שתף קטע נבחר

בנתב"ג לא הוכרזה כוננות: "האבטחה שלנו מספקת"

ברשות שדות התעופה החליטו לאחר התייעצות עם שירותי הביטחון לא לשנות את ההיערכות בנתב"ג. "עם זאת אסור לומר שאנחנו חסינים לאירועים כמו בארה"ב", נמסר. על הכשל באבטחת המטוסים בארה"ב אומר גורם באל על: האמריקנים מאמינים בחופשיות ולכן שיטות האבטחה שלהם שונות מאלה שלנו

בשעה ששר התחבורה אפרים סנה החליט לסגור את המרחב האווירי של ישראל לטיסות של חברות זרות, ברשות שדות התעופה שמרו הערב על קור רוח. הם החליטו, לאחר התייעצות עם שירותי הביטחון, שלא לשנות את ההיערכות הביטחונית בנמל התעופה בן גוריון ולהמשיך לפעול כרגיל.
אבל, על אף ההיערכות הביטחונית הגבוהה שקיימת בנמל התעופה בן גוריון, דובר רשות שדות התעופה, פיני שיף, אומר כי הסיכוי למצבים דומים לאלו שהיו היום בארה"ב, קיימים תמיד, אפילו בישראל המאובטחת. "אסור לומר שאנחנו חסינים מפני מצבים כאלה במאה אחוז", הוא אומר. "מי שיגיד דבר כזה, הוא פתי. ארה"ב הגדולה חטפה היום מכת טרור שלה לא פיללה אפילו בחלומות השחורים ביותר שלה, אז מי אנחנו שנאמר שאנחנו חסינים".
עם זאת, הדגיש שיף כי אין תוכניות להגביר את האבטחה בשדה התעופה ומסביב לו, זאת משום שהיא מוגברת במהלך השנה כולה. שיף: "לאור המצב בו אנחנו חיים, האבטחה בנמל התעופה היא בסדרי גודל כאלה, שאין צורך לבצע כל שינוי. לפחות לא בימים הקרובים".
גם באל-על הדגישו כי לישראלים אין מה לדאוג, וציינו כי סידורי הביטחון הקיימים בתוך המטוסים ומסביב להם הם כאלה, שאין שום סיכוי שמחבל או מטען יצליחו להגיע למטוס מבלי שיגלו אותם. "יש סיבה טובה מאוד", הסביר הערב גורם באל על, "מדוע היהודים האמריקנים מעדיפים לטוס לישראל באל על ולא בחברות אחרות".

"האמריקנים מאמינים בחופשיות"

גורמים רשמיים באל על וברשות שדות התעופה סירבו להתייחס אל סידורי האבטחה הנהוגים בשדות התעופה בארה"ב, וסירבו לנתח את הסיבות לאסון שארע שם. עם זאת, גורם בכיר באל על הסביר כי ההיערכות הביטחונית הנהוגה בארה"ב מבוססת על תפיסה לפיה אבטחה כבדה פוגעת ברמת השירות לטסים, בלוח הזמנים של הטיסות ושל הלקוחות. הגורם: "האמריקנים מאמינים בחופשיות, ולכן שיטות העבודה שלהם שונות מאוד מאלה שלנו".
גורם שעסק במשך שנים רבות באבטחת תעופה ופועל גם כיום בתחום התעופה, אמר הערב כי הכמות הגדולה של הטיסות עימה מתמודדות רשויות התעופה בארה"ב מידי יום משפיעות על איכות סידורי הביטחון. "אני לא אעיז לומר שבארה"ב עושים פחות ממה שעושים בישראל", הוא אמר, "אבל את מה שהם עושים, הם עושים אחרת".
הגורם הוסיף כי תפיסת האבטחה בשדות תעופה בארה"ב ובעולם כולו צפויה להשתנות בעתיד המאוד קרוב. "מה שהיה הוא לא מה שיהיה", סיכם הגורם.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נמל התעופה בן גוריון. "אנחנו לא חסינים"
מומלצים