שתף קטע נבחר

יפה דרעי: זאת מלחמת האור בחושך

יותר מאלף נשים נלהבות הגיעו אמש לערב התמיכה ביפה דרעי. התוכנית כללה: דרשת חימום, נאום של יפה דרעי ושירי זמר הבית של ש"ס

"המלחמה היא מלחמת מצווה ואין לי ספק שננצח כי אנחנו יודעים בביטחון שזאת מלחמת האור בחושך". כך אמרה שלשום (יום א') יפה דרעי ליותר מאלף נשים חרדיות שהגיעו ל"כנס התמיכה ביפה דרעי" שהתקיים בבני ברק.
בשמונה בערב, אולם "דוד המלך" כבר היה מלא מפה לפה במאות נשים חרדיות. בחוץ עוד התגודדו עשרות שביקשו להכנס, תוך שהן צועקות "אני בהריון" ו"אני נחנקת".
כולן שילמו את 15 השקלים שנועדו לממן את הערב שעלותו נאמדת ב-2000 דולר. "זה שקר, זה כזב שש"ס מממנת את האירועים האלה, כאן ובכלא מעשיהו" פונה אלי אחת הנשים, "אנחנו משלמות, הכל בהתנדבות ומאהבה".
הנשים בחוץ משוחחות בהתרגשות על הפגישה הצפויה עם אשת הרב דרעי, "הרי זה ידוע שהבעל זה הראש והאשה זה הצוואר, ולכן אנחנו מסובבות להם את הראש. אם יפה לא היתה נותנת לאריה את הכח, איך הוא היה עובר את זה?", אומרת אחת הנשים.
הרב דוד אלקיים נותן את דרשת החימום ליפה דרעי, "נשים צדקניות, אני רוצה לספר לכן סיפור", הוא מתחנן, אבל הנשים עסוקות בנסיון למצוא כסא, והרב מנסה לשדל "תכינו ממחטות, זה הולך להיות מרגש, הסיפור הזה, תהיינה בשקט, נשים יקרות", הוא אומר. הרב אלקיים מושך את הסיפור עד להגעת יפה דרעי.

יפה דרעי עולה לבמה

כשדרעי נכנסת לאולם, הנשים כולן מוחאות כפיים ועולות על הכסאות כדי לתפוס עמדת תצפית טובה יותר. היא פותחת ואומרת "אני חייבת לומר שאני נרגשת. אני בטוחה שבאתן לחזק אותי ואת משפחתי, אבל אין לי ספק שהגעתן לשמוע גם דברי תורה". הנשים מהנהנות בהסכמה. דרעי נואמת בהרבה פאתוס, כשהיא מנופפת באצבע ומנסה להרביץ תורה בנשים.
היא ממעטת להתייחס לישיבתו של בעלה בכלא, אך אומרת "יש כאן השגחה כל כך בולטת של הקב"ה. הם התכוונו לסיים לנו את זה ביום שבו כולם עסוקים עם תחילת בית הספר, אבל הם לא ידעו כמה שהקב"ה מנהל את העולם ולא הם. הקב"ה הפר את עצתם וקלקל את מחשבתם. ההתעוררות הגדולה שהיתה בעם ישראל היא הדבר המרגש, פתאום אנחנו רואים איך כולם מאוחדים, וכואב לנו שהאחים שלנו, הם אלו שנלחמים בנו, וההתכנסות הזאת עומדת לצנינים בעינהם, אבל אנחנו עדיין מבקשים מהם להתקרב אלינו ונקבל אותם באהבה רבה. למרות ההפרד ומשול שהם ניסו לעשות בתוך הציבור שלנו, אנחנו התקבצנו יחד וזה הבטחון שלנו שננצח".

"שלום בתוך ש"ס"

דרעי רומזת בדבריה לפרסומים לפיהם יו"ר ש"ס, אלי ישי, רוצה להפסיק את מימון אוהל המחאה: "היום ניסו שוב לספר סיפורים, לדחוף עוד קרשים בגלגלים, והנה רוצים לפרק את האוהל, וזה כואב כי המטרה של האוהל היא לאחד את עם ישראל, וצריך למצוא את הדרך להמשיך להבעיר את הלפיד הזה, כי כשאנחנו מאוחדים, אנחנו ננצח".
עוד שעה ארוכה אמרה דרעי דברי תורה. בהתייחסותה לחזרה בתשובה ולסליחה על העוונות, ניתן היה למצוא יותר מרמז למצבה ולמצבו של בעלה.
כשהיא מסיימת את דבריה, הנשים פורצות לבמה, מקיפות אותה ולא נותנות לה לרדת.
רק התערבות מארגני האירוע מונעת אסון.
כשבני אלבז פותח במחרוזת שירי הלל לדרעי, הנשים מתחילות לפנות את האולם, "יש לי כאב ראש כבר" אומרת אחת מהן לחברתה. בחוץ מחכה להן שוק בנוסח ש"ס, מטפחות ראש, קסטות של מוזיקה חסידית, חנוכיות ותשמישי קדושה. רובן מעדיפות להתעלם ולהמשיך הביתה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זום 77
דרעי. מנסים לדחוף לנו קרשים בגלגלים
זום 77
מומלצים