שתף קטע נבחר

ברק וקלינטון נועדו בצל אכזבה מערפאת

ערפאת מציע כי ירושלים תהיה בריבונות איסלמית כוללת. יועצו המדיני הכריז על חידוש המו"מ עם ישראל עם שובו של ברק מארה"ב. ברק: ועידת שלום תתקיים רק אם ערפאת יתמתן ולפי שעה - הוא לא

בצעד לא מתוכנן נפגש אתמול (יום שבת) ראש הממשלה ושר הביטחון, אהוד ברק, עם נשיא ארה"ב, ביל קלינטון, במלונו של ברק. בפגישה השתתף גם יוסי שריד הנמצא בניו יורק וכך גם נאוה ברק. מהצד האמריקני נכחו גם שרת החוץ אולברייט והיועץ לביטחון לאומי סנדי ברגר.
קלינטון החליט לבוא לברק, על מנת שראש הממשלה לא ייאלץ לחלל את השבת. הפגישה היא המשך לשיחות שראש הממשלה קיים ביום ו' עם מתאם השיחות האמריקני, דניס רוס. האמריקנים החלו גם לגבש הצעות חדשות לפיתרון בעיית ירושלים במשא ומתן.
חבר הכנסת יוסי שריד, אמר לאחר הפגישה כי גם לאחר שנכשלו המאמצים האמריקניים לפרוץ את המבוי הסתום בתהליך השלום עם הפלסטינים, קיים עדיין סיכוי לתהליך השלום.

ריבונות איסלמית

בראיון לעיתון אל-חיאת הציע יו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת להחיל ריבונות איסלמית על הר הבית, שתהיה בידי ועדת ירושלים של ארגון ועידת המדינות המוסלמיות. ערפאת הוסיף כי בסבב השיחות הבא עם ישראל הוא יציע למצרים, לערב הסעודית ולמרוקו, להשתתף בשיחות, במסגרת הצעה זאת.
יועצו המדיני של יאסר ערפאת, נביל אבו רודיינה, אמר לכתבים בפתיחת כינוס המועצה המרכזית הפלסטינית בעזה אתמול (יום שבת), כי המשא ומתן עם ישראל יתחדש בתחילת השבוע.
"השיחות יימשכו ארבעה שבועות", אמר. מקורות אמריקנים וישראלים אמרו כי חידוש השיחות צפוי אמנם, אך הם לא יודעים מתי.

לא בקרוב

ראש הממשלה אהוד ברק אמר מצידו בראיון לסי.אן.אן. כי ועידת שלום נוספת אינה צפויה בעתיד הקרוב - אם ערפאת לא ימתן את דרישותיו. "תמיד יש סיכוי, אבל אנחנו ריאליים", אמר ברק ביום ו' בראיון לכתבת התחנה, כריסטיאן אמנפור. "יש צורך במאמץ אדיר, במיוחד מצידו של היו"ר ערפאת, בכדי להעניק הזדמנות לפריצת דרך בשבועות הקרובים".
הראיון נערך יום לאחר פגישתם של ערפאת וברק בניו-יורק, לשם הגיעו לרגל ועידת המילניום של האומות המאוחדות. נשיא ארה"ב, ביל קלינטון, נפגש עם כל אחד מהמנהיגים בנפרד, בנסיון להגיע לפתרון בסוגיית הריבונות על מזרח ירושלים.
ברק אמר לאמנפור כי בפגישתו עם ערפאת לא חש שינוי בגישתו. "אך זה לא אומר שכל העניין סגור", הדגיש ברק. "אני מאמין כי הוא חש בבירור שכל העולם מצפה ממנו להתקדם, ושבדרך כלשהי הגיע הזמן לשים קץ לסיכסוך בן מאה השנים בינינו לבין הפלסטינים, ואין הזדמנות טובה יותר מזאת".
ברק הוסיף כי הוא אינו מוכן לשלם כל מחיר עבור הסכם קבע, אך יתן יותר מכל קודמיו לפלסטינים.
"אני לעולם לא אוותר על דבר שהוא חיוני ביותר עבורנו, אך אהיה מוכן ללכת כברת דרך ארוכה למדי ברעיונותי, אם הם יובילו, לאחר סכסוך של דורות, לשלום ריאליסטי במזרח התיכון".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אי-פי
ברק עם אמיר קטאר, בוועידה
צילום: אי-פי
צילום: אי-פי
ברק עם ראש ממשלת שבדיה
צילום: אי-פי
צילום: אי-פי
ברק עם פעיל מוסלמי
צילום: אי-פי
צילום: אי-פי
ברק עם נציג האיחוד האירופי
צילום: אי-פי
צילום: אי-פי
ברק עם טוני בלייר
צילום: אי-פי
צילום: רויטרס
ברק עם ראש ממשלת קנדה
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
ברק עם ראש ממשלת נורבגיה
צילום: איי אף פי
מומלצים