובדה שהרשות הפלסטינית מפעילה את מנגנוניה על מנת לשלח מפגעים לביצוע פעולות טרור".
עוד נמסר כי הבתים משמשים כמפקדות למנגנוני הביטחון הפלסטיניים: כוח 17, המודיעין הכללי, מנגנון המודיעין המסכל, המודיעין הצבאי, מנגנון ההכוונה הפוליטית והמשטרה הפלסטינית.
גורמים צבאיים מסרו כי הגופים הללו פועלים באופן בלתי חוקי ובניגוד להסכמים, מאז הוכרז המקום כשטח B, במסגרת יישום הסכם חברון. דובר צה"ל הדגיש כי על פי הסכמי אוסלו, לפלסטינים אסור לקיים פעולות מנגוני ביטחון בשטחים הנמצאים באחריות ישראלית ביטחונית.

התקפה ברמאללה

מקורות פלסטינים דיווחו כי שני מטוסי אף-16 ישראלים הפציצו בשעת לילה עמדות ריקות של המשטרה הפלסטינית. איש לא נפגע משום שהעמדה פונתה לאחר הפיגוע בירושלים.
סוכנויות הידיעות דיווחו כי המטוסים ירו שני טילים, שהשמידו את המטרות. גורמים ביטחוניים בישראל אישרו את דבר התקיפה. מדובר צה"ל נמסר כי "מיפקדת משטרת איו"ש ברמאללה הותקפה בעקבות מעורבות של שוטרים פלסטיניים בפעילות חבלנית ובירי נגד כוחות צה"ל".
זו הפעם השניה בלבד שבה משתמשת ישראל במטוסי קרב באינתיפאדה. בפעם הקודמת ספגה ישראל גינויים נרחבים בשל השימוש במטוסים. מקורות ישראלים טענו גם כי נפגעו תחנות שידור של הרדיו והטלוויזיה הפלסטינים.
גורמים צבאיים מסרו גם כי טנקים נכנסו לשטחי הרשות בעזה, בתגובה לפצצות מרגמה שנורו שם אתמול בבוקר. מקורות פלסטיניים מסרו גם כי צה"ל מרכז כוחות ליד ג'נין.

פרס, וילנאי וסנה התנגדו להחלטת הקבינט

הקבינט קיבל את החחלטה ברוב של תשעה שרים, בהם בנימין בן אליעזר, מול שלושה שרים שהתנגדו - שמעון פרס, מתן וילנאי ואפרים סנה.
במערכת הביטחון גיבשו כמה חלופות לתגובה צבאית בעוצמות שונות נגד הרשות בעקבות הפיגוע, והתקיפה הלילה וסגירת האוריינט האוס הם הצעדים הראשונים שבוצעו, וצפויים צעדים נוספים. ההערכה היא כי ספק רב אם ישראל תפעיל תוכנית כוללת להפלת הרשות, אבל נראה שתוגבר הפעילות הנקודתית.
גורמי ביטחון ציינו כי הפיגוע הקשה בירושלים הוא "בדיוק הפיגוע הכבד והקטלני" עליו דיברו בצה"ל ובמערכת הביטחון בשבועות האחרונים, כעילה לתגובה ישראלית קשה נגד הרשות ואינטרסים פלסטיניים בשטחים. הגורמים הדגישו כי לדעתם "ישראל אינה יכולה להבליג פעם נוספת על פיגוע כזה לאחר שכבר הוכח שהרשות אינה מסוגלת או אינה רוצה לעמוד בהתחייבויותיה על הפסקת אש".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
דגל ישראל מונף על האוריינט האוס
צילום איי פי
צילום איי פי
תחנת המשטרה שהופגזה ברמאללה
צילום איי פי
צילום איי פי
הריסות ברמאללה
צילום איי פי
מומלצים