שתף קטע נבחר

בשטחים רקדו ברחובות וחילקו ממתקים

מחזות של שמחה נראו גם במחנות הפליטים בלבנון. גורמים בחזית הדמוקרטית, החמאס והג'יהאד האיסלמי בירכו. הנימה הרשמית שונה: ערפאת הביע את תנחומיו לעם האמריקני וגינה את המתקפה

מאות פלסטינים חגגו אמש (יום ג') את סדרת הפיגועים בארצות הברית. ברמאללה, מזרח ירושלים ובמקומות נוספים בשטחים נראו פלסטינים רוקדים ברחובות, שיירות של מכוניות צופרות וחנויות שחילקו ממתקים לכל. מחזות דומים נרשמו במחנות הפליטים בלבנון בעיקר בעין אל חילווה ובשתילה. הפלסטינים ברחוב אומרים כי זוהי "מכה שהגיעה לשטן הגדול על תמיכתו בישראל".
פעילים בחזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין, ששמה נקשר לסדרת הפיגועים, הביעו שמחה על ההתקפה. דובר החזית בשטחים טלאל זריף אמר בשיחה ל-ynet שמדובר ב"תגובה טבעית ולגיטימית של הערבים נגד ארה"ב על תמיכתה הבוטה בישראל". יחד עם זאת אומר זריף כי לארגונו אין כל קשר לאירועים.
גורמים בחמאס ובג'יהאד האיסלמי בירכו על הפיגועים ואמרו שארה"ב "קיבלה את שהגיע לה", אולם דוברים רשמיים של הארגונים גינו אותם. השייח' אחמד יאסין אמר שתנועת החמאס אינה מעוניינת לייצא פיגועי התאבדות מחוץ לישראל ולפתוח חזיתות בינלאומיות. ד"ר עבד אל עזיז רנטיסי, מראשי החמאס, אומר כי התנועה "מגנה הרג חפים מפשע". עבדאללה שאמי, ראש הג'יהאד האיסלמי בשטחים, גינה את הפיגועים.
גם ברשות הפלסטינית הנימה הרשמית היתה שונה. ראש הרשות יאסר ערפאת הביע את תנחומיו ותנחומי העם הפלסטיני לנשיא ארה"ב ולעם האמריקני, וגינה בחריפות את האירועים. כמו כן אסר ערפאת על כל הפגנות שמחה בשטחים. הוא הורה לראשי מנגנוני הביטחון לדכא "כל ניצוץ של הפגנת שמחה", וראשי הפלגים הפלסטיניים החלו לפעול לצמצמם את ההפגנות.
שר ההסברה הפלסטיני, יאסר עבד רבו, כינה את האירועים: "טירוף סוריאליסטי", והביע את הזדהות הפלסטינים עם העם האמריקני.
גם הארגונים האיסלמיים והערבים הפועלים בארה"ב מיהרו לגנות את הפיגועים וביקשו שלא להטיל דופי באזרחותם של הערבים והמוסלמים תושבי ארה"ב.

מצרים: "גורמים ציוניים עומדים מאחורי הפיגועים"

אחמד אבו אל-חר, עוזרו של שר החוץ המצרי אחמד מאהר, אומר כי מצרים אינה מופתעת אם "מאחורי הפיגועים בניו יורק עומדים גורמים ציוניים, שמטרתם בפרובוקציה היא להלהיט את הרוחות ולהשניא את הערבים על ארה"ב". לדבריו, מדובר בפעולות של "מאפיה מאורגנת". אל-חר הציע לארה"ב סיוע במאמצי החילוץ וההצלה.
חלק מתחנות הטלוויזיה בעולם הערבי, וביניהן, תחנת הטלוויזיה המובילה אל ג'זירה המשדרת מקטאר, מכנות את האירועים בארה"ב "פיגועי טרור". כל תחנות הטלווזיה בעולם הערבי הפסיקו את שידוריהן ומעבירות בשידורים ישירים דיווחים על האירועים.

עיראק: "מבצע המאה"; לוב מציעה עזרה

תחנת הטלוויזיה הרשמית של עיראק שיבחה את הפיגועים נגד ארה"ב וכינתה אותם "מבצע המאה". העיראקים טענו בשידור כי הפיגועים היו מנת חלקה של ארה"ב בשל מה שכונה על ידם "פשעיה נגד האנושות". בהודעה העיראקית נאמר כי "הקאובוי האמריקני קוצר את פירות פשעיו נגד האנושות. זהו יום שחור בהיסטוריה של ארה"ב, אשר טועמת תבוסה מרה".
ואילו שליט לוב, מועמר קדאפי, גינה את הפיגועים בארה"ב שאותם כינה "איומים". הוא אמר כי ארצו מוכנה לסייע לעם האמריקני.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום MBC
פלסטינים צוהלים. רוקדים ברחובות
צילום MBC
מומלצים