שתף קטע נבחר

דו"ח לבן עמי: ריבונותנו במזרח י-ם "לרוב סמלית"

כך עולה מסקירה שהגיש ד"ר מנחם קליין לשר שלמה בן עמי. בין התחומים הללו - חינוך, בריאות, תחבורה וניהול קודשי האיסלאם. לדברי קליין, יידרשו כמיליארד שקלים כדי לצמצם את הפערים בין מזרח העיר למערבה., ועד שנת 2020 שיעור הערבים באוכלוסיית העיר כולה יעמוד על 40 אחוזים

"בתחומים רבים הריבונות הישראלית במזרח ירושלים היא סמלית בלבד" - כך טוען ד"ר מנחם קליין, שערך סקירה מיוחדת על מצב העיר בשביל ממלא מקום שר החוץ, שלמה בן עמי.
לדברי קליין, בין התחומים האלה: חינוך, תחבורה, בריאות, מערכת השיפוט הדתית, מערכות השיפוט והבוררות החלופיות, ניהול קודשי האיסלאם והר הבית, חוק וסדר, דרכי פעולת הממסד הפוליטי המקומי, הזיקה הפוליטית למוסדות הרשות הפלסטינית, התכנון והבנייה וההגירה אל העיר ומחוצה לה.
מסקירתו של קליין אף עולה, כי לפי נתוני עיריית ירושלים מ-1999, יידרשו כמיליארד שקלים כדי לצמצם את הפערים התהומיים בין מזרח העיר למערבה. שום ממשלה, לא מימין ולא משמאל, לא השקיעה את הסכום הדרוש, ועם הזמן הפערים רק גדלים.
בתחומים מסוימים הפערים בין מזרח העיר למערבה נעים בין 300 אחוזים ל-1000 אחוזים. לדוגמה, במערב העיר יש גינה ציבורית לכל 447 תושבים, בעוד שבמזרח העיר נאלצים 7,362 תושבים להתחלק בגינה אחת. מתוך 1132 הגנים הציבוריים, בהם טיפלה העירייה ב-1999, רק 45 מצויים במזרח העיר. במערב העיר יש קילומטר קו ביוב לכל 743 תושבים, לעומת קילומטר לכל 2,809 תושבים במזרחה. כמו כן במערב העיר יש 690 תושבים על כל קילומטר מדרכה, לעומת 2,917 במזרח העיר.
עוד עולה מהסקירה, כי לישראל יש בעיה דמוגראפית בירושלים, בעקבות קצב ההתרבות המואץ של האוכלוסייה הערבית. כיום, שיעור הערבים באוכלוסייה עומד על 32 אחוזים, ולפי התחזיות, עד שנת 2020 הוא יעלה ל-40 אחוזים.
קליין מוסיף, כי גם אם ישראל תספח התנחלויות במזרח העיר, כפי שהוזכר בהבנות קמפ דייויד, לא תיפתר הבעיה הדמוגרפית, שכן במרחב ירושלים, כולל ההתנחלויות, אך לא כולל אזורי A כבית לחם ורמאללה, 44 אחוזים מהאוכלוסייה הם ערבים ורק 56 אחוזים יהודים.
קליין קובע, כי דווקא ישראל הפכה את מזרח ירושלים למטרופולין של הגדה המערבית, וכפרים ערביים שב-1967 היו מנותקים ממזרח ירושלים הם כיום פרווריה. לפיכך, לדבריו, גבולות 1967 חוצים כיום שכונות ערביות, ולכן אי אפשר להופכם לגבולות של קבע.
קליין ממליץ כי גם בהסדר קבע תישאר ירושלים כמטרופלין פתוח, ללא הפרדה בין החלק המערבי למזרחי, מטעמים רבים, בהם ההיבט הכלכלי. לדבריו, מזרח ירושלים היא עיר של שירותים בלבד, ומרבית מקורות ההכנסה של תושביה מצויים במערב העיר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אי-פי
ירושלים. הדו"ח ממליץ לא לחלק
אי-פי
זיו קורן
בן עמי. קיבל לידיו את הדו"ח
זיו קורן
מומלצים