שתף קטע נבחר

סיעת המרכז החליטה: מצטרפים לממשלה

חברי הסיעה יחתמו הערב על ההסכם הקואליציוני. עם זאת עדיין נשמעות טענות מכיוונה של מפלגת העבודה כי ההסכם עם סיעת המרכז מפר את ההסכם הקואליציוני. בלשכת שרון דחו את טענות העבודה ואמרו כי כניסת "המרכז" לממשלה חיונית למפלגת העבודה כיוון שהיא מחזקת את הפלג המתון

סיעת המרכז תחתום הערב ב-18:00 על ההסכם הקואליציוני, ותצטרף לממשלת האחדות. בישיבת סיעה שנערכה אתמול (א') הוחלט סופית להצטרף לממשלה. בכך הופכת ממשלת שרון לממשלה הגדולה ביותר בכל הזמנים ויכהנו בה 27 שרים.
אתמול נפגש ראש הממשלה עם שר החוץ, שמעון פרס, ועדכן אותו בנושא הצטרפות סיעת המרכז לממשלה. עם זאת, במפלגת העבודה שבו ועלו הבוקר הטענות לפיהן ההסכם עם סיעת המרכז מפר את ההסכם איתה ואת חוק יסוד הממשלה.
ביום שישי קיבל היועץ המשפטי של העבודה, עורך דין חנן מלצר, תשובה למכתב שהועבר בשם מפלגת העבודה ואת עותק ההסכם הקואליציוני. מלצר טען במכתבו כי לפי ההסכם עם סיעת המרכז ייפגעו סמכויות שר הביטחון ושר החוץ ולא מוזכרת העובדה שבחודש יולי 2002, יועבר תפקיד יו"ר ועדת החוץ והביטחון שבראשה עומד כיום נציג סיעת המרכז לידי ח"כ חיים רמון.
כמו-כן טען עו"ד מלצר כי חוק יסוד הממשלה מופר פעמיים נוספות, הן בהבטחה לסיעת המרכז לקבל תיק בכיר במקרה של פרישת סיעה מהקואליציה, והן בהבטחה לשר העתידי דן מרידור להיות אחראי על המועצה לביטחון לאומי, זאת בניגוד לחוק יסוד הממשלה בו נכתב כי המועצה היא בסמכות ראש הממשלה בלבד.
במסמך התשובה שניתן למלצר בוצע רק תיקון אחד, לפיו אין לפגוע בסמכויות שרי החוץ והביטחון במתן הסמכויות למרידור. כל שאר הסעיפים לא תוקנו.
בלשכת ראש הממשלה הוסיפו לטעון כי החוק בעניין המועצה לביטחון לאומי אינו מופר, זאת כיוון שהסמכות הראשית על המועצה לביטחון לאומי נשארת בידיו של שרון. גורמים פוליטיים טענו גם כי ממילא המועצה לא עשתה בשנים האחרונות שום דבר משמעותי ולכן תפקידו של השר מרידור לא יתמקד בכך.
אחד השרים ממפלגת העבודה ששוחח עם ראש הממשלה בנושא בשבוע שעבר ושאל אותו כיצד ייתכן שיופרו ההסכמים הקואליציונים עם מפלגת העבודה, טען כי שרון הבטיח לו שההסכמים לא יופרו וכי כניסת סיעת המרכז לממשלה אמורה להועיל למפלגת העבודה כי היא מחזקת את הפלג המתון בממשלה.

גפני מסרב לפצל

גם יו"ר ועדת הפנים ואיכות הסביבה, ח"כ משה גפני, הודיע בסוף השבוע לראש לשכת ראש הממשלה, אורי שני, ולמזכיר הממשלה, גדעון סער, כי הוא מסרב לפצל את הוועדה שעליה הוא ממונה ולהפקיד את נושא איכות הסביבה בידי ח"כ נחמה רונן. זאת למרות שבשבוע שעבר הסכים לכך. גפני טען כי "הוא לא פרייר" של לשכת ראש הממשלה ואמר כי מאחר ושר האוצר מסרב להעביר תקציבים לחקלאים שומרי שנת שמיטה ולישיבות, הוא לא חש "כמי שצריך לתת אתנן לממשלה".
גורמים במפלגת המרכז מסרו כי עניינה של נחמה רונן ייסגר מחוץ להסכם הקואליציוני. לדבריהם, מאחר והכנסת קבעה לפני חודשיים שתוקם ועדה נפרדת לאיכות הסביבה, על הממשלה לתמוך בכך ולאפשר לנחמה רונן לעמוד בראשות הוועדה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון ידיעות אחרונות
מרידור. בדרך לממשלה
ארכיון ידיעות אחרונות
צילום רוייטרס
פרס ושרון. פגישת הבהרה
צילום רוייטרס
מומלצים