שתף קטע נבחר

"אנשי בין לאדן היו בקשר עם החוטפים"

הסימנים הראשונים מצביעים על כך שרב המחבלים הוא אחראי לפיגועים שהיו בארה"ב - כך העריך גורם אמריקני בכיר. מומחים מעריכים כי ייתכן שמדינות עמדו מאחורי מתקפת הטרור הקשה בהיסטוריה

מתחזקת ההערכה היום (ד') כי אנשיו של הטרוריסט הסעודי אוסאמה בין לאדן עומדים מאחורי סדרת הפיגועים שזיעזעה את ארצות הברית.
ה-FBI ערך פשיטות על בתי תומכיו של בין לאדן בפלורידה, ובדיווחים שלא אומתו נמסר על תמלילי שיחות בין אנשיו של בין לאדן לחוטפים שהיו במטוסים. כך בין היתר טען הסנטור אורין האץ', שסיפר בראיון כי בשיחות הטלפון נאמר בין הפעילים "פגענו בשתי המטרות האמריקניות". עם זאת, אין עדיין הודעה אמריקנית רשמית על האחראים לפיגועים.
ארגון הטאליבן, השולט באפגניסטן, שם ממוקמים בסיסיו של בין לאדן, הכחיש כל קשר לפיגועים וגינה אותם. בין לאדן, מנהיג טרור ממוצא סעודי שהונו נאמד במיליארדים, נחשב למנהיג ארגון הטרור המסוכן ביותר בעולם. בין לאדן, שהכריז מלחמה באופן מוצהר על ארצות הברית וישראל, פועל מזה מספר שנים נגד מטרות אמריקניות ברחבי העולם, ובהן השגרירויות האמריקניות באפריקה, הפיצוץ בחניון מגדלי התאומים ב-93 ופעולות נוספות.
בין לאדן נחשב למנהיג כריזמטי שסוחף אחריו צעירים רבים בעולם האיסלאמי. הוא ממעט להופיע בתקשורת, ונחשב לאיש מיסתורין. את הונו עשתה משפחתו בעסקי הנפט והוא הודיע כי ינצל אותו כדי לפגוע באמריקנים ובציונים. ניסיונות שנעשו עד כה לאתרו או לפגוע בו לא צלחו.

בין לאדן רוצה להרוג אמריקנים

ד"ר יורם שווייצר, איש המכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי בהרצליה, מעריך כי המועמדים העיקריים לעמוד מאחורי הפיגוע הם בוגרי מלחמת אפגניסטן, כלומר אוסמה בין לאדן וחבורת האנשים המקיפים אותו.
לדבריו, ייתכן וגם גורמים מדינתיים מעורבים בעניין. בתרחיש זה כולל שוויצר את עיראק ש"לעומד בראשה, סדאם חוסיין, חשבון ארוך עם ארה"ב", יתכן גם שאיראן או חיזבאללה מעורבים בעניין. להערכתו, "הסיכוי שארגונים פלסטינים עומדים מאחורי הפעולה נמוכים".
לדברי שווייצר "לבן לאדן אין הגבלה לעצמת פעולות הטרור מכיוון שהוא אינו מנסה להעביר לעולם או לארה"ב מסר כלשהו אלא פשוט להרוג כמה שיותר אזרחים אמריקנים.
שוויצר מעריך כי "מדובר באירוע כה רציני ורב משמעות בעולם, עד כי הוא חייב לגרור אחריו תגובה כלל עולמית של מדיניות אנטי טרוריסטית. מדובר בחטיפה משולבת של כמה מטוסים בשילוב עם מחבלים מתאבדים שהיו עליהם. חטיפת מטוסים גם שהיא קורת מדי פעם אינה כה נפוצה בעולם. מדובר באירוע שהוא סיוט מתגשם של כל מדינה ושל כל העולם גם יחד. האיום של קבוצות בוגרי אפגניסטן משפיע גם על מדינות ערביות שהארגונים הללו מסכנים את יציבותן ואת משטריהן ואני צופה תחילתו של שיתוף פעולה נרחב בלחימה נגד הקבוצות הטרור האפגניות, אפילו אם יתברר, מה שפחות סביר כעת כי לא הן עומדות מאחורי הפיגוע, הרי שהעולם יתעורר לבעיה בכללותה".
בסופו של דבר, מאמין שוויצר, "פעולת הטרור חסרת התקדים והנוראית בהיקפה תשים את הטרור על סדר היום הבינלאומי ממנו אף אחד לא יוכל להתחמק ותוביל לפעילות משולבת נגדו הן ברמת הלחימה בטרור, הן ברמת האבטחה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ארכיון
בין לאדן. מיליארדר, טרוריסט
צילום ארכיון
מומלצים