שתף קטע נבחר

"קו האופק של מנהטן השתנה לתמיד"

כאוס בניו יורק: התנועה בעיר שותקה, אנשים פצועים התנודדו ברחובות וראש העיר ביקש ממיליוני בני אדם לפנות את האזור בו אירעה המתקפה

"קו האופק המפורסם של מנהטן השתנה לתמיד", אמר אחד מכתבי הטלוויזיה שסיקר את הזוועה שפקדה אתמול (ג') את ניו יורק.
מתקפת הטרור חסרת התקדים במרכז הסחר העולמי הכניסה את ניו יורק לכאוס. התנועה בעיר שותקה ורבבות בני אדם, המתגוררים מחוץ לעיר, מצאו עצמם תקועים במנהטן. אזור העסקים, הוול סטריט, כוסה בענן של עשן ואבק, אנשים פצועים התנודדו ברחובות וראש העיר ביקש ממיליוני האנשים שחיים ועובדים בדרום מנהטן לצאת צפונה, הרחק מאזור הסכנה. כך דיווחה רשת ABC.
ראש העיר, רודולף ג'וליאני, אמר לתחנת טלוויזיה מקומית כי לא היו כל אזהרות לגבי התקפה אפשרית וכי "מספר עצום של אנשים איבדו את חייהם. אנשים קפצו מתוך בנייני הסחר העולמי, זה היה מחזה מחריד, מחריד".
ג'וליאני העביר מסר לתושבי עירו ואמר "אני רוצה לנצל את ההזדמנות ולבקש מכולם להירגע, ועד כמה שניתן, לפנות את האזור הדרומי במנהטן. האזור הדרומי של מנהטן כולל את מרכז העסקים, צ'יינטאון, סוהו, טריבקה וגריניץ' וילג'. כל תושבי האזורים התבקשו להתפנות, ברגל, לאזורים צפוניים יותר.
ראש העיר אמר כי אוניות יסייעו בפינוי התושבים מדרום מנהטן וכי מינהל התחבורה בעיר, ששיתק את תנועת הרכבות התחתיות מיד עם תחילת המתקפה, ישלח רכבות מיוחדות לאזור כדי להוציא משם אנשים.
באזור הטיימס סקוור, המרוחק כשישה ק"מ ממקום הפיגוע, אנשים עמדו ברחוב, דמעות זולגות על פניהם, וצפו בדיווחי הטלוויזיה מעל גבי מסכי ענק. כאשר קרס המגדל השני, רבים צרחו וכיסו את פניהם בידיים.
כל הגשרים והמנהרות המובילות למנהטן וכן אלו הנמצאות בתוכה, נסגרו זמן קצר אחרי הפיגוע. במנהרת לינקולן יעצו השוטרים לנהגים שניסו לחמוק מבין המחסומים כדי להגיע לבתיהם בניו ג'רזי, לנסוע לקצה השני של העיר ולנסות לעבור בגשרים הנמתחים מעל לנהר ההדסון.
לכאוס בעיר תרמה העובדה כי מרכז החירום העירוני, אשר אנשיו היו אמורים לפקח ולתאם את פעולות העיריה והגורמים הבטחוניים, מוקם בתוך אחד ממגדלי התאומים שקרסו.
ג'וליאני אמר במסיבת עיתונאים שכינס לפנות בוקר (ד'), כי מספר ההרוגים עומד להיות גבוה מאוד. הוא ציין כי אש עדיין משתוללת באיזור ההריסות ומפריעה לעבודות החילוץ. בכל מערב מנהטן אין חשמל ולכן נאלצו להביא אמצעי תאורה חלופיים, כדי לסייע לפעולות החילוץ. עוד אמר ראש העיר כי בשלב זה נשללת האפשרות שבמטוסים היו חומרים כימיים.
ג'וליאני המליץ לתושבי ניו יורק להשאר בבתיהם והודיע כי בשכונות בהם ידוע כי מתגוררים בני מיעוטים, יופעלו סיורים מיוחדים לשם הבטחת שלומם מפני מעשי נקם. במסיבת העיתונאים נודע כי ג'וליאני ומפקד משטרת ניו יורק היו מתחת לבנייני התאומים הבוערים ועזבו את המקום 10 דקות לפני הקריסה. שוטרים, אותם פגשו במקום, נקברו תחת ההריסות.
מקור ישראלי דיפלומטי במשרד החוץ סיפר ל-ynet כי כל חברי המשלחות, ביניהן משלחת הביטחון ומשלחת ישראל לאו"ם, נשלחו לבתיהם. עד כה לא התקבלו דיווחים על ישראלים שנפגעו. הוא סיפר כי החנויות והסופרמרקטים מלאים באנשים הקונים מצרכי מזון.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
ניו יורק. אנשים בוכים
צילום איי פי
צילום: ערוץ 2
ג`וליאני. מבקש להתפנות
צילום: ערוץ 2
מומלצים