שתף קטע נבחר

הלוויתו של אבו עלי מוסטפה מתקיימת ברמאללה

ערפאת קיבל בסוכת האבלים את ראשי החמאס במפגן אחדות פומבי, אולם ככל הנראה לא ישתתף בהלוויה. חברי החזית מאיימים: "ננקום את הריגתו של מנהיגנו, אבו עלי מוסטאפה. כל אזרח ישראלי וכל מנהיג ישראלי צריך לדעת שהוא מהווה מטרה"

בצהריים (יום ג') החל מסע הלוויתו של מזכ"ל החזית העממית, אבו עלי מוסטפה, ברחובות רמאללה. רבבות פלסטינים משתתפים בהלווית הענק, וחלק מהמשתתפים יורים באוויר. בהלוויה משתתפים נציגי כל הפלגים השונים, וכן חברי כנסת ערבים ישראלים.
נראה כי יו"ר הרשות יאסר ערפאת לא ישתתף בהלוויה. זאת, לאחר שגורמים במערכת הביטחון טענו כי לא התקבלה כל בקשה מצדו להמריא מעזה לרמאללה.
החזית העממית לשחרור פלסטין איימה אמש "לפגוע במנהיגים ישראלים ובאזרחים", כדי לנקום את הריגתו של מנהיגה. "נפגע במנהיגים ישראלים פושעים, כדי להגיב על הירצחו של אבו עלי מוסטאפה וכדי לבלום התקפות נוספות על מנהיגים פלסטינים", אמר רבאח מוהאנה, אחד ממנהיגי החזית לסוכנות רויטרס.
"אחרי פשע זה, כל אזרח ישראלי וכל מנהיג ישראלי צריך לדעת שהוא מהווה מטרה. רציחתו של מנהיג פלסטיני, מנהיג ערבי, לא תעבור ללא ענישה", אמר, "אני רוצה להזכיר לישראל את תקופת שנות ה-70' המוקדמות. אנו צריכים להגיב בצורה כזאת שתרתיע את הישראלים מהתקפות חדשות על מנהיגים פלסטינים".
בהודעה שפורסמה על ידי הפלג הצבאי של החזית, איימו חבריו כי התגובה תהיה "מהירה וכואבת", וכי "הכיבוש פתח את הדלת לגיהנום, והלהבות יגיעו לכל ציוני בכל מקום". חוסאם ערפאת, אחד מדוברי החזית העממית לשחרור פלסטין, אמר כי "לפעולה מוגת הלב של צה"ל יהיו תגובות כואבות וקשות בשעות ובימים הקרובים".
הנהגת האינתיפאדה קבעה כי היום יהיה יום שביתה כללית בשטחים הפלסטיניים ובמחנות הפליטים הפלסטיניים ברחבי העולם הערבי. ההנהגה קראה לרחוב בעולם הערבי לתמוך בפלסטינים.
הרשות הפלסטינית הכריזה על שלושה ימי אבל רשמיים בתגובה על מותו של מוסטאפה. סוכת אבלים הוקמה בלשכתו של ערפאת, ויו"ר הרשות הפלסטינית קיבל את פני התושבים שיגיעו לסוכה. בין השאר הוא אף התחבק עם בכיר החמאס, מחמוד א-זהאר, בהפגנת אחדות פומבית יוצאת דופן, ונפגש עם השייח' אחמד יאסין שהגיע ללשכתו.
יועצו של ערפאת, נביל אבו רודיינה, אמר כי הריגת מוסטאפה היא "חציית הקווים אדומים והסלמה". שר ההסברה הפלסטיני, יאסר עבד רבו, אמר כי הריגתו של מזכ"ל החזית העממית היא "פשע שביצעה ישראל נגד הישראלים". לדבריו, את המחיר ישלמו הישראלים, והוא יהיה מחיר כבד. עבד רבו הוסיף כי ההתנקשות לא תעבור ללא תגובה.
מזכיר הקבינט הפלסטיני, אחמד עבד אל-רחמן, אמר כי ההתנקשות היא מעשה טרור של מדינה, וכי על הישראלים לדעת כי דמו של אבו עלי מוסטאפה לא יהיה הפקר. אל-רחמן איים בהסלמת האינתיפאדה בתגובה להתנקשות.

ההתנקשות: מסוק ירה טילים

את ההתנקשות ביצע מסוק אפאצ'י של צה"ל שירה טילים לעבר משרדו של מוסטאפה ברמאללה, סמוך למטה של ערפאת. מקורות פלסטיניים מדווחים כי חמישה בני אדם נוספים נפצעו מירי הטילים על מפקדת החזית העממית ברמאללה - שניים ממלוויו של אבו עלי מוסטאפה, אם ובתה המתגוררות בבניין ועובר אורח.
מוסטאפה הוא הפעיל הפלסטיני הבכיר ביותר שצה"ל התנקש בחייו מאז ראשית האינתיפאדה. החזית העממית היא הפלג השני בחשיבותו באש"ף, ומוסטאפה נחשב לאחד מחמשת מנהיגי אש"ף.
דובר צה"ל אישר שמסוק של חיל האוויר הרג את מוסטאפה. בהודעת צה"ל נמסר כי החזית העממית אחראית להטמנת מכונית התופת בירושלים, שהתפוצצה באופן חלקי בשבוע שעבר.
לפי נתוני מערכת הביטחון, אחראית התנועה לפיצוץ שלוש מכוניות תופת בירושלים: בשכונת מאה שערים, בבית ישראל, ומכונית נוספת בירושלים. כמו-כן אחראית החזית העממית לפיצוץ מכונית התופת באור יהודה ולהצבת אופנוע התופת בחיפה (עוד פרטים על מוסטאפה ועל הפיגועים שמייחס לו צה"ל - ראו בידיעה המקושרת מימין).
גורם ביטחוני בכיר אמר: "זו הפעם הראשונה שאנו פוגעים בפעיל בכיר בדרג המדיני הפלסטיני, אבל הפגיעה בו אינה מלמדת שישראל החליטה לפגוע בפעילים פוליטיים, דוגמת ברגותי. הפגיעה במוסטאפה נעשתה למרות היותו בדרג המדיני, ולא בשל כך. מכיוון שהחזית העממית היא ארגון קטן, מוסטאפה היה גם בדרג צבאי, וארגן באופן אישי פיגועים נגד ישראל".
הגורם הביטחוני הבכיר אומר כי ההחלטה להתנקש במוסטאפה התקבלה לפני שבועות אחדים, בדיון בקבינט שבו אושרה קבוצה גדולה של מטרות להתנקשות. "על העיתוי לתקיפה", אומר הגורם, "הוחלט משיקולים מבצעיים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
אבו עלי מוסטאפה
צילום איי פי
צילום רוייטרס
משרדו של מוסטאפה לאחר פגיעת הטילים
צילום רוייטרס
צילום איי פי
ערפאת ויאסין בסוכת האבלים
צילום איי פי
מומלצים