שתף קטע נבחר

ברק הכריע: תוקם ממשלה צרה

ראש הממשלה ינסה להרכיב קואליציה בת 50 ח"כים, בתמיכת עשרת הח"כים הערבים מבחוץ, שתמשיך במאמצים המדיניים. רק אם ייכשל התהליך המדיני, יפעל להקמת ממשלת אחדות

ראש הממשלה, אהוד ברק, החליט לפעול להקמת ממשלה צרה - כך בישר אתמול (יום ג') לשריו ולחברי "ישראל אחת". לדבריו, בממשלה יהיו חברים 50 חברי כנסת, ועשרת חברי הכנסת הערבים יתמכו בה מבחוץ.
ראש הממשלה הציג לנוכחים שני תסריטים פוליטיים: האחד - הקמת ממשלה צרה, שתמשיך במאמצים המדיניים, ולאחר השגת הסכם עם הפלסטינים תלך למשאל עם או לבחירות, וזהו התסריט המועדף עתה. התסריט השני יתקיים אם התהליך המדיני ייכשל, ואז יפעל ברק להקמת ממשלת אחדות עם הליכוד, כשעל סדר יומה הרפורמה החילונית.
שרי "ישראל אחת" לא מיהרו לקבל את הדברים. כמה שרים מתחו ביקורת על ברק, על כך שלא שיתף אותם או התייעץ עימם בקשר ליוזמתו להפריד את הדת מהמדינה ולקיים רפורמה אזרחית.
ובינתיים, גם במפלגות האמורות להרכיב את הממשלה הצרה לא ממהרים להתלהב. יו"ר סיעת מרצ, זהבה גלאון, אמרה כי "אם ברק יציע למפלגתה להצטרף לממשלתו, תצטרך מרצ לשקול באופן מודקדק וזהיר אם זה נכון מבחינתה לתת יד למדיניות הזיגזג שלו".
לעומתה, אמר חבר הכנסת מוסי רז, כי "צריך היה להקים ממשלה צרה מיד לאחר הבחירות, ומוטב מאוחר מאשר לעולם לא". רז קרא לראש הממשלה לצרף את הסיעות הערביות כשותפות מלאות בקואליציה, ולא כתומכות מהצד בלבד.
ברק, מבחינתו, ציין בישיבת "ישראל אחת", כי מרצ היא שותפה ברוכה בקואליציה, אבל היא לא תכתיב מי יהיו שאר השותפים.
יו"ר הליכוד, אריאל שרון, אמר בתגובה להחלטת ברק, כי רעיון ממשלת האחדות היה מלכתחילה לא הגיוני. בתוך כך נודע, כי בשבוע הבא תכונס הכנסת לכינוס פגרה מיוחד, ביוזמת הליכוד.
יו"ר סיעת הליכוד, חבר הכנסת ראובן ריבלין, סיכם עם יו"ר הכנסת, אברהם בורג, כי אם יימצאו 61 חברי כנסת להצבעת אי אמון יוכל הליכוד להעלות הצעה כזאת בכינוס. בינתיים, לא מצליח הליכוד לאסוף 61 חתימות.
עם זאת, דווקא חברי כנסת הערביים אומרים כי יהיו מוכנים לספק את הקול ה-61 שיפיל את הממשלה, אם לא יימצא פתרון לסגירת המחצבה בנצרת עלית, שבעקבותיה יפוטרו מאות פועלים ערבים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
זהבה גלאון. לשקול באופן זהיר
אתר הכנסת
גלי תיבון
אריאל שרון. מלכתחילה רעיון האחדות לא היה הגיוני
גלי תיבון
צילום: דודו פריד
ברק. מרצ לא תכתיב
צילום: דודו פריד
מומלצים